Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 23.05.2008
ДРУГА СВ╤ТОВА В╤ЙНА - ОЧИМА ╥╥ СОЛДАТА
ВОЛОДИМИР КОРОЛЬ

СПОМИН ПРО В╤ЙНУ
╤М`Я НАШОГО АКТИВНОГО ДОПИСУВАЧА, ВЕТЕРАНА В╤ЙНИ ВОЛОДИМИРА МАКСИМОВИЧА КОРОЛЯ ВЖЕ ДОБРЕ В╤ДОМЕ ЧИТАЧАМ «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤» ЗА ЙОГО ПУБЛ╤КАЦ╤ЯМИ ПРО ПЕРЕЖИТИЙ ГОЛОДОМОР 1932-33 рр., СТАЛ╤НСЬК╤ РЕПРЕС╤╥ 1937-38 рр. СВ╤ДЧЕННЯ ВЕТЕРАНА Ц╤НН╤ ДЛЯ НАС ТИМ, ЩО ВОНИ - ДОКУМЕНТАЛЬН╤, АВТОР РОЗПОВ╤ДА╢ ПРО ТЕ, ЩО СУДИЛОСЯ ПЕРЕЖИТИ САМОМУ. ПРОПОНУ╢МО ВАШ╤Й УВАЗ╤ СПОГАДИ В. М. КОРОЛЯ ПРО ДРУГУ СВ╤ТОВУ В╤ЙНУ: ЯКА ВОНА - ОЧИМА ╥╥ СОЛДАТА, УКРА╥НЦЯ, ПАТР╤ОТА...


 (Продовження. Поч. у № 13, 15 - 20).
 Згодом, п╕дл╕кувавшись, ходив ╕ я з╕ сво╖м «сус╕дом» по настилу. Бачили технолог╕ю колективно╖ молотьби, коли збираються вс╕ жител╕ хутора на «толоку». Нас гарно зустр╕ли, пригостили вечерею та домашн╕м пивом. Вечеряли ми разом з ус╕ма господарями. П╕сля шпитально╖ каш╕ нас пригостили картопляним пюре з м’ясом, соленими ог╕рками, пир╕жками з м’ясом та грибами. Я випив дв╕ чи три склянки пива ╕ трохи сп’ян╕в, а м╕й «сус╕д» вихилив склянок 10 чи 15, розвеселивши ╕ здивувавши господар╕в сво╓ю жадобою. А через те, що в╕н сп’ян╕в та ще й був на милицях, то мен╕ довелося тягти його по сн╕гу до шпиталю, а це десь два к╕лометри. Та ╕ я ще був не здоровий. До шпиталю повернулися, як уже було темно, а там на пошуки нас була зад╕яна рота охорони, думали, що нас вбили латиш╕. Доки дотягнув свого «друга», з мене вийшов не т╕льки той незначний хм╕ль, а й останн╕ мо╖ сили, але покинути його я не м╕г, не мав права. Побачивши нас живими, зав╕дуюча в╕дд╕ленням, майор медично╖ служби, висловила мен╕ добрячу догану за самов╕льне залишення шпиталю: «За такий проступок треба було (це до мене) строго покарати, але за те, що привол╕к по сн╕гу, та ще й на соб╕, безпам’ятного солдата, я тоб╕ вибачаю: ╕ди спати. Н╕коли не думала, що ти, Королю, без дозволу п╕деш до латиш╕в. А з ним я розберуся завтра». Та коли назавтра викликала мого «друга», - в╕н грубо, дивлячись ╖й в оч╕, сказав, що н╕де не був, а спав на настил╕. Та ╕ йому було пробачено, бо це був проступок пораненого солдата, хворого т╕лом ╕ головою, - солдата в╕йни. Солдат цей був родом з Далекого Сходу, в минулому матрос, за як╕сь гр╕хи людськ╕ переведений в п╕хоту, на фронт.
 В 20-х числах листопада 1944 року наш шпиталь в╕дв╕дали командир полку Молчанов та начальник штабу Хомяков, принесли нам, солдатам 1323-го стр╕лецького полку, по два пакуночки тютюну, банц╕ тушкованого м’яса в╕д «дяд╕ Сема», а ще хл╕ба та подякували за мужн╕сть при виконанн╕ бойового завдання - розв╕дки бо╓м п╕д Вайньодами. Бо хоч втрати полку були надзвичайно великими, але Вайньоди взяли. Хомяков знав мене як полкового розв╕дника, тому пов╕домив, що на мене разом з ╕ншими розв╕дниками зроблено подання до нагородження орденом Червоно╖ З╕рки ╕ що п╕сля повернення в полк нагорода буде вручена. Та, як говорять укра╖нськ╕ приказки: «Не в╕р словам, а в╕р д╕лам» та ще «Казав пан - кожух дам, та й слово його тепле», ордена я не отримав, бо наш шпиталь у грудн╕ 1944 року завантажили у вагони-телятники п╕д знаком «червоного хреста» ╕ передислокували з Першого Прибалт╕йського на Перший Б╕лоруський, на цей раз до
Г. Жукова (який забрав фронт у К. Рокоссовського), на плацдарм р. В╕сла для участ╕ в подальшому зимовому наступ╕, форсуванн╕ В╕сли, Варти та штурму столиц╕ Польщ╕ – Варшави, визволенн╕ вс╕╓╖ територ╕╖ Польщ╕, виходу на р. Одер. К╕нцева мета – Берл╕н.
 В дороз╕ ми дол╕ковували сво╖ рани. Я вже виходив з╕ сво╖м казанком до вагона-кухн╕, отримував ╖жу для себе, та ще мен╕ зампол╕т шпиталю старший лейтенант, з╕ сво╓ю ППЖ – ст. медсестрою, доручали принести ╖хн╕ «оф╕церськ╕» пайки...
 Розвантажили наш шпиталь в район╕ р. В╕сли. Солдати облаштовували для нас палатки, шпиталь в╕дновлював свою д╕яльн╕сть, готувалися до велико╖ прац╕, до приймання нового контингенту поранених, до великих битв за життя солдата - повернення його у стр╕й. Нас готували до повернення в сво╖ полки. Зампол╕т з╕ сво╓ю ППЖ запропонували мен╕ залишитися при шпитал╕ денщиком. Погодитися на цю пропозиц╕ю я, звичайно, не м╕г. Мен╕ хот╕лося повернутися в св╕й 1323-й стр╕лецький полк, до сво╖х друз╕в-однополчан, розв╕дник╕в-односельчан Михайла Нелюба та Володимира Хмари. ╤ я в╕дмовився. Зампол╕т наводив так╕ докази, «що на фронт╕ важче буде, можуть убити, а скоро зак╕нчиться в╕йна», бо це був уже початок 1945-го. До Перемоги я можу перебути в шпитал╕.
╤ це на мене не под╕яло. Тод╕ зампол╕т пригрозив мен╕, що я ще пожалкую, за те що в╕дмовився. ╤ справд╕, перше, що зробили цей молодик-оф╕цер в чин╕ старшого лейтенанта з╕ сво╓ю ППЖ: одного ранку, коли зам╕ряли температуру, вони поставили мен╕ – 36,6 градус╕в, що означа╓ - «солдат придатний для в╕дправки на фронт». А вже п╕зн╕ше я дов╕дався, що в дов╕дц╕ про поранення навмисно наплутали записи: зам╕сть «молодший сержант» записали «рядовий», зам╕сть «полковий розв╕дник» – «стр╕лець». В д╕агноз╕ зам╕сть «наскр╕зне кульове поранення та контуз╕я грудно╖ кл╕тки», записали «наскр╕зне кульове поранення л╕во╖ сторони поясниц╕ та ще наскр╕зне кульове поранення грудно╖ кл╕тки зл╕ва». Для мене це викривлення значення не мало. А те, що виписали з шпиталю не зовс╕м здоровим, здивувало. На поясниц╕ б╕ля хребта ще кровоточила рана в╕д виходу кул╕, нав╕ть не знята марлева пов’язка, душив пост╕йний кашель, бол╕ло в грудях ╕ таке ╕нше.
 Цьому старшому лейтенанту-зампол╕ту побути б на фронт╕, покомандувати, як вс╕ ╕нш╕, ротою, батаре╓ю, навчати та водити в б╕й, в атаку на ворога солдат╕в. А в╕н, скор╕ш за все, синок якогось генерала-ком╕сара, який заховав його в тилу, щоб жив як «у Бога за пазухою», а п╕сля в╕йни красувався високими нагородами за «мужн╕сть в боях». Та б╕с ╕з ним. В╕н не один такий – ╖х тьма, в╕йну просид╕ли десь на Другому Ташкентському фронт╕, в Москв╕, в р╕зних управл╕ннях НКВС ╕ т. ╕н.
 Разом з ╕ншими червоноарм╕йцями 415-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖ нас ╕з шпиталю направили в 215-й запасний стр. полк 61-╖ арм╕╖, а вже з запасного мали розпод╕лити у сво╖ полки. Та в район╕ фронту нас затримали солдати загороджувального загону прикордонних в╕йськ НКВС. Забрали наш╕ документи ╕ допровадили до ╕ншого, найближчого запасного полку № 237 П’ято╖ ударно╖ арм╕╖ (М. Берзар╕на) теж Першого Б╕лоруського фронту. Так ми вже й не змогли потрапити в сво╖ полки, тож отримати свою нагороду я теж не м╕г. Вже п╕сля зак╕нчення в╕йни на м╕й запит в Держарх╕в М╕ноборони СРСР мен╕ в╕дпов╕ли «що зг╕дно з арх╕вними документами, нагорода Королю В. М. вручена в 1323-му стр╕лецькому полку» - тод╕ як я в╕д свого полку був дуже далеко. «При╖хали», - так казали в нашому розв╕двзвод╕. Та лихо з нею, т╕╓ю нагородою, головне, що залишився живий. Не в одного мене вкрали нагороду т╕, хто «воював у пол╕тв╕дд╕лах та тилових частинах».
 Увечер╕, на початку с╕чня 1945 року, ми прибули в 237-й запасний полк, переночували, а вже о шост╕й годин╕ ранку за нами прибули «покупц╕» з 266-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖. Через дв╕ години ми були вже в окопах передово╖ л╕н╕╖ фронту. Мене зарахували в роту 82-мм м╕номет╕в командиром обслуги. На таку посаду я навчався на курсах в полков╕й школ╕. Нова фронтова с╕м’я – це був перший стр╕лецький батальйон 1010-го стр╕лецького полку, командиром м╕нометно╖ роти був кап╕тан Л╕пода╓в. В розв╕дники я не просився, бо в╕дчував себе ще не готовим, бо ще не заго╖лася рана.
 Наступного дня я вирушив до полково╖ санчастини, щоб пом╕няли пов’язку на ран╕. Начальник санчастини не м╕г пов╕рити, що могли недол╕кованого солдата в╕дправити з шпиталю на фронт з в╕дкритою раною, важким кашлем, ╕ншими болячками. Я розпов╕в свою ╕стор╕ю вза╓мин ╕з зампол╕том шпиталю, пред’явив дов╕дку з переплутаним д╕агнозом в дов╕дц╕ про поранення. Мен╕ зробили нову перев’язку, довелося дол╕ковуватися на сво╖й вогнев╕й позиц╕╖, командуючи м╕нометною обслугою. Солдат на в╕йн╕ мусить, зг╕дно з даною присягою, терпляче зносити вс╕ тяготи в╕йни заради захисту Батьк╕вщини, в╕ддавати вс╕ сво╖ сили, а якщо знадобиться - нав╕ть життя. Нести не т╕льки ратн╕ обов’язки: ходити в атаку на ворога, в небезпечну розв╕дку, а й бути рабсилою: копати окопи соб╕, вогневу позиц╕ю для установки м╕номета, укриття для м╕н, ходи сполучення. Та ще землянку в три шари колод для командир╕в р╕зних ранг╕в, починаючи в╕д ротного, батальйонного, полкового та не на одного, а на двох з ППЖ, яких мали командири. Був такий випадок вже на Кюстр╕нському плацдарм╕. Нам, м╕нометникам, було наказано командуванням: викопати на нейтральн╕й територ╕╖ 20 одиночних окоп╕в в повний зр╕ст для 20 д╕вчат – в╕йськових снайпер╕в, що прибули на д╕лянку нашо╖ див╕з╕╖ з далекого тилу п╕сля в╕дпов╕дного навчання так╕й потр╕бн╕й в╕йськов╕й профес╕╖ на в╕йн╕ для знищення противника. Солдати й сержанти нашо╖ роти, в тому числ╕ ╕ я, вноч╕ переповзли на середину нейтрально╖ смуги, за 150 – 200 метр╕в в╕д н╕мецьких вогневих позиц╕й, у важких, небезпечних для життя кожного умовах, вирили окопи, замаскували бруствери сухою травою та г╕ллям, перечекали в окопах до наступно╖ ноч╕, а пот╕м повернулися на сво╖ вогнев╕ позиц╕╖, бо вдень через обстр╕л н╕мц╕в на нейтральн╕й смуз╕ голови не можна показати, м╕сцев╕сть в╕дкрита, пристр╕ляна. Та й денний в╕дх╕д демаскував би вогнев╕ позиц╕╖ снайпер╕в. В полк принесли одного вбитого та двох поранених солдат╕в. Були готов╕ наступно╖ ноч╕ провести снайперок у вирит╕ для них окопи, щоб вони в╕дстр╕лювали «ганс╕в» та «фр╕ц╕в».
 Та молоденьких снайперок... уже не було. Не було кого супроводжувати. ╥х розпод╕лили майори, полковники, п╕дполковники з полк╕в та штаб╕в див╕з╕╖, вс╕х ╖х прилаштували поближче до кухн╕, штаб╕в, склад╕в, до окремих, з трьома шарами колод, теплих землянок, де ╖м була визначена безпечна, чисто д╕воча «ратна» служба. «Без Гриця вода освятиться», так ╕ без двадцяти снайперок ми прийшли до Перемоги.
 Та повернуся до початку с╕чня 1945-го на Магнушевський плацдарм, зв╕дк╕ля 14 с╕чня ми, б╕йц╕ 1010-го стр╕лецького полку у склад╕ Першого Б╕лоруського фронту, перейшли в наступ, форсували Варту, а вже 17 с╕чня штурмом оволод╕ли Варшавою. В цих боях безпосередньо штурмували Варшаву ╕ в╕йська Друго╖ Польсько╖ арм╕╖. Весь шлях в╕д Варшави до р. Одер пройшли з важкими боями. 24 с╕чня 1010-й полк вийшов в район Стишельно, де наш стр╕лецький батальйон Л╕пода╓ва розгромив угруповання г╕тлер╕вц╕в, як╕ проривалися, в╕дступаючи на Зах╕д.
 Вранц╕, 31 с╕чня, передов╕ в╕йська по льоду форсували р. Одер, в╕двоювали шматок уже н╕мецько╖ земл╕ розм╕ром три к╕лометри в глибину та чотири к╕лометри в ширину. Зайняли жорстку оборону, ╕ з цього дня цей клапоть н╕мецько╖ земл╕, що за 70 км в╕д Берл╕на, перетворився для нас у вогненну землю. Ц╕лодобово вели запекл╕ бо╖ з переважаючими силами г╕тлер╕вц╕в, оборонялися виключно стр╕лецькою збро╓ю. На плацдарм╕ ще не було жодного танка, самох╕дних артустановок, не було артилер╕╖, кр╕м 82-мм м╕номет╕в та 45-мм протитанкових гармат. Не п╕дтримувала нас своя ав╕ац╕я. Зате противник кидав проти нас вс╕ наявн╕ сили: з пов╕тря скидали на нас бомби, танки й самоходки прасували наш передн╕й край, загортали разом з нами окопи, ходи сполучення. В б╕й проти нас кидали нав╕ть ж╕ноч╕ н╕мецьк╕ батальйони. В кожно╖ на рукавах мундир╕в були пов’язки з написом: «за чолов╕ка», «за брата», «за батька», «за сина», «за фюрера», «за Берл╕н», це були «псих╕чн╕» атаки. Один такий батальйон на д╕лянц╕ нашо╖ 266-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖ пропустили через свою оборону в тил, оточили, обеззбро╖ли ╕ уже беззбройних п╕хотинц╕ стр╕ляли, кололи, ╜валтували на виду у нас, молодих б╕йц╕в. Скажу про свою м╕нометну роту: жодного випадку мародерства, ╜валтування, ╕нших аморальних д╕й з боку солдат╕в, сержант╕в та оф╕цер╕в, якою командував Л╕пода╓в, не було. Чудов╕, порядн╕ люди були мо╖ друз╕, командири обслуг – Сивашов, Орел, Арсен Арутунян, Гус╓в, медсестра Шура. М╕нометники були гарними спец╕ал╕стами вогню, знавцями сво╓╖ справи, навчався майстерност╕ ╕ я. Нам було соромно за цю вседозволен╕сть п╕д час в╕йни.
 У цих боях в╕д вибухово╖ хвил╕ я зазнав легко╖ контуз╕╖, але в╕д пад╕ння на м╕номет пошкодив спину. Л╕кувався на вогнев╕й позиц╕╖, бо на той б╕к Одера дороги для нас не було. Вже 12 лютого 1945-го, без п╕дтримки артилер╕╖ та ав╕ац╕╖, наш 1010-й та 1008-й стр╕лецьк╕ полки раптово перейшли в контрнаступ, ув╕рвалися в окопи противника, змусивши г╕тлер╕вц╕в в╕дступити.
(Дал╕ буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5921

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков