Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 16.05.2008
ОСТАННЯ СПОВ╤ДЬ

 Шановна редакц╕╓ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»!
 Можливо, зац╕кавить вас короткий виклад записано╖ мною п╕втора року тому розпов╕д╕ про себе пана Колодницького. Нав╕ть заримований початок, в╕рн╕ше, друга його половина - це слова Йосифа ╤лар╕оновича. В╕н торопив мене записати його житт╓вий шлях (я це роблю для ╕стор╕╖ м╕сько╖ «Просв╕ти»), знаючи, що милуватись цим св╕том йому залишилося дуже мало часу. Головне в н╕й - це чому людина п╕шла до Див╕з╕╖ СС-Галичина.
 З повагою - Василь ГОДЯК.

До просв╕тянина ветхого днями
Кв╕тнево╖ темно╖ ноч╕
Нав╕далась гостя, непрошена гостя,
Щоб закрити пригасл╕ вже оч╕.
Легенько торкнулась старечого т╕ла
Й р╕шуче сказала:
 «Збирайся, д╕дусю!»
- Не дуже сп╕ши,
 почекай ще хвилину,
- Востанн╓ нехай помолюся.
Помолився. - Тепер я вже тв╕й.
Спитала: «Не страшно тоб╕?»
- Тво╓ лише т╕ло, душа моя Богу,
То нав╕що лякатись мен╕.
Тебе ж у житт╕
 не боявся н╕коли,
Бо до зустр╕ч╕ з Небом
 був завжди готовий.
Спок╕й дару╓ мен╕ ця хвилина:
До Господа йду,
 як до батька дитина.

 Ц╕ заримован╕ рядки впл╕тають у в╕нок пам’ят╕, нашо╖ пам’ят╕ про Йосифа Колодницького, просв╕тянина, Укра╖нця, просто порядну людину, яка р╕к тому залишила цей гр╕шний св╕т.
 Село С╕льце, швидше, передм╕стя П╕дга╓ць на Терноп╕лл╕. 11 серпня 1922 року в родин╕ ╤лар╕она ╕ Юстини Колодницьких народився хлопчик. Назвали Йосифом. Село невелике, 200 двор╕в, селяни заможн╕. Заможна ╕ родина Колодницьких: 40 мор╜╕в поля. П’ятеро д╕тей. Д╕ти розумн╕. Як дасть Бог, хтось ╕з них ╕ вищу школу зак╕нчить або рем╕сничий фах одержить, то теж не б╕дуватимуть. Родина, як ╕ б╕льш╕сть селян, нац╕онально св╕дома. Д╕д Василь Нискоклон керу╓ вже багато л╕т «Просв╕тою» ╕ читальнею у сус╕дньому сел╕. Д╕д Фед╕р Колодницький, мама ╕ тато - теж просв╕тяни.
 Зак╕нчив Йосиф у П╕дгайцях семир╕чну школу, а навчання у Бережанськ╕й г╕мназ╕╖ перервала перша б╕льшовицька окупац╕я.
 Я любив сп╕лкуватися ╕з ц╕╓ю розумною, ╕нтел╕гентною людиною, яка манерою говорити, тактовн╕стю, охайн╕стю нагадувала, швидше, професора, а не рядового шахтаря-пенс╕онера. «Г╕мназ╕я у Бережанах була польська, - розпов╕дав пан Колодницький, - але мала укра╖нське в╕дд╕лення. Вивчали латинську, грецьку, н╕мецьку, польську ╕ за бажанням французьку мови. Шов╕н╕зм був причиною ворожнеч╕ м╕ж г╕мназистами. Поразка Закарпатсько╖ С╕ч╕ у боротьб╕ за незалежну державу, нехай нав╕ть на маленьк╕й частин╕ Укра╖ни, викликала велику рад╕сть у поляк╕в. Адже вони побоювались, що закарпатська «зараза» може поширитися ╕ на Галичину. Бережанськ╕ г╕мназисти-поляки влаштували похорон Укра╖ни. Труну несли на цвинтар ╕з антиукра╖нськими п╕снями та гаслами».
 А ще згадував пан Йосиф, як у склад╕ делегац╕╖ ╖здив до Варшави в╕тати Ридзь-См╕глого ╕з днем уродин та вступу на посаду кер╕вника держави, адже Ридзь-См╕глий народився у Бережанах. Делегац╕я везла кер╕вников╕ Польщ╕ у подарунок породистого коня-скакуна п╕д с╕длом.
 «У вересн╕ 1939-го прих╕д радянсько╖ влади ╕ укра╖нц╕, ╕ поляки зустр╕ли вороже».
 - А як зустр╕чали н╕мц╕в у 41-му, - запитую. - За двадцять м╕сяц╕в окупац╕╖ люди добре побачили, що собою являють сов╕ти, тому н╕мц╕в зустр╕чали ╕з музикою, кв╕тами, нац╕ональними прапорами, спод╕ваючись на краще життя ╕ самост╕йну Укра╖ну. Але не так сталося, як гадалося. Волю ╕ незалежн╕сть тоб╕ н╕хто не дасть. ╥╖ потр╕бно самому здобути у боротьб╕ ╕з будь-якими зайдами, а тому я й п╕шов у див╕з╕ю СС-Галичина. Надзвичайно велика рад╕сть охопила укра╖нц╕в п╕сля того, як 30 червня у Львов╕ було проголошено Акт в╕дновлення Укра╖нсько╖ Держави. Однак ми швидко переконалися, що н╕мцям незалежна Укра╖на не потр╕бна ╕ не виг╕дна. Н╕мецька окупац╕я теж почала проявляти сво╓ справжн╓ обличчя. У П╕дгайцях було створено гетто для ╓вре╖в. За м╕стом у ровах масово розстр╕лювали людей, знищили синагогу ╕ ╓врейський цвинтар. Дехто ╕з укра╖нц╕в, зокрема родини Джулинських ╕ Крамарчук╕в, переховував жид╕в. З╕ мною у г╕мназ╕╖ навчалася дуже вродлива д╕вчина Фр╕дман. Я ходив у гетто ╖╖ в╕дв╕дувати. Багато поляк╕в ╕ дехто ╕з укра╖нц╕в почали вишукувати у сво╖х родоводах н╕мецьке кор╕ння, щоб стати фольксдойчами. З приходом н╕мц╕в навчання у г╕мназ╕╖ в╕дновилося ╕ я зак╕нчив ╖╖ у 1942 роц╕. Працював у ф╕нансовому в╕дд╕л╕».
 - Пане Йосифе, Ви сказали, що п╕шли до див╕з╕╖ СС-Галичина, щоб боротися за Укра╖ну, але...
 - Я довго думав що робити. Думав ╕ радився. Я симпатизував нац╕онал╕стам ╕з революц╕йного крила ОУН, як╕ категорично виступали проти будь-яко╖ сп╕впрац╕ ╕з н╕мцями, тим б╕льше, були проти створення див╕з╕╖. За не╖ аг╕тували мельник╕вц╕. Я прийшов до свого г╕мназ╕йного вчителя ╕з питанням: «Що робити?» «Козаче, - сказав в╕н мен╕, - Укра╖н╕, щоб вибороти незалежн╕сть, потр╕бна арм╕я, добре вишколена ╕ озбро╓на арм╕я. Дрючком ╕ вилами простий селянин ╕з р╕дно╖ земл╕ н╕ поляка, н╕ москаля, н╕ н╕мака не вижене. А де ми навчимося воювати, де ми навчимося волод╕ти збро╓ю хоч би для партизансько╖ в╕йни. Я йду до див╕з╕╖, щоб стати оф╕цером укра╖нсько╖ арм╕╖, щоб пройти курс в╕йськово╖ п╕дготовки. А там побачимо. Тоб╕ я не можу н╕чого радити. Думай сам». ╤з нашого села до п’ятдесяти хлопц╕в п╕шли в УПА, а я ╕ ще 12 г╕мназист╕в записалися до Див╕з╕╖ СС-Галичина. П╕сля урочистих провод╕в у Львов╕ нас направили на вишк╕л до Гайделягера б╕ля Демб╕це у казарми на в╕йськовий пол╕гон. Вишк╕л тривав дек╕лька м╕сяц╕в, а оп╕сля - Замосця ╕ Грубеш╕в, де ми мали боротися ╕з партизанами. Мешкали на квартирах. Поляки ставились до нас досить добре. Н╕яко╖ укра╖нсько-польсько╖ ворожнеч╕ я не в╕дчував. Через деякий час в╕дправили нас до Н╕меччини на вищий вишк╕л у м. Найгаммер╕. П╕сля зак╕нчення цих курс╕в одержав оф╕церське звання - ╕ п╕д Броди. Три тижн╕ акл╕матизувалися. Наш╕ люди приносили нам харч╕. А по Петр╕ почалося пекло. Важко описати цей армагедон. Врятувався, мабуть, завдяки мамин╕й молитв╕, адже бомби сипалися градом, а свист куль не припинявся н╕ на мить. Я ╕з ще чотирма див╕з╕йниками опинився у л╕с╕. Л╕сами ми д╕йшли до Ун╕вського монастиря на Перемишлянщин╕. Монахи переодягнули нас у цив╕льне, ╕ у монастир╕ жили ми майже м╕сяць. П╕сля Спаса почали добиратися додому. Не доходячи до Бережан, натрапили ми на рос╕йських солдат╕в, а т╕ погнали нас у Бучач на в╕йськкомат.
 У цив╕льному одяз╕ ╕ без збро╖ п╕шки д╕йшли ми п╕д Сандомир. Там нас переодягнули ╕ озбро╖ли. А викрили мене уже в Австр╕╖ по витатуйован╕й груп╕ кров╕ на руц╕. Судили у Чехословаччин╕. Вирок - 10 рок╕в. Тюрма в Угорщин╕ у м. Шаброн. У тюрм╕ - радянськ╕ оф╕цери ╕ солдати за дезертирство ╕ мародерство. ╤з шабронсько╖ тюрми до Львова. Голод, холод. У Львов╕ на товарняк ╕ аж на П╕вн╕чний Урал у Пермську, тод╕ Молотовську область на л╕соповал. Мороз 40°С, голод, дистроф╕я, куряча сл╕пота. У табор╕ були священики, вчител╕, л╕кар╕. Серед засуджених рос╕ян було мало, переважали укра╖нц╕, естонц╕, литовц╕. Жили дружно поки не перем╕шали нас ╕з карними злочинцями. У табор╕ був до 1954 року. Повернувся до П╕дга╓ць. Жив у брата, бо вся наша родина, окр╕м нього, була вивезена на Сиб╕р. Одружився з╕ Стефан╕╓ю Залуцькою. До Сосн╕вки ╕з дружиною ╕ двома дочками пере╖хав у 1963 роц╕. Не приписували: у Перм╕ видали вовчий паспорт. Але св╕т не без добрих людей. Усе владналося, влаштувався працювати на шахту. Шахтарем ╕ зак╕нчив св╕й трудовий стаж.
 Я щасливий ╕ вдячний Богов╕, що наш народ ма╓ уже свою незалежну державу, хай ще не таку як треба, яку б хот╕ли, але вона наша ╕ буде прекрасною, в╕рте в це».
 Весна 2007 року мела ще сн╕гом, як сосн╕вськ╕ просв╕тяни ╕ ветерани УПА прощалися ╕з в╕рним сином р╕дно╖ земл╕.
 Василь ГОДЯК.
м. Сосн╕вка на Льв╕вщин╕.

Р╤ВНЕНЩИНА ПАМ’ЯТА╢
 Пам’ять укра╖нських патр╕от╕в, як╕ брали участь у найб╕льш╕й битв╕ УПА з в╕йськами НКВС та Червоною арм╕╓ю, вшанувала громадськ╕сть Р╕вненщини в урочищ╕ Гурби, пов╕домля╓ кореспондент УКР╤НФОРМу.
 За словами кандидата ╕сторичних наук Гур╕я Бухала, саме тут 64 роки тому тридцятип’ятитисячна див╕з╕я при п╕дтримц╕ л╕так╕в ╕ танк╕в вела бо╖ ╕з меншим у десять раз╕в загоном повстанц╕в. Операц╕я повинна була покласти край ╕снуванню з’╓днань УПА-П╕вн╕ч «Богун» та УПА-П╕вдень «Холодний Яр». Проте, втративши багато загиблими, частини цих п╕дрозд╕л╕в вирвалися ╕з оточення завдяки вм╕лим д╕ям сво╓╖ ударно╖ групи, що складалася, зокрема, з вих╕дц╕в ╕з Черн╕г╕всько╖ та Сумсько╖ областей.
 Нин╕ на м╕сц╕ тих под╕й споруджено пантеон, до якого на поклон╕ння традиц╕йно збираються у трет╕й день Великодня. Тут перепоховано останки во╖н╕в УПА, знайден╕ п╕д час науково╖ експедиц╕╖, до яко╖ було залучено Товариство пошуку жертв в╕йни «Пам’ять» з╕ Львова на чол╕ з кандидатом ╕сторичних наук, доцентом Льв╕вського нац╕онального ун╕верситету Ярославом Онищуком, спец╕ал╕ст╕в Р╕вненського обласного кра╓знавчого музею, сапер╕в та геоф╕зик╕в, археолог╕в. Вони виявили, зокрема, й нев╕дом╕ могили повстанц╕в, а також в╕дтворили на основ╕ спогад╕в очевидц╕в переб╕г по╓динку ╕ в╕добразили на картах розташування сил супротивник╕в тощо.
Под╕╖ тих далеких дн╕в стали в╕дом╕ завдяки досл╕дженню р╕вненських ╕сторик╕в Олега Тищенка та ╤горя Марчука, на основ╕ чого к╕нематограф╕сти ╕з США запропонували зняти одинадцятисер╕йний ф╕льм, запросивши ╖х стати консультантами.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5902

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков