Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 20.06.2008
НАКАЗ
ВАСИЛЬ БИКОВ

СПОМИН ПРО В╤ЙНУ

ОПОВ╤ДАННЯ

Зв’язку не було вже двадцять хвилин. Двадцять хвилин телефон╕ст П’ятрашк╕н, з╕гнувшися в кутку бл╕ндажа над польовим комутатором, то вимогливо, то лаг╕дно, то дзв╕нким хлоп’ячим криком, то шепотом повторював в запот╕лу трубку найпотр╕бн╕ший зараз у св╕т╕ позивний – «Клен». Але «Клен» мовчав, загадково прита╖вшися десь на другому к╕нц╕ проводу. Зате сус╕дн╕й на комутатор╕ клапан з ол╕вцевим написом «Волга», майже не закриваючися, судорожно тремт╕в: д-р-р-р-р, д-р-р-р… До самого нутра протинало П’ятрашк╕на це деренчання, ╕ в╕н раз по раз квапливо перемикав штепсель ╕ в╕д прикрост╕ так стискав у промерзлому кулац╕ трубку, що аж б╕л╕ли суглоби на пальцях. Пригн╕чений власним безсиллям, телефон╕ст з мовчазною пок╕рн╕стю слухав далекий сердитий голос двадцять першого – ╖хнього командира полку:
 - Чорт в╕зьми, коли ви дасте «Клена»? – хрип╕в у трубц╕ його негучний суворий бас. – Де начальник зв’язку?
 Кап╕тан Полозов того не чув, але за якоюсь одному йому в╕домою прикметою здогадувався, що його вимага╓ командир, ╕, прис╕вши б╕ля П’ятрашк╕на, волосистою к╕стлявою рукою брав трубку. Його дуже худе, немолоде вже, дуже строге ╕ заклопотане обличчя стислося в передчутт╕ яко╖сь суворо╖ неминучост╕.
 - ╢сть, товаришу двадцять перший! Наказ буде виконано – зв’язок буде, - спок╕йно ╕ твердо казав кап╕тан, ╕ П’ятрашк╕н, стиснувши усе т╕ло в╕д ос╕ннього холоду ╕ в╕д цього незбутнього клопоту, дивився, як ще б╕льше хмурн╕ли кап╕танов╕ запал╕ оч╕.
 Зв’язок був необх╕дний – т╕льки в╕н м╕г врятувати полк в╕д т╕╓╖ страшно╖ б╕ди, яку несли фашистськ╕ танки, прорвавшись зв╕дкись з флангу в полков╕ тили. Недалеко десь ╕з ними змагалася транспортна рота ╕ комендантський взвод, але П’ятрашк╕н, заклопотаний комутатором, не бачив ╕ не чув того бою – в╕н т╕льки в╕дчував спиною, як здригалася в╕д вибух╕в земля. Часом вона здригалася так сильно, що з д╕рки на середин╕ бл╕ндажа живим струменем сипався п╕сок, ╕ в кутку, де стояла п╕дпора, котилися кам╕нчики ╕ сух╕ грудки глини. П’ятрашк╕н за невеликий терм╕н свого фронтового життя ще не втрапляв до тако╖ халепи перед н╕мецькими танками, ╕ в╕д суворих вимог командира полку, ╕ в╕д напруженого оч╕кування, коли, нарешт╕, в╕дновиться зв’язок ╕ в╕дгукнеться та батарея, на котру тепер була вся над╕я.
 Окр╕м П’ятрашк╕на ╕ начальника зв’язку, у цьому в╕дбитому в н╕мц╕в бл╕ндаж╕ з перетертим солом’яним порохном на п╕длоз╕ був ще ╓фрейтор Бутенко – кремезний мовчазний парубок у в╕йськовому бушлат╕ з повириваними ╜удзиками. В╕н виглядав завидно спок╕йно в цю критичну годину ╕, п╕дперши спиною ст╕ну, все смоктав товсту, у палець, самокрутку, до яко╖ мав, зда╓ться, ╓дине в житт╕ бажання. Був тут ще ╕ високий, чубатий красень сержант Симаков – перший радист полку, дуже шанований ус╕ма зв’язк╕вцями ╕ нав╕ть самим командиром, котрий, заходячи на вузол зв’язку, завжди в╕тався з сержантом за руку. Тепер Симаков був без д╕ла, бо вранц╕ вибухом м╕ни пошкодило його рац╕ю ╕ смертельно поранило його напарника Васю Болз╕на. Аж почорн╕вши лицем в╕д ц╕╓╖ подв╕йно╖ втрати ╕ сьогодн╕шн╕х невдач, в╕н з розпачливим страдницьким виглядом стояв у транше╖ б╕ля входу в бл╕ндаж ╕ стежив за узг╕рком, на якому десь трапився порив ╕ куди поб╕г уже телефон╕ст Айбеков.
 - Ех, с-собака, так ╕ гатить, так ╕ гатить… Обклав вибухами навкруги… Ех, Айбеков, ну чом так пов╕льно, швидше треба!..
 Кап╕тан Полозов в той час крутив ╕нший апарат ╕ спок╕йно, н╕би н╕чого небезпечного н╕де не сталося, наказував комусь зв’язатися з «Кленом» через якусь «Зиму», що – пам’ятав П’ятрашк╕н, – значилася в списку позивних штабу див╕з╕╖.
 Був у цьому бл╕ндаж╕ й ще один чолов╕к – молодий, мабуть, П’ятрашк╕них л╕т оф╕цер в куценьк╕й нов╕й шинел╕, з тонкою довгою ши╓ю, яка см╕шно визирала з великого ком╕ра г╕мнастерки. В╕н то п╕дходив до комутатора, то мацав виводи провод╕в заземлення, то, вслухаючись у р╕зноголосся близького бою, невесело позирав на мовчазного, заклопотаного кап╕тана. П’ятрашк╕н не знав н╕ його пр╕звища, н╕ посади, в╕н т╕льки бачив учора, як надвеч╕р’ям з’явився цей молодший лейтенант на ╖хн╕м вузл╕
зв’язку.
 П’ятрашк╕н тод╕, як ╕ тепер, обслуговував комутатор, ╕, оч╕куючи, поки Айбеков принесе вечерю, був дуже чуткий не т╕льки до сво╓╖ трубки, а й до крок╕в у транше╖. Тому в╕н одразу обернувся до дверей, коли почув там чи╖сь рухи, ╕ в незав╕шаному проход╕ пом╕тив спершу незнайом╕ кирзов╕ чоботи, пот╕м – поли зовс╕м ще ново╖ шинел╕. Невдовз╕, з╕гнувшись п╕д низькою стелею, у бл╕ндаж вл╕з молодий кирпатий в╕йськовий, п╕дперезаний жовтавим зовс╕м не поношеним ременем, в сукнян╕й п╕лотц╕, золотих погонах з одною з╕рочкою в просв╕т╕ ╕ емблемою зв’язк╕вця б╕ля ╜удзика. Певно, погано бачачи в сут╕нках бл╕ндажа, оф╕цер спинився на пороз╕ ╕ запитав:
 - Начальник зв’язку тут?
 П’ятрашк╕н, все ще розглядаючи незнайомого, мовчки кивнув головою в б╕к кап╕тана, який, примостившись на котушц╕ червоного трофейного кабелю, креслив схему зв’язку. Оф╕цер, з╕скочивши з порога ╕, цокнувши п╕дборами, розмашисто довбнув к╕нчиками пальц╕в у край п╕лотки:
 - Товаришу кап╕тан, молодший… - ╕ чомусь замовк, н╕би за╖кнувся, ╕ за якусь мить вже ╕ншим голосом, сполоханим ╕ зрад╕лим водночас, вигукнув:
 - Ой, ╤ван… ти?
 П’ятрашк╕н, опустивши в╕д вуха трубку, крутнувся в╕д свого комутатора, чекаючи, що строгий, зовс╕м не налаштований жартувати кап╕тан що-небудь крикне на цього дивака-лейтенанта, який так з╕псував сво╓ службове допов╕дання. Але кап╕тан Полозов не крикнув, в його широко в╕дкритому погляд╕ промайнуло здивування, ╕, струснувши з кол╕н папери, з розстебнутою на боц╕ сумкою, в╕н скочив назустр╕ч.
 - Аркад╕й? Зв╕дки? Як же це? – розгублено промовляв в╕н, обхопивши того за плеч╕ ╕ вдивляючись в його рад╕сне обличчя.
 - Та ось прибув, - збентежено промовив молодший лейтенант. – З училища ось… Ск╕нчив уже. При╖хав у див╕з╕ю, затим сюди…
 - Дивись ти!.. От неспод╕ванка! – все дивувався начальник зв’язку, ╕ П’ятрашк╕н подумав, що цей оф╕цер якийсь, мабуть, знайомий кап╕тана Полозова.
 Так воно, можливо, й було.
 Увечер╕ стало затишно, м╕нометн╕ вибухи стихли, т╕льки десь за пагорбком у напрямку третього батальйону тр╕щали «МГ» ╕ наш╕ «максими» та зл╕тали в чорне небо стр╕мк╕ хвости ракет. Рухлив╕ зеленуват╕ в╕дблиски мигот╕ли по ст╕нах бл╕ндажа, на бруствер╕ транше╖, де довго сид╕ли цей молодий оф╕цер ╕ начальник зв’язку. Вони все гомон╕ли ╕ гомон╕ли про щось – тихо згадували далек╕ дово╓нн╕ часи, якесь м╕сто, незнайомих людей, чуже, нев╕доме П’ятрашк╕ну життя. П’ятрашк╕н дуже хот╕в спати ╕ др╕мав непом╕тно м╕ж телефонних дзв╕нк╕в ╕ деренчанням клапан╕в ╕, др╕маючи, все слухав чи може йому снилася та розмова. Зда╓ться, оф╕цери так ╕ не здр╕мнули до ранку, а на св╕танн╕ трапилася ця б╕да з танками.
 - Ех, гади, накрили! Накрили нашого Айбекова! – залементував у транше╖ Симаков. – Упав!.. П╕дводиться… Н╕, все! Лежить!
 Туди, в траншею, в передчутт╕ недоброго подалися кап╕тан, молодший лейтенант; нав╕ть Бутенко ╕ той незграбно п╕дв╕вся з-п╕д ст╕ни ╕ пол╕з в двер╕. Утрьох вони якийсь час тупцювали у вузеньк╕й т╕сн╕й транше╖ ╕ з прича╓ною тривогою на спохмурн╕лих обличчях все вдивлялися туди, де трапилося лихо з Айбековим. П’ятрашк╕ну так само хот╕лося зирнути на той зрадливий пагорбок, але знов задзвонила «Волга», ╕ телефон╕ст у трубц╕ запитав про зв’язок.
 В ту критичну мить збуджений нетерплячий Симаков вилаявся, махнув рукою, н╕би з ус╕╓╖ сили розбиваючи щось об землю, ╕ коротко гукнув начальнику зв’язку:
 - Дайте я!
 Не чекаючи дозволу, в╕н швидко зняв рем╕нь, тремтячими руками здер ╕з себе т╕сну шинелю ╕, як шалений, скочив на бруствер.
 - Симаков, дивися ж! – гукнув навздог╕н кап╕тан. В╕н, мабуть, жал╕в цього радиста ╕ хоч якоюсь порадою хот╕в застерегти сержанта в╕д т╕╓╖ небезпеки, що на взг╕рку чекала на нього. 
 Знов потяглися довг╕ хвилини оч╕кування. П’ятрашк╕н все подмухував у трубку, спод╕ваючись зловити хоч як╕сь прикмети зв’язку, але нав╕ть модуляц╕╖ не було як ╕ ран╕ше. За спиною, десь удалечин╕, гули вибухи, щось здригалося ╕ стогнало – здавалось, якийсь п╕дземний силач вертиться там ╕ зло бурчить, н╕як не знаходячи соб╕ зручного м╕сця. Звук╕в ╕ якихось невиразних рух╕в там поб╕льшало, долинав уже й гурк╕т мотор╕в, якийсь далекий протяжний гул. П╕сок з д╕рки вже сипався пост╕йно – н╕би тоненький струмочок, дзюрчав ╕ дзюрчав у солом╕.
 П’ятрашк╕н так ╕ не пом╕тив, що сталося з Симаковим, лиш мовчазне ╕ напружене кап╕танове обличчя боляче пересмикнулося, ╕ оф╕цер незвично зло ╕ розпачливо вилаявся. Затим в╕н, вже не стримуючи свого хвилювання, гучним, якимсь чужим голосом, в╕д якого аж здригнулася в П’ятрашк╕на трубка, скомандував ╓фрейтору:
 - Бутенко – вперед!!!
 П’ятрашк╕н ╕ здивувався, ╕ злякався – ще жодного разу не чув в╕н такого командирового окрику ╕ повними жаху очима дивився на кап╕тана. Бутенко немов завмер у сво╖й флегматичн╕й незрушност╕, т╕льки ще щ╕льн╕ше примружив завжди заспан╕ оч╕. П╕сля к╕лькох глибоких затяжок, в╕н загасив св╕й недопалок, припасливо поклав його до п╕лотки ╕, знявши з ременя автомат, н╕би йдучи на якусь буденну справу, незграбно вил╕з ╕з транше╖. На бл╕ндаж╕ протупот╕ли його важк╕ кроки; певно, зрушена ними, з кутка на в╕чко комутатора упала ╕ розсипалася грудочка засохло╖ земл╕.
 В транше╖ б╕ля входу лишилися дво╓. Кап╕тан Полозов, судорожно вчепившись пальцями в бруствер, впивався поглядом у далеч╕нь, куди б╕г Бутенко. Поруч, пл╕ч о пл╕ч, стояв такий же мовчазний молодший лейтенант – в╕н, мабуть, хвилювався ╕, ледь стримуючись, кусав сво╖ поб╕л╕л╕ тонк╕ уста.
 П’ятрашк╕н вже не слухав телефонних дзв╕нк╕в, в╕н н╕би оглух до свого комутатора, уся його увага з╕йшлася тепер на обличч╕ його командира. У пов╕тр╕ тим часом все б╕льшало гуркоту, угор╕ щось вищало, м╕нн╕ вибухи трясли, хитали землю - там, на пагорб╕, Бутенку, мабуть, було дуже нелегко. Скам’ян╕лий кап╕тан з випнутим наперед к╕стлявим п╕дбор╕ддям, жилавою ши╓ю ╕ стр╕мким розльотом волохатих бр╕в здавався чужою, ╕накшою, загадковою людиною. Але ось раптом здригнулись т╕ його брови ╕ в очах майнула знайома т╕нь злост╕. П’ятрашк╕н враз здогадався, що десь там трапилася нова б╕да, ╕ аж прип╕днявся на кол╕нах, в╕дчуваючи свою чергу на страшну ╕ неминучу справу. Н╕би пружина, туго стиснувся, боючись того й оч╕куючи, в╕н готовий був ринутися туди, де вже зникли тро╓ його товариш╕в, - потр╕бне було т╕льки перше командирове слово. Однак кап╕тан глухо ╕ придушено, але як ╕ ран╕ше невблаганно ╕ суворо скомандував:
 - Молодший лейтенант Полозов! Дати зв’язок!
 Молодий оф╕цер мерзлякувато пересмикнув плечима, якось боком зиркнув на кап╕тана, н╕би хот╕в щось сказати, але не сказав н╕чого. Зате в його очах спалахнула така невимовна туга, що нав╕ть П’ятрашк╕ну в бл╕ндаж╕ чомусь стало кепсько. Однак кап╕тан, зда╓ться, не пом╕чав того, - суворий ╕ впертий, в╕н чекав в╕д оф╕цера виконання наказу ╕ навмисне не дивився на нього. ╤ молодший лейтенант п╕сля недовго╖ мовчазно╖ паузи натренованим спритним ривком скочив на бруствер. У вузьк╕й щ╕лин╕ дверей майнули ╕ зникли його нов╕ кирзов╕ чоботи з рядами нестоптаних шип╕в на гумов╕й п╕дошв╕.
 Залишившись один у транше╖, кап╕тан якось розм’як обличчям, втратив свою сувору затят╕сть – неприхован╕ розпач ╕ б╕ль скривили його бол╕сн╕ риси. Щось жал╕сне оволод╕ло ним, в незрозум╕л╕й П’ятрашк╕ну знемоз╕ в╕н все б╕льше схилявся на бруствер, н╕би спрямовуючись за тим, кого щойно послав на страшну справу.
 - Прав╕ше, прав╕ше бери! – гукнув в╕н усл╕д молодшому лейтенанту.
 П’ятрашк╕н не знав, як б╕г той молодий оф╕цер, але, певно не так, як треба було, бо кап╕тан на пил розтираючи пальцями грудки земл╕, лише скрип╕в зубами ╕ шепот╕в, вже не маючи над╕╖, що його почують:
 - Аркад╕й, прав╕ше! Прав╕ше, братику!... Ех!..
 Почувши цей розпачливий шеп╕т, П’ятрашк╕н раптом усв╕домив, що того молодшого лейтенанта кап╕тан так само назвав Полозовим. Молодого телефон╕ста це ще б╕льше вразило – в╕н в╕дчував уже що тут сталося щось драматичне, яке тяжко було зрозум╕ти зараз, ╕ т╕льки дуже хот╕лося, щоб хоч не сп╕ткало цих людей якесь нещастя. ╤ напружившись увесь, з прикладеною до вуха трубкою, в╕н виструнчився, як ╕ кап╕тан, ╕, боячись моргнути, дивився на скривлене болючою гримасою обличчя командира.
 А там, десь у в╕дкрит╕й ос╕нн╕й далеч╕н╕, усе ревло ╕ гримкот╕ло.
З шелестом, шурхотом ╕ виском прол╕тали в п╕днебесс╕ снаряди, бухкала, ахкала, стогнала земля. Телефон╕ст з «Волги» усе вимагав зв’язку з «Кленом», але П’ятрашк╕н вже не в╕дпов╕дав йому.
 ╤ те, чого так чекав ╕ боявся П’ятрашк╕н ╕ в╕д чого кам’ян╕в кап╕тан, трапилось. В╕д того жахливого видовиська Полозов раптом обхопив обличчя руками, застогнав ╕ хитнувся. П’ятрашк╕н, мертв╕ючи в╕д жаху, кинув трубку ╕ кинувся до командира, але той зараз же випростався ╕ зустр╕в телефон╕ста вже владним суворим поглядом страшних, якихсь осклян╕лих очей.
 - Назад! – вигукнув в╕н. – Тримати зв’язок!
 А сам, як ╕ недавно Симаков, розстебнув рем╕нь, скинув сумку, шпурнув у траншею шинелю ╕ в одн╕й г╕мнастерц╕ з орденами на грудях кинувся в гримкотливий прост╕р поля.
 Залишившись один, П’ятрашк╕н раптом в╕дчув, як його душу охопив страх. Прикутий до сво╖х обов’язк╕в, в╕н не бачив, що в╕дбува╓ться нагор╕, не знав, де були т╕ танки, що наробили б╕ди, в╕н в╕дчув себе слабким ╕ покинутим. Але недавн╕й приклад його товариш╕в, ще не усв╕домлений ╕ не зовс╕м зрозум╕лий вчинок кап╕тана змушували зв’язк╕вця переборювати страх ╕ терп╕ти. В╕н уже не зважав на диркання «Волги», ув╕мкнув ╕ не виймав штепселя з «Клена» ╕ слухав, слухав. ╤ в╕д напруженого бажання почути йому часом нав╕ть здавалося невиразним поклацування контакт╕в, здавалося, ось-ось загомонить зв╕дти далекий голос, але минав час, ╕ все залишалося як ╕ ран╕ше.
 Врешт╕, не зм╕гши витримати нев╕домост╕ ╕ оч╕кування, телефон╕ст поклав на солому трубку ╕ вискочив з бл╕ндажа. За якийсь к╕лометр на зораному косогор╕ пихкали ╕ пихкали зовс╕м не страшн╕ здалеку кущист╕ вибухи м╕н. Весь схил пагорба був подзьобаний ╖хн╕ми чорними, схожими одна на одну, плямами, ╕ серед них П’ятрашк╕н пом╕тив вдалин╕ маленького, якогось дивно пов╕льного ╕ м╕зерного кап╕тана Полозова. В╕н, мабуть, знайшов к╕нц╕ перебитого кабелю ╕, схилившись, з ус╕╓╖ сили стягував ╖х з пагорба, подал╕ в╕д цього невпинного танцю смерт╕. Спереду, позаду ╕ з бок╕в оф╕цера все пирскали, н╕би проривалися з-п╕д земл╕, вибухи м╕н, а в╕н, не зважаючи на це, робив свою справу. П’ятрашк╕н, дивлячись на нього тод╕, чомусь не в╕дчував уже страху за сво╓ життя – його охопило бажання, нев╕дворотне бажання, аби хоч якось обминула оф╕цера б╕да, дала зробити те, що тепер було важлив╕ше за життя людини.
 Але, мабуть, неможливо було довго вц╕л╕ти у ц╕й хуртовин╕ вибух╕в, ╕ незабаром те, неминуче, сп╕ткало й кап╕тана. Уже майже б╕ля самого п╕дн╕жжя пагорба пирснув ╕ затулив людину широкий, клубчастий кущ вибуху. П’ятрашк╕н похолод╕в увесь ╕ к╕лька безк╕нечних секунд чекав, поки осяде пил ╕ земля, ╕ тод╕ на краю ново╖ чорно╖ плями показалося щось жахливе, що лишилося в╕д начальника зв’язку.
 То╖ ж мит╕ телефон╕ст в╕дчув, що настала ╕ його черга. «Волга» в комутатор╕ з’╓днана з «Кленом», коли в╕дновиться л╕н╕я, вони в╕дразу зв’яжуться, а коли н╕… Коли н╕, то й в╕н тут все одно вже не буде потр╕бний. Надихнутий могутньою силою ще не виконаного наказу, в╕н обперся руками на бруствер ╕ плигнув нагору. ╤ тод╕ в бл╕ндаж╕ наполегливо й гучно задзвонив апарат.
 Не в╕дразу нав╕ть втямивши, що сталося, повиснувши животом на краю транше╖, П’ятрашк╕н якийсь час нерухомо слухав заливистий виклик ╕ пот╕м кинувся до комутатора.
 - «Резеда», «Резеда», як мене чу╓те?.. Де ви там пропали?... Говорить «Клен»…
 Телефон╕ст зрозум╕в, що це порятунок, ╕ майже ф╕зично в╕дчув, як звалилася з його душ╕ половина величезного горя. Щ╕льно стиснувши тремтлив╕ вуста, в╕н квапливо з’╓днався з «Волгою» ╕, трохи пересиливши себе, закричав в зап╕тн╕лу б╕ля рота трубку:
 - «Волга», «Волга»… передайте двадцять першому ╖хн╕й наказ виконано… Зв’язок ╓! ╢ зв’язок! Говор╕ть з «Кленом»… Що? Начальник зв’язку?... Нема вже начальника зв’язку… Нема н╕кого… Говор╕ть з «Кленом»…
 1958 р.
 Переклад з б╕лорусько╖
Данила КОНОНЕНКА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 20.06.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6048

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков