Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 09.05.2008
С╤ЛЬСЬКА Б╤БЛ╤ОТЕКА СЬОГОДН╤: ЧИ ╢ ПЕРСПЕКТИВА?

ПРОБЛЕМА

С╕льськ╕ б╕бл╕отеки – важлив╕ елементи життя населення невеликих населених пункт╕в. Це сво╓р╕дн╕ центри, як╕ сприяють п╕двищенню р╕вня осв╕ченост╕ людей та ╖хн╕й по╕нформованост╕ щодо зм╕н, що стосуються ус╕х сфер життя. Про те, чим живуть ц╕ заклади, як╕ проблеми в╕дчувають та як╕ перспективи ставлять перед собою, говорили 22 - 23 кв╕тня у С╕мферопол╕ на Першому Форум╕ с╕льських б╕бл╕отекар╕в п╕д тематичною назвою „Соц╕окультурна д╕яльн╕сть б╕бл╕отек в умовах кримського села”. Орган╕заторами заходу виступили Кримська республ╕канська установа „Ун╕версальна наукова б╕бл╕отека ╕м. ╤. Я. Франка” та Центр п╕двищення квал╕ф╕кац╕╖ прац╕вник╕в культури та мистецтв.
 
ЧУЖОМУ НАВЧАЙТЕСЯ ╤ СВОГО НЕ ЦУРАЙТЕСЯ...
 Форум с╕льських б╕бл╕отекар╕в з╕брав людей, не байдужих до сп╕льно╖ справи. Потреба в обм╕н╕ досв╕дом об’╓днала прац╕вник╕в ц╕╓╖ галуз╕, як╕ порушували схож╕ для вс╕х проблеми. Учасники торкалися тем, що стосувалися основно╖ спрямованост╕ с╕льських б╕бл╕отек, ╖х сп╕впрац╕ з р╕зними органами управл╕ння та категор╕ями населення, рекламно-видавничо╖ д╕яльност╕ цих заклад╕в, кра╓знавчо╖ та ╕нформац╕йно╖ роботи, психолог╕чних особливостей обслуговування читач╕в тощо. Також в рамках Форуму був проведений веч╕р пам’ят╕, присвячений Чорнобильськ╕й трагед╕╖, зустр╕ч з кримським поетом В’ячеславом Федоровичем Ложком, зас╕дання творчо╖ лаборатор╕╖ „Масовий зах╕д як зас╕б рекламно╖ д╕яльност╕ с╕льських б╕бл╕отек” та ╕н.
 Сьогодн╕ у Криму функц╕онують 515 с╕льських б╕бл╕отек. Серед основних завдань таких заклад╕в Олеся Олег╕вна Кондратенко, зав╕дуюча в╕дд╕лом науково╖ орган╕зац╕╖ та методики б╕бл╕отечно╖ роботи КРУ „УНБ ╕м. ╤. Я. Франка”, в╕дзначила популяризац╕ю можливостей б╕бл╕отеки серед населення, прид╕лення уваги подальшому зб╕льшенню к╕лькост╕ читач╕в, досягнення узгодженост╕ м╕ж зовн╕шньою приваблив╕стю та зм╕стовим наповненням закладу, формування позитивного ╕м╕джу б╕бл╕отеки на сел╕ тощо.
 С╕льськ╕ б╕бл╕отеки мають бути не просто сховищами р╕дк╕сних книг та наукових знань. Вони повинн╕ брати безпосередню участь у розв’язанн╕ питань, що ╓ принциповими для нормального функц╕онування сусп╕льства. Вони мають ставати на п╕дтримку ╕нтерес╕в людей, як╕ живуть поряд та приходять з╕ сво╖ми проблемами до б╕бл╕отекар╕в.
╤ лише тод╕ стане можливою ситуац╕я, в як╕й ╕ сусп╕льство намагатиметься захистити права б╕бл╕отек: народ вигукуватиме на м╕тингах не пол╕тичн╕ гасла, а т╕ реч╕, як╕ справд╕ т╕сно пов’язан╕ з ╖хн╕м буденним життям. Саме тому с╕льськ╕ б╕бл╕отеки зобов’язан╕ сп╕впрацювати з р╕зними орган╕зац╕ями, серед яких ╕ урядов╕ установи, ╕ культурн╕ та мистецьк╕ товариства тощо. Вони мають обслуговувати населення на основ╕ вивчення та задоволення р╕зних ╕нформац╕йних потреб ус╕х сво╖х користувач╕в.
 
„ПРИ╥ДУ ДОДОМУ, СЯДУ ТА Й ЗАПЛАЧУ...”
 Так╕ слова лунали з вуст майже кожного с╕льського б╕бл╕отекаря, учасника Форуму, хто побачив нове прим╕щення Ун╕версально╖ науково╖ б╕бл╕отеки ╕м. ╤. Я. Франка. Ц╕ люди нав╕ть не мр╕ють про под╕бний дизайн сво╖х робочих м╕сць, наявн╕сть такого обладнання в сел╕ навряд чи стане можливою найближчим часом. Та нав╕ть ╕ у далек╕й перспектив╕ с╕льська б╕бл╕отека не спод╕ва╓ться вт╕лити так╕ нововведення у сво╖х ст╕нах, бо на ╖╖ шляху залишаються ще довол╕ буденн╕ проблеми. Це, передус╕м, наявн╕сть елементарних умов, в яких було б комфортно працювати ╕ б╕бл╕отекарям, ╕ користувачам ╖хн╕х послуг. Хтось, можливо, важко уявля╓ соб╕ життя без опалення та пост╕йного осв╕тлення. А б╕бл╕отекар╕ на сел╕ не просто уявляють, вони виконують св╕й обов’язок ╕ обслуговують ус╕х охочих до знань у таких умовах. Б╕льше того, вони використовують р╕зн╕ форми роботи, як╕ зац╕кавлюють людей та приваблюють велику к╕льк╕сть прихильник╕в. Питання, яке на сьогодн╕шн╕й день справд╕ порушу╓ться кер╕вниками централ╕зованих б╕бл╕отечних
систем, торка╓ться пол╕пшення умов, в яких працюють б╕бл╕отекар╕ на сел╕. Зокрема, вже розробляються програми щодо комп’ютеризац╕╖ таких заклад╕в та розширення ╖хн╕х послуг (наприклад, надання читачам доступу до мереж╕ ╤нтернет).
 На ж╕ноч╕ плеч╕ ляга╓ в╕дпов╕дальн╕сть ╕ за комфорт та внутр╕шню атмосферу, адже переважна б╕льш╕сть прац╕вник╕в б╕бл╕отечно╖ сфери – це ж╕нки. ╤ попри ус╕ труднощ╕, серед яких, до реч╕, ╕ м╕зерне ф╕нансування галуз╕, вони мають створити належну атмосферу у сво╓му другому „дом╕”. Про це, звичайно, важко говорити тим, для кого наявн╕сть зайвого ст╕льця – уже розк╕ш. Проте, завдяки зусиллям прац╕вник╕в с╕льських б╕бл╕отек створюються ╕нформац╕йн╕ стенди, проводяться р╕зноман╕тн╕ вечори та, врешт╕, робиться затишок, який ╓ таким необх╕дним для багатьох користувач╕в б╕бл╕отек.
 До реч╕, кадровий склад с╕льських б╕бл╕отек, як зазначають фах╕вц╕, завжди був дуже сильним. Проте за певних обставин дуже багато фах╕вц╕в залишили цю справу. Та ще б╕льше тих, як╕ просто опустили руки ╕ працюють без ентуз╕азму та творчого натхнення. „Треба починати з себе ╕ зм╕нювати ставлення до власно╖ д╕яльност╕”, - порадила Наталя Микола╖вна Фом╕на. Заступник директора Кримсько╖ республ╕кансько╖ установи „Юнацька б╕бл╕отека”. А й справд╕, хто зможе переконати молодих людей займатися б╕бл╕отечною справою, як не сам б╕бл╕отекар, який здатний власною працею довести престижн╕сть сво╓╖ профес╕╖.

МОЛОДЬ – СПЕЦИФ╤ЧНА АУДИТОР╤Я
 Проблеми ╕снують ╕ п╕д час роботи з молоддю, оск╕льки ця категор╕я населення дуже динам╕чна та моб╕льна. Юнацьк╕ б╕бл╕отеки сьогодн╕ перебувають у дуже складних умовах. Фах╕вц╕ пов’язують це ╕з пол╕тичними, економ╕чними та соц╕альними процесами, що в╕дбувалися у 1990-х роках. Сьогодн╕ дуже сильно в╕дчува╓ться в таких закладах нестача навчально╖, науково-популярно╖ л╕тератури, молод╕жно╖ пер╕одики та ╕н. Безперечно, да╓ться взнаки ╕ проблема матер╕ально-техн╕чно╖ бази. Важливою ╓ також р╕зниця м╕ж с╕льською та м╕ською молоддю, що ста╓ дедал╕ пом╕тн╕шою. Так, у м╕ст╕ зовс╕м ╕нш╕ можливост╕, як╕ дають змогу юнацтву розвиватися швидше та у б╕льш повн╕й м╕р╕ задовольняти сво╖ ╕нформац╕йн╕ потреби.
 Не можна не згадати ╕ про р╕вень ф╕нансування юнацьких б╕бл╕отек. В╕н ╓ недостатн╕м, проте можна вже порад╕ти його стаб╕льност╕. Якщо ╕нш╕ рег╕они Укра╖ни ще й дос╕ мають проблеми ╕з затримкою зароб╕тних виплат, в Криму ця проблема не в╕дчува╓ться. Навпаки, наш╕ б╕бл╕отекар╕, на щастя, отримують сво╓часно нав╕ть прем╕╖, хоча розм╕р ╖х залиша╓ бажати кращого.
 Дуже ц╕кавими ╓ р╕зн╕ форми роботи з читачами в юнацьких б╕бл╕отеках. Так, деяк╕ кримськ╕ с╕льськ╕ б╕бл╕отеки вдавалися до проведення поряд ╕з традиц╕йним „Подаруй б╕бл╕отец╕ книгу” таких акц╕й, як „Приведи друга до б╕бл╕отеки”, „Запишися до б╕бл╕отеки” тощо.
 У 2007 роц╕ в с╕льських б╕бл╕отеках читало 57 391 молодих користувач╕в (серед 98 379 мешканц╕в юнацького в╕ку), а це охоплю╓ близько 58% ус╕╓╖ молод╕ на сел╕. Тож попит на так╕ послуги ╓. Проте тут ╓ ╕ серйозн╕ конкуренти, так╕, як ╤нтернет та навчальн╕ б╕бл╕отеки заклад╕в вищо╖ осв╕ти.
 Найб╕льшою для б╕бл╕отек на сел╕ залиша╓ться проблема оновлення фонд╕в, а точн╕ше - як╕сного оновлення, зокрема розширення ╖хнього видового складу.
 Тож, завершуючи розпов╕дь про сьогодення с╕льських б╕бл╕отек, хочеться наголосити, що б╕бл╕отекар не обира╓ свого читача сам, тим б╕льше не д╕лить користувач╕в за нац╕ональними, профес╕йними чи будь-якими ╕ншими ознаками - в╕н працю╓ з ус╕ма. Згадуючи слова рос╕йського б╕бл╕отекаря Е. Сук╕асяна, варто нагадати, що в умовах сучасного розвитку необх╕дно перейти в╕д обслуговування населення до роботи з ним, ╕ для цього потр╕бно шукати ус╕ можлив╕ шляхи.
 Св╕тлана КЛИЧКО.

Угор╕ на фото (зл╕ва направо): Кондратенко О. О., зав╕дувачка в╕дд╕лу науково╖ орган╕зац╕╖ б╕бл╕отечно╖ роботи КРУ «УНБ ╕м. ╤. Франка»; Дроздова Л. М., директор КРУ «УНБ ╕м. ╤. Франка»; Артамонова В. ╤., директор КРУЗ «Центр п╕двищення квал╕ф╕кац╕╖ прац╕вник╕в культури».

ПРО НАБОЛ╤ЛЕ...
 ╤рина Олександр╕вна Кочеткова, зав╕дувачка Цв╓точненсько╖ с╕льсько╖ б╕бл╕отеки Б╕лог╕рського району.
 - ╤рино Олександр╕вно, розкаж╕ть, будь ласка, чи отриму╓ ваша б╕бл╕отека укра╖нську книгу в достатн╕й к╕лькост╕? Та чи задовольня╓ це потреби користувач╕в?
 - Б╕льшу частину книг, звичайно, ми отриму╓мо завдяки в╕дд╕лу комплектування районно╖ б╕бл╕отеки. Л╕тератури укра╖нською мовою сьогодн╕ надходить довол╕ багато. Дуже т╕шить той факт, що спрямован╕сть ц╕╓╖ л╕тератури дуже р╕зна: укра╖нська класика, наукова л╕тература, книги з ╕стор╕╖ Укра╖ни, твори з етнограф╕╖ тощо. Думаю, що наш читач у цьому план╕ задоволений. ╢диний м╕нус – майже повна в╕дсутн╕сть укра╖номовно╖ пер╕одики. ╤ це, безперечно, негативний фактор, адже в такому випадку ус╕ бажаюч╕, звичайно, не можуть отримати необх╕дну ╕нформац╕ю у повн╕й м╕р╕.
 ╤рина Юр╕╖вна Назаренко, зав╕дувачка Зуйсько╖ селищно╖ б╕бл╕отеки Б╕лог╕рського району.
 - Скаж╕ть, будь ласка, до яких укра╖номовних книжних видань зверта╓ться сьогодн╕ с╕льський читач?
 - Б╕бл╕отека укомплектована укра╖нськими книгами на належному р╕вн╕. При╓мно, що нема╓ н╕яких проблем з отриманням укра╖нсько╖ класики – сьогодн╕ вс╕ наш╕ читач╕ мають можлив╕сть познайомитися з творч╕стю пров╕дних в╕тчизняних письменник╕в та поет╕в. До реч╕, довол╕ часто ми проводимо л╕тературн╕ вечори. Також великим попитом користу╓ться у нас л╕тература, присвячена проблемам укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖. При╓мно, що д╕ти молодшого в╕ку стали б╕льше ц╕кавитися укра╖нською книгою. Деяк╕ вчител╕ часто запитують ╕ про „Кримську св╕тлицю” (напевно, прагнуть використовувати ╖╖ матер╕али у сво╖й робот╕), проте, на жаль, ми ╖╖ не отриму╓мо.
 Св╕тлана ╤ван╕вна Колоферова, зав╕дувачка б╕бл╕отеки с. Червон╕ Партизани Красногвард╕йського району.
 - Чи можете Ви описати читача, як╕й ц╕кавиться укра╖нською книгою?
 - Книги, видан╕ укра╖нською мовою, на жаль, викликають ╕нтерес поки що не в ус╕х верств населення. На сьогодн╕шн╕й день така л╕тература приваблю╓ переважно молодь, серед яко╖ учн╕ загальноосв╕тн╕х шк╕л, студенти вищих навчальних заклад╕в. Це пов’язане передус╕м з навчальним процесом. ╤нш╕ ж категор╕╖ читач╕в виявляють пом╕ркований ╕нтерес до в╕тчизняно╖ книги.
 Валентина ╤ван╕вна П╕д╕пригора, зав╕дувачка б╕бл╕отеки с. Янтарне Красногвард╕йського району.
 - Чи отриму╓ ваша б╕бл╕отека укра╖нську пер╕одику?
 - Прикро, але до нас потрапля╓ лише одна газета, що виходить укра╖нською мовою, - „Укра╖на молода”. А справа з журналами ще г╕рша. На жаль, не отриму╓мо ми ╕ „Кримсько╖ св╕тлиц╕”, хоча, мен╕ зда╓ться, вона б стала у нагод╕ багатьом нашим користувачам.

Б╤БЛ╤ОТЕКИ ДЛЯ НАЦМЕНШИН – РЕГ╤ОНАЛЬНА НЕОБХ╤ДН╤СТЬ
 За даними О. К. Александрово╖, заступника генерального директора Нац╕онально╖ парламентсько╖ б╕бл╕отеки, етнодемограф╕чна ситуац╕я в Криму ма╓ сво╖ особливост╕: жодний рег╕он Укра╖ни не може похвалитися таким пол╕етн╕чним складом свого населення.
 Так, на п╕востров╕ проживають 68,4% рос╕ян, 25,6% укра╖нц╕в, третя за чисельн╕стю група - кримськ╕ татари, яких т╕льки у 1989 - 1995 роках повернулося приблизно 250 тис. ос╕б з Середньо╖ Аз╕╖, - складають 10% населення п╕вострова. Кр╕м них мешкають тут в╕рмени, болгари, греки, н╕мц╕, б╕лоруси та ╕нш╕. В╕дпов╕дно, б╕бл╕отечна система нашого рег╕ону повинна у повн╕й м╕р╕ задовольняти ╕нформац╕йн╕ потреби усього населення.
 1986 року у Ки╓в╕ була в╕дкрита б╕бл╕отека Дружби народ╕в. ╥╖ фонди включали л╕тературу тридцятьма мовами народ╕в колишнього Союзу. Такий же в╕дд╕л був створений при Кримськ╕й республ╕канськ╕й
ун╕версальн╕й науков╕й б╕бл╕отец╕ ╕мен╕ ╤вана Франка, який будував свою роботу на прямих зв’язках ╕з заруб╕жними земляками. Д╕яла под╕бна б╕бл╕отека ╕ в ╢впатор╕йськ╕й ЦБС Криму.
 У Б╕лог╕рськ╕й, Первомайськ╕й ЦБС п╕вострова працюють пол╕етн╕чн╕ б╕бл╕отеки, грецький, кримськотатарський ╕нформац╕йн╕ центри. У 1998 роц╕ завдяки програм╕ “╤нтеграц╕я в укра╖нське сусп╕льство кримськотатарського народу, болгар, в╕рмен, грек╕в, н╕мц╕в, як╕ зазнали депортац╕╖” Б╕лог╕рська ЦБС, б╕бл╕отека ╕м. Крупсько╖ м╕ста ╢впатор╕╖ сп╕льно з товариством кримськотатарсько╖ культури “Яшлик” одержали гранти на в╕дродження нац╕ональних звича╖в ╕ традиц╕й грек╕в, кримських татар. Б╕бл╕отеки пл╕дно працюють з грецьким та литовським товариствами ╕ рос╕йською громадою Криму.
 1990 року у С╕мферопол╕ була створена Республ╕канська кримськотатарська б╕бл╕отека ╕мен╕ видатного письменника ╕ публ╕циста к╕нця XIX - поч. XX стол╕ття ╤сма╖ла Гаспринського. Спочатку це був лише невеликий ф╕л╕ал м╕сько╖ ЦБС, а з грудня 1995 року б╕бл╕отека отримала статус самост╕йно╖ книгозб╕рн╕. Реал╕зу╓ться проект ╖╖ реставрац╕╖ та в╕дновлення, проф╕нансований МФ “В╕дродження”, Посольством Н╕дерланд╕в в Укра╖н╕ та Держкомнацом Укра╖ни.
 В╕дкриття б╕бл╕отеки в╕дбулося у 1999 роц╕. Тод╕ ж ╖й в╕д Нац╕онально╖ ком╕с╕╖ з питань повернення в Укра╖ну культурних ц╕нностей було передано арх╕в в╕домого кримськотатарського вченого-мовознавця Усейна Куркч╕, який перебував в Узбекистан╕. Для 300 тис. кримських татар б╕бл╕отека стала важливим центром духовного життя народу, вона активно сприя╓ в╕дродженню р╕дно╖ мови, культури, народних звича╖в та традиц╕й, формуванню нац╕онально╖ самосв╕домост╕ ╕ ╓ сво╓р╕дним символом культури не т╕льки свого народу, а й ╕нших нац╕ональних меншин.
 Таким чином, можна стверджувати, що створення спец╕ал╕зованих б╕бл╕отек нац╕ональних меншин сприя╓ наданню етносам можливост╕ збер╕гати свою неповторн╕сть як культурного феномена ╕ ╓ одним ╕з прояв╕в реал╕зац╕╖ програми щодо повернення втрачених культурних ц╕нностей.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5874

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков