Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 28.02.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 28.02.2003
Новини Криму та України
журналісти

"Ми починаємо з фундаменту"
Президент України Леонід Кучма, коментуючи журналістам ухвалене президентами Білорусі, Казахстану, Росії та України рішення створити в перспективі на теренах СНД Організацію з регіональної інтеграції, заявив: "У нас є єдине бажання створити єдиний економічний простір". При цьому Леонід Кучма підкреслив, що згадане рішення зовсім не означає, що президенти відмовляються від ідеї створення зони вільної торгівлі на теренах СНД. На переконання глави Української держави, така зона має бути створеною і лише після цього "ми перейдемо до єдиного економічного простору".
Пояснюючи рішення глав чотирьох держав СНД, Голова Ради глав держав СНД Леонід Кучма сказав, що такий крок допоможе країнам СНД довести світові, що "ми не тільки декларуємо свої наміри, а й реалізовуємо їх".
Президент Білорусі Олександр Лукашенко, коментуючи рішення, зазначив, що воно спрямоване "на захист ринків наших країн". На його переконання, країни СНД повинні забезпечити вільний рух товарів між собою.  Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв розцінив спільну заяву чотирьох президентів як "прорив у наших відносинах", причому важливо, сказав він, що "ми починаємо не з політики, а з фундаменту".

ХАРКІВ'ЯНИ - УКРАЇНСЬКОМУ ФЛОТУ
У поточному році Харків і Харківська область нададуть кораблям і підрозділам Військово-морських сил України шефську допомогу більш ніж на 1 мільйон гривень. Про це севастопольським журналістам повідомив директор держпідприємства "Харківський метрополітен", депутат Харківської обласної ради Михайло Пилипчук, котрий побував у Севастополі в складі делегації Харківської області. Харків'яни шефствують над командним пунктом Головного штабу ВМС України, великим десантним кораблем "Костянтин Ольшанський" і двома військовими частинами ВМС.
У 2002 році харків'яни надали ВМС України шефську допомогу на загальну суму 812 тис. грн., а починаючи з 1995 року - на суму 4 411 тис. грн. За обсягами шефської допомоги флоту Харків є одним з лідерів в Україні.

ПОРУШЕНЬ - НА ЦІЛИЙ МІЛЬЙОН
У результаті комплексної ревізії цільового й ефективного використання бюджетних коштів в місті Ялті Контрольно-ревізійним управлінням виявлені порушення фінансової дисципліни на суму 1 147 250 грн. Про це повідомив начальник КРУ в АРК Іван Бурей на засіданні Ради міністрів Криму 25 лютого.
За словами І. Бурея, найбільш частими видами фінансових порушень, допущених низкою управлінь виконавчого комітету Ялтинської міськради і селищних рад Великої Ялти, є зайва виплата заробітної плати з нарахуваннями позаштатним працівникам, оплата витрат без їхнього документального підтвердження, завищення вартості виконаних робіт.

"ТОПОНІМІЧНИЙ ГЕНОЦИД"
Лідер Кримської організації Народного Руху України Леонід Пілунський пропонує повернути кримськотатарські назви містам, селам і іншим географічним об'єктам Криму. Перейменування населених пунктів після депортації кримських татар - "це топонімічний геноцид", - вважає Л. Пілунський. За його словами, "такі дії комуністичної влади - це злочин і проти росіян", оскільки
класики російської літератури, описуючи Крим, використовували кримськотатарські назви. Викликає подив і те, що в Сімферополі вулиці Пархоменка повернули колишню назву - Караїмська, а вулиці Футболістів, що раніше називалася Татарська, - ні, - додав Л. Пілунський.
На його думку, для повернення кримськотатарських назв потрібна тільки добра воля влади автономії.
Кримськотатарські назви у Криму були перейменовані у травні 1945 року декретом Верховної Ради СРСР.

СІМФЕРОПОЛЬ ГРИПУЄ
За два дні поточного тижня в Сімферополі зареєстровано 3 308 випадків захворювання гострими респіраторними вірусними інфекціями, що у 2,6 раза перевищує аналогічні показники попереднього тижня. Про це повідомив Головний державний санітарний лікар Сімферополя Олег Гончаренко на оперативно-господарській нараді
у міськвиконкомі 26 лютого.
О. Гончаренко відзначив, що епідеміологічний поріг у Сімферополі перевищений у 1,6 раза: граничний рівень для 9-го тижня 2003 року, встановлений Інститутом грипу України, складає 57,1 випадка на 10 тис. населен-ня, а реальний показник складає 92,1 випадка. Перевищення граничного рівня за два дні - на 38%, тобто ми вже перекрили весь тиждень....
За словами О. Гончаренка, найближчим часом у місті будуть закриті спортивні школи і гуртки. Вищі навчальні заклади і дошкільні установи закриватися поки що не будуть.
"Контекст".


МІСТО АТОМНИКІВ ОБІЦЯЮТЬ ОБІГРІТИ
Розв'язання соціальних і економічних проблем міста Щолкіного, розташованого в східному Криму на узбережжі Азовського моря, повинне бути розділене на дві взаємозалежні складові. Таке рішення прийняте на нараді за участю віце-прем'єр-міністра уряду України Віталія Гайдука, міністрів Кабінету Міністрів і уряду автономії.
Розв'язання першого блоку завдань, забезпечення безперебійного функціонування систем життєзабезпечення міста намічено на 2003 рік. До початку наступного опалювального сезону в Щолкіному буде побудована котельня і підведений газ. На ці заходи з державного бюджету України виділяється майже 10 млн. грн. Ще близько 3 млн. грн. необхідно вишукати для заміни внутріміських і внутрібудинкових опалювальних і інших комунікацій. Цю частину витрат бере на себе Рада міністрів Криму.
Завдання забезпечення зайнятості міського населення значно складніше. Простого алгоритму розв'язання цієї проблеми немає. У найближчі півтора місяця кримська влада має намір зробити "соціальний паспорт" Щолкіного. Для цього має бути проведений поквартирний обхід населення, потрібно з'ясувати, скільки городян живе тут постійно, визначити можливості їхнього працевлаштування.
Зараз, за різними оцінками, в Щолкіному постійно мешкають від 6 до 9 тисяч населення. Значна частина городян працює в інших регіонах України і Росії. Після припинення будівництва Кримської атомної електростанції зайнятість населення стала найгострішою соціальною проблемою колишнього міста атомників. З цієї ж причини місто не опалюється, а його комунікації стали непридатними для подальшої експлуатації.
Нарада в Щолкіному проходила за дорученням Президента України. Вирішення соціальних проблем цього регіону - на контролі глави держави.
Прес-служба Ради міністрів АРК.


ЄВПАТОРІЇ - ШВИДКЕ ХАРЧУВАННЯ!
У новому курортному сезоні Євпаторія зустріне відпочиваючих мережею пунктів швидкого харчування. Про це повідомив міський голова Євпаторії Андрій Даниленко під час зустрічі з головою Ради міністрів Криму Сергієм Кунициним. За словами мера, проект вартістю 0,5 млн. доларів дозволяє відкриття 20 пунктів швидкого харчування і буде реалізований за участі російського капіталу. Торік подібна новинка вже була випробувана у закладах
громадського харчування і користувалася підвищеним попитом у споживачів. Крім того, до початку майбутнього сезону в районі набережної для всіх бажаючих відкриються два бювети мінеральної води.
Власті Євпаторії мають намір також реконструювати міські ринки. На зміну звичним рядам прилавків прийдуть торгові пасажі з необхідними для покупців і продавців умовами комфорту. Триваюча в місті реформа житлово-комунального господарства в нинішньому році завершиться створенням невеликих самостійних комунальних підприємств по збиранню сміття й прибиранню міста. Усі ці перетворення, впевнений А. Даниленко, зроблять Євпаторію ще більш привабливим місцем для відпочинку й оздоровлення.


В ПАМ'ЯТЬ НОМАНА ЧЕЛЕБІДЖИХАНА
На честь голови І Курултаю кримськотатарського народу, муфтія Криму, Литви та Білорусі Номана Челебіджихана і у зв'язку з 85-річчям з дня його загибелі 23 лютого на центральній площі Сімферополя відбувся мітинг, організований Ісламською партією. В резолюції, прийнятій учасниками акції, говориться, що
Н. Челебіджихан був справжнім демократом і у своїй політичній боротьбі виключав методи насильства, а жовтневий переворот 1917 року сприйняв як трагедію, що несе з собою війну, смерть, зубожіння. Резолюція містить вимоги про перенесення в Сімферополі пам'ятника Леніну і встановлення на його місці пам'ятника жертвам депортації та політичних репресій, про перейменування вулиць та майданів в населених пунктах Криму, що названі іменами виконавців 85-річного геноциду, а також про заборону проведення заходів, що можуть призвести до міжнаціональної ворожнечі. На мітингу прийняте й звернення до міжнародних організацій у зв'язку з 60-річчям виселення з батьківщини чеченців та інгушів.
В той же день подібний мітинг був проведений в Севастополі поблизу колишньої тюрми, де був убитий Н. Челебіджихан.
Інф. "КС".


УКРАЇНЦІ ЗАЛИШАЮТЬ ІРАК   
Україна розпочала евакуацію своїх громадян з Іраку, повідомив на брифінгу в МЗС України начальник прес-служби міністерства Сергій Бороденков. За його словами, перша група українських громадян відбуде з Іраку найближчим часом літаком російського Міністерства з надзвичайних ситуацій.
Тимчасовий повірений у справах України в Іраку Валентин Новиков залишатиметься у Багдаді доти, доки не виникне реальна необхідність залишити країну, заявив Сергій Бороденков. Зараз в Іраку, за інформацією МЗС, перебуває 231 громадянин України.
Як уже повідомляв Укрінформ, 11 лютого українська влада розпочала евакуацію Посольства України в Іраку. У січні МЗС розробив план евакуації українських громадян з Іраку у разі початку війни у цій країні. З російською стороною є домовленість про використання для цього транспортних літаків Міністерства з надзвичайних ситуацій РФ.

Письменнику-просвітителю
Пам'ять видатного українського культурного діяча, письменника-просвітителя Маркіяна Шашкевича (1811-1843), одного із засновників альманаху "Русалка Дністровая, вшановано 23 лютого в столиці
Угорщини.
Альманах "Русалка Дністровая" вперше побачив світ у Будапешті 1837 року в Королівській друкарні. На цій будівлі Товариство української культури в Угорщині (ТУКУ) у лютому 1998 року встановило меморіальну дошку. Відтоді, за традицією, до пам'ятного місця приходять депутати державного, столичного та місцевих органів самоврядування українців, активісти ТУКУ, співробітники Посольства України в Угорській Республіці, а також шанувальники літератури.
Голова Державного органу самоврядування українців і ТУКУ Ярослава Хортяні у своєму виступі підкреслила значення "Русалки Дністрової" для самоствердження українського народу, його мови і культури, розповіла про подвижницьку роль творців альманаху, "Руської трійці" - Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича, Якова Головацького. Нинішня зустріч, наголосила Ярослава Хортяні, стала першою серед заходів, присвячених в Угорщині 160-річчю з дня смерті Маркіяна Шашкевича.

ПАНАХИДА  ПО  ПЕТРУ  ГРИГОРЕНКУ
23 лютого з ініціативи віце-прем'єра уряду АРК Едіпа Гафарова та координатора міжнародного фонду П. Григоренка Зампіри Асанової у кафедральному соборі святих рівноапостольних Володимира та Ольги УПЦ КП було відправлено панахиду по видатному правозахиснику кримськотатарського народу.
На панахиді, яку відправив настоятель кафедрального собору о. Роман Мельник, були присутні представники української та кримськотатарської громадськості.
пам'яті  підпільників  ОУН 22 лютого в м. Суми в Свято-Воскресенському соборі Української православної церкви Київського Патріархату була відслужена панахида по підпільниках ОУН, які загинули в місцевій тюрмі від рук гестапо 20 лютого 1943 року.
В поминальній службі, яку правив о. Олександр,  взяли участь активісти міських організацій Української народної партії, Молодіжного націоналістичного Конгресу, Спілки української молоді, Молодого Руху Сумщини та Сумського слобідського козацького полку.
Подіям, що сталися 60 років тому, присвячується й історична розвідка місцевого історика-краєзнавця Геннадія Іванущенка в газеті Сумської обласної організації УНП "Слобідський вісник".

УКРАЇНЦЯ ВІДЗНАЧЕНО В ЕСТОНІЇ
Представник української общини в Естонії, староста Української греко-католицької церкви та керівник Центру української культури в Таллінні Анатолій Лютюк став кавалером Ордена Білої Зірки в номінації "За охорону пам'яток старовини". Як повідомляє Посольство України в Естонії, нагороду А. Лютюку вручив особисто Президент Естонської Республіки Арнольд Рюйтель.
Нагородження на відзнаку річниці незалежності Естонії (24 лютого) відбувається щороку під гаслом "Естонія дякує". Традицію було започатковано у 1919 році, через рік після проголошення незалежності Естонської держави (1918). Рішення про нагородження орденами та іншими почесними знаками діячів з різних сфер суспільно-політичного та культурного життя, які зробили помітний внесок у розвиток держави, приймає президент країни.
Звання кавалера Ордена Білої Зірки присвоєно А. Лютюку за реновацію споруди лютеранської каплиці (ХІV ст.), яка велась за його власним оригінальним проектом з метою пристосування каплиці для потреб Української церкви.


"ПИШАЮСЯ, ЩО Я - УКРАЇНЕЦЬ"
Вийшла книга про видатних українців світу
Нещодавнє опитування серед молоді засвідчило, що вона дуже мало знає про українців, що живуть поза межами нашої країни. На запитання "Кого ви знаєте з видатних українців діаспори?" студенти назвали братів Кличків та Андрія Шевченка. А тим часом за межами України мешкають мільйони наших земляків, серед яких є справді видатні особистості. Про них і взявся розповісти журналіст і викладач кафедри журналістики Ужгородського національного університету Віталій Жугай. Рік тому він уже видав книжку зі схожою концепцією. Називалася вона "Постаті" і пропонувала одинадцять інтерв'ю з відомими українцями. На цей раз книжка значно розрослася і містить уже тридцять розмов автора з українськими інтелектуалами.
Канада і США, Німеччина і Франція, Словаччина і Румунія, Угорщина і Австрія - всюди бачимо українську присутність і український дух. Чимало з представлених українців добре відомі в Україні - академік Микола Мушинка, професор Юрій Бача, редактор 7-томної "Енциклопедії української діаспори" Василь Маркусь, журналіст Марта Коломиєць, економіст Осип Мороз. Усі вони майже щороку відвідують Україну. Але більшість представлених у книжці імен ми почуємо вперше. І в цьому головне значення книжки Віталія Жугая: вона знайомить одних українців з іншими. Ми можемо дізнатися, що думають з приводу сучасних подій ректор Українського вільного університету в Мюнхені Леонід Рудницький, федеральний суддя США Богдан Футей, паризький дослідник Другої світової війни Володимир Косик, син убитого енкаведистами провідника ОУН Андрій Ребет, відомий літературознавець Ігор Качуровський чи поет Ігор Трач з Німеччини.
Присутні на презентації, яка відбулася в культовій ужгородській корчмі-музеї "Деца у нотаря", відзначали, що книжка "Видатні українці світу" показує можливості нашого народу. Якщо українці змогли в нелегких умовах чужини стати професорами і академіками, часто не завдяки, а всупереч обставинам, то українство має непоборну силу. "Пишаюся, що я - українець", - заявив на зустрічі в Ужгороді Олександр Клібанець, голова незалежного об'єднання українців Угорщини. Інтерв'ю з ним теж вміщено у книжці, і він не пошкодував часу, аби з Дебрецена приїхати на цю подію.
Був на презентації ще один представник української діаспори - пряшівський літературознавець Ярослав Джоганик. Він з приємністю відзначив, що українцям Словаччини у книжці Віталія Жугая відведено чимало місця. І це має важливе значення, адже тамтешня українська громада є автохтонами Пряшівщини, та нині, на жаль, переживає дуже скрутні часи. "Видатні українці світу" ще раз привернуть увагу материкового українства до її проблем.
Олександр ГАВРОШ.
Ужгород.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 28.02.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=597

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков