Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПОШИРИТИ СВОЮ ЗЛОЧИННУ СУТЬ НА ╤НШ╤ КРА╥НИ
Рос╕я – це велика тюрма. Нин╕ рос╕яни намагаються загнати в цю тюрму ╕ укра╖нц╕в…


НЕМА╢ СИЛ ТЕРП╤ТИ: НОБЕЛ╤ВСЬК╤ ЛАУРЕАТИ ВЛАШТУВАЛИ МАН╤ФЕСТ ПУТ╤НУ
П╕д зверненням п╕дписалося 39 ос╕б, всесв╕тньо в╕домих св╕тил науки…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРО ЗВ╤ЛЬНЕННЯ ДАН╤ЛОВА:
В╕н переводиться на ╕нший напрямок…


ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…


УКРА╥НА ПРОТИ РАШИЗМУ
Рашизм – це як╕сно нова форма тотал╕тарно╖ ╕деолог╕╖ ╕ практики…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 25.04.2008 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 25.04.2008
«МИ ЖЕ ЕТ╤Х П╢С╢Н Н╢ ЗНА╢М…»


 Народний укра╖нський хор п╕д кер╕вництвом заслуженого прац╕вника культури АР Крим В╕ктора Ковальчука ╓ одним ╕з духовних остров╕в, яким пишаються севастопольц╕ ╕, зокрема, укра╖нська громада м╕ста.
 Звання «народний» колектив отримав у 1986 роц╕ р╕шенням республ╕канського р╕вня, сп╕ваки у т╕ часи виступали з гастролями в багатьох м╕стах колишнього Радянського Союзу. Зараз сп╕вають на м╕ських та всекримських заходах, як-от: в╕дкриття пам’ятника Тарасу Шевченку в Ялт╕ чи на щор╕чне свято ╤сторичного бульвару (наведене фото ╕люстру╓ минулор╕чний виступ).
 Виступи колективу безкоштовн╕, виготовлення костюм╕в та взуття, транспортн╕ витрати – все це за рахунок учасник╕в хору.
 За 32 роки (з часу створення у 1976 роц╕) хор ма╓ чимало грамот, диплом╕в, подяк в╕д управл╕ння культури ╕ туризму. Його кер╕вник В╕ктор Олександрович Ковальчук отримав дв╕ подяки в╕д президент╕в – Леон╕да Кучми та В╕ктора Ющенка, ма╓ медаль Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» «Буд╕вничий Укра╖ни».
 За сучасними вимогами звання «народний» колектив ма╓ регулярно п╕дтверджувати. 1 кв╕тня ц. р. кер╕внику пов╕домили, що огляд творчост╕ призначено на 12 кв╕тня ╕ треба п╕дготувати 15-хвилинний виступ. Хор з 30 учасник╕в почав ╕нтенсивн╕ репетиц╕╖ ╕ п╕дготував п’ять п╕сень: «Мама», «П╕сня про Шевченка» на музику В╕ктора Ковальчука, «Ой у пол╕ дв╕ топол╕», «Гуляю я три роки» ╕ «╢днаймося, люба родино!».
 Жур╕ складалось з поважних людей в м╕ст╕ – народного артиста Рос╕╖ О. В. Сметан╕на, композитора Я. М. Машарського, кер╕вника мун╕ципального симфон╕чного оркестру В. М. К╕ма, заслуженого д╕яча мистецтв Укра╖ни
В. Ф. Бобиря, педагога-хормейстера школи ╕м. Римського-Корсакова О. П. Гостюх╕но╖.
 П╕сля виступ╕в не було висловлено зауважень, а з протоколом жур╕ кер╕вник╕в хор╕в ╕ ансамбл╕в ознайомили аж 18 кв╕тня. Щодо укра╖нського хору прозвучало як вирок суду: «За низький р╕вень виконавчо╖ майстерност╕, одноман╕тн╕сть представлених на розгляд жур╕ твор╕в, недостатн╕й р╕вень сцен╕чно╖ культури тимчасово зняти звання «народний».
 В╕ктор Олександрович був вражений цим р╕шенням ╕ запитав у деяких член╕в жур╕ про зауваження до виступу. «Ми же ет╕х п╓с╓н н╓ зна╓м…» – почув у в╕дпов╕дь. З цим, зрозум╕ло, можна погодитись – б╕льш╕сть музичних прац╕вник╕в ╓ прибульцями з Рос╕╖, пов’язан╕ вони з рос╕йською п╕сенною творч╕стю ╕ творять в рамках Чорноморського флоту РФ.
 «Сп╕вали «в╕дкритим звуком» – пролунали зауваження в╕д Олександра Сметан╕на. Але ж народна хорова творч╕сть за канонами ╕ передбача╓ таку в╕дкрит╕сть! «Я тебя не знаю и больше я в жюри не буду», - сказав Сметан╕н, незважаючи на ╕снування книги, в як╕й на розворот╕ розташован╕ портрети самого Сметан╕на ╕ Ковальчука.
 «Акомпан╕атор стояв спиною до жур╕ ╕ глядач╕в», – зауважив Володимир Бобир. Але ж ╕ диригенти так роблять!
 На зборах хору В╕ктор Ковальчук пов╕домив цю новину, яка обурила вс╕х його учасник╕в. ╤ справа зовс╕м не у втрат╕ 10% надбавки за звання «народний» кер╕внику хору, яка екв╕валентна двом к╕лограмам м’яса. Моральний удар виявився значно дошкульн╕шим, а претенз╕╖ виглядали явно тенденц╕йними.
 Наступного дня мен╕ пов╕домили про цю ситуац╕ю, ╕ я звернувся до заступника управл╕ння культури ╕ туризму Людмили Богатирьово╖ з проханням надати оц╕ночн╕ листи для ознайомлення ╕з зауваженнями член╕в жур╕. Зустр╕ч було призначено наступного дня. Телефоном зв’язався ╕з членами жур╕ О. Сметан╕ним та Я. Машарським. ╥хн╕ формулювання здались мен╕ непереконливими. У телефонн╕й розмов╕ з Л. Богатирьовою стало зрозум╕ло: оц╕ночн╕ листи приховуються. П╕сля б╕льш наполегливого звернення мен╕ запропонували зустр╕тися ╕з членами жур╕, де вони могли б наочно висловити сво╖ зауваження.
 Ця неординарна зустр╕ч в╕дбулась в Центр╕ культури ╕ мистецтв м. Севастополя. Були присутн╕ три члени жур╕ – Олександр Сметан╕н, Володимир К╕м та Як╕в Машарський. Розмова чомусь ф╕льмувалась оператором на в╕деокамеру. На жаль, музиканти повторили вищезазначен╕ претенз╕╖, х╕ба додали зауваження про нец╕кавий та одноман╕тний репертуар та повторили тенденц╕йне «п╕сн╕ незнайом╕». Оц╕ночн╕ листи для ознайомлення так ╕ не надали, та поряд з╕ мною сид╕в
Я. Машарський, ╕ я побачив, що вони нап╕впорожн╕.
 На зауваження про нец╕каве аранжування твор╕в В╕ктор Ковальчук простягнув ноти ╕ запропонував з╕грати на фортеп╕ано для прикладу св╕й тв╕р. Володимир К╕м з ходу прекрасно виконав цю гарну музику. Мен╕ вона здалась щиро укра╖нською, з народними мотивами ╕ такою, яка в╕дпов╕да╓ тем╕, про що я ╕ висловився. Мабуть, вона вразила й ╕нших, бо настала деяка пауза. Але упереджен╕сть, яка прямо вис╕ла в пов╕тр╕, призвела до зауваження про те, що на баян╕ г╕рше звучить, н╕ж на фортеп╕ано. Але ж тод╕ треба доручити членам жур╕ переслухати вс╕ 500 000 укра╖нських народних п╕сень ╕ визначити, як╕ ╓ ц╕кавими ╕ веселими, ╕нш╕ заборонити до виконання, а також визначити, що нехай хори сп╕вають п╕д акомпанемент роял╕в!
 Близький до управл╕ння культури ╕ туризму голова севастопольсько╖ «Просв╕ти» В. Проценко, який був присутн╕м на зустр╕ч╕, спром╕гся лише висловити пропозиц╕ю ще раз прослухати колектив. На м╕й погляд, йому треба було б сказати значно б╕льше теплих сл╕в про просв╕тянина В╕ктора Ковальчука, який присвятив себе укра╖нськ╕й справ╕ та й прикрашав п╕снями хору просв╕тянськ╕ заходи.
 Зрозум╕ло, що зустр╕ч пройшла досить емоц╕йно – люди ж творч╕ з╕брались! – ╕ завершилась такими ж емоц╕йними словами В╕ктора Ковальчука про недов╕ру складу жур╕.
 Висновки для себе про цю под╕ю можуть зробити ╕ сам╕ читач╕, але дуже хот╕лося б, щоб справедлив╕сть в╕дв╕дала м╕сцеву культурну ╓парх╕ю.
 Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ.
 м. Севастополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 25.04.2008 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5840

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков