Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 20.06.2008
КОН╤ НЕ ВИНН╤

Шановна редакц╕╓! Про страшн╕ часи нашо╖ ╕стор╕╖ 67-р╕чно╖ давност╕ опов╕дав мен╕ сус╕д (тод╕шн╕й житель с. Журавни) М. Лагоцький з м. Ходорова. Цю розпов╕дь я записала дуже давно. Я хот╕ла опубл╕кувати, щоб люди знали, яка страшна, жорстока була радянська влада. Дуже прошу опубл╕кувати у «Кримськ╕й св╕тлиц╕».

КОН╤ НЕ ВИНН╤
Порожев╕ло небо, сором’язливо сонце п╕дн╕малося з постел╕, трави ╕ кв╕ти вмивалися росою, пташки в╕дсп╕вували ранню молитву. Це був прекрасний св╕танок 21 червня 1941 року.
До сх╕д сонця мешканець села Журавна Матв╕й Лагоцький об╕йшов всю господарку, пригнав кон╕ з паш╕. Пили вони воду, а господар милувався, як╕ вони гарн╕, сильн╕, як вилискують. Кон╕ були його горд╕стю.
Та бачить, хоч так рано, а вже на подв╕р’я прийшов голова с╕льсько╖ ради й каже: «Пане Лагоцький, ╖дьте на форшпан ╕ то вже до Жидачева на м╕л╕ц╕ю. Сказали мен╕ дати найкращ╕ ╕ найсильн╕ш╕ кон╕». Непри╓мний наказ, але обов’язковий. Аж по серцю р╕зонуло Лагоцького: «Може, будуть вивозити людей, ╕ мене з ними». На випадок далеко╖ дороги кинув на в╕з теплу куртку.
╥хав до Жидачева, ╕ тяжк╕ думи огортали його. Багатьох уже заарештували, вивезли, пограбували. Страшна влада радянська.
В м╕ст╕ зустр╕ли його занепоко╓н╕ енкаведисти. «Чего так поздно? Давай лошадей и уходи, чтоб духу твоего не было. Придешь в семь часов вечера».
У господаря кон╕ - н╕би його д╕ти. В╕н ╖х чеше, году╓, пестить. В╕н з ними ц╕лий день працю╓, любить ╖х. Злим передчуттям занудило в серц╕, передаючи в╕з ╕ коней в чуж╕ руки. «Товариш, може, я буду ╖здовим. Я знаю сво╖ кон╕, - сказав Лагоцький. - Уходи! - крикнув енкаведист».
В його голос╕ в╕дчув щось недобре. В╕д╕йшов, однак ходив недалеко в╕д тюрми, дивився на ворота, бо т╕льки через них будуть ви╖здити кон╕. Все прислуховувався - чу╓ притуплен╕ постр╕ли. «Мабуть, десь в пивницях вчаться стр╕ляти», - думав.
Неспод╕вано ворота в╕дкрилися. Ви╖жджають його кон╕. В╕з навантажений, щ╕льно накритий брезентом. Кон╕ рвонули, стали дибки. З╕ зл╕стю солдат вдарив батогом по них, ще дво╓ с╕ли на в╕з ╕ в╕д’╖хали.
Лагоцький вир╕шив чекати, коли вони повернуться.
При╖хали десь через годину. Кон╕ мокр╕ в╕д поту, неспок╕йно б’ють копитами. Зда╓ться, коли б не упряж, то лет╕ли десь далеко. Дивиться господар, не може залишити сво╖х улюблених коней на оп╕ку енкаведист╕в. Та знову в╕дкрились ворота, ╕ знову повний в╕з накладений, покритий брезентом. Видно, що солдати п’ян╕. С╕ли на в╕з ╕ по╖хали, присп╕вуючи.
Отак к╕лька раз╕в щось вивозили з тюрми. Аж нудити стало Лагоцького. Вийняв з кишен╕ кусень хл╕ба, та ╖сти не може. Чомусь так сумно ╕ тужно на серц╕. Не покидала думка: що то возять його кон╕?
Вже минула сьома година. Несм╕ливо постукав Лагоцький у ворота тюрми. «Чего надо?» - запиту╓ енкаведист. - «Я по кон╕».
Вийшов п’яний солдат, в╕дкрив ворота: «Бери лошадей и уходи, чтоб не было поздно». Господар дума╓, щоб якнайскор╕ше вибратися з тюремного подв╕р’я на дорогу з того пекла. В╕д’╖хав за м╕сто ╕ побачив, що кон╕ зле запряжен╕. На воз╕ дошки мокр╕, не так укладен╕. Спинив коней, п╕шов перепрягати й перекладати дошки. Тод╕ побачив, що нижня вся в кров╕ ╕ до не╖ прилипло довге ж╕ноче волосся.
Почорн╕ло в очах Лагоцького. Йому привид╕лися дв╕ вчительки, як╕ нещодавно були заарештован╕. Зрозум╕в, що означали постр╕ли в тюрм╕ ╕ що то була не наука - розстр╕лювали невинних людей.
«Боже, Боже! От кого возили мо╖ кон╕!». В╕н п╕д╕йшов до все ще неспок╕йних коней, притулив до них голову ╕ голосно заплакав.
╤ плакали вони, як люди, котилися ╖м сльози з очей. Н╕м╕ св╕дки перш╕ показали сво╖м неспоко╓м, що робиться великий гр╕х, що диявол пролив невинну кров, а ╖х змусив тягнути в╕з з жертвами, щоб приховати страшн╕ сл╕ди.
П╕д ласкавим дотиком господаря кон╕ винувато поводили вухами ╕ тяжко дихали, але слухали кожне слово, н╕би розум╕ли його. З молитвою на вустах за душ╕ вбитих Лагоцький в р╕чц╕ мив дошки, мокрих коней накрив сво╓ю курткою ╕ шепот╕в: «Боже, Боже, ти бачив той великий гр╕х. Чому не кара╓ш диявола? Прости, Господи, мо╖м коням, вони не винн╕!»
Анна ГОШКО-К╤Т,
учасник бойових д╕й УПА, пол╕тв’язень.
м. Ходор╕в, Льв╕вщина.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6043

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков