Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 03.05.2008 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 03.05.2008
КНИГА ЙОГО ЖИТТЯ

 Життя - багатотомна книга.
 Прожит╕ дн╕ - ясн╕ слова.
 Життя - не заводь р╕чки тиха,
 Життя - ╕стор╕я жива.
 В життя я вийшов на св╕танн╕,
 Топтав несходжен╕ стежки,
 Мережив почерком багряним
 Сво╓╖ книги стор╕нки...

 Ц╕ рядки з в╕рша с╕льського вчителя ╕ поета Степана Яковича Кононенка, який, на жаль ╕ смуток ус╕м нам, дуже рано в╕д╕йшов за межу В╕чност╕ (на 56-му роц╕ життя 3 жовтня 1969 року), можна поставити еп╕графом до його скромно╖ творчо╖ спадщини.
 Скромно╖ тому, що Степан Якович н╕коли, за великим рахунком, не вважав себе поетом. Його покликанням було навчати д╕тей - бути вчителем, щирим другом д╕твори, ╖╖ наставником ╕ по-батьк╕вськи добрим порадником. З╕ свого шк╕льного пово╓нного дитинства пам’ятаю наше убоге с╕льське життя, пошарпане во╓нним лихол╕ттям прим╕щення нашо╖ Ребедайл╕всько╖ семир╕чки (Кам’янський район Черкасько╖ област╕), де на ст╕н╕ у повен зр╕ст було намальовано нев╕домим нам художником радянського б╕йця з автоматом в руках, який переможно виганяв ворога з р╕дно╖ земл╕. Той намальований на ст╕н╕ школи солдат-переможець був чимось схожим на нашого вчителя ╕стор╕╖ Степана Яковича Кононенка - таке ж крило чорного чуба, що вибивалося з-п╕д п╕лотки, високе чоло, добр╕ оч╕, щира усм╕шка на лиц╕.
 Ми, школярики, дивились на свого вчителя закоханими очима, бо знали, що й в╕н зовс╕м недавно повернувся додому в р╕дне село Ребедайл╕вку з фронт╕в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, що й в╕н був таким сам╕с╕ньким солдатом, котрий, немов з╕йшов з намальовано╖ ст╕ни, ╕ йшов нам щоранку назустр╕ч, коли ми переступали пор╕г р╕дно╖ школи. Щоправда, тод╕ ми, слухаючи розпов╕д╕ свого учителя про геро╖зм наших б╕йц╕в на фронтах щойно проминуло╖ в╕йни, ще не знали, що й Степан Якович теж сповна зазнав того во╓нного лихол╕ття, адже був призваний в арм╕ю 1939 року, де його й захопила в╕йна, на як╕й в╕н був солдатом до повного ╖╖ завершення - 1945 року. Ц╕лих с╕м рок╕в! Що й в╕н мерз в окопах Стал╕нграда ╕ визволяв з боями р╕дну Укра╖ну та чеську столицю Прагу, що й на його грудях сяяли аж два ордени Червоно╖ З╕рки та багато медалей, як ╕ в того намальованого на шк╕льн╕й ст╕н╕ солдата.
 Ось так в╕н, Степан Кононенко, писав свою книгу життя. Але це був уже далеко не початок т╕╓╖ книги, це було ╖╖ продовження, бо перш╕ стор╕нки припадають на сир╕тське босоноге дитинство п╕сля жорстоко╖ братовбивчо╖ громадянсько╖ в╕йни, юнацьких рок╕в, що припали на роки колектив╕зац╕╖, голодомору 1933-го...
 Його душа завжди тяглась до книги, до науки, до св╕тла. Може, тому й почав писати. Перш╕ дописи молодого с╕льського кореспондента на стор╕нках районно╖ газети з’явилися ще в дово╓нну пору. А вже п╕сля в╕йни 1941 - 1945 рр., продовжуючи навчати д╕тей, Степан Якович писав не лише кореспонденц╕╖ про життя сво╖х однос╕льчан, про в╕дбудову зруйнованого в╕йною господарства, а й нариси та замальовки про нелегку селянську працю земляк╕в, а згодом писав ╕ в╕рш╕, сповнен╕ громадянського пафосу, любов╕ до Батьк╕вщини, до отчого краю. Степан Кононенко був сином свого часу - в╕н свято в╕рив, що все, що плану╓ кер╕вництво кра╖ни, - усе робиться задля пол╕пшення умов життя людей, для розкв╕ту наших с╕л та м╕ст, для добрих справ. Тому й у в╕ршах було багато оптим╕зму ╕ жодно╖ крапл╕ сумн╕в╕в чи найменшо╖ т╕н╕ до часу, в якому жив. Адже пережив ще в дитинств╕ та в юност╕ - ╕ житейськ╕й, ╕ фронтов╕й - ст╕льки всього чорного ╕ жахливого, що душа прагла сонячност╕, безхмарност╕, яко╖сь пол╕тично-сусп╕льно╖ погожост╕. ╤ це знаходило сво╓ в╕дображення у щирих, пронизаних любов’ю до життя, до Укра╖ни, власних в╕ршах. В╕н осп╕вував мирну працю сво╖х ровесник╕в, учорашн╕х, як ╕ в╕н сам, фронтовик╕в. Бо не хот╕лось, аби, не дай Боже, колись повторилось оте пережите в холодних окопах, про що в╕н писав, звертаючись до свого друга-фронтовика:

 Ми разом ноч╕ коротали
 В сир╕й землянц╕ фронтов╕й,
 Д╕лили навп╕л сон ╕ воду,
 Цигарку ╕ промерзлий хл╕б.
 («Однополчанину»).

 Його серце - серце поета, сповнене добра, любов╕ ╕ щирост╕, сп╕вало в╕ршами, кликало до натхненно╖ прац╕, до життя на земл╕:

 Серце не просить спочину,
 Спок╕й не вабить його.
 Б’╓ться воно без упину
 З серцем народу свого.
 Серце, у зорян╕м плин╕,
 Бийся у ритм ╕з життям.
 Жар тв╕й до крапл╕ людин╕
 Я без вагання в╕ддам!

 ╤ в╕н, колишн╕й во╖н, а згодом с╕льський учитель ╕ поет, всього себе до останку в╕ддавав улюблен╕й робот╕, осв╕тн╕й ╕ просв╕тянськ╕й справ╕. Виконуючи громадськ╕ доручення, ставився до них в╕дпов╕дально ╕ чесно. Очолював с╕льський лектор╕й, йшов ╕ сам як с╕льський кореспондент, як пропагандист усього нового до людей, разом мр╕яли про краще життя ╕, звичайно ж, писав до газети нариси про чесних, самов╕дданих прац╕вник╕в, з вдячн╕стю за ╖хню нелегку хл╕боробську долю, а ╕нколи присвячував ╖м ╕ сво╖ щир╕ в╕рш╕. Тим же, хто ледарював, хто пиячив ╕ вибирав момент, аби щось урвати в╕д колективного добра, - картав ╖дкою сатирою, висм╕ював дошкульною гуморескою.
 Та над усе Степан Якович любив свою вчительську справу, адже в╕н був не лише пречудовим навчителем, а й педагогом у високому розум╕нн╕ цього слова. Ще й понин╕, хоч уже минуло майже сорок рок╕в як його не стало пом╕ж нас, статечн╕ с╕льчани, поважн╕ д╕дус╕ та бабус╕, розпов╕даючи онукам про свого колишнього вчителя, згадують: «Який же то був Учитель! Яка Людина! Розумний, добрий, мр╕йник, друг д╕твори, щирий ╕ скромний. Прямий ╕ чесний! Слухати його уроки з ╕стор╕╖ була одна насолода. Дух захоплювало, сидиш, бувало, як заворожений ╕ очей не зводиш в╕д його ╕нтел╕гентного, красивого обличчя!»
 Х╕ба це не найкраща нагорода за свою працю?! Та так╕ в╕дгуки дорожч╕ будь-яких урядових в╕дзнак, бо це в╕дзнаки - народн╕. А в╕н же був во╕стину народним учителем!
 Як добре було б, аби в школ╕, як╕й в╕н в╕ддав багато рок╕в свого життя, здоров’я, прац╕, - була хоча б невеличка мемор╕альна дощечка з його проф╕лем та пр╕звищем, аби й наступн╕ покол╕ння учн╕в та вчител╕в могли б пишатися сво╖м земляком-ребедайл╕вцем.
 Та не лише сво╓ю працею с╕льського вчителя залишився у пам’ят╕ багатьох людей Степан Якович Кононенко. А х╕ба ж не пам’ять для нас його хвилююч╕ в╕рш╕, котр╕ т╕льки зараз виходять окремою книжечкою, з╕бран╕ докупи його р╕дними ╕ близькими по газетах, знайден╕
в рукописах. Адже свого часу в 50 - 60-т╕ роки ╖х щедро публ╕кували як районн╕ газети Кам’янки ╕ См╕ли «Колективна праця» (згодом «Трудова слава»), «Червоний стяг», так ╕ обласн╕ «Молодь Черкащини» та «Черкаська правда». Нехай хоч ╕ з зап╕зненням, але твори нашого земляка-поета прийдуть окремою зб╕рочкою до людей, з╕гр╕ють теплом ╖хн╕ застоян╕ душ╕, осв╕жать пам’ять теплим щирим словом. В╕н писав, не думаючи про славу, про сво╖ власн╕ книги. «Ще не створив тих головних, кращих в╕рш╕в, котр╕ могли б прикрасити книгу», - казав в╕н. ╤ то було не позування, а сказано в╕д душ╕, щиро ╕ скромно. Такий уже в нього був характер - прямий, чесний, скромний. «Ось зак╕нчу цикл про свою р╕дну Кам’янщину - тод╕, можливо, й почну укладати книгу», - говорив в╕н товаришам по перу.
 Але так ╕ не встиг п╕дготувати рукописа сво╓╖ книги. П╕дступна хвороба зненацька п╕дкосила його. Уже п╕сля смерт╕ в квартальнику «Поез╕я» (видавництво «Радянський письменник», Ки╖в, 1972 р.) з’явилася друком велика доб╕рка його в╕рш╕в, над╕сланих до квартальника автором ц╕╓╖ статт╕ та в╕д╕браних до друку заступником голови редакц╕йно╖ колег╕╖ поетом А. Кацнельсоном, з яких поста╓ в╕н, Степан Кононенко, як поет-громадянин, поет-патр╕от р╕дно╖ земл╕. Немало в╕рш╕в присвятив в╕н суворим во╓нним дням, геро╖зму во╖н╕в, як╕ визволяли Укра╖ну, живим ╕ мертвим, тим, хто нав╕чно залишився в пам’ят╕ вдячних нащадк╕в. А ск╕льки трепетних рядк╕в написав поет про мальовнич╕ кра╓види р╕дного Надтясминського краю, про чист╕ людськ╕ почуття ╕ щиру любов до Укра╖ни, до ╖╖ славних ╕ працьовитих людей. Жаль, що поет ╕ вчитель так рано залишив нас, недописавши до к╕нця свою книгу життя. В╕н свято в╕рив, що колись ╖╖ завершить, а тому, незважаючи на недугу, не гаяв жодно╖ хвилини. Удень - в школ╕, до п╕зньо╖ ноч╕ - за письмовим столом у хатин╕ над зеленим мальовничим яром. Добирав слово до слова, рядочок до рядочка:

 Вперед ╕ду без в╕дпочинку
 Кр╕зь смерч╕ ╕ гром╕в виття.
 Й останню допишу стор╕нку
 Свого бентежного життя...

 Не судилося долею, хоч в╕риться, що в╕н би ще зм╕г написати немало красивих ╕ по-справжньому щирих, талановитих в╕рш╕в, якими б зачитувались його сучасники ╕ нащадки. Але й те, що вдалося зробити, зберегти, гада╓мо, принесе людям рад╕сть ╕ духовну насолоду.
 Я радий, що мо╓ родове кор╕ння ╕де в╕д нашого давнього козацького кононенк╕вського роду, ╕де саме в╕д нього, Степана Кононенка, р╕дного брата мого р╕дного д╕да Данила Яковича. Радий, що зм╕г, можливо, й не на повну силу, розкрилити свою поетичну крону, але ж таки досхочу напо╓ну кревними, житт╓дайними соками нашого генетичного кор╕ння. В╕рю, що ╓ в нашому роду щось таке, в╕д чого може ще колись рясно розкв╕тнути древо Поез╕╖. Адже генетичний код пам’ят╕ - незнищенний!
 Його, Степана Кононенка, внучка Катерина, як╕й не судилося побачити свого д╕дуся, бо народилася через багато рок╕в п╕сля його смерт╕, вивча╓ ф╕лолог╕ю в Черкаському держун╕верситет╕ ╕мен╕ Б. Хмельницького, м╕й онук Данилко ще навча╓ться в перш╕й укра╖нськ╕й г╕мназ╕╖ м. С╕мферополя, але коха╓ться в р╕дному слов╕. Хтозна, як воно складеться, але хот╕лося б, аби через роки ще хтось з нашого кононенк╕вського роду прославив його ╕ добрими д╕лами, ╕ нашим р╕дним красним словом.
 В╕риться, що ця книжечка пристрасно╖ громадянсько╖ л╕рики буде св╕тлою пам’яттю про учителя, во╖на, поета, про добру, порядну ╕ талановиту людину, якою був Степан Якович Кононенко. Нехай не пересиха╓ джерело його поез╕╖, його любов╕ до людей ╕ р╕дно╖ отецько╖ земл╕. Нехай його книгу життя читають нащадки, хай вона стане для них вз╕рцем, як треба жити ╕ працювати, в╕ддаючи усього себе до останку людям.
Данило КОНОНЕНКО.
Степан КОНОНЕНКО

* * *
Я знаю, як пахне отецька земля
У сонячну пору весняну.
Я знаю, як з колосом степ розмовля
В замр╕яну спеку жнив’яну.
Цю землю, скарбами багату, свою,
Навчила мене поважати
Над Тясмином тихим, у р╕дн╕м краю
Моя нагорьована мати.
Я пахощ╕ дому вчував на в╕йн╕
Кр╕зь танковий гул ╕ заграви,
Сп╕вав материнськ╕ журлив╕ п╕сн╕,
Широк╕, як Дн╕пр, величав╕.
Прин╕с я додому шрами з в╕йни
╤ кров’ю написан╕ в╕рш╕,
╤ р╕дна земля, багрянист╕ лани
Для мене тепер ще мил╕ш╕.
Я чую, як пахне В╕тчизни земля
Блакиттю, росою, кв╕тками.
Я чую, як пахнуть хл╕бами поля
Й матус╕ шорсткими руками...
* * *
Хот╕в би я п╕снею стати,
Бандурою н╕жно брин╕ть.
Сягнути у небо крилате,
Голубить каштанову в╕ть.
Нестись понад нивами гордо
Назустр╕ч крилатим в╕трам,
Розсипати ср╕бн╕ акорди
На лицарськ╕ груди Дн╕пра.
Долати холодн╕ пучини,
Розкраяти тем╕нь грудьми.
╤ г╕мни сп╕вати Людин╕,
╤ п╕снею жить м╕ж людьми.

ЩАСТЯ
Я не шукав його за океаном,
Десь там - на см╕тниках отих брудних,
Кував я щастя власними руками
У вир╕ будн╕в наших молодих.
Поглянь ╕ ти, м╕й друже, на простори,
Збагни епохи неповторний зм╕ст,
Послухай мову трудову мотора,
Що ген веде чубатий тракторист.
Пом╕ж людьми безбатченком
не шастай,
Вливайсь в с╕м’ю, що майбуття ку╓.
Сво╖м трудом виборювати щастя –
Найвище щастя то, напевне, й ╓.

Л╤ТН╤ АКВАРЕЛ╤
Як гарно вл╕тку на св╕танн╕!
Над полем висне тепла тиша,
Др╕ма╓ Тясмин у туман╕,
Земля у росах легко дише.
З-за горизонту поквапливо
На шлюпц╕ сонце виплива╓,
Ц╕лу╓ променями ниву,
Теплом колосся об╕йма╓.
Злет╕в моторний жайв╕р вгору,
Пряму╓ стр╕мко до зен╕ту,
Озвались за горбом мотори,
Загомон╕ли басовито.
Ожив, заметушився прост╕р,
Заклекот╕в до небокраю,
Поливсь над степом запах гострий
Зернистий запах урожаю...
* * *
Веч╕р висвистував кулями,
Н╕ч вибивала гарматами,
Грали заграви над клунями,
Над почорн╕лими хатами.
Ранок п╕днявся нахмурений,
Тихо пройшовся дворами.
Виг╕н озвався струнами,
Затр╕пот╕в прапорами.
Сонце цв╕ло над тополею,
День пломен╕в кв╕тками.
Люд милувався волею,
Сп╕ви текли струмками.
День цей я пам’ятатиму,
В серц╕ носитиму свято,
Коли я ходив з хлоп’ятами
Волю нашу стр╕чати...

ДИТИНСТВО
За Тясмином кип╕ли грози,
Заграви розкидали блиски,
А матер╕ ковтали сльози
Коло син╕в б╕ля колиски.

Топтали ниви окупанти,
Снаряди бахкали за л╕сом,
Вривались у дитинство банди
╤ сни тривожили зал╕зом.

...Замовкли у степах гармати.
З╕п’явшись ледь на бос╕ ноги,
Ми вил╕тали ро╓м з хати
Батьк╕в стр╕чати ╕з дороги.

Навкруг котилось слово «воля»,
Наповнене чар╕вним зм╕стом.
Луна вихрилася навколо,
В╕тала з днем нас променистим.

ГАРТ
Ми глибоко вгризалися у землю,
Жили в степу в холодному намет╕,
Через Дн╕про перекидали греблю,
Писали в штреках кайлами сонети.

Сво╖ доробки, мозолями вкрит╕,
В атаках ми, як мат╕р, захищали.
Топили погань, в панцири закуту,
У по╓динках смерть перемагали.

╤шли вперед животрепетним
плином
Кр╕зь хуртовину ╕ пургу вогненну.
Над очман╕лим, зляканим
Берл╕ном
Шум╕ли миром зорян╕ знамена.

Нас не змело коричневе нашестя,
Не затопили огнедишн╕ зливи!
Ми покол╕ння сов╕ст╕ ╕ чест╕,
Життя й любов╕ паростки щаслив╕.

Й поки живем, клопочемося,
дишем,
До сонця йтимем широко ╕ г╕нко
╤ в б╕ограф╕ю В╕тчизни впишем
Пером труда ще не одну стор╕нку.

ОРДЕНИ
Тиха, замр╕яна хата.
Зорять портрети з ст╕ни.
Горем ╕зранена мати
Держить в руках ордени.

Тро╓ син╕в було в не╖,
Люди казали: орли!
Гр╕м прокотивсь над землею.
Хлопц╕ у в╕йсько п╕шли.

Бились хоробро з ордою
На Придн╕пров’╖ в бою,
Впали безсмертям геро╖в
За Батьк╕вщину свою.

Мати не в╕рить, чека╓:
Прийдуть додому сини.
Йде за село, вигляда╓
╤ береже ордени.

СИВИНА
Плететься в чуб╕ сивина,
Ч╕па╓ с╕р╕ струни.
Та що вона? Та що вона,
Коли душа ще юна!
Повзе по чуб╕ сивина,
Викреслю╓ узори.
Та що вона? Та що вона? –
Безсила крапля в мор╕!
Сну╓ться чубом сивина,
Вкрива╓ ╕н╕й скрон╕.
Та що вона? Та що вона?
Коли м╕цн╕ долон╕!
Ой сивина, ти сивина,
Покинь стареч╕ жарти.
Життям я дихаю сповна,
А ти й гроша не варта.
* * *
Що значить - жить?
Це м╕рять дал╕,
Долать несходжен╕ пут╕,
Не спать спок╕йно на привал╕,
Не застигать на висот╕.

╤ти на фланз╕ без упину,
Не скиглить, що згина тягар,
В╕ддати людям до краплини
Не дим, а справжн╕й серця жар.

Прожити дн╕ сво╖ так треба,
Щоб на земл╕ лишився сл╕д,
Щоб внук згадав добром про тебе,
Пишавсь тобою людський р╕д...

КНИГА ЖИТТЯ
Життя - багатотомна книга.
Прожит╕ дн╕ - ясн╕ слова.
Життя - не заводь р╕чки тиха,
Життя - ╕стор╕я жива.

В життя я вийшов на св╕танн╕,
Топтав несходжен╕ стежки,
Мережив почерком багряним
Сво╓╖ книги стор╕нки.

Боюсь, щоб на житт╓в╕м пол╕
Не розгубить краплин життя.
Не впасти сонним на роздолл╕,
Душ╕ не зупинить биття.

Кладу цеглину до цеглини,
Спокою не бажаю в сн╕,
Складаю г╕мни для людини,
Сп╕ваю сонячн╕ п╕сн╕.

Хай дихають в напруз╕ груди,
Шумлять, як зоряний Дн╕про.
Лишить я хочу добрим людям
Свого буття легке добро.

Вперед ╕ду без в╕дпочинку
Кр╕зь смерч╕ ╕ гром╕в виття.
Й останню допишу стор╕нку
Свого бентежного життя.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 03.05.2008 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5859

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков