Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 11.07.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 11.07.2008
ЧОМУ НЕ ПРИ╥ХАВ ФРАНАК ВЯЧОРКА?

Б╤ЛОРУСЬК╤ БУДН╤

Чотири роки тому наше кримське «Джерельце» надрукувало в╕рш Данила Кононенка «Укра╖нською – «Джерельце», б╕лоруською – «Крын╕чка»!» Там було вм╕щене ╕ фото д╕тей тод╕шнього л╕дера б╕лоруського народного Фронту (БУФ) В╕нцука Вячорк╕ – Франака (Франциска) ╕ Ружани.
 А 18 червня 2004 року у молод╕жному додатку «Будьмо!» було вм╕щено переклад статт╕ з б╕лорусько╖ газети «Трыкутн╕к», називалася вона «Л╕цэ╕сты штурмуюць Ки╖в».
 Дещо процитую: «…У Б╕лорус╕ нас так не розум╕ли, як розум╕ли в Укра╖н╕. Що ц╕каво: як т╕льки ми почали розмовляти б╕лоруською, вс╕ навколо переходили на р╕дну укра╖нську, ╕ ми одне одного розум╕ли».
 «У Конгрес╕ укра╖нських нац╕онал╕ст╕в в╕дбулася сво╓р╕дна конференц╕я. Тривала вона зо дв╕ години. Було при╓мно, що б╕лоруськими проблемами тут так сильно ц╕кавляться…»
 «Ки╖в залишив багато вражень. Затишний ╕ гарний, в╕н дуже чимось нагадував В╕льнюс, т╕льки з присмаком Сходу: т╕ ж неширок╕ вулички, добре продумана арх╕тектура ╕ м╕ська забудова, прив╕тн╕ люди. У Ки╓в╕, як ╕ у В╕льнюс╕, почува╓шся справжньою людиною, справжн╕м б╕лорусом».
 Чотири роки тому я пропонував юному Вячорц╕ при╖здити не лише до Ки╓ва, але й до Львова. Радив установити т╕сн╕ контакти з кримською молоддю. Франак об╕цяв при╖хати, ╕дея актив╕зац╕╖ укра╖нсько-б╕лоруських вза╓мин йому подобалася.
 Чому ж не при╖хав? Це вже тут, у М╕нську, стало зрозум╕ло – чому. Нар╕ка╓мо на свою неньку-Укра╖ну: мовляв, не дба╓ про укра╖нське. А точн╕ше було б сказати – «недостатньо дба╓». На б╕лоруському «безриб’╖» такий п╕дх╕д вважався б ще ц╕лком прийнятним. Ба, нав╕ть патр╕отичним! А що б засп╕вали укра╖нц╕, якби держава перетворилася на люту мачуху б╕лоруського зразка?
 Нам уже й не в╕риться, що таке може бути. А у них, виявля╓ться, може! Боротьба за ковток св╕жого нац╕онального пов╕тря – це звичайн╕ б╕лоруськ╕ будн╕. Арешти, провокац╕╖, побиття – все це нев╕д’╓мна частина побуту нац╕онально ор╕╓нтованого б╕лоруса. Тому й не до Криму хлопцям, не до карпатських полонин ╕ не до льв╕всько╖ кави… Живуть в╕дносно «герметично», бо в╕дчувають велику в╕дпов╕дальн╕сть за долю кра╖ни. Кожен «багнет» на обл╕ку, кожен вояк повинен в╕дчувати поряд плече побратима. Особливо велике навантаження ляга╓ на актив╕ст╕в, л╕дер╕в. А Франак саме з таких. Тож мав нагоду познайомитися з тюрмами р╕дно╖ кра╖ни, може розпов╕дати про них як справжн╕й фах╕вець:
 - Тюрми, у яких сидять тисяч╕ пол╕тв’язн╕в (а за останн╕ роки, д╕йсно, через тюрми пройшли тисяч╕ людей!) – це адм╕н╕страц╕йн╕ тюрми. Там ситуац╕я жахлива, причому вона пог╕ршу╓ться. Очевидно, Лукашенко особисто ц╕кавиться умовами утримання «пол╕тичних» ╕ да╓ в╕дпов╕дн╕ вказ╕вки. Це в╕дчува╓ться. Ран╕ше можна було давати харчов╕ передач╕, теплий одяг, спальн╕ м╕шки, в╕там╕ни. Тепер н╕чого передавати не можна. П╕д час важливих пол╕тичних акц╕й людей у камери «затрамбовують» ст╕льки, що важко розм╕ститися. Прогулянки заборонен╕, душ – раз у с╕м, а то й десять дн╕в. Фактично нема╓ св╕тла, х╕ба що маленька «квартирка» (причому, найчаст╕ше вибита), останн╕м часом з’явилися й пацюки…
 Одним словом, у побутовому сенс╕ однозначно краще у крим╕нальних тюрмах! Пол╕тичних в’язн╕в не виводять на прогулянки ╕ не дозволяють ╖м працювати. А це великий м╕нус, адже вийти на св╕же пов╕тря для «зека» - майже свято! Сид╕ти ж к╕лька д╕б у смердючому цементному м╕шку – велике випробування… ╤ хоча формально вважа╓ться, що н╕яких пол╕тв’язн╕в у Б╕лорус╕ нема╓, кожен прапорщик, кожен сержант внутр╕шн╕х в╕йськ, який працю╓ в адм╕н╕стративн╕й тюрм╕, добре зна╓ про наявн╕сть «пол╕тзек╕в».
 ╢диною «в╕ддушиною» для нашого брата ╓ в╕дв╕дини фельдшера, до якого щодня можна пройтися. Звичайно, в╕н скаже, що ти здоровий… Може дати таблетку асп╕рину на вс╕ випадки життя. Але це прогулянка по коридору – двадцять метр╕в в один б╕к, двадцять у другий – ╓ неабиякою розвагою для пол╕тв’язня. Адже можна зробити к╕лька глибоких вдих╕в. Пов╕тря в коридор╕ зда╓ться надзвичайно св╕жим, бо в камер╕ дихати практично неможливо.
 Раз на тиждень або трохи р╕дше дозволено в╕дв╕дати душ. Ну, це справжн╓ свято! Там в’язн╕в залишають одних, ╕ не стежать за ними. В╕кна виходять на дв╕р. ╤ ось одного разу наш сп╕вкамерник мав можлив╕сть переговорити з╕ сво╓ю д╕вчиною, яка принесла йому передачу. Але так╕ щаслив╕ моменти трапляються дуже р╕дко…
 …Дивно було слухати цю розпов╕дь в╕д зовс╕м молодого юнака, який чотири роки тому був мо╖м г╕дом по М╕нську. Вона, д╕йсно, протверезила мене, льв╕в’янина, який звик думати, що диктатура ╕ тюрми для нас, слов’ян, залишилися у минулому. Виходить, ╓ слов’яни, для яких це реал╕╖ сьогодн╕шнього дня?
 Вибравши зручний момент, запитую у батька Франака, в╕домого д╕яча б╕лоруського нац╕онального руху, який ще на початку 1980-х активно творив б╕лоруське середовище в М╕нську: що ж треба для того, аби с╕сти в тюрму? Як╕ злочини треба зд╕йснити?
 - Найб╕льшим «злочином» Франака ╓ те, що в╕н м╕й син. А ще голова культурницько╖ ком╕с╕╖ БУФ. Цього вже достатньо. До реч╕, можу пов╕домити сумну новину: сина вигнали з факультету журнал╕стики… Хоча в╕н був одним з кращих студент╕в факультету. Уже на третьому курс╕ Франак працював в агентств╕ «Бела ПАН», а це найб╕льше недержавне агентство Б╕лорус╕. ╢ творцем л╕це╖стського видання «Трыкутн╕к». А це безпрецедентний часопис! В╕н пос╕в перше м╕сце на м╕жнародному конкурс╕ л╕це╖стських газет.
 А перед╕стор╕я виключення така: одного разу в╕н прийшов на суд, щоб п╕дтримати свою товаришку. За ╕рон╕╓ю дол╕, ц╕ суди в╕дбуваються зараз у прим╕щенн╕ того самого б╕лоруського л╕цею, про який ви писали у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» чотири роки тому. Був л╕цей, а тепер суд. Ось такий похмурий символ лукашизму…
 П╕д час перерви сина ╕ к╕лькох друз╕в схопив ОМОН ╕, н╕чого не пояснюючи, пов╕з у центральне управл╕ння м╕л╕ц╕╖. Там склали протокол. Н╕бито вони «размахивали руками и нецензурно ругались». У нас, б╕лоруських ф╕лолог╕в, нецензурне слово через горло в принцип╕ пройти не може! Але це традиц╕йне звинувачення влади. ╤ мене за «нецензурщину» садовили.
 Так ось. Тод╕ якраз був останн╕й пер╕од сес╕╖. В╕дпов╕дно хлопц╕ попропускали екзамени, ╕ Франак, який попередн╕й ╕спит склав на «9» (за 10-бальною шкалою), а з культури б╕лорусько╖ мови повинен був би автоматично отримати «10»
(з цього предмету в╕н писав науков╕ статт╕ ще у 15-р╕чному в╕ц╕) автоматично «завалю╓» сес╕ю. Звинуватили в тому, що пропустив сес╕ю без поважних причин. Вже будучи вигнаним з факультету, ще раз «попався». Н╕бито за фальшивий паспорт. Три години протримали в м╕л╕ц╕╖, пот╕м туди при╖хав в╕йськком Сов╓тського району, щоб особисто вручити… пов╕стку до арм╕╖.
 Ось так у нас придушують пол╕тичну опозиц╕ю. Тому не ображайтеся, що ми поки не можемо повноц╕нно контактувати… Але ця влада не в╕чна, тому зустр╕ч╕, можливо, не за горами. Поки що про кримськ╕ под╕╖ д╕зна╓мось з ╕нтернету, чита╓мо сайти «Укра╖нське життя в Севастопол╕» та «Веселу Абетку». Останн╕й, до реч╕, нам дуже допомага╓, дещо використову╓мо. Деяк╕ вир╕зки з «Кримсько╖ св╕тлиц╕» нам надсилають севастопольськ╕ б╕лоруси. У вас хороше, патр╕отичне видання! Розум╕╓мо, що в Криму укра╖нцям непросто. Але там загроза в╕д м╕сцевих шов╕н╕ст╕в, а не з боку держави. Ця обставина ма╓ величезне значення! У важк╕ моменти згадайте нас – нам набагато важче…
 Серг╕й ЛАЩЕНКО.
 М╕нськ – Льв╕в.

ТИМ ЧАСОМ…

Громадянин Укра╖ни, який потерп╕в унасл╕док вибуху в М╕нську п╕д час концерту на честь Дня незалежност╕, виписаний 7 липня з 6-╖ м╕сько╖ л╕карн╕, пов╕домля╓ УКР╤НФОРМ ╕з посиланням на ╕нформагентство Б╤ЛТА.
За ╕нформац╕╓ю М╕н╕стерства охорони здоров’я Б╕лорус╕, у кл╕н╕ках  перебувають 39 ос╕б, потерп╕лих внасл╕док вибуху. Стан б╕льшост╕ з них оц╕ню╓ться медиками як задов╕льний. Тро╓ потерп╕лих в╕д вибуху перебувають у важкому стан╕, ще дво╓ - у стан╕ середньо╖ важкост╕.
8 липня Президент Б╕лорус╕ Олександр Лукашенко п╕дписав указ про зв╕льнення В╕ктора Шеймана з посади Державного секретаря Ради безпеки Республ╕ки Б╕лорусь. Ще одним указом глава держави зв╕льнив Геннад╕я Нев╕гласа з посади глави президентсько╖ адм╕н╕страц╕╖, переда╓ УКР╤НФОРМ з посиланням на ╕нформагентство БЕЛТА.
За ╕нформац╕╓ю прес-служби б╕лоруського л╕дера, вищеназван╕ кер╕вники зв╕льнен╕ з посад у зв’язку з переведенням на ╕ншу роботу.
Як пов╕домляв УКР╤НФОРМ, Президент Б╕лорус╕ Олександр Лукашенко 7 липня п╕д час зас╕дання, на якому йшла мова про розсл╕дування надзвичайно╖ пригоди, що сталася у М╕нську п╕д час святкування Дня незалежност╕, п╕ддав гостр╕й критиц╕ ╕ пригрозив в╕дставкою Держсекретарю Ради безпеки В╕ктору Шейману. У цьому контекст╕ згадувався ╕ глава президентсько╖ адм╕н╕страц╕╖. «Ви за дорученням президента не один р╕к, а десять рок╕в орган╕зову╓те под╕бн╕ заходи. Ви ╕ глава адм╕н╕страц╕╖: його - пол╕тична сторона, ваша - безпека», - заявив О. Лукашенко.
Як пов╕домлялося ран╕ше, у н╕ч на 4 липня у столиц╕ Б╕лорус╕ п╕д час гала-концерту б╕ля стели «М╕нськ - м╕сто-герой» стався вибух, внасл╕док якого отримали поранення близько 50 ос╕б, серед них дво╓ громадян Укра╖ни. Як з’ясували органи сл╕дства, тро╓ з потерп╕лих п╕д час вибуху перебували в одному сектор╕ з Президентом Б╕лорус╕. За словами експерт╕в, потерп╕л╕ були зовс╕м неподал╕к в╕д глави держави, ╕ на той сектор, де вони перебували, розповсюджувався рад╕ус поразки вибухового пристрою.
ЛУКАШЕНКО «ОНОВЛЮ╢» ВЛАДУ ЧИ ЗАМ╤ТА╢ СЛ╤ДИ ЗЛОЧИНУ?
П╕сля вибуху в М╕нську увечер╕ 4 липня президент Олександр Лукашенко зд╕йснив низку кадрових зв╕льнень. В╕н зм╕стив з посади Держсекретаря Ради безпеки В╕ктора Шеймана ╕ кер╕вника сво╓╖ адм╕н╕страц╕╖ Геннад╕я Нев╕гласа. Тим часом «силовики» «шиють» справу про вибух представникам опозиц╕╖, у квартирах окремих опозиц╕онер╕в проведен╕ обшуки. Що ж сто╖ть за цими под╕ями в Б╕лорус╕? Яка мета кадрових зм╕н у влад╕?
Анал╕тик Рад╕о Свобода Ян Максим’юк вважа╓, що перш за все Олександр Лукашенко бажа╓ оновити владу, щоб показати «╕ Заходу, ╕ Сходу прих╕д до владних структур у Б╕лорус╕ молодих кадр╕в». ╤нш╕ експерти не виключать чергового загострення протистояння м╕ж двома конкуруючими кланами – В╕ктора Шеймана ╕ Геннад╕я Нев╕гласа. Хоча той же Ян Максим’юк виключа╓ протистояння м╕ж двома згаданими ч╕льниками б╕лорусько╖ влади, бо, на його думку, Нев╕гласа прив╕в до кер╕вництва президентською адм╕н╕страц╕╓ю саме Шейман, ╕ тому ╖х обох, «за компан╕ю», зв╕льнено президентом.
Експерти не виключають причетност╕ до орган╕зац╕╖ вибуху 4 липня у М╕нську саме представник╕в влади, бо все це дуже пасу╓ президенту у його нових кадрових нам╕рах та й перестановки в опозиц╕╖ Б╕лорус╕ «змушують» владу «т╕сн╕ше» зайнятися нею. Ян Максим’юк не виключа╓, що теракт був «спланований з певною метою, ╕ тепер влада шука╓ винних саме серед опозиц╕╖».
Деяк╕ експерти вважають, Олександр Лукашенко «прибира╓ найближчого свого дружбана Шеймана ╕ хова╓ його в╕д сво╖х минулих справ, бо саме Шейман зна╓ про дуже серйозн╕ внутр╕шн╕ проблеми влади». Хоча анал╕тик Рад╕о Свобода Ян Максим’юк ╕ не виключа╓, що зв╕льнення Держсекретаря Ради нацбезпеки може бути пов’язане ╕з зам╕танням Шейманом, свого часу, сл╕д╕в зникнення В╕ктора Гончара, журнал╕ста Завадського, б╕знесмена Красовського, але експерт не дума╓, що Шейману доведеться зникати з Б╕лорус╕. Ян Максим’юк вважа╓, що друга п╕сля Лукашенка особа в держав╕, таким якраз вважали Шеймана, мабуть, отрима╓ ╕ншу кер╕вну посаду ╕ справа не д╕йде «до зникнення останнього «л╕озненського зубра»», як Шеймана ще охрестили свого часу в Б╕лорус╕.
Чимало спостер╕гач╕в не виключають, що вибух став законом╕рним приводом оновлення в б╕лоруськ╕й «кваз╕радянськ╕й систем╕», ╕ це означа╓, що Олександр Лукашенко хоче зм╕цнити сво╓ оточення новими людьми, яким в╕н б╕льше дов╕ря╓ ╕ з якими зустр╕не нов╕ виклики його авторитарн╕й влад╕.
Ян Максим’юк, наприклад, не виключа╓, що новим секретарем Ради нацбезпеки стане старший ╕з трьох син╕в Лукашенка – В╕ктор (33 роки), якого президент вв╕в до складу Ради ще в с╕чн╕ цього року. Середн╕й син президента Дмитро, якому 29 рок╕в, об╕йма╓ посади в Нац╕ональному ол╕мп╕йському ком╕тет╕ та ╕нших спортивних орган╕зац╕ях Б╕лорус╕. ╢ ще трет╕й, позашлюбний, син Олександра Лукашенка, 4-р╕чний хлопчик Микола, з яким президент з’являвся останн╕м часом на людях ╕ нав╕ть жартував: «...Найменшого, ун╕кальну людину, буду готувати в спадко╓мц╕». Експерти також прогнозують, що ймов╕рним новим кер╕вником президентсько╖ адм╕н╕страц╕╖ може стати 47-р╕чний Олександр Зимовський. Новим радником Олександра Лукашенка вже став 32-р╕чний Янчевський. Так що сво╓р╕дне «омолодження» б╕лорусько╖ влади ста╓ все б╕льш явним.
За день до вибуху в М╕нську 4 липня Олександр Лукашенко в ╕нтерв’ю «Комсомольськ╕й правд╕» «передбачив» цей вибух. Президент тод╕ сказав, що на Заход╕ були б рад╕, якщо в М╕нську наростали б «вуличн╕ виступи, демонстрац╕╖. А якщо ще погроми, вибухи.., тод╕ замовник взагал╕ був би задоволений», – наголосив Лукашенко. Так що у влад╕ в Б╕лорус╕ в╕дчувають «подув» зм╕н ╕ готуються до можливих неспод╕ванок.
Експерти вважають, що режим у Б╕лорус╕ п╕сля перестановок у влад╕, коли можуть бути й ╕нш╕ зв╕льнення, аж н╕як не зм╕ниться. Але Лукашенко змушений п╕д тиском Заходу, Рос╕╖, опозиц╕╖ маневрувати. Адже попереду чекають й  ╕нш╕ потряс╕ння – ймов╕рна економ╕чна дестаб╕л╕зац╕я, можлива нова ц╕на на газ у 400 долар╕в за тисячу куб╕чних метр╕в, пог╕ршення умов життя громадян. Все це змушу╓ режим маневрувати, жертвувати од╕озними постатями, аф╕шувати «оновлення», «омолодження».
Василь З╕лгалов. (Рад╕о Свобода).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 11.07.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6125

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков