Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 23.05.2008
ЛЮДИ ╥╥ БОЛЮ

Л╤ТЕРАТУРА

 ╤м’я Л╕л╕╖ Павл╕вни ШИТОВО╥ – журнал╕стки ╕ письменниц╕ з Черкас – у мене завжди асоц╕ю╓ться з ╕м’ям ╕ншого мого славетного земляка, поета, нашого, за висловом Олеся Гончара, «витязя укра╖нсько╖ поез╕╖» Василя Симоненка.
 Адже, це саме вона, Л╕л╕я Шитова, як╕й було доручено сформувати творчий колектив молод╕жно╖ газети «Молодь Черкащини», яка повинна була почати виходити у св╕т десь на початку 60-х рок╕в уже минулого, двадцятого стол╕ття, умовила перейти працювати молодого журнал╕ста з обласно╖ парт╕йно╖ газети «Черкаська правда» до новостворено╖ «молод╕жки». Ось як вона сама розпов╕да╓ про це творче «сватання» Василя Симоненка у сво╖й книз╕ «Я воскрес, щоб ╕з вами жити», присвячен╕й досл╕дженню ф╕лософ╕╖ життя ╕ творчост╕ Василя Симоненка.
 Отже, згаду╓ Л╕л╕я Павл╕вна Шитова: «╤з Василем Андр╕йовичем Симоненком ми познайомилися в непростий для мене в особистому план╕ час. У 1959 роц╕ було ухвалено р╕шення про створення в Черкасах обласно╖ молод╕жно╖ газети, в як╕й я мала об╕йняти посаду в╕дпов╕дального секретаря, а тим часом займатися п╕дготовчою роботою – добирати людей, «заготовляти» матер╕али. Однак вих╕д газети в╕дкладався й в╕дкладався. Мене тимчасово направили в обласну газету «Черкаська правда» власним кореспондентом (власкором). Не припинялася й п╕дготовка до випуску молод╕жно╖ газети.
 Василь (Симоненко. – Д. К.) працював у в╕дд╕л╕ культури редакц╕╖, часто виступав у газет╕ з реценз╕ями на нов╕ к╕ноф╕льми ╕ театральн╕ постановки, писав про проблеми у мистецтв╕ й культурному житт╕ област╕. Така людина в «молод╕жц╕» була конче потр╕бна ╕ я почала обережно вести з ним розмову на цю тему.
 Говорити було нелегко, оск╕льки ╕ ставки, ╕ гонорар в молод╕жн╕й газет╕ мали бути нижчими, а в╕н нав╕ть квартири ще не мав. А вже був одружений, мав сина Олеся, забрав до Черкас ╕ свою мат╕р Ганну Федор╕вну. Про все це ми говорили досить в╕дверто. ╤ все ж Василь сказав: «Ви так з╕ мною говорите, що в╕дмовлятися якось незручно. Я подумаю». В╕н подумав ╕… написав заяву. Було це в серпн╕ 1959 року, а газета почала виходити в лютому 1960-го».
 Розпов╕даючи про те, як творився «колектив» майбутньо╖ редакц╕╖ молод╕жно╖ газети, як╕ труднощ╕ ╕ незручност╕ на перших порах довелося ус╕м пережити, Л╕л╕я Павл╕вна, як один з кер╕вник╕в газети, точн╕ше – ╖╖ в╕дпов╕дальний секретар, заступник редактора (редактором був Григор╕й Володимирович Суховершко. – Д. К.) дуже в душ╕ переживала, що з╕рвала Василя ╕з «обжитого» м╕сця, там би, в обласн╕й газет╕, йому було б матер╕ально краще... Але ж чи краще було б морально, духовно? Певно ж, н╕. Адже тут працювали молод╕ журнал╕сти, його ровесники, в переважн╕й б╕льшост╕ однодумц╕, яким належало писати не «сух╕» матер╕али, а жвав╕, запальн╕, аби схвилювати серця молод╕, котра прагла св╕жих, не зашорених ╕деолог╕чно розпов╕дей про сво╖х ровесник╕в, душ╕ яким дещо «розморозила» пол╕тична хрущовська в╕длига…
 Я й сам пам’ятаю, як д╕знавшись про те, що в наш╕й, недавно створен╕й Черкаськ╕й област╕ (1954 р.), буде виходити молод╕жна газета, чекав ╖╖ з’яви, як сонця в похмуру погоду, плекав на не╖ ╕ сво╖ ще зовс╕м юн╕ журнал╕стськ╕ над╕╖ та спод╕вання. ╤, врешт╕, газета вийшла. Кожен ╖╖ номер був для мене сонячним днем! Ск╕льки ц╕кавого, св╕жого, ориг╕нального було в н╕й! ╤ про життя молод╕ тако╖ ще молодо╖ тод╕ област╕, ╕ нариси, й розпов╕д╕ на морально-етичн╕ теми, але найб╕льше мене захоплювали л╕тературн╕ стор╕нки, де друкувалися в╕рш╕ (найб╕льше ж, звичайно, було ╖х!), зр╕дка опов╕дання, коротк╕ образки, л╕ричн╕ замальовки… ╤нколи з’являлися й мо╖ перш╕ поетичн╕ вправи, а також репортаж╕ про труд╕вник╕в – мо╖х земляк╕в з Кам’янського району, невеличк╕ замальовки про комбайнер╕в, тракторист╕в, доярок – усе, що тод╕ було дуже актуальним ╕ потр╕бним для газети. ╤ мен╕ рад╕сно було, що т╕ мо╖ перш╕ в╕рш╕, перш╕ спроби л╕тературних матер╕ал╕в готувалися у в╕дд╕л╕, який очолював Василь Симоненко, а затим ус╕ матер╕али ст╕калися на ст╕л до в╕дпов╕дального секретаря Л╕л╕╖ Шитово╖, яка разом з редколег╕╓ю й вир╕шувала ╖хню подальшу долю – ставити ╖х на стор╕нки молод╕жно╖ газети чи н╕, заслуговують вони на увагу приск╕пливого читача чи н╕…
 В тому, що Л╕л╕я Шитова прекрасний журнал╕ст, я переконався ще тод╕, на початку ш╕стдесятих рок╕в, коли в сво╖й с╕льськ╕й б╕бл╕отец╕ у газет╕ «Комсомольская правда» прочитав ╖╖ хвилюючий нарис «Меланка» - про молоду д╕вчину з╕ Шполянського району нашо╖ Черкасько╖ област╕, яка, сама ще п╕дл╕ток, виховувала шестеро молодших брат╕в ╕ сестер. Меланчина мама померла п╕д час полог╕в, а батько залишив с╕м’ю – п╕шов сл╕дом за мачухою. Мачуха ж не захот╕ла обтяжувати себе чужими д╕тьми, не взяла ╖х до себе. Коли Меланц╕ запропонували в╕ддати меншеньких братик╕в ╕ сестричок до дитячого притулку, д╕вчинка категорично в╕дмовилася, вона залишила школу ╕ почала виховувати ╖х сама.
 Пам’ятаю, як нас, с╕льську молодь, до глибини душ╕ вразив цей нарис журнал╕стки з Черкас Л╕л╕╖ Шитово╖. Ми, група тод╕шн╕х комсомольц╕в, влаштувавши одного вечора голосне читання статт╕ в невеличкому прим╕щенн╕ б╕бл╕отеки, висловлювали сво╓ обурення такою повед╕нкою батька ╕ новоспечено╖ матер╕-мачухи малих д╕тей, м╕ркували, як нам допомогти Меланц╕, аби ╖й не важко було з ╖╖ ш╕стьома малюками. Одначе н╕чого вт╕шного придумати не могли, бо грошей не мали, та й н╕хто в т╕ часи благод╕йних рахунк╕в не в╕дкривав. Добре, що нарис було опубл╕ковано у всесоюзн╕й популярн╕й газет╕, ╕ м╕сцева влада п╕д тиском московсько╖ преси взялася сама вир╕шувати це нелегке завдання.
 Людськ╕ дол╕ ╕ журнал╕стськ╕ шляхи-дороги Л╕л╕╖ Шитово╖ т╕сно переплелися в ╖╖ житт╕. На газетн╕й робот╕ вона з 1948 року – працювала в╕дпов╕дальним секретарем, заступником редактора, редактором районних газет на Р╕вненщин╕ ╕ Черкащин╕. П╕сля роботи в «Молод╕ Черкащини» з 1975 до 1988 року була редактором обласно╖ газети «Черкаська правда», одночасно очолюючи правл╕ння Черкасько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ Сп╕лки журнал╕ст╕в Укра╖ни… Вона – заслужений прац╕вник культури Укра╖ни, нагороджена Почесною грамотою Сп╕лки журнал╕ст╕в Укра╖ни та дипломом «Золоте перо», лауреат к╕лькох журнал╕стських прем╕й. Але вершиною ╖╖ журнал╕стсько╖ майстерност╕ ╓ к╕лька книг, нарис╕в опов╕дань, новел, присвячених дол╕ людей, з якими зводила ╖╖ власна журнал╕стська доля. У журнал╕стських записниках, окр╕м факт╕в для терм╕нових матер╕ал╕в, залишалось багато ц╕кавих ╕стор╕й, чесних ╕ г╕рких ж╕ночих спов╕дей ╕ признань. Усе це й знаходило в╕дображення, як з╕зна╓ться в передмов╕ до одн╕╓╖ з╕ сво╖х книг Л╕л╕я Шитова, у новелах, опов╕даннях, етюдах, що писалися паралельно з газетними матер╕алами, але вже геро╖н╕ цих твор╕в мали ╕нш╕ ╕мена, пр╕звища, залишаючись самими собою.
 ╥╖ книги «Ж╕ноч╕ дол╕», «Нас на планет╕ дво╓», «Лице сам╕тност╕», «Люди мого болю» та ╕нш╕ – це й справд╕ хвилююч╕, зворушлив╕ твори короткого жанру, присвячен╕ пережитому самою авторкою, це те, що вона ув╕брала до свого чулого серця – бол╕, радощ╕, страждання людей, з якими ╖╖ зводила доля. Ц╕ книги, я певен, не залишать байдужими жодного, хто в сво╓му житт╕ стикався з чимось под╕бним до того, з чим доводилось стикатися персонажам опов╕дань та новел письменниц╕-журнал╕стки ╕ сам╕й авторц╕.
 Цього року виповню╓ться 60-л╕ття початку журнал╕стсько╖ прац╕ Л╕л╕╖ Шитово╖, яку вона продовжу╓ й нин╕, перебуваючи на заслуженому в╕дпочинку. У творчо╖ людини нема╓ вих╕дних: вона завжди працю╓. Ось-ось ма╓ побачити св╕т нова книга письменниц╕-журнал╕стки, на яку чекають шанувальники ╖╖ таланту. А ще у травн╕ в Л╕л╕╖ Павл╕вни день народження. Дата сол╕дна, але ще не кругла, не юв╕лейна. ╤ все ж ми ╖╖ щиро в╕та╓мо з днем народження ╕ з 60-р╕ччям журнал╕стсько╖ прац╕. Для журнал╕стики, для нашо╖ духовност╕ ця ж╕нка зробила ╕ продовжу╓ робити дуже багато. Дай, Боже, ╖й здоров’я ╕ сил зд╕йснити все задумане! Хай легко пишеться Вам, люба Л╕л╕╓ Павл╕вно! Ваш╕ книги, ╕, особливо, ота, «Я воскрес, щоб ╕з вами жити» про Василя Симоненка, з яким Ви разом працювали ╕ були щирими друзями, нам, читачам, ой, як потр╕бн╕! У них ст╕льки розумного, доброго, в╕чного, ст╕льки пережитого, що можна т╕льки щиро позаздрити ╕ порад╕ти Вашому таланту ум╕ти сп╕лкуватися з людьми, викликати ╖х на щиру, в╕дверту розмову! Залишайтеся ж такою доброю, щирою ╕ талановитою! З роси та води Вам!
 А нашим читачам пропону╓мо коротк╕ новели Л╕л╕╖ Шитово╖.
 Данило КОНОНЕНКО,
редактор в╕дд╕лу л╕тератури «Кримсько╖ св╕тлиц╕».

Л╕л╕я ШИТОВА
НОВЕЛИ З КНИГИ «ЛЮДИ МОГО БОЛЮ»

КУРЯВА
 Огрядний, високий, з памороззю на скронях, в╕н мовчки стояв б╕ля в╕кна ╕ без дозволу курив. Дядько Семен... Спогади мого дитинства т╕сно пов’язан╕ з ним, тод╕ ще молодим, веселим лейтенантом, батьковим товаришем, який щол╕та на╖здив до нас у село.
 При╖зд дядька Семена для мене завжди був святом. Куток, де збер╕галися ╕грашки, поповнювався величезною к╕льк╕стю нових «експонат╕в», на ст╕л подавалися улюблен╕ дядьков╕ корж╕ з тертим маком, з’являлася мак╕тра пампушок ╕з часником ╕, найголовн╕ше, мене н╕хто не примушував рано лягати спати.
 Я вмощувалася дядьков╕ на кол╕на ╕ з задоволенням слухала, як вони з батьком пригадують сво╓ товаришування. Я майже напам’ять знала ╕стор╕ю про те, як дядько Семен врятував мого батька п╕д час во╓нного лихол╕ття ╕ як батько допомагав дядьков╕ Семенов╕ (той був за нього молодший) учитися.
 - Розкажи, як це в╕дбувалося, - глухо мовив дядько Семен. - Це важко, але розкажи...
 Я дивилася на нього ╕ не знала, що говорити. Мен╕ тод╕ було всього с╕м рок╕в. ╤ все ж под╕╖ того страшного дня закарбувалися, певно, нав╕чно у мо╓му серц╕. Я, стиснувши на кол╕нах руки, розпов╕дала. Розпов╕дала так, н╕би не було попереду довгих ╕ важких рок╕в, з кожним ╕з яких приходили не т╕льки нов╕ турботи, а й розум╕ння того, що сталося.
 ...Того ранку я прокинулася в╕д незвично╖ тиш╕, що панувала в к╕мнат╕, ╕ передчуття чогось недоброго. Схопившись ╕з л╕жка, поб╕гла в батькову к╕мнату ╕ застигла на пороз╕. Я н╕як не могла зрозум╕ти, що трапилось, але к╕мната мала якийсь незвичайний вигляд. На дол╕вц╕ валялися купи папер╕в, шухляди ╕ шафи були розчинен╕, на ст╕льц╕ б╕ля л╕жка лежав батьк╕в годинник, а на бильц╕ одиноко вис╕ла краватка.
 Батька в к╕мнат╕ не було. Куди в╕н м╕г п╕ти так рано? Образа захлюпнула серце - на ст╕н╕, де вис╕ла мисливська рушниця, було порожньо. «П╕шов на полювання. Мене не збудив». Хот╕лося заплакати, але нова думка вит╕снила сльози. В╕н не м╕г п╕ти на полювання - сьогодн╕ в десятому клас╕ екзамен.
 ╤ тут кр╕зь в╕дчинене в╕кно долинув Н╕нин голос (вона приходила до нас бавити Сашка, коли мами не було вдома):
 - Я спала, як вони постукали. Питають хазя╖на. А в╕н уже виходить з к╕мнати. Бл╕дий, але наче спок╕йний. Вони п╕шли до його к╕мнати, поговорили з ним, а пот╕м перерили всю хату: щось шукали. В╕н нав╕ть не дивився, що вони там робили. Кр╕зь розчинен╕ двер╕ я бачила, як в╕н стояв у дитяч╕й спальн╕. Пот╕м т╕ зайшли в к╕мнату ╕ сказали, що час ╕ти. ╤ в╕н п╕шов попереду них. П╕джак забув, у сам╕й сорочц╕ так ╕ п╕шов. А н╕коли ж не забував... Т╕льки й сказав тихо: «Прощай, Н╕но».
 Н╕нин голос затремт╕в ╕ вона заплакала. Сус╕дськ╕ ж╕нки стояли мовчки, мов на похоронах, коли я прожогом кинулась повз них ╕ поб╕гла в село. За мною посп╕шала Н╕на з малим Сашком на руках, а пот╕м рушили й ж╕нки.
 У центр╕ села стояла купка людей. Якась ж╕нка голосила, б’ючись об лати б╕ля магазину; хтось схлипував; а чийсь голос (зда╓ться, т╕тчин Людин) зойкнув: «Ой братику, ой голубчику!» Розгублений молоденький м╕л╕ц╕онер благав людей роз╕йтися, але вони його й не збиралися слухати. В╕н ще р╕к тому був батьковим учнем. Коли я протиснулася наперед, мовчки пропустив мене. В цей час ╕з с╕льрад╕вського подв╕р’я ви╖хала машина. Вс╕ н╕мо повернулися в той б╕к, ╕ я зрозум╕ла: в╕н там. Мен╕ здалося, що через за╜ратоване в╕конце «чорного ворона» видн╕лося батькове обличчя, а пот╕м майнув б╕лий рукав його сорочки.
 Машина круто розвернулася ╕ помчала у б╕к райцентру. Натовп гойднувся сл╕дом за нею ╕ застиг на м╕сц╕. Хтось ухопив мене за руку, але я вирвалася ╕ поб╕гла за машиною. Спочатку ╖╖ було видно, ╕ мен╕ здавалося, що у в╕конц╕ б╕л╕ла батькова сорочка. Курява, що вставала за машиною, л╕зла мен╕ в рот ╕ оч╕. Я не знала, для чого й куди б╕жу, й б╕гла, поки не впала на дорогу. Я не розум╕ла, куди й для чого повезли мого батька, але здогадувалася: сталося щось дуже-дуже лихе.
 Чи╖сь лаг╕дн╕ руки п╕дняли мене з пилюки, мовчки витерли обличчя ╕ погладили по голов╕. Я звела оч╕ й побачила старенького с╕льського л╕каря, батькового приятеля. В╕н узяв мене за руку ╕ пов╕в додому. Ми мовчки йшли селом. ╤шли повз десятикласник╕в, що стояли п╕д школою й не знали, що робити - ╖м н╕кому було складати екзамен.
 ╤шли повз довготелесого сухорлявого сус╕да - через к╕лька рок╕в в╕н п╕шов служити в пол╕ц╕ю, а тод╕ стояв осторонь гурту ╕ злорадно посм╕хався. ╤шли повз натовп, який пров╕в нас одними на вс╕х очима, сповненими жаху ╕ болю. Йшли шляхом, над яким ще стояла курява, п╕днята чорною машиною...
 ...Я зак╕нчила. Я н╕чого не могла додати, кр╕м того, що батько зв╕дти не повернувся, ╕ лише к╕лька рок╕в тому прийшли документи про його повну реаб╕л╕тац╕ю. Посмертну. На нього тод╕ хтось зв╕в наклеп. Але дядько Семен знав це й сам. В╕н, як ╕ годину тому, стояв б╕ля в╕кна, курив одну за одною цигарки. Його скрон╕ проти св╕тла, що лилося з в╕кна, здавалися зовс╕м б╕лими.
 Мен╕ до болю хот╕лося, як колись, у дитинств╕, сховати сво╓ обличчя на його грудях. Але г╕рка думка - де був ус╕ ц╕ роки дядько Семен? Чому п╕сля того, як забрали тата, жодного разу не при╖хав до нас у село? Не написав листа? - заважала мен╕.
 Важко повернувшись, дядько Семен прямо глянув мен╕ в оч╕:
 - Я теж був там...
 ╤ тихо додав: 
 - Коли тв╕й батько помирав, в╕н просив мене одне: «Якщо залишишся живим, Семене, скажи мо╖м д╕тям правду. Скажи, що ми любили свою землю ╕ були ╖й в╕рними синами...»

Ф╤ЛАТОВА СКРИПКА
 В╕н ╕шов селом, яке ще недавно називалося Веселим Кутом. Зорив хижо, де б щось поцупити, нишпорив по закутках.
 Але цупити було н╕чого. Голими стр╕хами тулилися до похилених тин╕в хати, св╕тили ребрами обдерт╕ клун╕. Худобу забрали фашисти, а солому з╕ стр╕х попалили сам╕ господар╕, з╕гр╕ваючи на немазаних лежанках голодних д╕тей. Все було пограбовано, все знищено.
 Та ось у н╕чн╕й тиш╕ заплакала, аж затужила скрипка. На мить зупинився, а пот╕м засн╕женими городами побр╕в прямо на ╖╖ голос. Смикнув двер╕ - ╕ став, мов укопаний, на пороз╕. На лав╕ сид╕в старий сивий чолов╕к з╕ скрипкою в руках. Не п╕дн╕маючи голови в╕н продовжував водити смичком по струнах. «Реве та стогне Дн╕пр широкий, сердитий в╕тер завива...» - висп╕вувала скрипка.
 Зайда рвонув ╕з рук старого скрипку. Струни зойкнули ╕ стихли. Незрячими очима дивився на нього сл╕пий.
 Пол╕цай, стиснувши в руках ╕нструмент, загорланив:
 - Шевченка гра╓ш?!
 Сл╕пий мовчав. Коли б у нього вирвали з рук останн╕й шмат хл╕ба, з╕рвали з плечей останню одежину, в╕н би не промовив жодного слова. Але скрипку... Ту, з якою пов’язан╕ найкращ╕ спогади про молод╕сть ╕ про дн╕, коли ворог ударом шабл╕ ще не лишив його зору... Видушив ╕з себе хрипле, безнад╕йне:
 - Не руш. Усе в╕зьми, а скрипки не руш.
 ╤ пот╕м благально:
 - Нащо вона тоб╕? Ти ж ╕ грать не вм╕╓ш!
 - То й що? - зарегот╕в. - На барахло пром╕няю.
 Старий намацав п╕д лавою сокиру, п╕шов на той бридкий голос. З к╕мнати вискочила дружина, кинулася навперейми:
 - Не треба, не треба, Ф╕латочку!..
 Селом повзла тривога.
 - Чули? Сл╕пий Ф╕лат ╕з сокирою кинувся на пол╕цая.
 - Довели, видать, старого. Адже нав╕ть тварини зроду не зобидив...
 В╕н стояв б╕ля шибениц╕ спок╕йно, певно, розум╕ючи, де в╕н ╕ чого його сюди привели. ╤ коли дво╓ пол╕ца╖в уже накидали на його худу жилаву шию зашморг, запитав:
 - Мар╕╓, сонце вже з╕йшло?

В╤ДДЯКА
 - Тутки живе т╕тка Ольга, - вод╕й перемика╓ швидк╕сть ╕ вказу╓ на хату над шляхом. - Така б╕да у не╖... Залишилась без н╕г...
 Мен╕ здалося, що зупинилося серце. Т╕тка Ольга без н╕г? Добра, сумноока т╕тка Ольга, до яко╖ ми полюбляли заб╕гати в гост╕, а вона завжди пригощала нас смачними коржиками...
 Чи то коржики, чи ц╕кав╕сть вабили нас у т╕тчину хату, тепер уже й не знаю. Дорослих вона чужалась, а з нами, д╕тьми, гомон╕ла. Про т╕тку Ольгу в сел╕ казали, н╕би фашисти поглумилися з не╖. Ми дивилися на т╕тку з острахом, а вона лиш сумно посм╕халася.
 А пот╕м повернувся з в╕йни т╕тчин чолов╕к. Прийшов, с╕в на низенький пл╕т, а до хати не йде. Ми потай стежили за ним ╕з садка. Бо ж бачили, як сус╕да Корч щось довго тлумачив дядьков╕ Петров╕, стр╕вшись ╕з ним на шляху. А пот╕м ╓хидно посм╕юючись ╕ потираючи руки, п╕дтюпцем поб╕г у село. ╤ що йому треба, тому Корчев╕? На вс╕х в╕н завше злий, нав╕ть на нас, д╕тей.
 Довго так сид╕в дядько Петро на плот╕, а хата н╕би порожня. Т╕тка поралася б╕ля печ╕, не бачила. Вб╕гли в хату д╕ти, кажуть: «На подв╕р’╖ чолов╕к якийсь сидить». Вона метнулася з хати та й упала б╕ля дядькових н╕г.
 Ми стояли неподал╕к, готов╕ б╕гти чи кликати на пом╕ч. Але дядько Петро п╕дняв т╕тку з земл╕ ╕ пов╕в, як малу дитину, до хати. Ми хутко розб╕глися по дом╕вках. Розказу╓мо матерям, а вони з╕тхають: простив, значить, ╖╖ горенько...
 А в Корча т╕╓╖ ж ноч╕ хтось шибку розбив каменюкою. То хлопчаки помстилися йому за злий язик...
 - А де ж дядько Петро? - питаю.
 - То ви ╖х зна╓те? - диву╓ться вод╕й.
 - Дядько помер через р╕к п╕сля в╕йни. Певно, рани далися взнаки. А з т╕ткою Ольгою це сталося, коли рятувала Корчевих д╕тей. Вони у вогнище кидали гранати. Д╕тей порятувала, а сама...
 Вод╕й надовго вмовк.
 - Добре у т╕тки Ольги серце. Недавнечко песика знайшла на шляху. П╕д авто потрапив. Виходила. Тепер в╕н за сторожа б╕ля хати...
Машина занурю╓ться в темряву, н╕ч нависа╓ над шосейкою, ховаючи за пагорбами село. Мо╓ р╕дне село, в якому живуть т╕тка Ольга ╕ Корч. Той самий... ╤ та сама т╕тка Ольга, котра врятувала життя його д╕тей.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5941

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков