Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 29.02.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 29.02.2008
«УКРА╥НСЬКА ВЛАДА ПОВИННА ЗРОБИТИ ВИСНОВКИ З ПОД╤Й НАВКОЛО КОСОВО...»

АКТУАЛЬНЕ ╕нтерв’ю
«НЕЗАЛЕЖН╤СТЬ КОСОВО, ПЕРЕДУС╤М, ╢ ВИКЛИКОМ ДЛЯ БЕЗПЕЧНОГО МАЙБУТНЬОГО САМОГО ╢ВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ...»
 Автономний край Косово проголосив незалежн╕сть в╕д Серб╕╖ ╕ звернувся до м╕жнародно╖ сп╕льноти з проханням про визнання. Це не лише викликало широкий резонанс у св╕т╕, але й, як вважають фах╕вц╕-м╕жнародники, поставило кра╖ни перед серйозними запитаннями. Йдеться, зокрема, про м╕жнародне право та один з його основних принцип╕в - територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕, суверен╕тету ╕ недоторканност╕ кордон╕в. Тож у багатьох державах, особливо тих, як╕ мають на сво╖й територ╕╖ «заморожен╕» конфл╕кти чи невизнан╕ державн╕ утворення, гостро дискуту╓ться, чи можна розглядати незалежн╕сть Косово як прецедент? У цьому контекст╕ не менше, а, ймов╕рно, нав╕ть б╕льше за ╕нших про сво╓ майбутн╓ ма╓ замислитися ╢вропейський Союз. Сво╖ми думками стосовно цих питань кореспондент УКР╤НФОРМу попросив под╕литися директора ╤нституту зовн╕шньо╖ пол╕тики Дипломатично╖ академ╕╖ при МЗС Укра╖ни, доктора пол╕тичних наук, професора Григор╕я Перепелицю.
 - Судячи з першо╖ реакц╕╖, не вс╕ кра╖ни ╢вропейського Союзу готов╕ визнати незалежн╕сть Косово. Григор╕ю Миколайовичу, чи не ╓ цей розкол св╕дченням потенц╕йно╖ небезпеки косовського питання для самого ╢С?
 - Косово, передус╕м, визнали ╕ визнають т╕ кра╖ни, як╕ ╓ моноетн╕чними та мають сталий територ╕альний кордон. З ╕ншого боку, це можуть бути держави, як╕ в╕дверто виступають проти Рос╕╖ та п╕дтримують Косово лише тому, що Москва виступа╓ проти, а також т╕, як╕ сл╕по сл╕дують за заявами ╢С.
 В експертному середовищ╕ вс╕ одностайн╕: це ╓ дуже серйозний прецедент. Косово може стати початком дестаб╕л╕зац╕╖ ситуац╕╖ у багатьох кра╖нах св╕ту, як у пострадянських, так ╕ в зах╕дних, адже проблеми територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ та ╕снування ╓дино╖ держави ╕снують в ╤спан╕╖, Бельг╕╖, ╤рланд╕╖, Туреччин╕, ╕нших кра╖нах ╢вропи.
 Визнання незалежност╕ Косово фактично п╕дрива╓ основоположний принцип ╓вропейсько╖ ╕ м╕жнародно╖ безпеки в ц╕лому. Тепер на так╕й же п╕дстав╕ будь-який рег╕он будь-яко╖ кра╖ни може проголосити свою незалежн╕сть. ╤ г╕потетично мати так╕ ж сам╕ права, як ╕ Косово. Якщо це дозволено стосовно Косово, то чому не дозволено стосовно до Абхаз╕╖? П╕вденно╖ Осет╕╖? Наг╕рного Карабаху? Певен, що на ц╕ запитання у ╢С не буде в╕дпов╕д╕. Цей б╕кфорд╕в шнур потягнеться до динам╕ту багатьох внутр╕шн╕х конфл╕кт╕в у ╢вроп╕.
 - Тобто, з огляду на це, можна говорити про пол╕тику «подв╕йних стандарт╕в»?
 - Я думаю, що це не лише пол╕тика подв╕йних стандарт╕в. Це пол╕тика его╖стичних ╕нтерес╕в, ╕ якщо ╢вропейський Союз ╖х пересл╕ду╓, то в╕н може отримати серйозн╕ проблеми в середин╕ самого ╢С. Кр╕м того, ╕нтеграц╕я Балкан в ╢вросоюз не може в╕дбуватися на п╕дстав╕ цих «подв╕йних стандарт╕в», оск╕льки коли порушу╓ться територ╕альна ц╕л╕сн╕сть одн╕╓╖ з кра╖н, виника╓ загроза для суверен╕тету вс╕х кра╖н-член╕в орган╕зац╕╖. Якщо у Брюссел╕ цього не розум╕ють, то, на мо╓ переконання, ╢С не матиме майбутнього. Це - серйозний виклик. ╢С, мен╕ зда╓ться, не усв╕домлю╓, з якою загрозою в╕н з╕штовху╓ться.
 - Св╕дченням визнання будь-яко╖ держави, окр╕м в╕дпов╕дних оф╕ц╕йних заяв та встановлення дипломатичних в╕дносин, ╓ прийняття кра╖ни в ООН. Судячи з усього, через позиц╕ю Рос╕╖ та Китаю Косово не зможе набути членства у ц╕й орган╕зац╕╖. Кр╕м того, всередин╕ Косово ╕снують гостр╕ соц╕альн╕ та економ╕чн╕ проблеми. Очевидним ╓ й той факт, що новостворена кра╖на пост╕йно потребуватиме немалих кошт╕в на в╕дновлення економ╕ки, боротьбу з╕ злиднями та корупц╕╓ю. Поста╓ питання: яке майбутн╓ чека╓ саме Косово?
 - Ми ма╓мо прогнозувати ситуац╕ю ╕ думати, що буде дал╕. Припустимо, що ми визнали Косово як незалежну державу. А чи зможе вона ╕снувати як суверенна незалежна ╓вропейська кра╖на? Якщо н╕, то тод╕ вона перетворю╓ться на «чорну д╕ру» в ╢вроп╕, джерело розповсюдження в ╢вросоюз╕ наркотик╕в, збро╖, крадених дорогих ╓вропейський автомоб╕л╕в з╕ Швейцар╕╖, Н╕меччини, Франц╕╖. Якщо вона стане кра╖ною, що не в╕дбулася («fail-state»), то тод╕ це буде кра╖на п╕рат╕в ╕ м╕жнародно╖ злочинност╕. Я думаю, що ╢вросоюз цього не хоче, принаймн╕, громадяни кра╖н-член╕в ╢С. Тобто тут д╕йсно постане питання житт╓здатност╕ держави Косово.
 ╤нший вар╕ант: косовари прямо заявлять про нам╕р при╓днатися до Албан╕╖. ╤ тут ╕дея «велико╖ Албан╕╖» може працювати за п╕дтримки ╢вропейського Союзу. Але чи виг╕дна реал╕зац╕я тако╖ ╕де╖ самому ╢вросоюзу? Думаю, що н╕. Отже, в якому б напрямку ми не анал╕зували, виходить, що це працю╓ фактично проти ╕нтерес╕в ╢вросоюзу. ╤ тому ╢вросоюз, визнавши Косово, ставить сво╓ власне майбутн╓ п╕д великий знак запитання.
 Говорити про те, що нема╓ ╕ншого вар╕анту вир╕шення косовсько╖ проблеми, окр╕м визнання незалежност╕ Косово, - це, як на мене, демонстрац╕я безсилля ╢вропейського Союзу.
 Не варто, звичайно, переб╕льшувати небезпеку косовсько╖ проблеми, загострення яко╖ може, прим╕ром, стати початком Третьо╖ св╕тово╖ в╕йни. Жодних п╕дстав для цього нема╓. Однозначно ╕нше: визнання Косово ╓ детонатором збудження внутр╕шн╕х конфл╕кт╕в у багатьох кра╖нах.
 - Чи можна говорити, що серед цих багатьох кра╖н ╓ ╕ Укра╖на?
 Позиц╕я Укра╖ни, насамперед, ма╓ бути спрямована на захист власних нац╕ональних ╕нтерес╕в, а не ╕нтерес╕в ╢вросоюзу чи будь-яко╖ ╕ншо╖ кра╖ни, яка ╓ впливовим м╕жнародним гравцем. Ми ма╓мо працювати на ╕нтереси власно╖ держави, ╖╖ територ╕альну ц╕л╕сн╕сть ╕ суверен╕тет.
 Зараз широко дискуту╓ться питання, чи може Крим п╕ти за Косово. Я думаю, що це переб╕льшення. Якщо ми подивимось на сьогодн╕шн╓ Косово - фактично, територ╕ю, яка виведена з-п╕д управл╕ння Серб╕╖ ╕ знаходиться п╕д протекторатом ООН, - то я думаю, що Крим навряд чи ма╓ шанси потрапити в таку ситуац╕ю. Але це зовс╕м не зн╕ма╓ необх╕дност╕ п╕двищено╖ уваги, яку ма╓ прид╕ляти укра╖нська влада Криму, адже за певних умов та певних зусиль зовн╕шн╕х гравц╕в в╕н може перетворитися на Косово. Але сьогодн╕, наголошую ще раз, п╕дстав пор╕внювати Крим з Косово нема╓.
 Розмову вела
Марина ФЕДЯН╤НА.

ТИМ ЧАСОМ...

 Акц╕я протесту етн╕чних серб╕в у босн╕йському м╕ст╕ Баня Лука завершилася сутичкою демонстрант╕в ╕з пол╕ц╕╓ю при спроб╕ учасник╕в пробитися до консульства США. Шестеро пол╕цейських отримали легк╕ поранення, пов╕домля╓ УКР╤НФОРМ ╕з посиланням на ╕нформац╕йне агентство Х╤НА.
 П╕д час демонстрац╕╖ були також пошкоджен╕ в╕трини к╕лькох магазин╕в, що належать переважно хорватам. Пол╕ц╕я затримала 20 ос╕б, б╕льш╕сть з яких неповнол╕тн╕.
 У ман╕фестац╕╖ взяли участь близько 10 тис. етн╕чних серб╕в. Протестувальники, зокрема, в╕дстоювали думку, що Республ╕ка Сербська ма╓ право на в╕докремлення в╕д Босн╕╖ ╕ Герцеговини за прикладом Косово.
 Напередодн╕ США тимчасово закрили сво╓ диппредставництво у Республ╕ц╕ Сербськ╕й з м╕ркувань безпеки. 21 лютого п╕д час демонстрац╕╖ розгромили та п╕дпалили Посольство США в Б╓лград╕.
 М╕жнародн╕ сили в Косово застосували сльозог╕нний газ для розгону сербських ман╕фестант╕в у косовському м╕ст╕ М╕тров╕ца, пов╕домля╓ УКР╤НФОРМ ╕з посиланням на EuroNews. 5 тисяч демонстрант╕в спробували перетнути м╕ст через р╕чку ╤бар, що розд╕ля╓ м╕сто за етн╕чним принципом. Албанська пол╕ц╕я Косово посилила охорону кордону з Серб╕╓ю для недопущення на територ╕ю краю серб╕в, як╕ можуть взяти участь в акц╕ях, направлених проти незалежност╕ краю.
М╕н╕стерство осв╕ти Республ╕ки Сербсько╖ 26 лютого скасувало заняття в початкових та середн╕х школах Бан╕ Луки «з метою безпеки учн╕в». Пол╕ц╕я забезпечу╓ порядок п╕д час демонстрац╕╖, посилена охорона ╕ноземних диппредставництв...

«УКРА╥НСЬКА ВЛАДА ПОВИННА ЗРОБИТИ ВИСНОВКИ З ПОД╤Й НАВКОЛО КОСОВО...»

 Президенту Укра╖ни В╕ктору Ющенку
 Шановний пане Президенте!
 17 лютого 2008 року на територ╕╖ Республ╕ки Серб╕я в односторонньому порядку проголосили незаконне державне утворення – «республ╕ку Косово».
 Це не просто утворення чергово╖ незалежно╖ республ╕ки на теренах колишньо╖ Югослав╕╖. Це, по сут╕, руйнування традиц╕йних засад утворення держав, брутальне спотворення права нац╕й на самовизначення, порушення принципу ц╕л╕сност╕ кордон╕в.
 Оск╕льки албанц╕ мають власну державу, то утворення «республ╕ки Косово» – це експанс╕я албанц╕в на споконв╕чну етн╕чну територ╕ю серб╕в. Це нова технолог╕я захоплення територ╕й ╕нших держав, яка поляга╓ у заселенн╕ окремих територ╕й нац╕ональних держав чужинцям, вит╕сненн╕ кор╕нного населення, захопленн╕ влади у рег╕он╕, проголошенн╕ незалежност╕. Автоном╕я лише сприя╓ цьому процесу.
 Кос╕вський прецедент може спричинити зростання сепаратизму в ╢вроп╕.
 Це особливо загрожу╓ Укра╖н╕, яка впродовж ХХ стол╕ття пережила три голодомори, внасл╕док чого в╕дбулась сутт╓ва зм╕на етн╕чного складу населення Укра╖ни, зросла чисельн╕сть нацменшин. Сьогодн╕ так╕ пол╕тичн╕ сили, як Парт╕я рег╕он╕в, ПСПУ, КПУ спекулюють на темах мови ╕ нац╕ональних меншин, проводять провокативн╕ заходи, роздмухують сепаратистськ╕ настро╖. На жаль, посягання на територ╕альну ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни п╕д час с╓веродонецького з’╖зду у 2004 роц╕ не отримали належно╖ реакц╕╖ з боку правоохоронних орган╕в. Насл╕дком безд╕яльност╕ стало намагання Парт╕╖ рег╕он╕в Укра╖ни повторити под╕бний зах╕д у С╓веродонецьку 1 березня цього року.
 Ще одн╕╓ю загрозою ц╕л╕сност╕ Укра╖ни ╓ наявн╕сть у ╖╖ склад╕ Автономно╖ Республ╕ки Крим. Така суперечн╕сть закладена у Конституц╕╖ Укра╖ни, стаття 2 яко╖ проголошу╓ Укра╖ну ун╕тарною державою, водночас Конституц╕я визнача╓ статус кримсько╖ автоном╕╖. Цей небезпечний атав╕зм залишився в╕д совдеп╕╖, але в ╕нтересах нац╕онально╖ безпеки його треба л╕кв╕дувати. Оск╕льки ситуац╕я п╕д╕гр╕ва╓ться присутн╕стю на п╕востров╕ баз Чорноморського флоту РФ, то скасувати автоном╕ю Криму треба якомога швидше.
 Укра╖нська влада повинна зробити висновки з под╕й навколо Косово. Ма╓ зрозум╕ти, що пасивн╕сть та невизначен╕сть щодо сепаратизму загрожу╓ територ╕альн╕й ц╕л╕сност╕ Укра╖ни, а безд╕яльн╕сть може призвести до втрати державност╕.
 На п╕дстав╕ статей 2, 102, 106 Конституц╕╖ Укра╖ни вимага╓мо:
 1. Не визнавати «республ╕ку Косово» суверенною ╕ незалежною державою.
 2. Не допустити проведення сепаратистського з’╖зду у м╕ст╕ С╓веродонецьк, запланованого на 1 березня 2008 року. Забезпечити скасування ре╓страц╕╖ антиукра╖нських парт╕й та громадських орган╕зац╕й.
 3. Скасувати автономний статус Криму у проект╕ ново╖ Конституц╕╖ Укра╖ни.
 Голова Всеукра╖нського об’╓днання
 «СВОБОДА» Олег ТЯГНИБОК.
26 лютого 2008 року.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 29.02.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5619

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков