Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 18.04.2008
ДРУГА СВ╤ТОВА В╤ЙНА - ОЧИМА ╥╥ СОЛДАТА
ВОЛОДИМИР КОРОЛЬ

СПОМИН ПРО В╤ЙНУ
╤М`Я НАШОГО АКТИВНОГО ДОПИСУВАЧА, ВЕТЕРАНА В╤ЙНИ ВОЛОДИМИРА МАКСИМОВИЧА КОРОЛЯ ВЖЕ ДОБРЕ В╤ДОМЕ ЧИТАЧАМ «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤» ЗА ЙОГО ПУБЛ╤КАЦ╤ЯМИ ПРО ПЕРЕЖИТИЙ ГОЛОДОМОР 1932-33 рр., СТАЛ╤НСЬК╤ РЕПРЕС╤╥ 1937-38 рр. СВ╤ДЧЕННЯ ВЕТЕРАНА Ц╤НН╤ ДЛЯ НАС ТИМ, ЩО ВОНИ - ДОКУМЕНТАЛЬН╤, АВТОР РОЗПОВ╤ДА╢ ПРО ТЕ, ЩО СУДИЛОСЯ ПЕРЕЖИТИ САМОМУ. ПРОПОНУ╢МО ВАШ╤Й УВАЗ╤ СПОГАДИ В. М. КОРОЛЯ ПРО ДРУГУ СВ╤ТОВУ В╤ЙНУ: ЯКА ВОНА - ОЧИМА ╥╥ СОЛДАТА, УКРА╥НЦЯ, ПАТР╤ОТА...

 (Продовження. Поч. у № 13, 15)

 Жорстоко розправилися фашисти з ус╕╓ю родиною Гненних: як партизан╕в пов╕сили в Златопол╕ на базарному майдан╕ ╢вдок╕ю Федор╕вну, Федору Степан╕вну, Павла Ничипоровича, його сина Олекс╕я. Гненну Оксану Олекс╕╖вну, маму ╢вдок╕╖, живою вкинули в глибокий колодязь. Стратили фашисти також ╖хн╕х товариш╕в по боротьб╕: Остапа Федоровича Сторчового, Максима Дмитровича Коваля, Степана Володимировича Бород╕на.
 Син страчено╖ Оксани Олекс╕╖вни Гненно╖ - Олекс╕й Федорович - в цей траг╕чний час був на фронт╕, у д╕юч╕й арм╕╖, служив радистом у командира 89-го стр╕лецького
корпусу 61-╖ арм╕╖ (з 1938 по 1946 р.). Про загибель в╕д рук фашист╕в мами, сестри, дядька Павла, його сина Олекс╕я та ╕нших Олекс╕й д╕знався з листа маминого брата. Комкор, генерал Рагуля викликав Олекс╕я до себе. Розпитавши про все, в╕н по-батьк╕вському поклав руку на плече ╕ твердо сказав: «Шкода, дуже шкода, але ╖х не повернеш. А тоб╕ треба вижити у ц╕й жорсток╕й в╕йн╕, повернутися додому ╕ продовжити р╕д Гненних. Будь мужн╕м. По╖хав би у в╕дпустку, але завтра почина╓ться наступ Б╕лоруських фронт╕в». Та за одну н╕ч з темнорусого кучерявого чуб Олекс╕я в╕д ц╕╓╖ зв╕стки став б╕лим. В╕йна вимагала мужност╕, ╕ Олекс╕й д╕йшов до Берл╕на, до Перемоги, в 1946 роц╕ був демоб╕л╕зований. Повернувся в Тур╕ю ╕ зам╕сть м╕цного господарства, яке в╕н залишив, ╕дучи на службу, побачив згарища, не зустр╕ла його жодна жива душа з родини. Кавалер ордена Слави ╤╤╤ ступеня, Олекс╕й Гненний не зламався в╕д горя ╕, засукавши рукава взявся в╕дбудовувати згарище. Разом з молодою дружиною ╢вдок╕╓ю Порфир╕вною Лускан з Тишк╕вки (мо╓ю двоюр╕дною сестрою), в котро╖ п╕д час важких бо╖в у ╖хньому сел╕, на початку 1944 року, загинула мама Хотина, а на фронт╕, на Курськ╕й дуз╕, п╕д Прохор╕вкою, смертю хоробрих пол╕г ╖╖ р╕дний брат ╤ван, оф╕цер-танк╕ст, - в╕дремонтували хату, поставили сарай, розпочали сво╓ нелегке с╕мейне життя. 1948 року народився перв╕сток - син Володимир, тепер л╕кар вищо╖ категор╕╖, зав. в╕дд╕ленням реан╕мац╕╖ та екстрено╖ терап╕╖ в К╕ровоград╕, батько трьох донечок. Другий син, Микола Олекс╕йович, ╕нженер, п╕д час служби у ракетних в╕йськах Радянсько╖ арм╕╖ отримав велику дозу опром╕нення ╕ помер молодим, не одруженим. Отака доля.
 Олекс╕й Федорович весь трудовий шлях пройшов в споживч╕й кооперац╕╖: головою с╕льського споживчого товариства, зав╕дуючим торговим в╕дд╕лом та головою райспоживсп╕лки. Отримав звання «Заслужений прац╕вник торг╕вл╕ Укра╖ни».
 На жаль, Олекс╕я Федоровича на цьому св╕т╕ вже нема╓. Та пам’ять про нього - мужню, чесну, справедливу людину - для мене дорога ще й тому, що в роки в╕йни як Олекс╕й, так ╕ я, воювали на 1-му Б╕лоруському, 1, 2 та 3-му Прибалт╕йських фронтах, в 61-й арм╕╖ А. П. Б╓лова. Олекс╕й в управл╕нн╕ стр╕лецького корпусу, а я в 415-й стр╕лецьк╕й див╕з╕╖ полковим розв╕дником 1323-го П╕нського стр. полку. Разом йшли до Перемоги, визволяючи Укра╖ну, Б╕лорус╕ю, Литву, Латв╕ю, Естон╕ю, штурмували Варшаву, Берл╕н.
 Жили та д╕яли в с. Тур╕╖ патр╕оти Укра╖ни, як╕ не сид╕ли склавши руки, а мужньо боролися з н╕мецькими окупантами на багатьох фронтах Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, в партизанських загонах Калачника, Наумова.
 В 1942 - 1943 роках н╕мецька окупац╕йна адм╕н╕страц╕я масово вивозила з Укра╖ни хл╕б, л╕с, цукор, ол╕ю, паливо, надбання культури та мистецтва, молодь та квал╕ф╕кованих спец╕ал╕ст╕в з ус╕х галузей науки та виробництва. Д╕йшло до того, що з наших лан╕в ешелонами вивозили до Н╕меччини чорноземний ╜рунт.
 Сотн╕ молодих хлопц╕в та д╕вчат с. Тур╕╖ та й усього району було насильно вивезено на рабську працю до Н╕меччини: ще й сьогодн╕ перед мо╖ми очима зб╕рний пункт в Златоп╕льськ╕й г╕мназ╕╖, огороджений колючим дротом на зразок концтабору, в якому побував ╕ я. Пам’ятаю той день, коли конвой ╕з солдат╕в та собак гнав мо╖х нещасних однол╕тк╕в брукованою дорогою ╕з Златополя до зал╕знично╖ станц╕╖ Новомиргород. Дорогою довжиною в два к╕лометри, колоною на всю ширину дороги йшли на каторжн╕ роботи д╕ти Укра╖ни, нев╕льно покидаючи сво╖ осел╕, р╕дних, близьких, залишаючи школу, в як╕й не змогли отримати осв╕ту, сво╖х коханих, з якими розлучила в╕йна, можливо, назавжди. Йшли, голосно плачучи, безнад╕йно, безповоротно, бо н╕хто не знав, куди ╖х запроторять фашистськ╕ людолови.
 Разом з ╕ншими ╖здовими мене занарядили везти на п╕двод╕ б╕дненьк╕ пожитки тур╕янських хлопц╕в та д╕вчат: це був зимовий одяг, вузлики з ╖жею, як╕ ╖м приготували в дорогу матер╕, якась взуванка.
 В юрб╕ серед полонянок йшла моя р╕дна сестричка Клавд╕я, 1924 року народження, ╕ н╕хто не знав, чи хоч коли-небудь вона повернеться до свого села.
 Обаб╕ч брук╕вки, якою рухалась колона нев╕льник╕в, супроводжувана н╕мецькою охороною, ╜рунтовим шляхом йшли матер╕, бабус╕, проводжаючи сво╖х д╕тей, внук╕в у неволю. З ц╕╓╖ процес╕╖ чиясь мати, ридаючи, п╕дносячи сво╖ натруджен╕ руки до неба, до Бога, проривалась через конвой, щоб останн╕й раз хоч доторкнутися до сво╓╖ дитини, попрощатися з нею по-людському. Та г╕тлер╕вський солдат чергою з автомата розстр╕ляв цю нещасну Ж╕нку-Мат╕р. Плач, крик уже вс╕╓╖ колони не затихав до само╖ зал╕знично╖ станц╕╖, тривав ╕ п╕сля посадки у вагони-телятники з ╓диним за╜ратованим в╕концем та зал╕зними засувами на дверях. Ми, ╖здов╕, розвантажили сво╖ вози з поклажею, в╕д’╖хали в╕д платформи, та ще довго було чути д╕вочий плач, незважаючи на те, що потяг набирав швидк╕сть ╕ в╕ддалявся в далек╕ чуж╕ кра╖.
 Моя сестричка Клавд╕я була перевезена з Н╕меччини в Австр╕ю, де працювала в бауера на с╕льськогосподарських роботах. Разом з нею працювали д╕вчата з Польщ╕, Укра╖ни, Франц╕╖. Праця була важкою, та ще важче було в╕д усв╕домлення сво╓╖ невол╕, рабства, туги за р╕дним кра╓м. Зг╕дно з арх╕вною дов╕дкою № 230 - 699 в╕д 11.09.1988 року «15 травня 1948 року була насильно вивезена н╕мцями, працювала в с. Великий Штибилс (Австр╕я), с. Греатвайн (Австр╕я), м. Греац (Австр╕я). Визволена 9 травня 1945 року. З 16.05.1945 року перебувала в перев╕рочно-ф╕льтрац╕йному пункт╕ СПП № 199 Еберау (Австр╕я) до 25.08.1945 року. Компрометуюч╕ матер╕али в╕дсутн╕». П╕сля повернення в с. Тур╕ю ще довго, щом╕сяця, зобов’язана була з’являтися в органи КДБ в м. Златоп╕ль, ре╓струватися. Була п╕д пост╕йним наглядом, пересл╕дуваною, зневаженою, що забирало останн╕ сили й здоров’я. Довг╕ роки нав╕ть паспорта не видавали. Якщо потр╕бно було ╖хати на л╕кування, - видавали тимчасове посв╕дчення.
 Зг╕дно з арх╕вними даними, на рабську працю до Н╕меччини було вивезено до 2,5 млн. укра╖нсько╖ молод╕. Дв╕ч╕ в облаву людолов╕в потрапляв ╕ я, та обидва рази, ризикуючи життям, хутко зникав. В подальшому вдень працював на громадському двор╕, а вноч╕ переховувався в яругах та окоп╕, викопаному та замаскованому в сара╖, де стояли кон╕. Ховатися треба було ╕ в╕д н╕мц╕в, пол╕ца╖в, жандарм╕в, нав╕ть в╕д бригадира П╕ддубного Василя, який за сум╕сництвом був пом╕чником пол╕цая та сексотом. Завжди треба було бути в бойов╕й готовност╕. Тому взимку, заздалег╕дь, заготував дров на паливо: щоноч╕, саньми, парою коней, ризикуючи потрапити в н╕мецьк╕ лабети, разом з╕ сво╖м сус╕дом Миколою Горбенком ╖здили в л╕с «горобинець», в якому, м╕ж ╕ншим, ще дислокувалася н╕мецька в╕йськова частина, а ми пиляли, обрубували г╕лля, складали на сани 1,5-метров╕ дрова ╕ через поле по сн╕гу везли додому. Не одна н╕ч пройшла в по╖здках, та вдома були гарно захован╕ дрова, яких вистачить не на одну зиму. Моя ненька не могла нарадуватися таким дорогим прибутком, бо в╕дчувала сво╖м серцем, що лихол╕ття в╕йни забере й мене, ╕ залишиться вона одинокою, незахищеною: батько в Сиб╕ру, Клава в Н╕меччин╕, а мене «п╕дметуть» як не в Н╕меччину, то на фронт. Н╕мецьк╕ людолови, в╕дступаючи, забрали з собою, разом з багатьма ╕ншими, мого дядька, маминого брата, ╢вген╕я Галакт╕оновича Цуркана, великого майстра, вчителя з виготовлення вс╕х струнних музичних ╕нструмент╕в, музиканта, сп╕вака, столяра. Додому в╕н уже не повернувся, десь склав свою голову на дорогах безпощадно╖ в╕йни; не повернувся до сво╓╖ дружини Мотр╕ (мо╓╖ хрещено╖ матер╕), до ╓диного сина Олекс╕я, ╕нвал╕да в╕йни, котрий п╕сля Перемоги все життя в╕ддав прокурорськ╕й д╕яльност╕: працював районним, м╕ським, обласним прокурором.
 Моя мама вм╕ла робити все, що потр╕бно для життя в сел╕, нав╕ть виготовляти бурячну гор╕лку-самогонку, без яко╖ тут прожити було неможливо: гор╕лка була джерелом грошей та р╕зного роду «бартеру»: полатати чоботи, черевики – п╕вл╕тра, кожушка – п╕вл╕тра, пошити рукавиц╕ – чвертка, виорати та заволочити город – л╕тр, прийде бригадир – наливай, пол╕цай – наливай. В╕йна – в╕йною, а жити треба було. Важко працювали, в пост╕йному ризику ночами ходили в поле по буряки, солому, с╕но для корови та ╕нше.
 Деяк╕ хлопц╕ з села, мо╖ однол╕тки та й старш╕ в╕ком, щоб уникнути вивезення в Н╕меччину, йшли за контрактом служити-працювати на н╕мецьке в╕йськове летовище, що було в с. Ротместр╕вц╕ См╕лянського району Черкасько╖ област╕. Це Мезецький Петро, Драний Павло, Драний Кузьма, Бабич Юр╕й, Волошин Микола (Яцик), Головцван Василь, Павленко Василь, Кабаченко Михайло, Кабаченко Степан та ╕нш╕. Видали ╖м н╕мецьку (мишачого кольору) ун╕форму та робочий одяг, надали м╕сце в казарм╕, безплатне харчування, робоч╕ м╕сця по обслуговуванню летовища та л╕так╕в. В дн╕ рел╕г╕йних свят н╕мц╕ в╕дпускали ╖х додому на два дн╕.
 Дв╕ч╕ бригадир В. П╕ддубний та пол╕цай В. В. Олексенко примушували мене везти сво╖ми к╕ньми цих «комсомольц╕в-добровольц╕в» з Тур╕╖ в Ротместр╕вку, а це не близька дорога для коней - десь до 40 км.
╤ все було б гаразд, праця для мене, ╖здового, не важка. Та коли перший раз прив╕з хлопц╕в (╖хн╕ клунки з харчами, бо вони йшли п╕шки) у Ротместр╕вку, вже б╕ля летовища стояли два в╕йськов╕ н╕мц╕ ╕ побачивши мо╖х коней, бо вони були гарн╕, випестуван╕ на добрих крадених кормах, я зрозум╕в, що вони мають нам╕р рекв╕зувати коней на зворотному шляху. Та задум ╖хн╕й я розгадав, ╕ доставивши добровольц╕в до ╖хньо╖ казарми, зворотний шлях вибрав через ╕нший провулок, ╕, ви╖хавши за село, в поле, пустив коней галопом. Та н╕мц╕, побачивши, що я вт╕каю, в╕дкрили по мен╕ вогонь з караб╕н╕в, але кон╕ врятували ╕ себе, ╕ мене. Додому добирався об’╖зними дорогами, через л╕с, а не через села ╕ благополучно прибув уноч╕ додому.
(Дал╕ буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5804

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков