Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 16.05.2008
ЯК ВИНИЩУВАЛИ УКРА╥НЦ╤В


 Вельмишановн╕ прац╕вники редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»!
 Щиро вдячн╕ вам за вашу газету. Уже трет╕й р╕к передплачую ╖╖ з великим задоволенням, перечиту╓мо вс╕╓ю родиною. Пропагую «Св╕тлицю» сво╖м друзям ╕ знайомим. Дай вам, Боже, здоров’я!
 Пересилаю вам св╕й нарис про Голодомор 1933 року. Може, колись надруку╓те це правдиве опов╕дання св╕дка тих страшних геноцидних под╕й.
 З вдячн╕стю ╕ повагою - Володимир КАРАТАШ.
с. Побузьке Голован╕вського району К╕ровоградсько╖ област╕.

Мальовниче наше село Розд╕л, яких багато на П╕вденному Под╕лл╕, розкинулось по обидва береги невелико╖ р╕чки Нетеки та ╖╖ притоки, що тече з села Розношенц╕, беручи св╕й початок аж в Голочому л╕с╕. В центр╕ села р╕чки зливаються до купи, це м╕сце з давн╕х-давен зветься - Два М╕стки. Через них ведеться т╕сний зв’язок ус╕х трьох великих частин села, розд╕леного р╕чками. За с╕м к╕лометр╕в в╕д Роздолу наша Нетека влива╓ться в р╕ку П╕вденний Буг.
 До колектив╕зац╕╖ село Розд╕л славилося сво╖ми працьовитими хл╕боробами. Вечорами з ус╕х куточк╕в села линули чудов╕ мелод╕╖ укра╖нських п╕сень, а чепурн╕, б╕леньк╕ хати ховалися в густ╕й зелен╕ кучерявих сад╕в.
 В 1929 роц╕ минав пер╕од НЕПу. Почалася примусова колектив╕зац╕я селян. То було щось жахливе. Увесь св╕й, политий потом ╕ кров’ю, клаптик земл╕, всю худобу, вола ╕ конячину треба було в╕ддати до колгоспу. А кожний роками, з д╕да-прад╕да, наживав оте сво╓ м╕зерне селянське добро важкою працею сво╖х мозолистих рук, часто не досипаючи ╕ не до╖даючи.
 За наказом комун╕стично╖ влади Кремля почалося безпощадне розкуркулювання заможн╕ших ╕ середн╕х хл╕бороб╕в. ╥х викидали з р╕дних хат прямо на вулицю без крихти хл╕ба, в╕д╕бравши увесь одяг ╕ взуття, конф╕скувавши житло ╕ все, що було в хат╕, на подв╕р’╖ ╕ на город╕.
 А в тих селян, котрих не розкуркулили, витрусили яке т╕льки було зерно, картоплина чи бурячок, нас╕ння овоч╕в, тощо. Велика група с╕льських актив╕ст╕в, до яко╖ належали Зел╕нський Юзько, Ров╕нський Леон╕д, ╤ванченко Михайло, Дудник Хтодот, Рева Гнат, Степанова Мариня та ╕нш╕ пос╕паки ╕менем влади ╕ збро╖ насильно в╕дбирали в людей хатн╓ майно та одяг ╕ розпродували на «торгах» посеред села. А с╕льська голота - ледар╕, злод╕╖, п’яниц╕ та ╕нший люмпен-пролетар╕ат за безц╕нь скуповували столи, л╕жка, лави, ст╕льц╕, ночви, свитки, кожухи, взуття, хустки, сп╕дниц╕, тощо.
 По всьому селу - плач, голос╕ння ж╕нок ╕ д╕тей, стог╕н чолов╕к╕в...
 П’ян╕ ватаги актив╕ст╕в ходили по людських садках та городах з довгими зал╕зними дротами - щупами, штрикали ними землю, намагаючись знайти все, що може бути приховане в╕д радянсько╖ влади. Бо з хат, комор, хл╕в╕в та горищ повитрушували все, що можна забрати. В╕д пильного ока актив╕ста не можна було заховати в горщик чи в якийсь вузлик жменю квасол╕ або дек╕лька картоплин для д╕ток, що пухли з голоду, плакали ╕ просили ╖стоньки.
 Будучи учнем третього класу Розд╕льсько╖ семир╕чно╖ школи я бачив як актив╕сти п╕д кер╕вництвом голови с╕льсько╖ ради Юзька Зел╕нського, руйнували храм Божий - прекрасну розд╕льську церкву, що була побудована в 1910 роц╕. Молотами, ломами, сокирами розбивали образи, ╕коностас, царськ╕ ворота. Рвали вишит╕ рушники й ризи, ламали хрести й ╕нше церковне майно.
 Гнат Рева зн╕мав хрести ╕ спилював церковн╕ бан╕-куполи. В╕н був найкращим фах╕вцем в ц╕й галуз╕. П╕зн╕ше, в одному ╕з сус╕дн╕х с╕л упав з церкви, збиваючи хреста ╕ вбився на смерть. Бан╕-куполи спочатку п╕дпилювали, а пот╕м за допомогою мотузк╕в розхитували ╕ тягнули до земл╕.
 З яким гуркотом ╕ тр╕ском вони падали ╕ розбивалися! ╤з залишк╕в пон╕вечено╖ церкви спочатку зробили колгоспний амбар для зерна, пот╕м перетворили його на п╕онерський клуб, а згодом зруйнували ╕ ст╕ни, ╕ фундамент. Така була при комун╕стах свобода сов╕ст╕ та в╕роспов╕дань, гарантован╕ стал╕нською конституц╕╓ю.
 Лише в сел╕ Роздол╕ понад 50 господар╕в було розкуркулено, пограбовано, з родинами викинено з р╕дних хат на вулицю ╕ приречених на голодну смерть.
 В кожне укра╖нське село з великих м╕ст Рос╕╖ було прислано представника пролетар╕ату, так званого 25-тисячника для контролю за проведенням колектив╕зац╕╖ та розкуркулення селян ╕ викачки з с╕л ус╕х продукт╕в харчування.
 «Червон╕ валки» п╕дв╕д з зерном, в╕д╕браним у селян, з прапорами ╕ транспарантами рухалися ╕з с╕л до зал╕зничних станц╕й, а зв╕дти - на Москву, Лен╕нград та до ╕нших м╕ст Рос╕╖...
 В ус╕х розд╕льських селян-хл╕бороб╕в в╕д╕брали коней, вол╕в, кор╕в, овець ╕ свиней, вози, гарби, увесь с╕льськогосподарський реманент ╕ утворили спочатку «СОЗ» (социал╕ст╕ч╓ская обработка з╓мл╕) - «Червоний Хрест». Правда, в╕н чомусь швидко розпався. Люди розтягнули всю свою худобу й знаряддя назад у сво╖ подв╕р’я...
 Але коли НКВС розстр╕ляло к╕лькох селян - активних учасник╕в спротиву так╕й колектив╕зац╕╖, а зверху влада натиснула сильн╕ше, то було утворено два нових колгоспи: «Перемога» ╕ «13-ти р╕ччя РСЧА». Це в╕дбулося вже в 1931 роц╕. П╕сля цих безперервних грабунк╕в ╕ тероризування укра╖нських селян комун╕стичного владою в 1932 – 1933 рр. почався страшний, жорстокий, нечуваний голодомор - геноцид укра╖нсько╖ нац╕╖.
 Непок╕рну Укра╖ну було вир╕шено знищити ф╕зично. Це - наказ Пол╕тбюро ЦК ВКП(б). Як зараз бачу, по вулицях, поп╕д тинами, п╕д хатами ╕ порожн╕ми хл╕вами лежали трупи мертвих людей р╕зного в╕ку. Обличчя розпухл╕, руки й ноги як дерев’ян╕ колоди, животи роздут╕. Страшно було дивитися на вмираючих опухлих д╕тей, ж╕нок, чолов╕к╕в, стареньких бабусь ╕ д╕дус╕в. Деяк╕ з них ще ворушилися, стогнали, кволим голосом просили ╖сти...
 Мен╕ на той час було рок╕в ш╕сть - с╕м. ╤деш вулицею ╕ жах огорта╓ - лежить п╕д тином людина, дуже розпухла, важко стогне - вмира╓. Обережно, з╕ страхом, проходиш, тулячись поп╕д протилежний тин, а пот╕м б╕гом проб╕га╓ш мимо умираючого. Т╕льки-но проминув цього, дивишся - з другого боку лежить ╕нший, корчиться, мучиться, останн╕ хвилини дожива╓...
 А боязко тому, що багато було розпов╕дей про те, що траплялися випадки людо╖дства. З голоду дехто втрачав глузд. Не пам’ятаючи, що роблять, - вони викрадали, заманювали до себе чужих д╕тей, а нер╕дко ╕ сво╖х р╕дних, убивали ╖х ╕ варили в казанах, щоб на╖стися ╕ якось вижити...
 Важко тепер сказати 10 чи 12 млн. укра╖нських селян було винищено цим нечувано жорстоким штучним голодомором. Але було ╖х дек╕лька сотень т╕льки в мо╓му р╕дному невеликому сел╕ Роздол╕ - померлих з голоду в 1932 – 1933 рр. на найбагатших у св╕т╕ укра╖нських чорноземах.
 Мертвих ╕ ще нап╕вживих звозили п╕дводами на цвинтар та гаками стягали в сп╕льн╕ ями-могили ╕ сяк-так присипали землею.
 А роздолянина, Семена Круця, р╕дного батька знаменитого силача-важкоатлета, чемп╕она Укра╖ни ╤вана Семеновича Круця, вкинули в яму задуб╕лого сидячи, на гору мертвих т╕л ╕ недбало пригорнули нап╕вмерзлою землею. А ми, школяр╕, б╕гали в╕д школи через ярок, на цвинтар дивитися, як в╕тер колише сивим чубом Семеново╖ голови. ╤ цей випадок ще добре пам’ятають мо╖ ровесники-школяр╕. Вище нашо╖
хати, через дорогу, жив актив╕ст Ф╕дя. У нього було тро╓ д╕тей - мо╖х ровесник╕в. Я ╕нод╕ заб╕гав до них побавитися. В ╖хн╕й хат╕ часто сходилися с╕льськ╕ актив╕сти, Ф╕дьов╕ друз╕, пограти в карти, розпивати самогон. Уся та компан╕я запекло, дуже азартно грала в карти, не перестаючи курити цигарки махорки закручено╖ в листки паперу з порваних церковних книг. Страшенно матюкаючись гидкою московською лайкою, запивали стаканами каламутний самогон, наливаючи його з великого баняка, що стояв на стол╕. В хат╕ завжди вис╕ла хмара густого, аж темного диму. Електрики тод╕ ще не було. Хата осв╕тлювалась великими, товстими як дишель св╕чками, пограбованими з церкви. Вс╕ ц╕ орг╕╖ в╕дбувалися в той час, коли р╕дне село стогнало, корчилось, гинуло в╕д голодно╖ страшно╖ смерт╕...
 Кому ще вдавалось, - залишав умираюче село ╕ т╕кав до м╕ста, куди оч╕ дивилися.
 Колись кв╕туче село Розд╕л почорн╕ло, обезлюдн╕ло. Стало багато порожн╕х хат, наскр╕зь в╕дчинених перекошених вор╕т, зруйнованих паркан╕в ╕ тин╕в. Подв╕р’я, садки заростали бур’янами, глухою кропивою. Родюч╕ фруктов╕ дерева вирубували для опалювання сво╖х дом╕вок т╕, кому якось пощастило вижити. В хати розкуркулених селян переселилися комун╕сти - актив╕сти розкуркулювання, колектив╕зац╕╖, руйн╕вники церкви, граб╕жники, сексоти-донощики й убивц╕ сво╖х односельц╕в голодом.
 П╕сля жахливого 1933 року деяких д╕тей, що дивом вижили, а ╖хн╕ батьки повмирали, з╕брали в так╕ сир╕тськ╕ притулки при колгоспах.
 А в школ╕ учням почали давати так зван╕ «гаряч╕ сн╕данки». Це була тар╕лка супу, в як╕й де-не-де плавала ячм╕нна чи кукурудзяна крупинка або лушпайка з мерзло╖ картоплини. До школи мама клала в торбинку з домашнього полотна шматочок печеного буряка разом з книжкою ╕ зошитом з грубого паперу з остюками. Це - на об╕д сво╖й дитин╕. Цим печеним буряком доводилося д╕литися з сиротами, що з колгоспного притулку. Бо не будеш же ╖сти його сам, коли на тебе дивляться сумн╕, голодн╕ оч╕ однокласника-сироти.
 Пот╕м наше село часто в╕дв╕дував «чорний ворон» з енкаведистами. Це арештовували «ворог╕в народу». Брали вдень ╕ вноч╕. Забирали з хати ╕ з поля. Так взяли зовс╕м неписьменного селянина-пастуха с╕льсько╖ череди Войтенка Пантел╕я за доносом сус╕да, що був агентом НКВС, Сокодовського Серг╕я.
 Вноч╕, з р╕дно╖ хати, забрали у «воронок» Барчука Ладька Климового, Стаха ╤вана Лук’янового. Цих ус╕х трьох розстр╕ляли в Одес╕.
 Короташа Лавра ╕ Коропа Хтодота замордували на смерть в Уман╕. Коваля Олексу ╤ванового вивезли аж на Колиму, там ╕ загинув у 1936 роц╕. Под╕бних розправ було багато в сел╕ Роздол╕. Ус╕х уже не пам’ятаю.
 Онуки ╤вана Стаха розпов╕дають, що його арештували в р╕дн╕й хат╕. При арешт╕ дуже били, ламали ╕ викручували руки. Конф╕скували хатн╓ майно, одяг. Озв╕р╕л╕ енкаведисти знущалися над ╤ваном Стахом за доносом с╕льського комун╕ста Андр╕я Кирилюка.
 Молодого учителя математики, якого дуже любили учн╕ школи ╕ поважали старш╕ односельчани Василя Трощинського, арештували прямо-таки в зал╕ зимово╖ учительсько╖ конференц╕╖ ╕ засудили на 10 рок╕в позбавлення вол╕ начебто за причетн╕сть до СВУ. В╕дбувши кару в сиб╕рських концтаборах, в╕н повернувся в р╕дне село в 1947 роц╕. Здоров’я п╕д╕рване. Ус╕ вчительськ╕ документи знищен╕. Знову довелося зак╕нчувати веч╕рню середню школу та Одеський педагог╕чний ╕нститут. Дек╕лька рок╕в ще попрацював на сво╖й улюблен╕й педагог╕чн╕й робот╕. Помер, б╕долаха. Похований в с. Роздол╕.
 А ск╕льки ╕нших мо╖х односельчан закатувала комуно-московська влада ще до початку Друго╖ св╕тово╖ в╕йни! Ск╕льки сир╕т ╕ вд╕в продовжували сво╓ важке життя в сльозах ╕ злиднях!
 А в школ╕ учител╕ були змушен╕ втовкмачувати в наш╕ дитяч╕ голови те, що ми – найщаслив╕ш╕ д╕ти на Земл╕. Що батько вс╕х народ╕в тов. Стал╕н вдень ╕ вноч╕ п╕клу╓ться нами, придуму╓, як би це зробити нас ще б╕льш щасливими д╕тьми. Нас одурманювали, що «героями» Укра╖ни ╓ лише Котовський, Дзержинський, Фрунзе, Чапа╓в, Будьонний, Ворошилов та ╕нш╕ комун╕сти. А ╤ван Мазепа, Симон Петлюра, Михайло Грушевський – укра╖нськ╕ нац╕онал╕сти, вороги нашого народу.
 22 червня 1941 року почалася в╕йна. Уже через м╕сяць до нас прийшли нов╕ «визволител╕» - н╕мц╕. Забирали зерно, худобу для Великого Рейху. Вивозили молодь на каторжн╕ роботи до Н╕меччини. Колгосп╕в не розпустили, а лише дали нову назву - «Громадське господарство». Тому що з╕ сп╕льно╖ комори легше було грабувати укра╖нське добро.
 В с. Роздол╕ н╕мц╕ розстр╕ляли трьох селян: Караташа Михайла, Коваля Федора ╕ Дудника Ф╕дю. Перших двох за приналежн╕сть до ОУН, а третього - як актив╕ста розкуркулювання.
 Тод╕ св╕дом╕ш╕ люди зрозум╕ли, що ми, укра╖нц╕, повинн╕ мати свою, н╕ в╕д кого не залежну Укра╖нську Державу ╕ бути господарями на сво╖й р╕дн╕й земл╕. А вс╕ ц╕ «визволител╕» ╕ «старш╕ брати» ус╕ма засобами намагаються п╕дкорити Укра╖ну ╕ утримувати ╖╖ в сво╖х пазурах, щоб безперешкодно визискувати наш╕ природн╕ багатства ╕ людськ╕ ресурси.
 Нещасний народ – нев╕льник, коли не ма╓ сво╓╖ держави ╕ не ╓ господарем на сво╖й земл╕!
 А тепер трохи статистики: 418 людей р╕зного в╕ку померло голодною смертю в невеликому сел╕ Роздол╕ в 1932 – 1933 роках, а таких с╕л по Укра╖н╕ – сотн╕ тисяч. 182 роздолянина загинуло на фронтах Першо╖ св╕тово╖ в╕йни 1914 – 1920 рр. Приблизно така ж к╕льк╕сть молодих хлопц╕в ╕ чолов╕к╕в села Розд╕л загинула «за родину, за Стал╕на» на фронтах сов╓тсько-н╕мецько╖ в╕йни, гнана п╕д н╕мецьк╕ кулемети заградбатальйонами НКВС.
 А ус╕м би ╖м жити ╕ захищати Укра╖ну!
 Володимир КАРАТАШ.

 ╤НСТРУКЦ╤Я ВЕРХОВНОГО СУДУ ТА ОДПУ СРСР ПРО МЕХАН╤ЗМ ЗАСТОСУВАННЯ РЕПРЕС╤Й ЗА ПОСТАНОВОЮ ЦВК ТА РАДНАРКОМУ СОЮЗУ РСР В╤Д 7 СЕРПНЯ 1932 РОКУ
 22 вересня 1932 р.
 Секретно

 Верхсуду СССР и Прокуратуре Верхсуда СССР, НКЮ Союзных и автономных республик, председателю Верхсуда и прокурору ЗСФСР, председателям краевых (областных) судов, краевым (областным) прокурорам, председателям линейных судов и транспортным прокурорам, районным прокурорам.
 Председателю ГПУ Украины, полномочным представителям ОГПУ, ДТО ОГПУ, начальникам оперсекторов.
 Инструкция по применению постановления ЦИК и СНК СССР от 7.VIII.1932 г. по охране имущества государственных предприятий, колхозов и кооперации и укреплении общественной (социалистической) собственности
 Раздел 1. Преступления, подпадающие под действие закона от 7 августа
 Закон от 7 августа надлежит применять при хищениях государственной и общественной собственности:
 а) промышленной (хищения заводского и фабричного имущества); б) совхозной; в) государственных торговых организаций; г) колхозной; д) кооперативной; е) грузов на железнодорожном и водном транспорте и местном автотранспорте.
 Раздел 2. Категории расхитителей и мера социальной защиты, которую необходимо к ним применять
 1. По делам об организациях и группировках, организованно разрушающих государственную, общественную и кооперативную собственность путем поджогов, взрывов и массовой порчи имущества - применять высшую меру социальной защиты - расстрел, без послабления.
 2. В отношении кулаков, бывших торговцев и иных социально чуждых элементов, работающих в государственных (промышленных и сельскохозяйственных - совхозы) предприятиях или учреждениях, а также должностных лиц государственных учреждений и предприятий, изобличённых в хищениях имущества или растратах крупных денежных сумм этих предприятий или учреждений, применять высшую меру наказания, при смягчающих вину обстоятельствах
(в случае единичных и незначительных хищений) высшую меру наказания заменять 10-летним лишением свободы.
 При хищениях, хотя и мелких, совершенных лицами указанных социальных категорий, но влекущих за собой расстройство или остановку работы предприятии (хищения частей агрегатов и машин, умышленное уничтожение или порча совхозного инвентаря и т. п.) - также применять высшую меру наказания.
 3. В отношении кулаков, бывших торговцев и иных социально враждебных элементов, проникших в органы снабжения, торговли и кооперации, а также должностных лиц товаропроводящей сети, изобличённых в хищении товаров пли продаже их на частный рынок и растратах крупных денежных средств - применять высшую меру наказания, и лишь при смягчающих вину обстоятельствах в случаях незначительных размеров хищений, высшую меру наказания заменять десятилетним лишением свободы.
 Той же мере наказания подвергать и спекулянтов, хотя непосредственно в хищениях не участвующих, но спекулирующих товарами и продуктами, зная, что товары эти похищены из государственных учреждений и кооперации.
 4. В отношении лиц, изобличённых в хищениях грузов на транспорте, применяется высшая мера наказания и лишь при смягчающих обстоятельствах (при единичных случаях хищений или хищениях незначительных размеров) может быть применено десятилетнее лишение свободы.
 Если хищения на транспорте производятся при участии железнодорожных служащих и рабочих, то к ним должна применяться та же мера репрессии.
 5. В отношении кулаков, как проникших в колхоз, так и находящихся вне колхоза, организующих или принимающих участие в хищениях колхозного имущества и хлеба, применяется высшая мера наказания без послабления.
 6. В отношении трудящихся единоличников и колхозников, изобличённых в хищении колхозного имущества и хлеба, должно применяться десятилетнее лишение свободы.
 При отягчающих вину обстоятельствах, а именно: систематических хищениях колхозного хлеба, свеклы и других сельскохозяйственных продуктов и скота, хищениях организованными группами, хищениях в крупных размерах, хищениях, сопровождающихся насильственными действиями, террористическими актами, поджогами и т. д. - и в отношении колхозников и трудящихся единоличников должна применяться высшая мера наказания.
 7. В отношении председателей колхозов и членов правлений, участвующих в хищениях государственного и общественного имущества, необходимо применять высшую меру наказания и лишь при смягчающих вину обстоятельствах - десятилетнее лишение свободы [...]
 (ЦДАЖР Укра╖ни, ф. 24, оп. 13, спр. 81, арк. 15 - 16).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5895

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков