Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 04.04.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 04.04.2008
«СТРАШНО ДАЛЕК╤ ВОНИ В╤Д НАРОДУ...»

ВИПРОБУВАНО НА СОБ╤

 Чим же зм╕нилося наше життя останн╕м часом? Питання суперечливе, особливо на тл╕ даних, що над╕йшли ╕з м╕н╕стерства прац╕ ╕ соц╕ально╖ пол╕тики АРК.
 З них ми дов╕ду╓мося, що к╕льк╕сть населення, яка потребу╓ державно╖ соц╕ально╖ допомоги (субсид╕й), знижу╓ться. Автоматично доходимо висновку, що р╕вень соц╕альних доход╕в наших громадян зроста╓, тобто ми багатша╓мо. А це означа╓, що 20% сукупного доходу родини вже вистача╓ для оплати житлово-комунальних послуг, оск╕льки держава доту╓ суму, що перевищу╓ цей в╕дсоток.
 В текст╕ стверджу╓ться: «Це законом╕рний факт, оск╕льки в 2007 роц╕ зароб╕тна плата склала в АРК 1220 грн. Пор╕вняно з 2006 роком в╕дбулося зб╕льшення на 268 грн., що ╓ найвищим показником за останн╕ три роки». Можливо, воно й так, але, не буду далеко ходити за прикладом, майже половина прац╕вник╕в нашо╖ редакц╕╖ н╕ в 2006-му, н╕ в 2007 роц╕, вже працюючи в державн╕й газет╕, не одержувала ст╕льки, а лише «п╕вст╕льки», ╖й далеко до «стандартно╖» цифри. Ще й дос╕ не д╕йшла зарплата до 1000 грн. у л╕кар╕в (це т╕ сфери життя, з якими я добре знайома).
 З ╕ншого боку, за останн╕й «грошовитий» пер╕од зб╕льшилися у рекордн╕й пропорц╕╖ ц╕ни - абсолютно на все найнеобх╕дн╕ше, дивно, що цей показник оф╕ц╕йно становить 5%. Але ж наш╕ кримчани добре знають, що реально ц╕ни зросли якщо не вдв╕ч╕, то на чверть. Скаж╕мо, яловича печ╕нка. В найближчому магазин╕ вона коштувала 9 грн., зараз
у ньому ж - 23, а на базар╕ - 35 грн. По 12 грн. можна було взяти почеревину, за яку сьогодн╕ на ринку просять 27 грн. ╕ вище. В середньому на 25% подорожчали ковбаси (╕ пог╕ршали), в 2,5 раза зросла ц╕на на цибулю, втрич╕ - на буряк, вдв╕ч╕ - кеф╕р та ряжанку. Президент нав╕ть порушу╓ питання про переглядання бюджету у зв’язку з ╕нфляц╕╓ю. Зрозум╕ло, що, в╕драхувавши 20% на оплату комунальних послуг, нав╕ть середньостатистична людина бува╓ шокована тими витратами, як╕ ╕дуть на харчування. А що вже казати про тих, хто одержу╓ по 600 - 700 грн. на руки, та про «типових» пенс╕онер╕в, котр╕ теж перебувають в под╕бн╕й ситуац╕╖?
 Не скажу, що державн╕ субсид╕╖ ╓ панаце╓ю. Особисто я, ще в 1996 роц╕ разом з бухгалтером обрахувавши сво╖ прибутки, дов╕далась, що маю право на одержання ц╕╓╖ допомоги - 20 грн. на м╕сяць. Але не одержувала ╖╖ жодного разу, бо т╕ клопоти, що пов’язан╕ з ц╕╓ю процедурою, коштують значно дорожче - для цього кожн╕ три м╕сяц╕ треба брати в╕дпустку за св╕й рахунок. Тод╕ я була ще в кв╕тучому в╕ц╕, а що казати про старих нем╕чних людей? Адже розм╕р субсид╕╖ (середн╕й - 42,7 грн.) за 12 рок╕в зр╕с приблизно вдв╕ч╕, н╕ж у мо╓му випадку, тож знов таки вона може викликати зац╕кавлен╕сть лише у раз╕ повно╖ безвиход╕.
 У той же час авторам документа зда╓ться, що, навпаки, б╕дн╕ люди, як╕ згодн╕ оббивати пороги ╕ за коп╕йкою, стали вже надто розбещеними завдяки нав’язливим послугам соц╕альних служб.
 «Мен╕ б хот╕лося загострити увагу наших читач╕в на застосуванн╕ нового п╕дходу в орган╕зац╕╖ соц╕ально╖ сфери. А саме: державн╕ програми спрямован╕ на перех╕д в╕д надання пост╕йного п╕клування, розвитку патронажу, соц╕ального споживацтва серед малозабезпечених верств населення до створення умов для пол╕пшення ╖хнього добробуту ╕ зниження р╕вня соц╕ально╖ залежност╕. Застосування нового п╕дходу також передбача╓ перех╕д в╕д пасивно╖ рол╕ прац╕вник╕в соц╕ально╖ сфери як роздавач╕в ╕ касир╕в, що видають передбачену законом соц╕альну допомогу кл╕╓нтам, до активно╖ рол╕ в галуз╕ актив╕зац╕╖ соц╕ально уразливих груп населення, стимулювання самодопомоги та пошуку можливостей виходу ╕з ситуац╕╖ б╕дност╕».
 У зв’язку з цих хочу зауважити, що й подос╕ соц╕альн╕ прац╕вники н╕ за ким не ганялися. Це мен╕ в╕домо з власного життя. За мо╓ю 90-р╕чною мат╕р’ю, ╕нвал╕дом ╤╤ групи, яка прописана одна, дв╕ч╕ намагалися закр╕пити такого пом╕чника - вперше - за рекомендац╕╓ю колишньо╖ заступниц╕ м╕н╕стра прац╕ ╕ соц╕ально╖ пол╕тики АРК, вдруге - на прохання патронажно╖ медсестри з протитуберкульозного диспансеру, але в╕дпов╕дн╕ служби, н╕би в╕дчуваючи нов╕тн╕ в╕яння, обмежилися тим, що взяли з не╖ заяву. Тож я д╕йшла висновку: якщо ╕ допомагатимуть, то не тим, хто д╕йсно нем╕чний, а тим, у кого велика «група п╕дтримки», тобто ╓ кому поклопотатися.
 А ось пропозиц╕я щодо «пошуку можливостей виходу ╕з ситуац╕╖ б╕дност╕» та «стимулювання самодопомоги» мене д╕йсно вразила до глибини серця. Бо знаю, про що пишу. Ще два роки тому моя мати, як могла, вдавалася до ц╕╓╖ самодопомоги (звичайно, коли мене не було вдома). Вона використовувала ╓диний резерв, що мають так╕ люди, - це см╕тник. Чолов╕чу куртку, яку там роздобула, носить ╕ зараз. Але нин╕ використовувати вказаний «вих╕д ╕з ситуац╕╖ б╕дност╕» б╕льше не може - не п╕дкоряються ноги. Теза «Порятунок утопаючих справа рук самих утопаючих» загалом не нова. Та ось сьогодн╕, дорогою на роботу, почула по рад╕о, що в уряд╕ найвище оплачу╓ться праця м╕н╕стра з прац╕ та соц╕ально╖ пол╕тики Укра╖ни Людмили Денисово╖ - близько 19 тис. грн. на м╕сяць. Вона нав╕ть перегнала «силовика» Юр╕я Луценка. Чи морально молод╕й здоров╕й людин╕, одержуючи платню в 38 раз╕в вищу, н╕ж, скаж╕мо, моя мати та багато ╕нших стареньких, навчати витягувати себе за чуба ╕з ц╕╓╖ трясовини, в яку сам╕ ж ╕ занурили тих, хто все життя пропрацював, створюючи нац╕ональн╕ надбання? Ц╕каво, а як будуть займатися «самодопомогою» прикут╕ до л╕жка, що ╖м можуть порадити з ц╕╓ю метою соц╕альн╕ прац╕вники? ╤ взагал╕, нав╕що тод╕ ц╕ соц╕альн╕ прац╕вники потр╕бн╕?
 Сьогодн╕ багато розмов про те, що ми «йдемо в ╢вропу», запозичу╓мо ╓вропейськ╕ традиц╕╖. А чи знають наш╕ громадяни, що в найбагатших ╓вропейських кра╖нах, таких, як Швейцар╕я, Н╕меччина, л╕тн╕ люди доживають свого в╕ку у будинках престар╕лих, незважаючи на те, що мають д╕тей, онук╕в, не по одному власному палацу? Така традиц╕я. Вона ур╕вню╓ багат╕╖в та ╖хню колишню прислугу, забезпечу╓ пост╕йний догляд за тими, хто цього потребу╓. Подоба╓ться? Знаю, як рахують дн╕ юнаки, що служать в арм╕╖, як просяться хвор╕ додому, де «╕ ст╕ни л╕кують», знаю, що стареньк╕ живуть думками про д╕тей та онук╕в, ╕ це найб╕льший стимул у ╖хньому ╕снуванн╕. Тож ми ще не «╓вропейц╕», ╕ навряд чи варто ламати свою ментальн╕сть, аби бути на когось схожими.
 Але ╕ там не кидають людей напризволяще. Я вже не кажу про т╕ народи, що вважають найстарших наймудр╕шими ╕ в╕ддають перевагу вихованню, де в╕дбува╓ться вза╓мний вплив представник╕в р╕зних покол╕нь.
 Про яку ж тенденц╕ю в наш╕й держав╕ ми можемо говорити зараз щодо соц╕ально╖ пол╕тики? Позитив в╕дбува╓ться переважно на р╕вн╕ п╕ару. А куди попряму╓мо дал╕? Не в ╢вропу, не в Аз╕ю, а у джунгл╕ з ╖хн╕ми жорстокими, та, на в╕дм╕ну в╕д наших, не лицем╕рними законами?
Тамара СОЛОВЕЙ.

ТЕЧЕ ВОДА, КАЛАМУТНА...

 Доброго дня, шановна редакц╕╓ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»!
 Мене звати Паюк Мар╕я Костянтин╕вна. Мен╕ в╕с╕мдесят рок╕в. Ходити важко. А проблема у мене от яка: приблизно р╕к тому я в╕дпочивала у сина. Мен╕ зателефонував онук ╕ сказав, що в нас б╕ля двору прорвало центральний водопров╕д. Дочка звернулася у житлово-комунальне п╕дпри╓мство. В той самий день вони при╖хали, розкопали м╕сце прориву. Через дек╕лька дн╕в при╖хали ставити хомут. Посп╕хом його поставили, бо у сус╕д╕в були похорони ╕ ╖м терм╕ново була потр╕бна вода, ╕ по╖хали. Через якийсь час вода знову почала текти. Онук знову ходив до ЖЕУ, пот╕м ще раз. Прац╕вники ЖЕУ направили людей, а т╕, зам╕сть того, щоб в╕дремонтувати трубу, розкопали ще одну траншею в самому двор╕, подивилися, засипали ╕ по╖хали назад. Ск╕льки пот╕м онук ╕ донька до них не зверталися – вони все ╕гнорують. Сус╕дка казала, що вона теж зверталася багато раз╕в стосовно водопроводу до самого начальника ЖЕУ, а той, в свою чергу, кива╓ головою, але все пуска╓ повз вуха. Ось так вода вже тече майже р╕к. ╤ ск╕льки ж часу все сто╖ть розкопане. Не знаю, куди звертатися дал╕. Допомож╕ть!
 Мар╕я ПАЮК.
 с. Каштанове (вул. Грибо╓дова, 12/2) С╕мферопольського району.

В╤Д РЕДАКЦ╤╥. Шановна Мар╕╓ Костянтин╕вно! Ми перешлемо Вашого в╕дкритого листа голов╕ районно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ В╕ктору Михайловичу Павлову. Адже питання не т╕льки в зручностях та естетиц╕, але ╕ у марнотратств╕ води.

СЕРЕДНЯ ТРИВАЛ╤СТЬ ЖИТТЯ В УКРА╥Н╤ НА 11 РОК╤В НИЖЧА, Н╤Ж В ╢ВРОП╤

 Як заявив на п╕дсумков╕й колег╕╖ М╕н╕стерства охорони здоров’я його голова Василь Князевич, нин╕ укра╖нц╕ потерпають в╕д по╓днано╖ д╕╖ економ╕чно╖, еколог╕чно╖ та демограф╕чно╖ криз, як╕ п╕дсилюють одна одну ╕ не дають вийти на шлях п╕двищення якост╕ життя.
 За його словами, «особливо траг╕чно на цьому тл╕ вигляда╓ п╕двищена смертн╕сть чолов╕к╕в працездатного в╕ку». Причинами цього, на думку м╕н╕стра, ╓ «насамперед, умови прац╕ чолов╕к╕в, зайнятих у галузях з високим ризиком травматизму, зокрема, у металург╕йн╕й, х╕м╕чн╕й промисловост╕, та поширен╕сть шк╕дливих звичок – кур╕ння ╕ надм╕рне вживання алкоголю».
 Щодо показник╕в смертност╕ в Укра╖н╕, то, за словами м╕н╕стра, за останн╕ 10 рок╕в к╕льк╕сть населення в Укра╖н╕ знизилася на понад 7,5%.
За словами Князевича, найб╕льш╕ втрати у Донецьк╕й та Луганськ╕й областях. Найменше ж людських втрат у Волинськ╕й, Закарпатськ╕й, ╤вано-Франк╕вськ╕й та Р╕вненськ╕й областях.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 04.04.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5747

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков