Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 29.02.2008 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 29.02.2008
УС╤ ЙОГО ДОРОГИ ВЕЛИ ДО ОБУХ╤ВКИ

ПОСТАТ╤

23 лютого - 250 рок╕в в╕д дня народження Василя Васильовича Капн╕ста (1758-1823), в╕домого укра╖нського поета та драматурга.

 Для Мар╕╖ Капн╕ст - нашо╖ сучасниц╕, людини дуже важко╖ дол╕, яка в╕дсид╕ла близько 20 рок╕в у стал╕нських таборах, в╕домо╖ актриси, досить пригадати хоча б дв╕ ╖╖ рол╕ - На╖ни в «Руслан╕ та Людмил╕» ╕ бабус╕-чаклунки у ф╕льм╕ «Олеся» - продовжувача цього шляхетного дворянського роду, сенсом останн╕х рок╕в життя була спроба в╕дновити пам’ять про пращур╕в. Вона була частою гостею в родовому ма╓тку - в Обух╕вц╕, де похований Капн╕ст. ╤ таки добилася повернення Укра╖н╕ ╕мен╕ свого славетного предка. Було широко в╕дзначено 230-р╕ччя в╕д дня народження Василя Васильовича, видано твори поета ╕ нав╕ть включено ╖х до шк╕льно╖ програми.
 ...На остров╕ Занте в ╤он╕чному мор╕ знаходяться ру╖ни першого родового замку Капн╕ст╕в. ╥хн╕ нащадки були греками - борцями проти турецького ярма. Особливою хоробр╕стю ╕ геро╖змом у боях за незалежн╕сть грецьких остров╕в в╕дзначався Стомателло Капн╕ссос, якому у 1702 роц╕ було надано графський титул з рук самого правителя Венец╕ансько╖ республ╕ки Ало╖з╕я Мачен╕ги. На врученому герб╕ значилося: «У вогн╕ непохитн╕».
 Онук Стомателло, Петро Христофорович, воював з турками на боц╕ рос╕йського ╕мператора Петра I, оселився в Укра╖н╕ ╕ незабаром помер. Його син Василь, який зм╕нив сво╓ пр╕звище на «Капн╕ст» ╕ командував в╕йськами козак╕в, прославився у боях п╕д Очаковом. За бойов╕ заслуги цариця ╢лизавета з велико╖ милост╕ подарувала геро╓в╕ родов╕ земл╕ на Полтавщин╕.
 З чотирьох син╕в бригадира В. П. Капн╕ста та його друго╖ дружини, Соф╕╖ Андр╕╖вни Дун╕но╖-Борковсько╖ - Василь був молодшим. Р╕к його народження - 1758 - був ╕ роком смерт╕ батька, який загинув у битв╕ при Гросс-Огерсдорф╕. На батьк╕вщину привезли т╕льки праву руку з фам╕льним перснем ╕ стиснутою шаблею - подарунком ╢лизавети Петр╕вни. За с╕мейним переказом, мат╕р’ю поета була не дружина Василя Петровича, а кримська туркеня, красуня Сальма. Вона не змогла перенести смерт╕ коханого ╕, в╕ддавши дитину дружин╕ Василя Петровича, кинулася з╕ скел╕ в море. Батько Сальми збожевол╕в в╕д горя ╕ прокляв р╕д Капн╕ст╕в до сьомого кол╕на.
 За тогочасними турецькими звичаями, д╕тей, вихованих на чужин╕ для в╕йськово╖ служби, ╕менували яничарами. Василь, д╕йсно, служив п╕зн╕ше в рос╕йськ╕й ╕мператорськ╕й гвард╕╖. Але не служив ╕мпер╕╖. Отже, був яничаром навпаки.
 Сво╓ дитинство в╕н пров╕в на Миргородщин╕, у Велик╕й Обух╕вц╕, населен╕й козаками. Овдов╕ла Соф╕я Андр╕╖вна доклала вс╕х зусиль, щоб дати д╕тям добру осв╕ту ╕ в╕дправила ╖х в один з найкращих петербурзьких панс╕он╕в. Здобувши осв╕ту, Капн╕ст у 1771 роц╕ вступив до ╤зма╖л╕вського полку капралом ╕ того ж року був переведений у п╕дпрапорщики. У пер╕од служби вже у Преображенському полку в╕н подружився з поетом Гаврилом Держав╕ним. Разом вони орган╕зували один з перших л╕тературних гуртк╕в, в якому панували настро╖, протилежн╕ самодержавн╕й пол╕тиц╕ Катерини II. Через три роки Василь Капн╕ст п╕шов у в╕дставку, вир╕шивши присвятити подальше сво╓ життя творчост╕. До реч╕, саме в╕н благословив «на л╕тературн╕ подвиги» Миколу Васильовича Гоголя. Сам же - запеклий противник кр╕пацького права, писав дошкульн╕ сатиричн╕ поеми, в╕рш╕, оди. Але сво╓ю л╕тературною популярн╕стю зобов’язаний комед╕╖ «Ябеда». П’╓са ця, що не в╕др╕зня╓ться художн╕ми досто╖нствами, мала приголомшливий усп╕х
 завдяки сво╓му сусп╕льному звучанню. Популярн╕сть комед╕╖ була така велика, що деяк╕ вислови перетворилися на присл╕в’я.
 Уперше ╖╖ було поставлено на сцен╕ 22 серпня 1798 року ╕ тод╕ ж надруковано. Приводом для твору послужив судовий процес Капн╕ста з його сус╕дом-пом╕щиком. У ”Ябед╕” Василь Васильович достатньо у╖дливо зобразив недол╕ки тод╕шнього сусп╕льного життя. Комед╕ю грали в Петербурз╕. У н╕й один з геро╖в - чиновник Хватайко сп╕вав:

Бери, велико╖ нема╓ тут науки.
Бери, що т╕льки можна взяти.
На що ж прив╕шен╕ нам руки
Як не на те, щоб брати?

 П╕сля цього куплету публ╕ка показувала пальцями на присутн╕х в зал╕ чиновник╕в. Не дивно, що п╕сля чотирьох вистав комед╕ю, за високим вел╕нням, було заборонено ╕ вилучено з продажу. Немил╕сть пояснювалася тим, що, викриваючи хабарник╕в, Капн╕ст нажив чимало ворог╕в серед чиновник╕в. Найвпливов╕ш╕ з них, напевно, доклали вс╕х зусиль для того, щоб представити автора комед╕╖ небезпечною для сусп╕льства людиною.
 Але у Капн╕ста на Полтавщин╕, в Обух╕вц╕, був св╕й театр. Там ╕ грали ”Ябеду” - до реч╕, у вистав╕ брали участь ╕ батьки Гоголя, як╕ мешкали поблизу. А подивитися комед╕ю з Петербурга при╖жджали майбутн╕ декабристи - Муравйов-Апостол, Пестель та ╕нш╕. Правда, в 1805 роц╕ немил╕сть з «Ябеди» була знята ╕ п╕сля цього вона ще довго не сходила з╕ сцени.
 Василь Капн╕ст був людиною весело╖ вдач╕, душею компан╕╖. У 1781 роц╕ в╕н одружився з Олександрою Дьяковою, сестрою дружини Гаврила Держав╕на. ╤нша ╖хня сестра - Мар╕я стала дружиною Михайла Львова виключно завдяки блискуч╕й авантюр╕ Василя Васильовича. Львов просив руки Мар╕╖, але через свою матер╕альну скруту отримав в╕дмову. А Капн╕ст користувався повагою ╕ дов╕рою сво╖х тещ╕ ╕ тестя. Тому н╕хто з них ╕ не п╕дозрював, що дорогою на бал Василь Васильович завезе Мар╕ю до церкви, де ╖х вже чекали наречений ╕ готовий справити в╕нчання священик. Правда в╕дкрилася лише через три роки, коли Львову, який добився популярност╕, достатку ╕ визнання само╖ цариц╕, батьки Мар╕╖ в╕дпов╕ли нарешт╕ прихильн╕стю.
 А Василь Капн╕ст у 1780 роц╕ зм╕нив Петербург на Обух╕вку, яку дуже любив. В╕н пост╕йно повторював, що ви╖хав би до Америки, якби у нього не було Обух╕вки. Вт╕м, його енерг╕╖ вистачало ╕ на Петербург. У Рос╕йськ╕й академ╕╖ наук в╕н брав участь у створенн╕ словника, служив у Санкт-Петербурзьк╕й театральн╕й дирекц╕╖ на посад╕ чиновника ”з розгляду вс╕х п’╓с” ╕ чимало зробив для пожвавлення столичного театрального життя. А також не залишав сво╖х л╕тературних занять. З╕брання твор╕в Капн╕ста друкувалися у Петербурз╕ ╕ витримали три видання (1796, 1806, 1849 рр.)
 В Укра╖н╕ в╕н був обраний головою Полтавського суду. Дворяни дов╕рили йому очолювати Ки╖вську губерн╕ю, а п╕зн╕ше й Полтавську.
 Вдома Капн╕сти розмовляли т╕льки укра╖нською, нав╕ть, при╖жджаючи до Петербурга, Василь Васильович дратував колег-чиновник╕в сво╓ю р╕дною мовою. Але для д╕тей було заведено таке правило: м╕сяць вони сп╕лкувалися виключно французькою, м╕сяць – н╕мецькою. У цей пер╕од розмовляти ╕ншою мовою було заборонено.
 Капн╕ст обожнював гуляти з д╕тьми. Улюбленим м╕сцем прогулянок був остр╕в на р╕чц╕ Псел, на правому берез╕ яко╖ стояла Обух╕вка. З острова схилялася до води розк╕шна береза. Коли вона впала, Капн╕ст наказав д╕стати ╖╖ з р╕чки, розпиляти ╕ зберегти дошки для його труни. Волю виконали: дерево, яке дарувало йому рад╕сть за життя, прийняло прах поета.
 Д╕ти вдалися у батька: син Капн╕ста ╤ван у 1831 роц╕ складав план в╕дродження козацтва, Семен був причетний до декабрист╕в, а Олекс╕й, миргородський ватажок дворянства, був добрим приятелем Тараса Шевченка.
 П╕дготувала
 О. АЛЕКСАНДРОВА.
(УКР╤НФОРМ).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 29.02.2008 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5630

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков