Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 11.07.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 11.07.2008
ОЙ НА ╤ВАНА ТА Й НА КУПАЛА...

ТАМ Д╤ВЧИНОНЬКА КВ╤ТИ ЗБИРАЛА. КВ╤ТИ ЗБИРАЛА, В╤НОЧКИ ПЛЕЛА, ДО Р╤ЧКИ НЕСЛА, В ВОДУ ПУСКАЛА...
У минул╕ вих╕дн╕ на берез╕ С╕мферопольського водосховища мешканц╕ кримсько╖ столиц╕ та гост╕ м╕ста в╕дзначили давн╓ слов’янське свято Купала.
За орган╕зац╕ю свята, оргком╕тет якого очолили «св╕тличани» - Олекс╕й Носаненко та авторка цих рядк╕в, цього року активно взялася молодь: студенти р╕зних факультет╕в Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ В. ╤. Вернадського, Нац╕онально╖ академ╕╖ природоохоронного та курортного буд╕вництва, Тавр╕йського гуман╕тарно-еколог╕чного ╕нституту ╕ нав╕ть В╕нницького торговельно-економ╕чного ╕нституту та й просто юнаки та д╕вчата, яким ц╕каво було не т╕льки прийти посп╕вати п╕сень, поплести та половити в╕нки ╕ поводити хороводи за давн╕ми звичаями, а й створити маленьку казку. Адже у кожному з нас живе дитина, яка в╕рить у диво.
Допомогли зд╕йснити задумане представники Кримського в╕дд╕лення Сп╕лки майстр╕в ковальського мистецтва Укра╖ни, колектив редакц╕╖ газети «Кримська св╕тлиця» та ВГО «Наша Укра╖на».
Цього року, на в╕дм╕ну в╕д ус╕х попередн╕х, у святкуванн╕ Купала з’явилися новинки - майстер-класи. Учасники та гост╕ свята могли спробувати себе у ткацтв╕ на верстат╕ та дощечках разом з Олександрою Троф╕мовою, гончарств╕ - разом з ╤лоною Чупах╕ною, розмальовуванн╕ масок - з Олею Шостак. Також ус╕ бажаюч╕ могли в╕дчути себе чар╕вниками за допомогою с╕мферопольських фай╓р╕в - людей, як╕ чаклують з вогнем. Вони охоче д╕лилися сво╖м ум╕нням з присутн╕ми на свят╕.
Безперечно, не могло об╕йтися вшанування бога л╕тнього Сонця ╕ без пускання на воду в╕нк╕в, прикрашання Купайлиц╕ (вербово╖ г╕лки) стр╕чками, створення з трави ляльок Марени та Купала, запалювання купальсько╖ ватри та стрибання через не╖, пускання у воду  вогняного колеса - Коструба, катання на чар╕вн╕й гойдалц╕.
Та, кр╕м ус╕х обов’язкових атрибут╕в свята, орган╕затори вир╕шили, що треба зробити щось особливе й незабутн╓. А тому у стил╕ ленд-арту (╕мпров╕зац╕я на природ╕!) поставили виставу. Основною темою п’╓си було кохання богин╕ Лади (у виконанн╕ Мар╕╖ Козачок) й смертного ╤вана (Дмитро Макарчук), яке перемага╓ зл╕ чари Марени (у виконанн╕ Мар╕╖ Мисково╖ та Ольги Носово╖) та л╕сово╖ нечист╕ на чол╕ з К╕к╕морою (Катериною Галям╕ною) за допомоги бога Семияра (його грав Серг╕й Горд╓╓в), в╕йта (╢вген Самох╕н) та ус╕х присутн╕х на свят╕ людей. До реч╕, саме на м╕сц╕, де головний герой театрал╕зованого д╕йства ╤ван випадково, але таки знайшов кв╕тку папорот╕, й була запалена головна святкова ватра, через яку стрибали молод╕ пари та т╕, хто у маг╕чну н╕ч хот╕в знайти свою долю. А у казку ус╕х присутн╕х через вогнян╕ ворота провели волхви (Петро Калуг╕н та Олекса Носаненко).
╤ хоча ус╕ актори, як╕ взяли участь у постановц╕, - не профес╕онали, але ╖м вдалося передати той особливий дух свята - прокласти стежинку до серця кожного. Адже п╕д час святкового д╕йства не було пауз - пост╕йно щось в╕дбувалося. Люди охоче брали участь в ╕грах, танцях, в╕дгадуванн╕ загадок. За правильн╕ в╕дгадки була й винагорода - справжня кована п╕дкова, яка д╕сталася наймолодш╕й учасниц╕ свята.
А як не згадати тут про в╕дро домашн╕х вишень, яке принесла на свято родина Рожк╕в - Ольга та Олег. Стигл╕ червон╕ ягоди не лише смакували,  даруючи тепло л╕тн╕х сонячних промен╕в ус╕м присутн╕м, а й вдало були використан╕ при оздоблен╕ д╕вчатами купальських в╕нк╕в та Купайлиц╕. Останню пот╕м за стародавн╕м звича╓м втопили, щоб наступного року: «Наша Купайлиця росла - виростала, а на той р╕к ще кращою стала!»
Ц╕каво було спостер╕гати, як гост╕ та учасники д╕йства «роз╕гнали» дощ, який грозився от-от пролитися з с╕рих хмар на ╖хн╕ голови. А може, то прадавн╕ боги ╖м допомогли, хто зна╓... Вт╕м, зранку добряча л╕тня злива не оминула табору, у якому залишилися ус╕ т╕, хто вир╕шив, знову ж таки, за давн╕м звича╓м, зустр╕ти св╕танок п╕сля купальсько╖ ноч╕. Але «небесна вода» н╕кому не з╕псувала настрою! Прибравши п╕сля себе, мешканц╕ купальського наметового м╕стечка роз╕йшлися по дом╕вках, спод╕ваючись зустр╕тися наступного року о т╕й же пор╕ на тому ж м╕сц╕ за т╕╓ю ж ц╕кавою та веселою справою!
Заплету в╕ночок,
Заплету шовковий,
На щастя, на долю,
На чорн╕╖ брови.
Ой пущу в╕ночок
Та й на бистру воду,
На щастя, на долю.
Милому на вроду.
Ой пливи, в╕ночку.
Дол╕ за водою.
На щастя, на долю,
Милому за мною.
Користуючись нагодою, хочемо подякувати ус╕м тим, хто активно долучився до орган╕зац╕╖ свята. Без вас купальська ватра не була б такою яскравою, а купальська н╕ч - такою ц╕кавою!
Катерина КРИВОРУЧЕНКО.
Фото О. НОСАНЕНКА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 11.07.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6110

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков