Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СОЛ╤ДАРН╤ З УКРА╥НОЮ
Пошти св╕ту презентують поштов╕ випуски, зокрема благод╕йн╕, на п╕дтримку укра╖нц╕в…


СЕРЕД ПОВЕРНЕНИХ ╤З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ ЗАХИСНИК╤В МАР╤УПОЛЯ ╢ ДВО╢ КРИМЧАН
Серед захисник╕в, яких внасл╕док обм╕ну повернули з рос╕йського полону, ╓ дво╓ кримчан.


УКРА╥НА ПОВЕРНУЛА З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ 215 ЛЮДЕЙ, ЗОКРЕМА Й ЗАХИСНИК╤В «АЗОВСТАЛ╤»
«Це найпотужн╕ший результат у питанн╕ зв╕льнення полонених за весь час повномасштабного...


ЩАСЛИВА ЛЮДИНА СЕРГ╤Й МАРТИНЮК
- Я щаслива людина, - говорить письменник Серг╕й Мартинюк, якому 10 липня нин╕шнього року...


ПЕРЕМОГА НА П╤ДСТУПАХ ДО КИ╢ВА
Виставка присвячена геро╖чн╕й оборон╕ столиц╕ Укра╖ни в╕д московських окупант╕в.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 21.02.2003 > Тема ""Будьмо!""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 21.02.2003
ПЛАСТ - ЦЕ ВАМ НЕ ПРОШАРОК!
Ольга МУРАШКО

Пласт - національна скаутська організація України своїм корінням сягає у 1912 рік. Не важко здогадатись, чому про неї було забуто протягом кількох десятиріч, за часів існування СРСР, коли єдиним молодіжним рухом була піонерсько-комсомольська організація. З розвалом СРСР в шокованому стані опинилися не тільки політика, економіка і культура, а й молодіжний рух. Саме в кінці 80-х - на початку 90-х, мов гриби після дощу, з'являються різноманітні туристичні клуби, скаутські гуртки, по інерції продовжують існувати піонери.
В 1991 році в Україні починає відроджуватися Пласт. Але, незважаючи на дванадцяту річницю незалежності нашої держави, спробуйте спитати на вулиці пересічну людину: "Що таке Пласт? У відповідь знижуть плечима або вигадають свою теорію про якийсь прошарок. Проте, якщо спитати про піонерів, можна почути цілу історичну довідку, а якщо пощастить, - ще й парочку лозунгів.  Та, незважаючи на цей факт, Пласт в Україні росте і поширюється. Зараз немає регіону, де б не існував хоча б один гурток пластунів. Крим не є винятком у цьому списку.
Незважаючи на політичну ситуацію в Криму (бо не таємниця, як ставляться в кримському регіоні до державної мови або назв з використанням прикметника "національний"), пластуни існують і тут. Гуртки і осередки є в Севастополі, Сімферополі, Бахчисараї, Євпаторії, Красноперекопську та в маленькому селищі Курортному, що у Білогірському районі. Отже, кримських пластунів ні мало ні багато, а понад 200 осіб.
Що ж таке кримський Пласт? Чим він живе? Які цікаві пропозиції може запропонувати дійсним членам організації? По-перше, кожну неділю відбувають так звані сходини. Переважно це відбувається під час навчання (бо основна частина пластунів - учні шкіл чи вищих навчальних закладів). На сходинах вивчати теорію Пласту юнацтву допомагають вихователі, які користуються власним досвідом свого перебування в організації, а також пластовими посібниками.
Упродовж осені, зими і весни відбувається ретельна підготовка до найцікавішого та найкориснішого - до літнього пластового табору, а часом і кількох таборів. Бути пластуном - значить навчитися жити в гармонії з природою, отже, без наметового табору днів на чотирнадцять в лісі не обійтися. Одним з таборів в Криму є "Дубок" - окружний виховно-вишкільний табір для юнацтва. Щороку на два тижні "Дубок" оселяється в дивовижній Байдарській долині. Саме тут, і саме влітку пластуни зможуть застосувати на практиці знання набуті за рік навчання в гуртках.
Звичайно, ж не обходиться і без новацтва - так в пласті називають дітей віком від шести років. Таким чином дехто із старшого юнацтва зможе спробувати себе в ролі няні, або ..."вусатого" няня. Треба зізнатися, з цим пластуни впораються, можна покластись, не вагаючись. А як інакше? Погодьтеся, важко не довіряти людині, яка дотримується чотирнадцяти пластових точок: пластун словний, сумлінний, точний, ощадний, справедливий, ввічливий, братерський і доброзичливий, урівноважений, корисний, слухняний пластовій старшині, пильний, дбає про своє здоров'я, любить красу і дбає про неї, завжди доброї гадки. Отже, як бачите, стати пластуном - це просто. А бути ним?
Пласт за 90 років свого існування (від 1912 року) набув певних традицій, яких дотримуються і сьогоднішні пластуни. Вітання - гаслом "СКОБ!", що є абревіатурою ("Сильно, красно, обережно, бистро!"). Пласт має свій герб - трилиста біла лілейка, переплетена золотим тризубом. І навіть у пластунів є свій патрон - святий Юрій, а відповідно і традиційне святкування дня святого Юрія, яке переважно відбувається на природі протягом чотирьох-п'яти днів. Як правило, святкування наповнене різноманітними змаганнями, театралізованими дійствами та незабутніми ватрами.
І попри всі негаразди в економіці молодь залишається поза державними справами і шукає своє. Відверто кажучи, сьогодні важко відірвати юнацтво від екранів телевізорів чи від моніторів комп'ютерів, таке надмірне захоплення засмоктує, перетворює на зомбі. Але це все ж таки відбувається - юнацтво починає розуміти справжню ціну молодості, природи, життя.
Ось тільки й досі дивно і незрозуміло, чому організація подібного рівня так мало відома населенню України? Невже тому, що свого часу Пласт дав Україні таких борців за волю, як П. Франко, С. Бандера? Що це, відлуння СРСР? Чи просто комусь в Україні не вигідно мати подібну організацію, яка ретельно зможе виховати справжніх громадян своєї держави, відданих патріотів, яких сьогодні так бракує нашій країні? А можливо, в черговий раз скинемо все на кризове економічне становище? Що ж, нехай навколо ростуть будинки європейського рівня, з'являються дорогі автомобілі на дорогах держави... Поряд з цим існують пластуни! Їм багато не треба - наплічник, казанок, гітара і гори. Розкладуть ватру, піднімуть на щоглу двокольоровий прапор України і залунають кілька десятків юнацьких голосів: "Гей, пластуни! Гей, юнаки...".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 21.02.2003 > Тема ""Будьмо!""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=593

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков