Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 13.06.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 13.06.2008
Ск╕льки насправд╕ кошту╓ осв╕та?

В╤К УЧИСЬ!

Ск╕льки насправд╕ кошту╓ осв╕та?
Не секрет, що корупц╕я у систем╕ осв╕ти проявля╓ться на вс╕х р╕внях: в╕д вступних ╕спит╕в до отримання л╕ценз╕й в державних органах. Якщо про факти хабарництва п╕д час складання зал╕кових та екзаменац╕йних сес╕й, п╕дготовки ╕ захисту наукових дисертац╕й та ╕нш╕ проблеми навчального процесу не чули х╕ба що люди з проблемами слуху, то про механ╕зми корупц╕╖, як╕ функц╕онують на р╕вн╕ вза╓мов╕дносин вищого навчального закладу та кер╕вного органу, знають не вс╕. Про ц╕ проблеми говорили 28 травня на прес-конференц╕╖ п╕д назвою «Корупц╕я в систем╕ М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки АРК», орган╕зован╕й Сп╕лкою п╕дпри╓мц╕в та роботодавц╕в Криму, Кримським ╕нститутом економ╕ки та господарського права (К╤ЕГП) та С╕мферопольською м╕ською профсп╕лкою студент╕в.
В╕домо, що для того, аби розпочати навчальний процес, необх╕дно отримати л╕ценз╕ю на право викладати певну спец╕альн╕сть. За словами Олександра Михайловича Дудка, голови наглядово╖ ради К╤ЕГП (на фото), сьогодн╕ дуже важко отримати такий документ для навчання з деф╕цитних спец╕альностей, яких д╕йсно потребу╓ роботодавець. В Укра╖н╕ майже 80% ╕нститут╕в та ун╕верситет╕в готують однакових фах╕вц╕в (юрист╕в, економ╕ст╕в, бухгалтер╕в ╕ т. д.). Аби отримати л╕ценз╕ю з деф╕цитно╖ спец╕альност╕, потр╕бн╕ серйозн╕ витрати (в╕д 15 до 50 тис. у. о. залежно в╕д престижност╕ профес╕╖), ╕накше цей процес буде довгим ╕ безрезультатним.
Ще один б╕к проблеми – вир╕шення питань щодо так званих л╕ценз╕йних площ. Укра╖нським законодавством визначено, що на кожного студента для повноц╕нного переб╕гу навчального процесу ма╓ в╕дводитися 9 м2. Якщо врахувати ц╕ни на оренду нерухомост╕ у м╕ст╕, то вищий навчальний заклад ма╓ витрачати на одного студента близько 90 у. о. Така нормативна вимога, на думку
О. Дудка, може призвести лише до зб╕льшення вартост╕ навчання до 2000-3000 грн. на м╕сяць. А це, в свою чергу, р╕зко знизить к╕льк╕сть бажаючих (╕ спроможних!) здобувати вищу осв╕ту. Аби об╕йти цю вимогу, достатньо сплатити в╕д 5 тис. у. о. за кожний м2 площ╕.
До того ж „сп╕впраця” заклад╕в осв╕ти з державними органами в╕дбува╓ться не лише на р╕вн╕ М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни, а й на р╕вн╕ ╕нших ╕нстанц╕й, наприклад, Пенс╕йного фонду. Ситуац╕ю, яка склалася у ц╕й сфер╕, фах╕вц╕ взагал╕ називають абсурдною. ╢диний ╖╖ насл╕док – руйнування системи недержавного навчання та науково-досл╕дних установ. А пов’язане це з тим, що ус╕ вищ╕ навчальн╕ заклади Укра╖ни, як ╕ будь-як╕ роботодавц╕, роблять в╕драхування ╕з зароб╕тних плат сво╖х прац╕вник╕в до пенс╕йного фонду, що ╓ запорукою отримання ними пенс╕╖. Проте пожитт╓ва виплата пенс╕й (з урахуванням ╕ндексац╕╖) прац╕вникам недержавних заклад╕в вищо╖ осв╕ти та науково-досл╕дних установ ляга╓ на плеч╕ самих цих орган╕зац╕й. „Ц╕ юридичн╕ вимоги не за вчених, - п╕дсумував Олександр Дудко. – Вони спрямован╕ проти них! Наше законодавство в ц╕лому займа╓ться не розвитком системи осв╕ти, а лише створю╓ ус╕ умови для появи планово╖ корупц╕╖”.
Св╕тлана КЛИЧКО.

Tестування - КРОК у МАЙБУТН╢
Завершилася основна сес╕я зовн╕шнього незалежного оц╕нювання навчальних досягнень випускник╕в навчальних заклад╕в системи загально╖ середньо╖ осв╕ти, як╕ виявили бажання стати студентами вищих навчальних заклад╕в. Вперше в ╕стор╕╖ нашо╖ держави з допомогою сучасних технолог╕й педагог╕чного оц╕нювання, без впливу будь-яких суб’╓ктивних чинник╕в визначено по╕менний список громадян Укра╖ни, як╕ здобули право стати студентами лише на основ╕ сво╖х знань.
У зв’язку з цим м╕н╕стр осв╕ти ╕ науки Укра╖ни ╤ван Вакарчук звернувся з посланням до вступник╕в, в якому наголосив, що нин╕шня кампан╕я всеохоплюючого тестування стала очевидним проривом укра╖нсько╖ системи осв╕ти та засв╕дчила ╖╖ орган╕зац╕йну спроможн╕сть вт╕лювати великомасштабн╕ системн╕ реформи. «Це найб╕льш сусп╕льно значуща ╕ масштабна реформа в укра╖нськ╕й осв╕т╕ за останн╕ роки, яка ма╓ стратег╕чний характер. Наша держава зробила дуже важливий крок на шляху до реал╕зац╕╖ конституц╕йного права на р╕вний доступ до вищо╖ осв╕ти кожного громадянина Укра╖ни», - п╕дкреслив ╤ван Вакарчук.
М╕н╕стр щиро прив╕тав з ц╕╓ю под╕╓ю вс╕х, хто мав стосунок до незалежного зовн╕шнього тестування. «Ваша сп╕вучасть була неоц╕ненною ╕ дуже потр╕бною», - наголосив в╕н.

П╤СЛЯ ШКОЛИ - В РЕКОРДСМЕНИ!
Цьогор╕чна випускниця черн╕г╕всько╖ загальноосв╕тньо╖ школи № 12 ╤рина Ганусевич, яка спец╕ал╕зу╓ться на вивченн╕ ф╕зико-математичних дисципл╕н, п╕д час складання тест╕в зовн╕шнього незалежного тестування набрала рекордну к╕льк╕сть бал╕в з трьох предмет╕в - 599 ╕з 600 можливих. Про це пов╕домив заступник начальника управл╕ння осв╕ти ╕ науки Черн╕г╕всько╖ м╕сько╖ ради Михайло Рубан, переда╓ УКР╤НФОРМ.
За його словами, випускниця здобула максимальну к╕льк╕сть бал╕в - 200 - з математики ╕ ф╕зики, одного бала ╖й не вистачило до рекорду з укра╖нсько╖ мови та л╕тератури. При цьому в╕н зазначив, що поки що ╤рина не отримала сертиф╕ката з ф╕зики, однак про цей рекорд пов╕домили прац╕вники Харк╕вського рег╕онального центру оц╕нювання якост╕ осв╕ти, де опрацьовувалися тести юно╖ черн╕г╕вчанки.
Директор школи, де навчалася ╤рина Ганусевич, пов╕домив, що д╕вчина чотири рази перемагала на всеукра╖нських ол╕мп╕адах з математики. На сьогодн╕ черн╕г╕вчанка стала студенткою Московського ф╕зико-техн╕чного ун╕верситету, куди ╖╖ запросили на навчання. А загалом, за його словами, шестеро його вихованц╕в отримали по 200 бал╕в з математики.

НЕВДОВОЛЕНИХ МЕНШЕ, Н╤Ж ТРЕБА
Станом на 9 червня до Укра╖нського центру оц╕нювання якост╕ осв╕ти над╕йшло 1350 апеляц╕й на результати зовн╕шнього тестування. Це становить 0,14% в╕д загально╖ к╕лькост╕ тест╕в, написаних учасниками п╕д час проведення основно╖ сес╕╖ нин╕шнього року. Про це УКР╤НФОРМу пов╕домив ╤нформац╕йний центр незалежного тестування.
Водночас у ╓вропейських кра╖нах нормальною к╕льк╕стю апеляц╕й вважа╓ться показник 1% в╕д ус╕╓╖ к╕лькост╕ роб╕т, пов╕домля╓ Центр.
Укра╖нський центр оц╕нювання якост╕ осв╕ти (УЦОЯО) вже створив апеляц╕йну ком╕с╕ю, яка розпочала роботу. Роботу ком╕с╕╖ доповнюють групи спец╕ал╕ст╕в з предмет╕в, як╕ повторно оц╕нюють роботи, щодо яких подано апеляц╕╖. Учасники зовн╕шнього незалежного оц╕нювання мають право подавати апеляц╕ю стосовно сво╖х результат╕в протягом 5 дн╕в з моменту отримання сертиф╕кат╕в.

Xто ж навчить учител╕в?
Менше 1% шк╕льних педагог╕в в Перу склали ╓диний державний екзамен, який був покликаний в╕дс╕яти слабких викладач╕в, пов╕домля╓ УКР╤НФОРМ з посиланням на Б╤-Б╤-С╤.
╤дея введення ╓диного екзамену для вчител╕в була направлена на п╕двищення р╕вня викладання в школах кра╖ни. Проте результатом ╕н╕ц╕ативи уряду стала криза в систем╕ осв╕ти Перу: виявилось, що екзамен склало менше 1% з 180 тисяч викладач╕в кра╖ни. Власт╕ були змушен╕ продовжити контракти нав╕ть з тими, хто провалив тести. ╤накше п╕дтримувати порядок в класних к╕мнатах було б просто н╕кому.
Незважаючи на негативн╕ результати ╕спит╕в, м╕н╕стр осв╕ти Перу виступив на захист проведення загально╖ атестац╕╖ викладач╕в. Чиновник заявив, що пол╕тика держави направлена на п╕двищення стандарт╕в осв╕ти, як╕ в Перу вважаються одними з найнижчих в Латинськ╕й Америц╕. Деяк╕ з вчител╕в кра╖ни, що ╓ членами профсп╕лки, вир╕шили бойкотувати держекзамени, заявивши, що ╖х результати можуть загрожувати викладачам втратою робочих м╕сць. Як переда╓ кореспондент Б╤-Б╤-С╤ в Л╕м╕, багато вчител╕в у Перу отримують занижену зароб╕тну плату, але продовжують викладати в б╕дних ╕ в╕ддалених рег╕онах кра╖ни.
П╕сля проведення екзамен╕в для вчител╕в уряд Перу поки не висунув н╕яких пропозиц╕й з подолання кризи в осв╕тн╕й систем╕.

82-р╕чна кримчанка вир╕шила вступити до ╕нституту
У Криму 82-р╕чна пенс╕онерка Галина Чернова вир╕шила вступити до Кримського ╕нституту економ╕ки ╕ господарського права, для чого почала здавати зовн╕шн╓ тестування з основ економ╕ки, переда╓ кореспондент УКР╤НФОРМу.
Пенс╕онерка розпов╕ла, що вона вже ма╓ музичну осв╕ту, але хоче серйозно займатися б╕знесом.
П╕сля здач╕ тестування з економ╕ки вона ма╓ здати тестування з укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури на додатков╕й сес╕╖ з тестування. Як пов╕домила Г. Чернова журнал╕стам, до здач╕ тест╕в з економ╕ки, до тестування з укра╖нсько╖ мови вона готувалася по творах Тараса Шевченка.
У раз╕ вступу Г. Чернова стане найстаршою першокурсницею у св╕т╕. Попередн╕й рекорд становив 69 рок╕в.

В Укра╖н╕ з 1 вересня зарплата вчителя буде зб╕льшена на 45%
Уряд прийняв р╕шення про запровадження з 1 вересня цього року третього етапу ╢дино╖ тарифно╖ с╕тки, що буде передбачено в уточнених показниках Державного бюджету. Про це пов╕домив заступник м╕н╕стра ф╕нанс╕в Володимир Матв╕йчук п╕д час селекторно╖ наради, яка в╕дбулася п╕д головуванням Прем’╓р-м╕н╕стра Укра╖ни Юл╕╖ Тимошенко за участ╕ кер╕вник╕в м╕сцевих орган╕в виконавчо╖ влади. Про це пов╕домили в Управл╕нн╕ з╕ зв’язк╕в ╕з ЗМ╤ Секретар╕ату Каб╕нету М╕н╕стр╕в.
За його словами, запровадження ╢дино╖ тарифно╖ с╕тки дозволить зб╕льшити зароб╕тну плату для висококвал╕ф╕кованих фах╕вц╕в на 50%. Так, зарплата х╕рурга буде зб╕льшена на 48%, вчителя - на 45%, прац╕вника соц╕альних служб - на 44%.
«З 1 жовтня 2008 року також передбача╓ться п╕двищення м╕н╕мально╖ зароб╕тно╖ плати на 5%. Це дасть можлив╕сть зб╕льшити м╕н╕мальну зароб╕тну плату з 545 до 572 гривень, а з 1 грудня - з 605 до 635 гривень», - зазначив Володимир Матв╕йчук.
Кр╕м того, як сказав заступник кер╕вника М╕нф╕ну, у цьогор╕чному бюджет╕ передбачено зб╕льшення обсяг╕в видатк╕в на харчування в бюджетних установах. Загальний ресурс на ц╕ ц╕л╕ складатиме понад 2 млрд. гривень, як╕ будуть врахован╕ як у державному, так ╕ в м╕сцевих бюджетах, пов╕домля╓ Осв╕тн╕й портал.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 13.06.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6019

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков