Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СОЛ╤ДАРН╤ З УКРА╥НОЮ
Пошти св╕ту презентують поштов╕ випуски, зокрема благод╕йн╕, на п╕дтримку укра╖нц╕в…


СЕРЕД ПОВЕРНЕНИХ ╤З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ ЗАХИСНИК╤В МАР╤УПОЛЯ ╢ ДВО╢ КРИМЧАН
Серед захисник╕в, яких внасл╕док обм╕ну повернули з рос╕йського полону, ╓ дво╓ кримчан.


УКРА╥НА ПОВЕРНУЛА З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ 215 ЛЮДЕЙ, ЗОКРЕМА Й ЗАХИСНИК╤В «АЗОВСТАЛ╤»
«Це найпотужн╕ший результат у питанн╕ зв╕льнення полонених за весь час повномасштабного...


ЩАСЛИВА ЛЮДИНА СЕРГ╤Й МАРТИНЮК
- Я щаслива людина, - говорить письменник Серг╕й Мартинюк, якому 10 липня нин╕шнього року...


ПЕРЕМОГА НА П╤ДСТУПАХ ДО КИ╢ВА
Виставка присвячена геро╖чн╕й оборон╕ столиц╕ Укра╖ни в╕д московських окупант╕в.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема ""Будьмо!""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 23.05.2008
ПЕРЕМОЖЦЕМ ПРОЕКТУ «ВЕЛИК╤ УКРА╥НЦ╤» СТАВ ЯРОСЛАВ МУДРИЙ

 На телеканал╕ «╤нтер» завершився проект «Велик╕ Укра╖нц╕». Його переможцем став великий князь Ки╖вський Ярослав Мудрий (бл. 978 - 1054).
 За Ярослава Мудрого проголосували понад 648 тисяч укра╖нц╕в. Друге м╕сце пос╕в х╕рург Микола Амосов, якого п╕дтримали 322 тисяч╕ громадян Укра╖ни. На третьому м╕сц╕ - л╕дер ОУН Степан Бандера, який отримав п╕дтримку 261 тисяч╕ укра╖нц╕в.
 Четверте м╕сце д╕сталося поетов╕ Тарасу Шевченку (150 тисяч голос╕в), на п’ятому опинився гетьман Богдан Хмельницький (64 тисяч╕ голос╕в), шосте м╕сце зайняв футбол╕ст ╕ тренер Валер╕й Лобановський (його п╕дтримали 51 тисяча укра╖нц╕в), сьоме м╕сце у пол╕тичного д╕яча В’ячеслава Чорновола - 42 тисяч╕ глядач╕в.
 Замикають десятку ф╕лософ Григор╕й Сковорода, поетеса Леся Укра╖нка ╕ письменник ╤ван Франко.
Упродовж усього проекту участь у голосуванн╕ взяли близько 2,5 м╕льйона жител╕в Укра╖ни.

ЗАВДЯКИ МАН╤ПУЛЯЦ╤ЯМ...
 Ярослав Мудрий опинився на першому м╕сц╕ за к╕льк╕стю в╕дданих голос╕в у проект╕ «Велик╕ укра╖нц╕» внасл╕док орган╕зованого голосування з к╕лькох десятк╕в моб╕льних телефон╕в протягом останньо╖ доби голосування. Про це «Телекритиц╕» пов╕домив шеф-редактор проекту Вахтанг К╕п╕ан╕, який також брав участь у програм╕ як «адвокат» Степана Бандери.
 Нагада╓мо, зг╕дно з оф╕ц╕йно оприлюдненими результатами голосування, за Ярослава Мудрого було в╕ддано близько 648 тисяч голос╕в - 40% в╕д ус╕х 1621049 голос╕в, як╕ над╕йшли протягом ф╕нального етапу «Великих укра╖нц╕в». Тим часом, 14 травня перед трансляц╕╓ю ф╕льму про Ярослава Мудрого, якого представляв народний депутат в╕д Парт╕╖ рег╕он╕в Дмитро Табачник, ведуч╕ програми пов╕домили, що цей кандидат перебува╓ на 4-му м╕сц╕. Степан Бандера, який у цей час перебував на 1-му м╕сц╕, ф╕н╕шував на 3-му м╕сц╕ ╕з 261 тисячами голос╕в (16%). Друге м╕сце пос╕в Микола Амосов ╕з 322 тисячами голос╕в (19,88%). Неоф╕ц╕йна ╕нформац╕я про орган╕зоване накручування рейтингу Ярослава Мудрого з’явилась ще до початку програми: «вит╕к ╕нформац╕╖» стався ╕з джерел у редакц╕╖ програми, як╕ спод╕валися, що на результат програми ще можливо вплинути.
 17 травня «Телекритика», побачивши в ╕нтернет-щоденнику Вахтанга К╕п╕ан╕ св╕дчення «накрутки» голос╕в за Ярослава Мудрого, звернулася до шеф-редактора «Великих укра╖нц╕в» ╕з проханням прокоментувати цю ╕нформац╕ю.
 Вахтанг К╕п╕ан╕, шеф-редактор проекту «Велик╕ укра╖нц╕»:
 - З в╕вторка я був в╕дсторонений в╕д ╕нформац╕╖ про переб╕г голосування, яку до того мав щодня протягом м╕сяця. Задн╕м числом було пояснено, що це н╕би через конфл╕кт ╕нтерес╕в, адже я ╓ не т╕льки шеф-редактором «Великих укра╖нц╕в», а й адвокатом одного з топ-десятки.
 У п’ятницю, у перш╕й половин╕ дня, я пов╕домив Анн╕ Безлюдн╕й, що маю ╕нсайдерську ╕нформац╕ю: на цей момент над╕йшло понад 200 тисяч голос╕в за Ярослава Мудрого. Це означало, що подальше голосування людей за будь-кого ╕ншого – чистий фарс, цей персонаж вже ставав апр╕ор╕ недосяжним. Це не було взято до уваги, мене й присоромили: що мен╕ згодом буде соромно за так╕ п╕дозри тощо. Але цифр я так ╕ не побачив – д╕знався про них уже в еф╕р╕, разом з телеглядачами ╕ учасниками шоу.
 Увесь сезон команда «Великих Укра╖нц╕в» робила все, щоб було ╕ ц╕каво, ╕ п╕знавально, ╕ чесно. У нас у колектив╕ не було настанови: ма╓ перемогти цей або ╕нший ╕сторичний персонаж. Переможцем мав бути оголошений той, кого найчаст╕ше називав народ. А тепер увага: 60 тисяч голос╕в за Ярослава Мудрого протягом м╕сяця ╕ близько 550 тисяч – за один день – це як? Якщо з формально╖ сторони це ╕ не порушення «букви» проекту, але «духом» зман╕пульовано. Переконаний, що н╕хто в Укра╖н╕ не пов╕рить, що Тарас Шевченко, визнаний ус╕ма як укра╖нець номер один, який ╕з великим в╕дривом виграв перший тур проекту ╕ був на третьому м╕сц╕ до 16 травня, програв князю Ярославу в чотири рази! Цей «кидок» ╓ хамством, яке принижу╓ всю нац╕ю.
 Це була чудово орган╕зована акц╕я. К╕лька десятк╕в телефон╕в, номери деяких ╕з яких в╕дом╕, ╕ необмежен╕ ф╕нансов╕ ресурси в останн╕й день п╕дм╕нили виб╕р вс╕╓╖ кра╖ни. Передбачити, що це буде наст╕льки брутально, н╕хто не м╕г. Це не стосу╓ться «груп п╕дтримки», як╕ самоорган╕зовувалися ╕ закликали п╕дтримувати Лесю Укра╖нку, Бандеру, Сковороду, Амосова, Шевченка, Лобановського. Робилися велик╕ розсилки серед людей, тривали дискус╕╖ в блогах ╕ на форумах. До реч╕, якраз у Ярослава Мудрого тако╖ орган╕зовано╖ групи п╕дтримки не було, хоча н╕хто не сумн╕ва╓ться, що в╕н г╕дна постать ╕ в нього ╓ сво╖ прихильники.
 Звучать думки, що ман╕пулювання вибором людей принесло користь – засв╕дчило тягл╕сть укра╖нського державотворення, ╓вропейський виб╕р ╕ таке ╕нше. Адже, справд╕, постать Бандери, який ще за два дн╕ до ф╕налу л╕дирував з величезним в╕дривом, виклика╓ неоднозначне ставлення нав╕ть серед укра╖ноцентричних людей. Мовляв, нев╕дом╕ «доброд╕йники», як╕ не пожалкували за один день подарувати «Ки╖встару» та «╤нтеру» сто тисяч долар╕в, таким чином майже врятували Укра╖ну в╕д «розколу» - на тих, хто за л╕дера ОУН ╕ хто проти. Я би з цим, може, й погодився, якби це сказав народ, а не, як каже крим╕нальний кодекс, «група ос╕б, як╕ д╕яли за попередньою згодою». Як слушно сказав ╕сторик ╕ один ╕з консультант╕в проекту Ярослав Грицак: «Вони виграли цю битву, але програли в╕йну».
«Телекритика», 18.05.2008.

ЧИ ВЕЛИК╤ УКРА╥НЦ╤ РОБЛЯТЬ ПЕРЕДАЧУ «ВЕЛИК╤ УКРА╥НЦ╤»?
 Нещодавно на телеканал╕ „╤нтер” розпочалася сер╕я передач „Велик╕ укра╖нц╕”. Як видно з ╖╖ назви, режисери – в╕д Романа В╕ктюка до Святослава Вакарчука – присвячують новий проект сол╕ нашо╖ земл╕. Чомусь в╕д╕брали т╕льки сто великих укра╖нц╕в, хоча насправд╕ ╖х набагато б╕льше. З одного боку, при╓мно, що просту, необ╕знану аудитор╕ю хочуть ознайомити з нац╕ональною ел╕тою, адже багато укра╖нц╕в дос╕ вважають свою ╕стор╕ю та культуру меншовартою саме тому, що не знають ╖╖ як сл╕д. Але якщо подивитися хоча б одну передачу до к╕нця, та ще й будучи при цьому укра╖нським ф╕лологом, л╕тератором, то ефект виника╓ якраз протилежний: не голосувати н╕ за Лесю Укра╖нку, н╕ за Богдана Хмельницького, н╕ за Степана Бандеру. Не надсилати sms-пов╕домлення на користь славетних син╕в ╕ дочок Укра╖ни.
╤ взагал╕ – вимкнути телев╕зор. Чому?
 Прим╕ром, передача, присвячена Лес╕ Укра╖нц╕. Одразу на першому план╕ з’явля╓ться Роман В╕ктюк, який ╖де бричкою дорогами Груз╕╖ та пов╕домля╓, що Леся Укра╖нка л╕кувалася в ц╕й кра╖н╕, жила в Кута╖с╕ та похована в Сурам╕. Подальша розпов╕дь про письменницю зводиться не до ╖╖ творчост╕, а до ╖╖ хвороби, про яку Ада Роговцева розпов╕да╓ з якимось особливим смаком – ╕ не сказати, що здоровим. Набрида╓ слухати про туберкульоз нирок, цистит (на мою думку, взагал╕ нетактовно розпов╕дати про будь-як╕ хвороби комусь, кр╕м л╕каря), п╕двищену температуру… Вичавлен╕ з лист╕в поетеси скупеньк╕ цитати про хворобу смакуються на р╕зн╕ лади (справд╕, треба було довгенько нишпорити в еп╕столярн╕й спадщин╕ Лес╕ Укра╖нки, щоб знайти скарги на здоров’я). Сама письменниця обурювалася тим, що вже перший рецензент, ╤ван Франко, наголошував на ╖╖ хвороб╕, протиставивши сил╕ духу, ╕ казала: „Я хот╕ла, щоб мене судили по щирост╕, я н╕коли не ображаюся, коли судять мою роботу, але не люблю критики, що ч╕па╓ мене як людину. Бо, справд╕, не в т╕м сила, чи поет молодий, чи старий, хворий чи здоровий, оптим╕ст чи песим╕ст у сво╓му житт╕, в╕д того в╕рш╕ його н╕ кращ╕, н╕ г╕рш╕”. Звичайно, ус╕м в╕домий творчий нахил пана В╕ктюка, який аж надто пом╕тний у його виставах («Давай займёмся сексом»), але чому н╕хто не задумався, чи варто доручати цьому режисеру робити передачу про Ген╕я? Про модерн╕зм (чомусь це слово не прозвучало в передач╕ жодного разу)? Про нац╕ональну ╕дею?
 Весь час перед очима – обличчя В╕ктюка та Роговцево╖. Де фотограф╕╖ Лес╕? Уже хочеться послухати про творч╕сть – ╕ справд╕, аж наприк╕нц╕ передач╕ пан╕ Роговцева таки спромоглася прочитати в╕рш „Слово, чому ти не твердая криця”. Таке враження, що н╕хто з ведучих не зна╓ б╕льше жодного Лесиного твору – ╕накше не звернули б увагу на тиражований радянськими п╕дручниками в╕рш, не кращий у поетичному доробку. Сакраментальне твердження про „одинокого мужчину” змушу╓ спитати: „Чи далеко ви, шановн╕, в╕д╕йшли в╕д старо╖ школи? Чи прочитали щось нове про Лесю?”.
 Нелог╕чна побудова розпов╕д╕ очевидна. Пан В╕ктюк, як би м╕ж ╕ншим, раптом згаду╓ Лесин шлюб з Климентом Кв╕ткою як мезальянс. Удар нижче пояса, адже саме „Кльоня” став причиною Лесино╖ загибел╕: так ╕ не дослужившись до вищого чину, тягнув грош╕ з Косач╕в, на чужу Лес╕ родину Карпових (виховател╕в Климента) п╕шли вс╕ кап╕тали письменниц╕, ╕ вона не змогла нав╕ть вчасно по╖хати до ╢гипту на л╕кування. Звичайно, пот╕м було й творче життя в Гелуан╕, але врятувати Лесю вже не змогли. Так чому ведуч╕ цього не знають? ╤ чому не пояснюють, до чого взагал╕ згадали Климента Кв╕тку?
 Не прозвучало жодного рядка з „Кам╕нного господаря” Лес╕ Укра╖нки. Жодного уривка з будь-яко╖ екран╕зац╕╖ – хоча б „Л╕сово╖ п╕сн╕”. Цитата про Мавку з Лесиного листа зараз в╕дома й школярам. Так чому б не подивитися новими очима на ген╕альну письменницю? Хоча… Ольга Кобилянська казала, що творч╕сть Лес╕ можуть розум╕ти т╕льки справжн╕ ╕нтел╕генти. Але н╕ у В╕ктюка, н╕ у Роговцево╖ такого розум╕ння не пом╕тно.
 З тако╖ передач╕ перес╕чний укра╖нець зробить т╕льки один висновок: Леся Укра╖нка пост╕йно хвор╕ла. Та чи варто було вмикати телев╕зор у перерв╕ м╕ж варивом борщу на всю родину, щоб д╕знатися т╕льки це?!
 Леся Укра╖нка казала: „…Я не згодна з тим, що для розум╕ння чи╖х-небудь в╕рш╕в треба знати житт╓пис автора. Невже справд╕ ми, поети (даю соб╕ се ╕м’я з дозволу критик╕в), мусимо жити завжди „на розпутт╕ великому” ╕ в╕ддавати людям на осуд, - скажу нав╕ть, на поталу, - не т╕льки сво╖ думки й роботу, а нав╕ть все життя”.
 Треба зв╕льнитися в╕д обмеженого св╕тогляду, щоб наблизитися до розум╕ння аристократки духу, ╓вропейсько╖ з╕рки – Лес╕ Укра╖нки. Яку зна╓ весь св╕т. По-справжньому. Кр╕м нас самих.
 Наостанок треба сказати, що особисто мен╕ незрозум╕лий критер╕й в╕дбору великих укра╖нц╕в. З ус╕╓╖ сотн╕ неможливо виокремити когось одного великого – „найвеличн╕шого”, оск╕льки кожен укра╖нець великий сам по соб╕. Не можна сказати, хто „кращий” – Ярослав Мудрий чи Лобановський, Франко чи В’ячеслав Чорнов╕л. Як можна пор╕внювати ╕сторичного д╕яча та спортсмена? Письменника та дисидента?
 Отже, з усього виплива╓, що телепроект „Велик╕ укра╖нц╕” абсолютно комерц╕йний. Люди в╕дучуються думати. ╤ читати. Про це казала Солом╕я Павличко: „Ще в школ╕ вчител╕ вбивали в нас усяке бажання в╕дкривати укра╖нську книжку — сво╖м зашкарублим, жахливим, схематичним викладанням. Пани гноблять кр╕пак╕в, автор викрива╓ сусп╕льний лад, а радянськ╕ люди зд╕йснюють якийсь черговий подвиг... ╤ д╕ти виходили з класу з твердим переконанням — н╕коли цих книжок не розкривати”.
 Спод╕ва╓мося, укра╖нц╕ все ж таки вироблять для себе критер╕╖, кого й чому визнавати великим. Незалежно в╕д хвороби, нещасливого життя чи ╕нших „нагород”… Потр╕бн╕ ведуч╕ з новим мисленням, як╕ справд╕ розум╕ються на тому, про що говорять.
Ольга СМОЛЬНИЦЬКА,
студентка 4-го курсу факультету укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ та укра╖нознавства
Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ В. ╤. Вернадського.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема ""Будьмо!""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5928

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков