Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 27.06.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 27.06.2008
ДВАНАДЦАТЬ РОК╤В РОЗЧАРУВАНЬ ТА НАД╤Й

АКТУАЛЬНО!

28 червня – День Конституц╕╖ Укра╖ни

Основний Закон - перша Конституц╕я незалежно╖ укра╖нсько╖ держави - була прийнята 28 червня 1996 року на V сес╕╖ Верховно╖ Ради Укра╖ни 2-го скликання. Депутати працювали над проектом, залишаючись у сес╕йн╕й зал╕ всю н╕ч ╕з 27 на 28 червня, узгоджуючи найб╕льш сп╕рн╕ статт╕ проекту - про державну символ╕ку,  державну мову й про право приватно╖ власност╕ в держав╕.
1996 року колишн╕й Президент Леон╕д Кучма поставив Верховну Раду перед суворим вибором: прийняття пропрезидентського вар╕анту Конституц╕╖ на референдум╕ «у пакет╕» з розпуском парламенту або прийняття Основного Закону в парламент╕ у тому вигляд╕, який депутати зум╕ють узгодити. Тод╕ це вдалося. Парламентар╕ змогли об’╓днатися, ╕ здоровий глузд перем╕г. Прийняття Конституц╕╖ закр╕пило правов╕ засади незалежно╖ Укра╖ни, ╖╖ суверен╕тет ╕ територ╕альну ц╕л╕сн╕сть ╕ стало найважлив╕шим кроком у забезпеченн╕ прав людини ╕ громадянина, сприяло подальшому п╕двищенню м╕жнародного авторитету Укра╖ни на св╕тов╕й арен╕. М╕жнародн╕ експерти визнали нашу Конституц╕ю одн╕╓ю з кращих у св╕тов╕й практиц╕.
У 2004-у Леон╕д Кучма, який все ще м╕г вплинути на пол╕тичну ситуац╕ю, дозволив В╕кторов╕ Ющенку стати сво╖м правонаступником за умови внесення як╕сних зм╕н до Конституц╕╖. У результат╕ парламенту було повернено право призначати м╕н╕стр╕в, якого в╕н добров╕льно позбувся 1996 року, зам╕сть розпуску Верховно╖ Ради Президентом. 8 грудня 2004 року Верховна Рада затвердила закони про внесення зм╕н до Конституц╕╖ та про внесення зм╕н до Закону про вибори Президента (про переголосування 2-го туру вибор╕в).
Закон про зм╕ну Конституц╕╖ передбачав перех╕д в╕д президентсько-парламентсько╖ до парламентсько-президентсько╖ форми правл╕ння, формування уряду коал╕ц╕╓ю депутатських фракц╕й ╕  продовження терм╕ну повноважень Верховно╖ Ради до 5 рок╕в.
П╕сля тривалих дискус╕й зм╕ни до Конституц╕╖ врешт╕-решт були внесен╕. Здавалося б, ц╕лком нормальний процес вдосконалення Основного Закону, природний ╕ лог╕чний для будь-яко╖ ╓вропейсько╖ демократ╕╖, у нас проходив дуже важко, досить пригадати дискус╕╖ в парламент╕ та компром╕сне голосування у грудн╕ 2004 року, коли зм╕ни до Конституц╕╖ були прийнят╕, ╕ Президентом став В╕ктор Ющенко. Тод╕ навряд чи хтось м╕г подумати, що не мине ╕ трьох рок╕в, як зм╕ни Основного Закону знову  ╕н╕ц╕юватимуться.
Взагал╕, якщо пор╕внювати першу половину 1996 ╕ 2008 рок╕в, вони мають багато сп╕льного. Правда, тод╕ Президент ╕ Кабм╕н д╕яли н╕бито в одн╕й особ╕ ╕ були сильн╕шими, а авторитет парламенту тримався в основному на особист╕й популярност╕ колишнього сп╕кера Олександра Мороза. Сьогодн╕ протистояння проходить по ос╕: президент - уряд при нездатност╕ парламенту, в якого нема╓ н╕ переважно╖ б╕льшост╕, н╕ продуктивно╖ коал╕ц╕╖, конструктивно впливати на законотворчий процес. Президент В╕ктор Ющенко, який створив Нац╕ональну конституц╕йну раду, покликану розробити проект ново╖ редакц╕╖ Основного Закону, п╕сля роз’яснення Конституц╕йним Судом законност╕ зм╕ни Конституц╕╖ шляхом народного референдуму, вир╕шив звернутися прямо до народу.
18 кв╕тня Конституц╕йний Суд Укра╖ни вин╕с р╕шення, зг╕дно з яким Конституц╕я держави може бути зм╕нена за результатами всенародного референдуму, в обх╕д парламенту, але т╕льки «в порядку, визначеному Конституц╕╓ю ╕ законами Укра╖ни». Цей вердикт КС дуже важливий, оск╕льки Президент кра╖ни хот╕в би зм╕нити Основний Закон на користь посилення сво╖х повноважень.
У свою чергу Парт╕я рег╕он╕в ╕ БЮТ за те, щоб це питання вир╕шувалося у Верховн╕й Рад╕. Опозиц╕йна ПР виступа╓ за завершення конституц╕йно╖ реформи, посилення прав м╕сцевого самоврядування та усунення двох центр╕в впливу на виконавчу владу (президент ╕ прем’╓р).
Законопроект коал╕ц╕йного БЮТ передбача╓ л╕кв╕дац╕ю облдержадм╕н╕страц╕й, як╕ п╕дпорядковуються президентов╕ (як вар╕ант - п╕дпорядкування глав обладм╕н╕страц╕й уряду), ╕ створення виконавчих ком╕тет╕в при обласних радах, як╕ ╓ виборними органами. За словами глави Секретар╕ату Президента В╕ктора Балоги, у проект╕ зм╕н Конституц╕╖ БЮТ пропону╓ться по╓днувати депутатство у Верховн╕й Рад╕ з роботою м╕н╕стра, зменшити прох╕дний бар’╓р, але проводити вибори двома турами, запровадити для народних депутат╕в ╕мперативний мандат.
Документ передбача╓ також сутт╓ве обмеження повноважень президента, вочевидь, з метою усунення впливу глави держави на д╕яльн╕сть виконавчо╖ влади. БЮТ висловлю╓ться й за те, щоб зм╕ни до Основного Закону готувалися парламентською ком╕с╕╓ю, а не Нац╕ональною конституц╕йною радою при президентов╕. Сам глава держави вважа╓ створення парламентсько╖ конституц╕йно╖ ком╕с╕╖ незаконним, оск╕льки для цього ма╓ бути в╕дпов╕дний закон, якого нин╕ нема╓.
Коал╕ц╕я в Рад╕, до яко╖ входять БЮТ ╕ пропрезидентський блок «Наша Укра╖на - Народна самооборона», нал╕чу╓ сьогодн╕ лише 225 голос╕в. Прийняти нову Конституц╕ю могли б, об’╓днавшись, найб╕льш╕ фракц╕╖ - Парт╕я рег╕он╕в ╕ БЮТ. Але про це поки що нав╕ть ╕ мови не ведеться.
Так що свою 12-ту р╕чницю Конституц╕я Укра╖ни навряд чи зустр╕не оновленою...
П╕дготувала Тетяна НОВ╤КОВА (Укр╕нформ).


Презид╕я Верховно╖ Ради та Рада м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим прив╕тали кримчан ╕ вс╕х громадян Укра╖ни з державним святом - Днем Конституц╕╖ Укра╖ни.
28 червня 1996 року прийнято Основний Закон держави - Конституц╕ю Укра╖ни, яка стала найважлив╕шим пол╕тико-правовим документом, що закр╕пив загальновизнан╕ ц╕нност╕ сучасно╖ цив╕л╕зовано╖ держави, ор╕╓нтири розвитку Укра╖ни, ╖╖ позиц╕╖ в м╕жнародних в╕дносинах, говориться у прив╕танн╕.
З огляду на досв╕д передових кра╖н св╕ту, Конституц╕я Укра╖ни заклала фундамент для становлення й розвитку демократично╖, соц╕ально╖ й правово╖ держави, в як╕й людина, ╖╖ життя, честь ╕ г╕дн╕сть, недоторканн╕сть ╕ безпека визнаються найвищими соц╕альними ц╕нностями. Норми Основного Закону спрямован╕ на утвердження громадянського миру ╕ злагоди, забезпечення стаб╕льного соц╕ально-економ╕чного розвитку держави й благополуччя кожного громадянина. Дванадцять рок╕в, що пройшли в╕д дня прийняття Конституц╕╖, п╕дтвердили, що реал╕зац╕я ╖╖ норм усп╕шно зд╕йсню╓ться завдяки кроп╕тк╕й сп╕льн╕й робот╕ орган╕в влади вс╕х р╕вн╕в, значним сп╕льним зусиллям вс╕х громадян Укра╖ни, консол╕дац╕╖ сусп╕льства, ╓дност╕ й вза╓морозум╕нню. Кримська влада побажала вс╕м м╕цного здоров’я, невичерпно╖ енерг╕╖, непорушно╖ в╕ри в щасливе майбутн╓ нашо╖ кра╖ни та ╖╖ жител╕в.
Заходи до Дня Конституц╕╖ Укра╖ни. 27 червня: 11.00 - вручення державних нагород ╕ в╕дзнак АРК (зал зас╕дань ВР АРК, 2-й поверх);
14.00 - урочисте з╕брання (Кримський укра╖нський музичний театр).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 27.06.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6054

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков