Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 09.05.2008
ЧОГО МАРШАЛ ЖУКОВ ТАК ╤ НЕ ЗМ╤Г ПРОБАЧИТИ МАРШАЛУ КОН╢ВУ?


 З 1965-го по 1973 р╕к Степан Савел╕йович служив порученцем у маршала ╤. Кон╓ва ╕ став св╕дком одн╕╓╖ ╕стор╕╖, яку збер╕гав 30 рок╕в. Мен╕ хочеться, щоб про не╖ д╕зналися ╕ наш╕ читач╕.
 ...Йшов травень 1955 року. Три великих полководц╕ Велико╖ В╕тчизняно╖ - маршал ╤. Кон╓в (тод╕ Головком об’╓днаних збройних сил кра╖н Варшавського Договору), маршал К. Рокоссовський (на той час м╕н╕стр нац╕онально╖ оборони Польщ╕) ╕ маршал Г. Жуков (тод╕ м╕н╕стр оборони СРСР) - ще разом. Вони ще друз╕.
 Про те, як у червн╕ 1957 року Георг╕й Жуков допом╕г Хрущову зм╕цнитися у влад╕, ╕ як пот╕м той, злякавшись зростаючого авторитету легендарного маршала, скинув його з пол╕тичного ╕ в╕йськового Ол╕мпу, написано багато: досл╕дження, книги, все це нав╕ть ув╕йшло у п╕дручники. Провернув цю «операц╕ю» Микита Серг╕йович в╕ртуозно ╕ досить цин╕чно: умовив, а точн╕ше, погрожуючи в╕дпов╕дальн╕стю за порушення «парт╕йно╖ дисципл╕ни», примусив во╓начальник╕в виступити на Пленум╕ ЦК КПРС. Один за одним п╕дн╕малися на трибуну маршали Кон╓в, Рокоссовський, ╢рьоменко, Б╕рюзов, Захаров, Чуйков, Соколовський, Тимошенко - ╕ в один голос звинувачували свого бойового товариша у бонапартизм╕, прагненн╕ до необмежено╖ влади, бажанн╕ п╕д╕м’яти п╕д себе кер╕вництво парт╕╖. Вчорашн╕ п╕длегл╕ дружно топтали м╕н╕стра оборони, хоч багато хто був зобов’язаний маршалу Перемоги не лише сво╓ю блискучою кар’╓рою, а й життям.
 Саме Жуков 1940 року напол╕г, щоб з ГУЛАГу випустили Рокоссовського. А через 17 рок╕в «хрещеник» звинуватив його у зрад╕ ╕нтерес╕в парт╕╖ ╕ закликав зняти з посади м╕н╕стра оборони. У жовтн╕ 1941 року Жуков захистив в╕д стал╕нсько╖ розправи Кон╓ва, який командував Зах╕дним фронтом. ╤ той не повторив долю свого попередника, генерала арм╕╖ Дмитра Павлова (розстр╕ляного за наказом вождя) т╕льки тому, що Жуков встав за нього горою. А через 16 рок╕в за п╕дписом Кон╓ва у «Правд╕» з’явилася розгромна стаття, яка, як тод╕ здавалося, назавжди перекреслювала славну полководницьку кар’╓ру маршала Жукова...
 Нев╕домо, як ╕нш╕ переживали свою мимов╕льну зраду, але Кон╓ва дуже мучило сумл╕ння, в╕н розкаювався, к╕лька раз╕в робив спроби порозум╕тися з Жуковим. Але той або в╕двертався при зустр╕чах, або кидав телефонну трубку.
 «Я, звичайно, винен: був його першим заступником ╕ не пов╕домив про змову, - намагався виправдатися пот╕м Кон╓в. - Але що я м╕г зробити. Визнаю, уперше спасував. Перед Г╕тлером устояв. А тут перед цим ... зламався ╕ тепер караю себе. А у «Правду» я не писав. З ЦК подзвонили: «Стаття про вит╕вки Жукова готова. Залиша╓ться т╕льки п╕дписати ╖╖». Я тод╕ обурився: яка ще стаття? Вистачить того, що натворили на пленум╕. П╕дписувати не буду, ╕ год╕! Години за дв╕ подзвонив сам Хрущов: «Завтра читай свою статтю. ╤ без фокус╕в. Зрозум╕в?» Розгорнув 3 листопада «Правду» ╕ очам не пов╕рив. На два п╕двальн╕ розвороти - величезна стаття. Не стаття, а звинувачувальний вирок. Вирок Жукову. Ось як робилися справи ╕ вершилися дол╕ людей...»
 «Напередодн╕ 25-р╕ччя Перемоги, - згаду╓ Степан Савел╕йович, - Кон╓в запросив мене для розсилки ╕ доставки поздоровлень. У цей день маршалу вдалося додзвонитися до Жукова. Однак розмови знову не вийшло. Дивлячись на те, як ╤ван Степанович п╕дписував поздоровлення з Днем Перемоги, я сказав: «А ви ╕ Георг╕ю Костянтиновичу напиш╕ть».
 - А що, пропозиц╕я д╕лова, - погодився Кон╓в. - Напишу: так ╕ так, дорогий Георг╕ю Костянтиновичу, пробач мене, гр╕шного, хоч перед смертю...
 Кон╓в почав писати. Нервово рвав на клапт╕ списаний аркуш паперу ╕ брався за ╕нший. Писав довго, бол╕сно довго. Вклавши послання у ф╕рмовий конверт, простягнув мен╕: «Дов╕ряю. Суворо конф╕денц╕йно. Особисто в руки адресату. Дочекайся в╕дпов╕д╕».
 Коли я передав Георг╕ю Костянтиновичу листа, в╕н, хмурячись, прочитав його ╕, н╕ слова не кажучи, вмить наклав резолюц╕ю: «Зради не прощаю. Прощення проси у Бога. Гр╕хи вимолюй у церкв╕. Г. Жуков».
 Мого повернення Кон╓в чекав з нетерп╕нням. Поглянувши на коротку, як постр╕л, в╕дпов╕дь, ╤ван Степанович з╕тхнув ╕ сказав: «По-снайперському, прямо в серце! ╤ заслужено...»!
 А тепер найголовн╕ше! Маршал Кон╓в попросив свого порученця тримати у та╓мниц╕ його листа до нового стол╕ття. Неважко уявити, як╕ б непри╓мност╕ у Кон╓ва з’явилися, коли б про це стало в╕домо.
 «Але слова, даного мо╓му дорогому наставников╕, - казав Кашурко, - я дотримав. Коли зак╕нчувався трет╕й р╕к нового стол╕ття, вир╕шив, тепер можна…»
 Опубл╕кована спов╕дь маршала Кон╓ва - великого полководця Велико╖ В╕тчизняно╖, людини д╕йсно мужньо╖, вража╓ сво╓ю чистотою ╕ г╕дн╕стю. Проте один неспод╕ваний читач цього документа, виявля╓ться, вже був.
 «Коли я повертався в╕д Жукова, - згаду╓ Степан Савел╕йович, - на Б╕гов╕й б╕ля ╕подрому нас зупинили. З «Волги», що стала перед нашою авт╕вкою, вийшов стрункий чолов╕к ╕ перепитав - чи я Степан Кашурко. Отримавши п╕дтвердження, пов╕домив, що у сво╓му каб╕нет╕ мене терм╕ново чека╓ Юр╕й Володимирович Андропов, голова КДБ. С╕в б╕ля мене, ╕ ми по╖хали за його «Волгою». «Не хвилюйтеся, - сказав в╕н, - це стосу╓ться вашо╖ пошуково╖ роботи…»
 ╤ тут мене пронизала думка: а раптом йде полювання за листом Кон╓ва? Ось тоб╕ й «знищ, порви, зжуй!» Я мимовол╕ потягнувся за дипломатом. Але м╕й елегантний супутник в╕дразу зреагував. З╕ словами: «Я вам допоможу, Степане Савел╕йовичу, ход╕мо, нас чекають», перехопив м╕й дипломат. На другому поверс╕ у та╓мному, як мен╕ тод╕ видалося, зал╕, обробленому п╕д «гор╕х», з довгим Т-под╕бним столом п╕д зеленим сукном, з портретом Брежн╓ва над ним ╕ безл╕ччю телефон╕в сид╕в Андропов. Доброзичливо усм╕хаючись, Юр╕й Володимирович п╕днявся ╕ потис мен╕ руку.
 - Степане Савел╕йовичу, ми вас зна╓мо як патр╕ота, що займа╓ться дуже важливим ╕ потр╕бним для народу розшуком зниклих геро╖в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, - сказав в╕н. - Зна╓мо про вашу в╕ддан╕сть маршалу Кон╓ву - чудов╕й людин╕ ╕ полководцю. Будь ласка, дозвольте ознайомитися з його листом, зрозум╕ло, не заради ц╕кавост╕, а заради виникло╖ необх╕дност╕. Людина, що привела мене, вже готова була в╕дкрити дипломат, але Андропов жестом його зупинив: «Дипломат Степана Савел╕йовича, ╕ в╕н сам вир╕шить - в╕дкривати чи не в╕дкривати!» Насправд╕ вибору у мене не було...
 Юр╕й Володимирович читав пов╕льно, уважно. В╕н здавався схвильованим....
 Про цю зустр╕ч ╤ван Степанович так ╕ не д╕знався.
 П╕дготувала Ольга АЛЕКСАНДРОВА.
(УКР╤НФОРМ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5879

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков