Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 20.06.2008
ДРУГА СВ╤ТОВА В╤ЙНА - ОЧИМА ╥╥ СОЛДАТА
ВОЛОДИМИР КОРОЛЬ

СПОМИН ПРО В╤ЙНУ
╤М’Я НАШОГО АКТИВНОГО ДОПИСУВАЧА, ВЕТЕРАНА В╤ЙНИ ВОЛОДИМИРА МАКСИМОВИЧА КОРОЛЯ ВЖЕ ДОБРЕ В╤ДОМЕ ЧИТАЧАМ «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤» ЗА ЙОГО ПУБЛ╤КАЦ╤ЯМИ ПРО ПЕРЕЖИТИЙ ГОЛОДОМОР 1932-33 рр., СТАЛ╤НСЬК╤ РЕПРЕС╤╥ 1937-38 рр. СВ╤ДЧЕННЯ ВЕТЕРАНА Ц╤НН╤ ДЛЯ НАС ТИМ, ЩО ВОНИ - ДОКУМЕНТАЛЬН╤, АВТОР РОЗПОВ╤ДА╢ ПРО ТЕ, ЩО СУДИЛОСЯ ПЕРЕЖИТИ САМОМУ. ПРОПОНУ╢МО ВАШ╤Й УВАЗ╤ СПОГАДИ В. М. КОРОЛЯ ПРО ДРУГУ СВ╤ТОВУ В╤ЙНУ: ЯКА ВОНА - ОЧИМА ╥╥ СОЛДАТА, УКРА╥НЦЯ, ПАТР╤ОТА...

(Продовження. Поч. у № 13, 15 - 24)

В╕рити г╕тлер╕вцям СС не можна було, тим б╕льше, що особовий склад полк╕в, батальйон╕в, рот в боях за Берл╕н дуже зменшився. В ротах залишилося по 20 - 30 солдат╕в, а в батальйон╕ майора Л╕пода╓ва нас залишилося разом з оф╕церами не б╕льше 50 ос╕б. Тож був в╕дданий наказ комдива: трьом добровольцям на чол╕ з╕ ст. лейтенантом медично╖ служби, який добре волод╕в н╕мецькою мовою (пр╕звище, на жаль, забув), ст. сержанту Лантуху та мол. сержанту Королю п╕д парламентерським прапором вийти швидким маршем назустр╕ч колон╕ есес╕вських п╕дрозд╕л╕в, зупинити в м╕сц╕ зустр╕ч╕, запропонувати скласти зброю ╕ т╕льки п╕сля цього дозволити рух колони в напрямку наших в╕йськ. П╕д час во╓нних д╕й н╕мц╕в доводилося бачити або вбитими, або полоненими, без збро╖. В дан╕й ситуац╕╖ ми, тро╓ молодих во╖н╕в, зустр╕лися в╕ч-на-в╕ч ╕з досв╕дченими, ще сильними духом, м╕цними здоров’ям, вигодуваними на добрих харчах есес╕вцями. Якщо ви бачили в к╕но здоровенних рудих ганс╕в та фриц╕в, ╕з засуканими рукавами (це був травень), з вовчими оскалами на обличчях, г╕тлер╕вц╕в, як╕ звикли завжди перемагати, а не здаватись на мил╕сть переможц╕в, - точн╕с╕нько так╕ 2 травня 1945 року стояли перед нами, а ми - перед ними. ╤ для нас не було ╕ншого виходу, як звернутися до них н╕мецькою мовою, пояснити наш парламентерський обов’язок та передати побажання нашого командування: припинити кровопролиття, скласти зброю. Що ╕ншого р╕шення в дан╕й обстановц╕ просто не ╕сну╓. На все мо╓ життя запам’яталася ця мить: до сво╖х полк╕в в╕дстань була десь 500 метр╕в, а перед нами (точн╕ше, ми перед ними) стояли найв╕ддан╕ш╕ фашисти Адольфа Г╕тлера, готов╕ будь-яко╖ мит╕ натиснути на спусковий гачок автомата ╕, переступивши через наш╕ трупи, зробити спробу прориву через наш╕ вогнев╕ позиц╕╖.
Та ми витримали цю мить. Вони також. Почалося роззбро╓ння: кулемети, м╕номети (81 мм), автомати, караб╕ни, п╕столети, гранати, все складали окремо, а ми перев╕ряли. Той, хто склав зброю, ставав у стр╕й, а стр╕й самост╕йно прямував до розташування див╕з╕╖, без нашого супроводу. Там теж з нетерп╕нням чекали розв’язки, а найб╕льше - мирно╖. ╤ все було б добре, якби серед людей не ╕снувало такого недостойного явища, як зрада. Б╕льше половини есес╕вц╕в уже було роззбро╓но, ╖х взяли п╕д охорону. Ми утрьох стояли на тротуар╕ п╕д багатоповерховим будинком, оч╕кували, коли вс╕ есес╕вц╕ вийдуть на дорогу, складуть зброю. Ст. лейтенант та ст. сержант Лантух стояли окремо, метр╕в за три в╕д мене, а я був ближче до ст╕ни будинку, рад╕ючи, що небезпечне бойове завдання викону╓ться без ексцес╕в, що ми уникнули кровопролиття в цей, останн╕й для нас в Берл╕нськ╕й битв╕, день в╕йни.
Та по-╕ншому вир╕шила група есес╕вц╕в, як╕ не хот╕ли здаватися в полон, не хот╕ли складати зброю, бо, напевне, боялися в╕дплати. Цього ми не знали. З третього чи четвертого поверху по нас, парламентарях, раптом застрочив кулемет. Кул╕ впивалися в брук╕вку б╕ля наших н╕г, але нас не брали, бо кут, п╕д яким кулемет стр╕ляв, просто не дозволяв розстр╕ляти нас. Тод╕ кулеметник перев╕в стр╕льбу на дорогу, розстр╕люючи сво╖х же н╕мецьких солдат╕в та оф╕цер╕в, тих, хто вже склав зброю ╕ прямував до наших в╕йськ. Дорога була встелена трупами н╕мц╕в. А на нас, з поверх╕в, почали падати гранати, добре знайом╕ нам, з дерев’яними ручками, - ╖х нав╕ть видно було в пов╕тр╕, як летять, несучи з собою смерть.
Одна чи дв╕ гранати роз╕рвалися м╕ж мо╖ми друзями ст. лейтенантом та ст. сержантом Лантухом. Отримавши безл╕ч осколочних поранень, мо╖ друз╕ попадали, кличучи на допомогу, та й мен╕ д╕сталися два осколки у голову. Болю не в╕дчував, але почув, як гаряча кров потекла по обличч╕, спин╕, грудях. Упав ╕ я, майже п╕д ст╕ною, сили полишили мене ╕ допомогти мо╖м друзям я уже не м╕г. Все менше й менше залишалося сил, щоб хоч звестися на ноги. Майже не чув, як знову артилер╕я й танки в╕дкрили вогонь по кварталу, як п╕шла п╕хота нашого 1010-го стр. полку добивати тих, хто зас╕в за ст╕нами будинк╕в, не бажаючи кап╕тулювати. П╕дсв╕домо в╕дчував, як нас поклали на сан╕тарний в╕з ╕ в супровод╕ нашого во╓нфельдшера галопом повезли в медсанбат № 599 266-╖ стр. див╕з╕╖, що був розташований на С╕лезькому вокзал╕, який ми брали штурмом ╕ в якому довелося л╕куватися в╕д ран. Мо╖х друз╕в-парламентер╕в терм╕ново евакуювали в тиловий евакогосп╕таль. Подальша ╖хня доля нев╕дома, хоч ╕ розшукував довг╕ роки, разом з родиною Якова Лантуха з Долинського району К╕ровоградсько╖ област╕, в яких я гостював ╕ як╕ при╖жджали до мене.
Наступного дня п╕сля того, як з медсанбату перевели мене в шпиталь № 2926 5-╖ Ударно╖ арм╕╖, були зроблен╕ операц╕╖ з видалення осколк╕в з голови. П╕сля операц╕й х╕рург в╕ддав мен╕ осколки ╕ сказав, що я в сорочц╕ народився: обидва осколки затрималися в череп╕, не проникли глибше. До цього додалися позитивн╕ емоц╕╖ з приводу зак╕нчення
8 травня 1945 року Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Наступив довгожданий мир, то й одужання в╕дбувалося швидко.
День Перемоги, 9 травня 1945 року, вимушено зустр╕чав у шпитал╕, як уже згадував, на С╕лезькому вокзал╕ Берл╕на, у в╕дд╕ленн╕ поранених в голову та тих, хто отримав оп╕ки. Шпиталь, в якому л╕кувалися рядов╕ та сержанти, нал╕чував б╕льше 800 ос╕б. Оф╕цери завжди л╕кувалися окремо, в спец╕альних палатах, з╕ спец╕альним харчуванням, спец╕альними додпайками, л╕ками та ╕ншими прив╕леями. Оф╕цери, як╕ поверталися з╕ шпитал╕в та медсанбат╕в, прибувши в свою чи ╕ншу частину, негайно зверталися в пол╕тв╕дд╕ли, вимагаючи обов’язкових нагород за поранення чи контуз╕ю, а через те що кожен оф╕цер був членом ВКП(б), ╖х нагороджували в ус╕х випадках, незалежно в╕д того, який «подвиг» зд╕йснив цей оф╕цер.
Звичайно, солдати й сержанти такими прив╕леями не користувалися. Нав╕ть зд╕йснивши подвиги, солдати й сержанти, не комун╕сти ╕ не комсомольц╕, до нагородження не представлялися. Про них просто забували. Тому дуже багато солдат╕в, як╕ пройшли з боями усю в╕йну, додому поверталися лише з медалями за перемогу над Н╕меччиною чи Япон╕╓ю.
П╕сля зак╕нчення в╕йни оф╕цер╕в-фронтовик╕в, як╕ не мали нагород за подвиги п╕д час в╕йни, за м╕сцем ново╖ служби нагороджували орденами Червоно╖ з╕рки. Кр╕м цього, за безперервну службу в Збройних силах СРСР оф╕цер╕в нагороджували: за 10 рок╕в – медаллю «За бойов╕ заслуги», за 15 рок╕в – орденом Червоно╖ з╕рки, за 20 рок╕в – орденом Бойового червоного прапора, за 25 рок╕в – орденом Лен╕на. Служив п╕сля в╕йни в управл╕нн╕ округу Коттбус п╕дполковник Рудьков, який ухитрився ╕ на фронт╕ не бути, а мав ус╕ перел╕чен╕ нагороди за вислугу л╕т ╕ ходив таким соб╕ «геро╓м Союзу». Та й не в╕н один.
Про сво╖ во╓нн╕ трофе╖ промовчати не можу. В госп╕таль на С╕лезький вокзал Берл╕на мене, пораненого, привезли з польовою сумкою, в як╕й були трикутн╕ листи в╕д мами. Д╕вчини, яка б чекала на мене, ще не було. Були в сумц╕ сигари та тютюн, було два годинники – кишеньковий золотий «Павел Буре» та ж╕ночий з ланцюжком. Та ще була тепла, н╕мецьких моряк╕в-оф╕цер╕в, шк╕ряна куртка. Та коли п╕сля операц╕╖ прийшов до тями ╕ подивився в свою сумку – годинника «Павел Буре» уже не було. Сус╕д по койц╕, обгор╕лий танк╕ст, сказав, що нишпорила п╕д подушкою медсестра. Коли поранен╕ пов╕домили начальнику шпиталю про крад╕жку годинника медсестрою, то ╖╖ просто десь перевели подал╕ в╕д наших очей, а годинника привласнили. Щодо шк╕ряно╖ куртки, то й цей трофей зник. «Позичив» сус╕д з нашо╖ палати, щоб п╕ти «до д╕вчат», а якщо в╕дверто, то вкрав злодюжка, бо був уже виписаний з╕ шпиталю. Та н╕коли я не шкодував за тими трофеями, «як прийшли, так ╕ п╕шли». Бо найб╕льша ц╕нн╕сть людини - це саме життя, сов╕сть, порядн╕сть, в╕ра, а все матер╕альне - прах.
В к╕нц╕ червня 1945 року з╕ шпиталю перевели мене в батальйон для тих, хто поправля╓ться, це щось середн╓ м╕ж медсанбатом та будинком в╕дпочинку, який був розташований б╕ля озера Ванзее, на околиц╕ Берл╕на. Там ми д╕йсно в╕дпочивали, набиралися сил, готувалися до повернення в св╕й полк, а можливо, й додому.
То був ц╕кавий час у стосунках м╕ж союзницькими в╕йськами, яким була передана зах╕дна зона окупац╕╖ Берл╕на, хоча Берл╕н був взятий нашими фронтами. Кордон╕в м╕ж сх╕дною зоною та зах╕дною ще не було. З дозволу наших начальник╕в ми в╕льно зустр╕чалися з в╕йськовослужбовцями американських, англ╕йських та французьких окупац╕йних в╕йськ. Зокрема, зустр╕чався та сп╕лкувався з капралом арм╕╖ США, укра╖нцем за походженням, Антоном, р╕д якого з Полтавщини. Ц╕каво було д╕знатися в╕д нього про те, ск╕льки в╕н отриму╓ долар╕в за свою службу, як╕ п╕льги мають американськ╕ ветерани в╕йни п╕сля демоб╕л╕зац╕╖. В ╖хньому ужитку, до реч╕, нема╓ нав╕ть терм╕ну «п╕льга». Кожному ветеранов╕ в╕йни держава нада╓ негайно житло для с╕м’╖ за бажання - у м╕ст╕ чи сел╕, автомашину, кошти для придбання мебл╕в та всього ╕ншого для життя, а ще безкоштовного навчання в ун╕верситетах. Зовс╕м не те, що давали радянським ветеранам - солдатам та сержантам.
П╕сля одужання я повернувся у св╕й 1010-й стр╕лецький полк, який дислокувався в зах╕дному район╕ Берл╕на. Особовий склад 266-╖ див╕з╕╖ в той час виконував особливе завдання: демонтував за репарац╕╓ю н╕мецький в╕йськовий завод зв’язку. Демонтован╕ верстати, устаткування, злитки олова та свинцю солдати вантажили на барж╕ ╕ в╕дправляли р. Шпрее та водним каналом до Балт╕йського моря. Там перевантажували на пароплави ╕ доставляли морем у Лен╕нград, де будували новий завод.
Кр╕м солдат╕в та сержант╕в, на демонтаж╕ заводу працювали д╕вчата з радянського ф╕льтрац╕йного табору репатр╕ант╕в, як╕ були визволен╕ з н╕мецького рабства та загнан╕ насильно в радянську неволю.
(Дал╕ буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6044

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков