Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 29.02.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 29.02.2008
У БАЛАКЛАВ╤ В╤ДБУДЕТЬСЯ В╤ДКРИТТЯ ВИСТАВКИ «ВИШИВКА: ТРАДИЦ╤╥ ╤ СУЧАСН╤СТЬ»

4 БЕРЕЗНЯ У БАЛАКЛАВ╤ В ДВОХ ЗАЛАХ «ЦЕНТРУ КУЛЬТУРИ ╤ ДОЗВ╤ЛЛЯ» В╤ДБУДЕТЬСЯ В╤ДКРИТТЯ ВИСТАВКИ «ВИШИВКА: ТРАДИЦ╤╥ ╤ СУЧАСН╤СТЬ»

ДУХОВН╤ СКАРБИ
 Розгортаю життя,
 як сув╕й полотна:
 ось мережка гр╕х╕в
 ╕ низинка пад╕нь
 Верховинка жадань,
 явор╕вка прита╓них прагнень.
 Дал╕ - хрестики чорн╕
 страждань ╕ терп╕нь
 та червона стебн╕вка
 палкого кохання.
 Ось гладинка ж╕ночо╖ ласки,
 перетиканка пестощ╕в з н╕жн╕стю...
 Ц╕ нитки, ц╕ голки,
 незаручен╕ пальц╕ в наперстках.
 Все життя у шитт╕
 ╕ шиття, як життя.
╤рина СЕНИК.

Спод╕ваюся, що наша виставка стане под╕╓ю. Вперше у Криму буде експонуватися така велика ╕ р╕зноман╕тна колекц╕я. Ви побачите ручну вишивку з етнограф╕чних зб╕рок X╤X - початку XX ст.; вишивки з приватних колекц╕й; роботи, виконан╕ д╕тьми, школярами; с╕мейн╕ рел╕кв╕╖. Будуть представлен╕ вироби, вишит╕ шовком, льоном, вовною, вишивка б╕сером, стеклярусом, а також вишит╕ картини, ╕кони, предмети ╕нтер’╓ру й одягу.
 Ви побачите ж╕ноче рукод╕лля з р╕зних м╕ст Криму й Укра╖ни. Буде представлена багатонац╕ональна пал╕тра во╕стину народно╖ творчост╕: укра╖нська, б╕лоруська, кримськотатарська, рос╕йська, в╕рменська, н╕мецька, грецька вишивка, яка гра╓ ус╕ма барвами, осп╕вуючи рад╕сть краси, духовн╕сть, талант ╕ працьовит╕сть Ж╕нки.
 Виникнення ╕ поширення вишивки губиться у глибин╕ тисячол╕ть. Про це розпов╕дають численн╕ археолог╕чн╕ знах╕дки. Багато давн╕х народ╕в прикрашали св╕й побут ╕ костюм вишивкою. Саме тод╕ формувалися художньо-стил╕стичн╕ способи шиття, народжувалися знаки, що символ╕зували сили природи, космогон╕чн╕ уявлення про будову Всесв╕ту, створювалися образи, що пот╕м довго жили у вишивц╕, нагадуючи про в╕рування наших предк╕в.
 Вишивка у одяз╕ мала заклинальну символ╕ку, була оберегом. Вишитий в╕зерунок мав маг╕чну силу ╕ створювався на строго визначених м╕сцях - навколо ши╖, на грудях, на подол╕. Основна увага прид╕лялася прикрашанню рукава як повага до древнього культу рук, п╕дкреслення ╖хньо╖ творчо╖ сили.
 В орнаментах улюбленими були р╕зноман╕тн╕ мотиви солярних знак╕в у вигляд╕ чотирьох,- шести-, восьмипелюсткових розеток, що символ╕зували небокрай, сонце, з╕рки. Згодом сакральний зм╕ст стерся, ╕ геометричний орнамент ста╓ т╕льки прикрасою.
 Будучи куратором виставки «Вишивка: традиц╕╖ ╕ сучасн╕сть», з великою рад╕стю запрошую вас подивитися ╕ частину мо╓╖ етнограф╕чно╖ колекц╕╖ - «Мистецтво укра╖нсько╖ народно╖ вишивки». Етнограф╕╓ю я зац╕кавилася на 1-му курс╕ Харк╕всько╖ академ╕╖ дизайну ╕ мистецтв, тод╕ ж, у студентськ╕ роки, з’явилися ╕ перш╕ експонати мо╓╖ майбутньо╖ колекц╕╖. Через к╕лька рок╕в я вийшла зам╕ж за художника Миколу Муравського, родом з Житомирщини ╕ вв╕йшла у велику ╕ дружну укра╖нську родину, де з покол╕ння в покол╕ння переда╓ться майстерн╕сть ткацтва, вишивки, сп╕ву, де н╕коли не зника╓ прагнення до всього прекрасного у житт╕ й у побут╕. У родин╕ ус╕ ж╕нки вишивали, а д╕дусь чолов╕ка, Шуляр З╕нов╕й Андр╕йович був ткачем. Його вироби, створен╕ в 30-40-в╕ роки ХХ ст. на ручному ткацькому верстат╕, дотепер радують сво╖ми р╕знобарв’ям. Нитки для ткацтва ╕ вишивки прялися вручну з льону ╕ конопл╕, фарбувалися барвниками - соками рослин з листя, кв╕т╕в, кори ╕ корен╕в. Для закр╕плення кольору н
итки зап╕кали в житньому т╕ст╕, п╕сля цього вони не втрачали кольору протягом десятил╕ть. На ткацькому верстат╕ д╕дусь ткав полотно для потреб родини - для сорочок, б╕лизни, скатертин, рушник╕в. На виставц╕ представлен╕ вироби з домотканого полотна, прикрашен╕ багатою вишивкою.
 У великому стародавньому сел╕ Карп╕вц╕ на Пол╕сс╕ багато хто вм╕в вишивати. Але наша бабуся, Шуляр Ганна ╤ван╕вна, була особливою майстринею. Вона волод╕ла найскладн╕шими техн╕ками стародавньо╖ вишивки, знала десятки р╕зноман╕тних прийом╕в та ╖хн╓ по╓днання (╕нод╕ використовуючи до 8-10 техн╕к одночасно) в одному вироб╕. Бабус╕ властиве вроджене почуття кольору та гармон╕╖, ╖╖ реч╕ ╓ прикрасою мо╓╖ колекц╕╖. Дивно, як за допомогою т╕льки голки ╕ нитки на простому полотн╕ народилися так╕ надзвичайн╕ в╕зерунки! Завдяки сво╓му ремеслу ╕ майстерност╕ родина вижила у голодн╕ роки. Вироби м╕няли на хл╕б; так вишивка врятувала д╕тей.
 Ганна Шуляр навчила сво╖х дочок багатьом секретам шиття ╕ вишивки. Колись в Укра╖н╕ по к╕лькост╕ ╕ досконалост╕ вишитих рушник╕в, сорочок, скатертин, що д╕вчина п╕дготувала до свого вес╕лля, судили про ╖╖ працьовит╕сть. Особливу маг╕чну силу, так вважалося, мали реч╕, виготовлен╕ спец╕ально для того чи ╕ншого обряду власними руками. Так, наприклад, д╕вчина неодм╕нно повинна була пошити сорочку сво╓му нареченому. А вишитий рушник в Укра╖н╕ займа╓ особливе м╕сце, являючи собою значне явище духовно╖ культури. ╤нод╕, вивчаючи орнаменти рушников, в╕дчува╓ш, як вони дивують ритм╕чною красою в╕зерунк╕в ╕ якоюсь та╓мничою силою, що йде в╕д них. Наявн╕сть ж╕ночих зображень, «дерева життя», птах╕в, прадавн╕х геометричних солярних символ╕в зачарову╓... Рушник захищав людину в╕д злих сил, був сво╓р╕дним оберегом, приносив благополуччя, здоров’я, любов... Жодна значна под╕я в житт╕ людини - чи то сватання, чи вес╕лля, похорон, народження дитини, хрещення, - не обходилася без рушника.
 Глибинний зм╕ст рушника (╕ полотна) - образ дороги, безк╕нечност╕ ╕ безперервност╕ життя...
 На виставц╕ представлен╕ рушники, скатертини, серветки мо╓╖ свекрухи - Муравсько╖ Соф╕╖ З╕нов╕╖вни. Вона вишива╓ ╕ сьогодн╕, весь ╕нтер’╓р будинку наповнений ╖╖ тонкими ╕ барвистими творами. Вони радують багатою гамою кольорових в╕дт╕нк╕в; рослинн╕ мотиви - маки, калина, троянди, виноград - в’ються рукотворним садом Пол╕сся. Ромби, з╕рки, л╕н╕╖, розетки чергуються ╕з зображеннями к╕л, зигзаг╕в, хрест╕в у р╕зних вар╕антах. Птахи, г╕лочки, листя, ягоди ведуть св╕й чар╕вний хоровод. Вишивки виконан╕ техн╕ками «пряма гладь», «хрестик», «подв╕йний хрестик», «коса гладь». Вироби прикрашен╕ складними мережками, китицями. Творче бачення художниц╕ засноване на глибоких традиц╕ях: чергування червоного ╕ чорного на б╕лому тл╕ доповню╓ вишивку ритм╕чн╕стю ╕ красою. Багата фантаз╕я, поетичне осмислення навколишньо╖ природи, натхненн╕ образи - усе це властиве народному майстров╕ вишивки Соф╕╖ Муравськ╕й. Часто ми з чолов╕ком одержу╓мо в подарунок в╕д мами скатертину, серветку, рушник як побажання щасливого майбутнього, як пам’ять про р╕дну дом╕вку...
 Вишивка - св╕т краси, давн╓ ╕ в╕чно молоде мистецтво. Вишивка ╕ сьогодн╕ живе повнокровним життям - прикраша╓ сучасний ╕нтер’╓р, одяг, дода╓ йому сво╓р╕дност╕ та неповторност╕. Секрет молодост╕ мистецтва вишивки - в ╓днанн╕ людини з природою, в ум╕нн╕ протягом стор╕ч берегти ╕ множити красу, дарувати людям рад╕сть зустр╕ч╕ з прекрасним...
 На неск╕нченному полотн╕ життя ст╕бок за ст╕бком в’ються, розцв╕тають прекрасн╕ в╕зерунки любов╕ ╕ щастя, створен╕ нашими Ж╕нками - Берегинями...
 Наталя МУРАВСЬКА,
 член Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни.
м. Ялта.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 29.02.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5631

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков