Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СОЛ╤ДАРН╤ З УКРА╥НОЮ
Пошти св╕ту презентують поштов╕ випуски, зокрема благод╕йн╕, на п╕дтримку укра╖нц╕в…


СЕРЕД ПОВЕРНЕНИХ ╤З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ ЗАХИСНИК╤В МАР╤УПОЛЯ ╢ ДВО╢ КРИМЧАН
Серед захисник╕в, яких внасл╕док обм╕ну повернули з рос╕йського полону, ╓ дво╓ кримчан.


УКРА╥НА ПОВЕРНУЛА З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ 215 ЛЮДЕЙ, ЗОКРЕМА Й ЗАХИСНИК╤В «АЗОВСТАЛ╤»
«Це найпотужн╕ший результат у питанн╕ зв╕льнення полонених за весь час повномасштабного...


ЩАСЛИВА ЛЮДИНА СЕРГ╤Й МАРТИНЮК
- Я щаслива людина, - говорить письменник Серг╕й Мартинюк, якому 10 липня нин╕шнього року...


ПЕРЕМОГА НА П╤ДСТУПАХ ДО КИ╢ВА
Виставка присвячена геро╖чн╕й оборон╕ столиц╕ Укра╖ни в╕д московських окупант╕в.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема ""Будьмо!""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 23.05.2008
А ЩО МИ ЗНА╢МО ПРО СЕБЕ – УКРА╥НЦ╤?

Сучасний швидкий ритм життя залиша╓ мало часу на роздуми про сво╓ минуле, ╕стор╕ю, традиц╕╖. Але треба п╕знати ментальн╕сть свого народу. Ментальн╕сть – це нац╕ональний тип св╕домост╕, який ╜рунту╓ться на часто п╕дсв╕домих етн╕чних образах ╕ символах, як╕ визначають повед╕нку, ставлення та оц╕нку народом навколишньо╖ д╕йсност╕.

А ЩО МИ ЗНА╢МО ПРО СЕБЕ – УКРА╥НЦ╤?
 Найпершою рисою нац╕онально╖ ментальност╕ укра╖нц╕в ╓ любов до сво╓╖ материнсько╖ (р╕дно╖) мови, горд╕сть за не╖. Досл╕дники стверджують, що в Укра╖н╕ ╕сну╓ майже м╕льйон народних п╕сень. Укра╖нський народ ╕дентиф╕ку╓ себе насамперед на основ╕ р╕дно╖ укра╖нсько╖ мови. В одн╕й з укра╖нських народних легенд говориться, що Бог простить ус╕ гр╕хи „вовкулаков╕”, якщо в╕н, просячи прощення у змучено╖ горем р╕дно╖ матер╕, сто раз╕в назве ╖╖ найкращими, найн╕жн╕шими, „золотими” словами. А укра╖нськ╕ приказки: „Скажи мен╕ раз, та так, як мовлять у нас”, „Для нас наше слово – спас ╕ в Укра╖н╕ ╕ на чужин╕”, „Почув р╕дне слово на чужин╕ – н╕би побув в Укра╖н╕”, „Р╕дному словечку рад╕ ╕ в Бразил╕╖ ╕ в Канад╕”.
 Другою важливою ознакою укра╖нсько╖ ментальност╕ ╓ гуманн╕сть ╕ неагресивн╕сть укра╖нц╕в. Це виявля╓ться насамперед у поваз╕ та любов╕ до батьк╕в ╕ старших – звертання до старших на „Ви”. Нав╕ть при в╕дсутност╕ батьк╕в, д╕дуся чи бабус╕ про них говорять, вживаючи множину вв╕чливост╕. Жарт╕вники ╕нод╕ наводять такий висл╕в: „Д╕дусь п╕шли, а ╖хн╕ ц╕пок стоять у куточку”.
 Про неагресивн╕сть як рису укра╖нсько╖ ментальност╕ св╕дчить ╕стор╕я. Укра╖нц╕ н╕коли не нападали на ╕нш╕ народи, не розпочинали в╕йну першими, не завойовували чужих земель, а лише захищались. У склад╕ Укра╖ни нема╓ й н╕коли не було загарбаних територ╕й.
 Визначальною рисою укра╖нсько╖ нац╕онально╖ ментальност╕ ╓ повага до ж╕нки. Ця етнопедагог╕чна риса ментальност╕ закладена нав╕ть у в╕дпов╕дному лексику: „дружина” (в╕д „дружити”, „здружитися”, а пор. рос. „супруга”, в╕д „супряга”, „запрягать»). А слово „кохати” взагал╕ виокремлю╓ те почуття, яке може бути лише до д╕вчини, до дружини (а „любити” можна ╕ „борщ”, ╕ „песика”, ╕ „котика”). Вся названа вище лексика вихову╓ свят╕сть, особлив╕сть ставлення до ж╕нки, бо вона реальна чи майбутня мати. Саме тому в наш╕й мов╕ нема╓ „матюччя”. А ╓ в наших споконв╕чних народних звичаях величезна повага до неньки - мат╕нки, матус╕, матусеньки, нен╕, ненечки, мамус╕, мамусеньки.
 Щира, а не фанатична рел╕г╕йн╕сть – це теж важлива риса укра╖нсько╖ ментальност╕. Сотн╕ приказок ╕ присл╕в’╖в, вислов╕в-побажань та вислов╕в-попереджень вжива╓ наш народ: „Б╕йся Бога”, „Не гн╕ви Бога”, „Боже, поможи”, „Помагай Бог”, „Все у Бож╕й вол╕”, „Вс╕ п╕д Богом ходимо”, „Буде, як Бог дасть”. Народ в╕рить, що все в╕д Бога.
 Важливою рисою ментальност╕ укра╖нця ╓ демократизм. В╕дпов╕дальн╕, серйозн╕ р╕шення завжди приймалися ╕ приймаються на основ╕ врахування думки колективу: в родин╕ – на с╕мейн╕й (родинн╕й) рад╕, в сел╕ – на с╕льських зборах. В╕домо, що на С╕ч╕ теж складн╕ питання вир╕шували на загальнос╕чов╕й рад╕.
 Нац╕ональною ознакою укра╖нсько╖ ментальност╕ ╓ працьовит╕сть. Укра╖нський народ поважав трудолюбн╕сть ╕ завжди засуджував л╕нь.
 У народ╕ часто п╕дкреслю╓ться не лише працьовит╕сть, але ╕ км╕тлив╕сть у прац╕. Такого, чого б не ум╕ли зробити укра╖нська ж╕нка чи чолов╕к, у природ╕ нема╓. ╤сну╓ такий гумористичний народний д╕алог:
 - ╤ване, чи ум╕╓ш ти чоботи шити?
 - Не пробував, але думаю, що вм╕ю, бо бачив, як це робиться.
 ╤ндив╕дуал╕зм – теж одна ╕з рис укра╖нсько╖ ментальност╕. Але не потр╕бно зм╕шувати (як це зустр╕ча╓ться в окремих працях) поняття ╕ндив╕дуал╕зму та его╖зму. ╤ндив╕дуал╕зм укра╖нц╕в виявля╓ться не в его╖стичн╕й заздр╕сливост╕, а насамперед у приватновласницьк╕й св╕домост╕ укра╖нц╕в, яка сформувалась п╕д впливом волод╕ння землею, як основним джерелом багатства людини. Наявн╕сть добро╖ хати, корови, свин╕, обробленого городу – це ознака добробуту укра╖нця.
 Виявом укра╖нського ╕ндив╕дуал╕зму ╓ деяка штучна само╕золяц╕я, самов╕дсторонення, роз’╓днан╕сть, про як╕ говорить приказка: „Моя хата скраю – я н╕чого не знаю”.
 Окрем╕ досл╕дники вважають рисою укра╖нсько╖ ментальност╕ „козацьк╕сть”, яка, як вони кажуть, виявля╓ться у волелюбност╕, честолюбств╕ та оптим╕зм╕.
 Спод╕ва╓мося, що ознайомившись ╕з рисами нац╕онально╖ ментальност╕ укра╖нц╕в, ви знайшли в╕дпов╕д╕ на незрозум╕л╕ дос╕ запитання. А, головне – краще п╕знали душу свого народу, а, отже, ╕ свою власну.

 (за пос╕бником „Вступ до л╕нгвокультуролог╕╖” ╢. С. Регушевського).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема ""Будьмо!""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5931

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков