Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СОЛ╤ДАРН╤ З УКРА╥НОЮ
Пошти св╕ту презентують поштов╕ випуски, зокрема благод╕йн╕, на п╕дтримку укра╖нц╕в…


СЕРЕД ПОВЕРНЕНИХ ╤З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ ЗАХИСНИК╤В МАР╤УПОЛЯ ╢ ДВО╢ КРИМЧАН
Серед захисник╕в, яких внасл╕док обм╕ну повернули з рос╕йського полону, ╓ дво╓ кримчан.


УКРА╥НА ПОВЕРНУЛА З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ 215 ЛЮДЕЙ, ЗОКРЕМА Й ЗАХИСНИК╤В «АЗОВСТАЛ╤»
«Це найпотужн╕ший результат у питанн╕ зв╕льнення полонених за весь час повномасштабного...


ЩАСЛИВА ЛЮДИНА СЕРГ╤Й МАРТИНЮК
- Я щаслива людина, - говорить письменник Серг╕й Мартинюк, якому 10 липня нин╕шнього року...


ПЕРЕМОГА НА П╤ДСТУПАХ ДО КИ╢ВА
Виставка присвячена геро╖чн╕й оборон╕ столиц╕ Укра╖ни в╕д московських окупант╕в.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема ""Будьмо!""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 23.05.2008
ВЧИТЕЛЬКО МОЯ...


 Галина Павл╕вна Кусс╕, учителька математики Керченсько╖ загальноосв╕тньо╖ школи ╤ - ╤╤╤ ступен╕в № 12, народилася в гр╕зному 1942 роц╕ в грузинському м╕ст╕ Пот╕, у с╕м’╖ в╕йськовослужбовця. Батько, Павло Андр╕йович Куля, воював на фронтах в╕йни, захищав Кавказ, визволяв Крим, а мати, Над╕я Петр╕вна, залишилась одна з чотирма д╕тьми. Голод, холод, страх ╕ сльози - всього зазнала з дитинства. Мабуть, тому так хот╕лося завжди радост╕ сп╕лкування, щастя в родин╕, бачити вс╕х здоровими ╕ веселими.
 Важкими були ╕ п╕сляво╓нн╕ роки, коли пере╖хали жити до бабус╕ в с. Ельтиген поблизу Керч╕. Бабуся Ксен╕я будила ╖х з братом о 5-й ранку, бо треба було п╕шки йти в Аршинцеве по хл╕б. Купували на 3 - 4 дн╕ ╕ поверталися назад. Пот╕м ходили в поле збирати хмиз, бадилля, аби протопити п╕ч та зварити ╖сти. Д╕ти носили з криниц╕ воду, ловили в мор╕ рачк╕в ╕ краб╕в, щоб вижити у т╕ голодн╕ роки.
 Мабуть, саме з рок╕в дитинства винесла вона любов до життя, до людей, до д╕тей. ╥╖ запов╕тною мр╕╓ю було стати вчителькою.
 Галин╕ Павл╕вн╕ уже за 60. Але, як ╕ в молод╕ л╕та, щоранку сп╕шить до школи, на уроки. Там чекають на не╖ допитлив╕ оченята д╕тей.
* * *
 У 1965 роц╕ п╕сля зак╕нчення С╕мферопольського пед╕нституту та року роботи в м╕ст╕ Феодос╕╖ при╖хала Галина Павл╕вна в Керч. Влаштувалася на посаду вчителя математики у школу
№ 3. Директор Леон╕д Соломонович Нодель порадив в╕дв╕дати дек╕лька урок╕в досв╕дчених педагог╕в, а пот╕м дати св╕й урок. Це був урок алгебри в 10-му клас╕. В╕н запам’ятався Галин╕ Павл╕вн╕ на все життя. Тод╕ директор сказав:
 - Учителем ти будеш!
 А ще талант педагога заприм╕тила в н╕й перша вчителька. Це було у 1949 роц╕, коли Галя п╕шла в перший клас. Вона часто була пом╕чницею Ганни Васил╕вни, с╕дала за учительський ст╕л ╕ з насолодою слухала в╕дпов╕д╕ учн╕в.
 Галя любила вчитися, була в╕дм╕нницею, старостою класу.
* * *
 ╤ ось уже 42 роки вона - учитель! Як багато д╕тей навчила розв’язувати задач╕ з алгебри, геометр╕╖. А ще - бути людьми вихованими, чемними, поважати ╕нших. Адже, якщо кожний буде творити добро, любити ближн╕х сво╖х, то ╕ не буде зла.
 Галина Павл╕вна дос╕ не може забути роки, як була класним кер╕вником, як ходила з учнями в походи, згаду╓ п╕сн╕ ╕ намети, ╕ дов╕рлив╕ обличчя д╕тей, що п╕сля таких по╖здок ставали ще р╕дн╕шими ╕ ближчими. ╤ за вс╕ ц╕ роки н╕коли не замислювалася над тим, кому з д╕тей допомогла обрати профес╕ю. Хоча сама до цих п╕р пам’ята╓ свого класного кер╕вника Азу Дон╕вну Нейман, викладача рос╕йсько╖ мови та л╕тератури школи № 3.
 Про те, для ск╕лькох вона сама стала «пров╕дною зорею», Г. П. Кусс╕ за думалася т╕льки п╕сля запрошення в Ки╖в, на конференц╕ю «Сорос╕вських учител╕в». Так╕ ж листи отримали всього чотири керченських педагоги ╕ довго не могли зрозум╕ти, за як╕ досягнення, адже н╕ в яких конкурсах участ╕ не брали.
 П╕зн╕ше з’ясувалося, що кращих викладач╕в «в╕дбирали» за рекомендац╕ями випускник╕в, що стали викладачами шк╕л, ВНЗ. Св╕й голос за вчителя повинн╕ були в╕ддати не менше 10 чолов╕к.
 ╤з тих випускник╕в, яких Галина Павл╕вна вчила, вона нарахувала с╕м математик╕в. Дво╓ з них працюють поряд ╕з наставником. Хто ще голосував за не╖, залишилось та╓мницею. Та це ще раз п╕дтверджу╓: праця вчителя – не така вже й невдячна. Була Г. П. Кусс╕ ╕ делегатом V з’╖зду вчител╕в Укра╖ни, на якому розглядалися питання роботи сучасно╖ школи.
 ╤, мабуть, не варто запитувати Галину Павл╕вну про те, що трима╓ ╖╖ в школ╕ при так╕й м╕зерн╕й зарплат╕ ╕ надзвичайно великому моральному ╕ ф╕зичному навантаженн╕, тому що все одно в╕дпов╕сть: «Любов до сво╓╖ роботи».
 А результати прац╕ педагога - у його учнях, в ╖х профес╕онал╕зм╕ ╕ людяност╕.
 - Ви щаслива людина? - запитала я у Галини Павл╕вни.
 - У житт╕ в мене все збувалося, про що мр╕яла ╕ чого досягала трудом, - в╕дпов╕ла вона. - Шкода т╕льки, що роки летять ╕ колись треба буде залишити школу...
* * *
 Галину Павл╕вну Кусс╕ знають багато мешканц╕в нашого м╕ста, бо працювала в к╕лькох школах Керч╕, ма╓ великий педагог╕чний стаж. Довгий час була заступником директора по навчальн╕й робот╕ школи № 12, а згодом директором.
 У 1981 роц╕ нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора. У цьому ж роц╕ родина Кусс╕ отримала квартиру в район╕ школи № 12 ╕ Галина Павл╕вна перейшла працювати сюди. Перебуваючи у в╕дпустц╕, щодня приходила на буд╕вництво ново╖ школи. Разом з майбутн╕ми колегами мила в╕кна, прибирала в класах, носила дошки для п╕длоги.
 Ус╕ хот╕ли, щоб нова ошатна школа стала найкращою у м╕ст╕. Б╕ля школи посадили вишневий сад, десятки кущ╕в троянд, клени.
 ╤ ось через п╕вроку виповниться 25 л╕т, як працю╓ Галина Павл╕вна у школ╕ № 12. Ст╕льки ж буде ╕ школ╕ - чверть в╕ку!
 В╕дм╕нник осв╕ти Укра╖ни, учитель вищо╖ категор╕╖, учитель-методист, орденоносець, лауреат Сорос╕всько╖ прем╕╖. Так поц╕нована праця Г. П. Кусс╕.
* * *
 Про небайдуж╕сть Галини Павл╕вни св╕дчить те, що, будучи за фахом математиком, вона наст╕льки захоплювалася укра╖нською мовою, л╕тературою, що, кажучи словами Тараса Шевченка, стояла «на сторож╕ слова», сприяла зростанню авторитету укра╖нсько╖ мови. У т╕ часи в школах Криму укра╖нська мова вважалася необов’язковим предметом, ╕ д╕ти вивчали ╖╖ за бажанням. Галина Павл╕вна разом з учителями-словесниками проводила бес╕ди з учнями ╕ ╖хн╕ми батьками, заохочувала школяр╕в до вивчення сп╕вучо╖, барвисто╖ укра╖нсько╖ мови. Вона й сама дуже любила слухати в╕рш╕ й п╕сн╕ у виконанн╕ сво╖х учн╕в. Уроки-конкурси, уроки-концерти стали шк╕льною традиц╕╓ю. Учн╕ одного з клас╕в готували л╕тературно-музичну композиц╕ю, виступали у себе на уроц╕, а пот╕м проводили урок-концерт у дек╕лькох ╕нших класах. Це було святом для юних самод╕яльних артист╕в, бо на них чекали, ╖х з ц╕кав╕стю слухали, ╖м аплодували. А ще так╕ уроки проводилися в актовому зал╕, де збиралися в╕дразу по дек╕лька клас╕в...
 Галина Павл╕вна часто нагадувала школярам слова Великого Кобзаря:
 «Уч╕тесь, читайте...»
* * *

 Клени, клени, клени...
 25 л╕т тому посадили ╖х учител╕ при вход╕ в школу. Щодня прив╕тно хитають вони г╕лочками, в╕таючи вс╕х, хто приходить сюди. Шумлять зеленим в╕ттям, зверху поглядаючи на школяр╕в: «А ну, чи вс╕ вивчили уроки? Чи, бува, не нако╖ли чогось?» Бо було колись... На одному з суботник╕в, пригаду╓ Галина Павл╕вна, дек╕лька хлопчак╕в-п’ятикласник╕в зал╕зли на молоде дерево ╕ наламали г╕лочок, що т╕льки розпустились зеленими листочками. Хот╕ли букети сво╖й вчительц╕ подарувати. Та т╕льки засмутили ╖╖, бо клен виглядав таким поламаним, негарним ╕ нещасним. А тепер он як╕ крислат╕, розк╕шн╕ та висок╕ стоять вр╕вень з╕ школою.
 Я дивлюся на клени, вслухаюся в шеп╕т ╖хнього листя, ╕ в пам’ят╕ зринають рядки поета, який написав наче ╕ про мою бабусю:
 А дн╕ б╕жать, немов стр╕мка вода,
 Шепочуть листям б╕ля школи клени...
 Увесь св╕й в╕к вам, д╕ти, в╕ддала!
 Оце й усе, що лишиться в╕д мене.
 Наталя КОЗОР╢З,
учениця ЗОШ № 12 м. Керч╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема ""Будьмо!""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5927

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков