Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 18.07.2008
ПРИЧАСТЯ ДУХОМ НЕВИННО УБ╤╢ННИХ


Червень червлений червоними маками, напевне, ще й тому, що червонила його червона кр╕вця во╓нного лихол╕ття 1941 р. Скажете: в╕йна! Та так! Але в╕йна ╕шла соб╕ поки що м╕ж зал╕зними яструбами, десь м╕сцями лет╕ли н╕мецьк╕ бомби на в╕йськов╕ об’╓кти, гарчали б╕снуват╕ марш╕ «бл╕цкригу» - пливла фашистська пов╕нь на нас. А попереду не╖ вела св╕й кривавий танок «червона м╕тла». Уже п╕втора року (1939 – 1941) стал╕нськ╕ «визволител╕» винишпорювали (насамперед за польськими списками) нац╕онально св╕домих укра╖нц╕в ╕ напихали ними сво╖ соц╕ал╕стичн╕ тюрми. Не встигли «перш╕ сов╕ти» (радянськ╕ окупанти 1939 р.) вивезти арештованих у сво╖ сиб╕ри, бо друз╕ по соц╕ал╕стичному табору й п╕дписанти договору Р╕ббентропа-Молотова вже марширують на Москву… А б╕льшовицьк╕ злочинц╕ ховають к╕нц╕ у воду: вже на трет╕й день в╕йни з в’язниць Перемишля женуть понад три тисяч╕ ув’язненого цв╕ту укра╖нства на Сал╕ну (Самб╕рщина Льв╕всько╖ област╕). Кажуть, в╕д фронту ховають… ╤ справд╕ поховали. Але автоматними чергами, прикладами – та й у старезн╕, як ця земля, що в╕ками видавала з цих копалень людям с╕ль, - старезн╕ (пам’ятно княж╕), занедбан╕, тому гр╕зн╕ шахти. До цього смертного походу долучали енкаведисти в’язн╕в сумл╕ння м╕сцево╖ тюряги – ╕ все в шахти, в шахти…
Ми – група ветеран╕в з╕ сво╖ми д╕тьми й онуками, члени Льв╕вського обласного в╕дд╕лення Всеукра╖нського об’╓днання ветеран╕в (ЛОВ ВОВ) – ╖демо цим шляхом в╕д тепер╕шнього кордону з Польщею (смт. Нижанкович╕) до самого села Сал╕ни. Зв╕дти ╕демо п╕втора к╕лометра п╕шки до м╕сця скорботи – двох стометрових шахт, одна з яких ув╕нчана хрестом ╕ гербом Укра╖ни, в ╕нш╕й – горить лежма хрест св╕чами й кв╕тами на глибин╕ п╕втора – два метри.
- Ця дорога тепер позначена хрестами, бо була справд╕ хресною: гнали приречених в’язн╕в, хапали просто випадкових перехожих чи нав╕ть тих, що ут╕кали в╕д фронту; ╕нших, що ходили при сов╕тах у начальниках, викликали «на нараду» - ╕ вс╕ вони опинились у шахтах, - каже голова ЛОВ ВОВ Ярослав Г╕рник, орган╕затор нашо╖ по╖здки на поминальну панахиду за душ╕ уб╕╓нних 29.06.2008 р. (щор╕чно остання нед╕ля червня). – П╕д отим хрестом 68 ос╕б з двох сус╕дн╕х с╕л, п╕д оцим – три хлопц╕, що ╖м задротовано руки, - продовжу╓ п╕н Г╕рник. - Цим ш╕стдесятьом в╕сьмом я сам з друзями насипав могилу ╕ ставив хрест вже за Укра╖ни, бо це мо╖ сус╕ди… Я ╖х бачив на власн╕ оч╕…  Зв╕сно, могили символ╕чн╕. Хлопц╕в поховали родич╕ на цвинтарях, але вони тут лежали розстр╕лян╕, тут вони сво╓ю кров’ю зросили р╕дну землю…
Пливуть житейськ╕ карби на чол╕ ветерана. Ми мовчимо у скорбот╕. А молод╕ вчительки – пан╕ Оксана й ╤рина з╕ СЗШ № 75 ╕м. Лес╕ Укра╖нки – клятвено мовлять соб╕:
- Восени сюди при╖демо з╕ школярами.
- А був ╕ такий випадок, - стрепенувшись од задуми, мовить п. Ярослав, - два с╕льрад╕вськ╕ голови квапились «на нараду», а якийсь енкаведист на глух╕й дороз╕ каже: «Не йд╕ть, бо буде б╕да. Вертайте назад… Не каж╕ть н╕кому, що вас попередили, бо б╕да така буде мен╕…» Врятувались голови. Розпов╕ли про все вже в╕льн╕й Укра╖н╕. Були й серед енкаведист╕в люди, змушен╕ до екзекуц╕╖…
- Та це ж у Галичин╕ був той самий геноцид, що й у нас, на п╕дсов╓тськ╕й Укра╖н╕, спочатку голодомором, пот╕м арештами у 30-х роках, - втору╓ в ун╕сон скорбот╕ наш г╕сть ╕з Уман╕ п. Михайло.
На червлений червоними маками сьогор╕чний червень об╕ч неголовних дор╕г Прикарпаття. Плодюч╕ ниви наплодили гречкоп╕нних бур’ян╕в. Не тремтить у пшеницях ╕ житах пурпур мак╕в, не манять небеса волошки. Вистр╕ляли хл╕бодар╕в окупанти, заглушили колгоспн╕ кр╕паки. Земля тужить за працьовитими руками. За вами, уб╕╓нн╕… Причастя вашим духом нам необх╕дне!
Анастас╕я ГУМНИЦЬКА.
м. Льв╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6141

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков