Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 03.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 03.05.2008
ЧИ ВАРТО ЗАСУДИТИ КОМУН╤ЗМ ТАК САМО, ЯК ЦЕ ЗРОБИЛИ З НАЦИЗМОМ?

ПАМ’ЯТЬ

 Суперечки навколо ╕сторичних насл╕дк╕в комун╕зму не вщухають у ╢вропейському Союз╕ й минулого тижня на вимогу п╕слякомун╕стичних нових член╕в ╢С д╕сталися й до ╢вропарламенту. Але через глибок╕ розб╕жност╕ м╕ж державами й пол╕тичними таборами не вдалося нав╕ть ухвалити сп╕льно╖ заяви. Одн╕ говорили про в╕дновлення ╕сторично╖ справедливост╕ через засудження комун╕стичних злочин╕в, ╕нш╕ – про намагання переписати ╕стор╕ю заради попул╕стських здобутк╕в.
 Чи варто засудити комун╕зм так само, як це зробили з нацизмом? Це питання – ще одне з тих, як╕ под╕ляють ╢вропу на два непримиренн╕ нараз╕ табори.
 Б╕льш╕сть нових член╕в ╢вросоюзу, як╕ сам╕ пережили комун╕стичн╕ часи, вважають це за надзвичайно важливий момент для об’╓днання ╢вропи. Б╕льш╕сть старих член╕в не бачить жодно╖ потреби переоц╕нювати ╕стор╕ю – адже в цих кра╖нах дал╕ ╕снують компарт╕╖, а комун╕стичний Радянський Союз був для них союзником у перемоз╕ над нацистською Н╕меччиною.
 Найб╕льший спротив ╕де в╕д ╓вропейсько╖ пол╕тично╖ л╕виц╕. Наприклад, один ╕з ч╕льних представник╕в групи соц╕ал╕ст╕в у ╢вропарламент╕ Ян Мар╕нус В╕рсма з Н╕дерланд╕в бачить у намаганн╕ засудити комун╕зм небезпеку.
 «Надто часто р╕зн╕ ╕нтерпретац╕╖ призводять до р╕зних погляд╕в, р╕зних способ╕в розум╕ння под╕й, а ╕нод╕ й до ксенофоб╕╖. Це надзвичайно небезпечно для ╢вропи, яка характеризу╓ться р╕зноман╕ттям, також ╕ етн╕чним. Простих в╕дпов╕дей на складн╕ ╕сторичн╕ питання не ╕сну╓. Не забуваймо про це, бо надто вже часто вдаються до попул╕стського способу тлумачення ╕стор╕╖», – заявив н╕дерландський соц╕ал╕ст п╕д час дебат╕в у ╢вропарламент╕.
 В╕дтак цей ╓вропейський орган не висловив нав╕ть морального засудження комун╕зму – а це, виявля╓ться, найб╕льше, на що в╕н мав би право.
 ╤ще минулого року в ╢С централ╕зовано заборонили прилюдно виправдовувати, заперечувати чи принижувати «геноцид, злочини проти людяност╕ ╕ во╓нн╕ злочини» – але йдеться лише про т╕ злочини, що ╖х визнав такими Нюрнберзький трибунал 1945 року чи Статут М╕жнародного крим╕нального суду 2002 року.
 Розширення ж перел╕ку таких злочин╕в – це вже справа кожно╖ окремо╖ держави, заявив у ╢вропарламент╕ в╕це-президент ╢вроком╕с╕╖ Жак Барро; а роль ╢вросоюзу, за його словами, обмежена лише тим, щоб влаштовувати «д╕алог ╕ обм╕н думками» про це.
 «Необх╕дно наголосити, що кожна кра╖на – член ╢С ма╓ сама знайти спос╕б, як ставитися до цього питання. ╢вропейський Союз не може п╕дм╕нювати собою ц╕ нац╕ональн╕ процеси – ╢вропейський Союз не ма╓ достатньо компетенц╕╖ в ц╕й галуз╕», – сказав ч╕льний урядовець ╢вроком╕с╕╖.
 Представники сх╕дно╓вропейських кра╖н, як╕ в сво╖х виступах перел╕чували конкретн╕ численн╕ злочини комун╕зму, були розчарован╕ в╕дмовою визнати ц╕ злочини нев╕д’╓мною частиною сп╕льно╖ ╓вропейсько╖ ╕стор╕╖.
 На невдоволенн╕ ц╕╓ю в╕дмовою найгучн╕ше наголошував депутат в╕д Естон╕╖ Тунне Келам. «Я боюся, що це лише поглибить подв╕йн╕ стандарти, бо ж очевидно, що нацизм ╕ фашизм таки не вважають за внутр╕шню справу кожно╖ з кра╖н – член╕в ╢С», – наголосив в╕н.
 Тим часом, за його словами, виходить, що комун╕зм не вважають за загрозу для ╢вропи, а жертви комун╕зму залишаються жертвами «другого чи й третього класу».
 Розум╕ння позиц╕╖ цих кра╖н висловили представники ╓вропейсько╖ правиц╕, та сп╕льного п╕дходу ╓вродепутати не знайшли.
 ╤ще в с╕чн╕ 2006 року до м╕жнародного засудження злочин╕в тотал╕тарних комун╕стичних режим╕в закликала Рада ╢вропи.
 У резолюц╕╖ Парламентсько╖ Асамбле╖ ц╕╓╖ ╓вропейсько╖ правозахисно╖ орган╕зац╕╖ мовиться, що дебати й в╕дшкодування на нац╕ональному р╕вн╕ в окремих кра╖нах не можуть зв╕льнити м╕жнародну сп╕льноту в╕д того, щоб об╕йняти ч╕тку позиц╕ю щодо тих злочин╕в.
 М╕жнародна сп╕льнота, на думку Ради ╢вропи, ма╓ «моральне зобов’язання» зробити це нев╕дкладно.
 Серг╕й ДРАЧУК.
(Rad╕oSvoboda.ua)

 В╕домий польський к╕норежисер Анджей Вайда вклонився могил╕ батька на мемор╕альному кладовищ╕ в Л╕сопарку (Харк╕в), де спочивають чотири тисяч╕ полонених польських оф╕цер╕в - жертв тотал╕таризму.
 Як розказав А. Вайда на прес-конференц╕╖ в Генконсульств╕ Республ╕ки Польща, його батька, кап╕тана польсько╖ арм╕╖, 1940 року привезено до Харкова разом з ╕ншими полоненими оф╕церами з пересильного табору у Староб╕льську. Як ╕нших, його розстр╕ляно постр╕лом у потилицю в п╕двал╕ Харк╕вського територ╕ального управл╕ння НКВС, а пот╕м поховано в Л╕сопарку. З 2000 року тут д╕╓ мемор╕альне кладовище жертв тотал╕таризму, причому перший кам╕нь цього мемор╕алу, освячений Папою Римським ╤оанном Павлом Другим, закладено 1998 року у присутност╕ Леон╕да Кучми та Олександра Квасьн╓вського.
 Анджей Вайда, який поставив понад п╕всотню ф╕льм╕в, при╖хав до Харкова за програмою Дн╕в польського к╕но, п╕д час яких за п’ять дн╕в глядач╕ побачать ф╕льми п’яти польських режисер╕в. А. Вайда вперше в Укра╖н╕ представив харк╕вськ╕й публ╕ц╕ св╕й новий ф╕льм «Катинь», в якому в╕дтворено ╕стор╕ю польських с╕мей, чи╖ р╕дн╕ стали жертвами тотал╕таризму. А. Вайда, як в╕н сказав на прес-конференц╕╖, збира╓ться продовжити тему ╕сторично╖ пам’ят╕ у сво╖х нових ф╕льмах. За його словами, польський к╕нематограф на сьогодн╕ пережива╓ смугу в╕дродження. Режисер пов’язу╓ сам факт ╕з тим, що держава знайшла кошти на розвиток к╕номистецтва, в тому числ╕, за зразком Франц╕╖, за рахунок оподаткування. П╕всотн╕ коп╕й ф╕льму «Катинь» п╕дготовлено для прокату в Укра╖н╕, це питання - на стад╕╖ узгодження з укра╖нською владою. Оч╕ку╓ться прокат ф╕льму ╕ в Рос╕╖.
 Тимчасовий пов╕рений у справах Укра╖ни в Перу Олекс╕й Ляшенко взяв участь в оф╕ц╕йн╕й церемон╕╖ вручення ориг╕налу ухвалено╖ у грудн╕ 2007 р. Палатою представник╕в Республ╕ки Колумб╕я Резолюц╕╖ про визнання Голодомору 1932-1933 рр. актом геноциду укра╖нського народу.
 Церемон╕я в╕дбулася у будинку Палати представник╕в Республ╕ки Колумб╕я у ход╕ ╖╖ пленарного зас╕дання. Ориг╕нал Резолюц╕╖ вручив голова Палати представник╕в Оскар Арболеда.
 Виступаючи на заход╕, Олекс╕й Ляшенко висловив подяку членам парламенту Колумб╕╖ за ухвалення Резолюц╕╖ про визнання Голодомору в Укра╖н╕ 1932-1933 рр. актом геноциду укра╖нського народу. З╕ свого боку Оскар Арболеда наголосив на необх╕дност╕ об’╓днання зусиль м╕жнародно╖ сп╕льноти для запоб╕гання повторенню страшних трагед╕й, под╕бних до Голодомору в Укра╖н╕ 1932-1933 рр. Депутати колумб╕йського парламенту вшанували пам’ять м╕льйон╕в загиблих укра╖нц╕в хвилиною мовчання.
У рамках церемон╕╖ у прим╕щенн╕ Палати представник╕в Республ╕ки Колумб╕я пройшла орган╕зована Посольством фотовиставка, присвячена Голодомору в Укра╖н╕ 1932-1933 рр., пов╕домили УКР╤НФОРМу з МЗС Укра╖ни.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 03.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5854

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков