Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 25.07.2008
НЕЗАБУТН╤ ПОВСТАНЦ╤ БЕРЕСТЕЙЩИНИ

ПАМ’ЯТЬ

РОЗПОВ╤ДЬ ОЧЕВИДЦЯ
З╕ щоденника Василя Горбачука: «Кажу Л╕д╕: «Дн╕ проходять порожньо ╕ беззм╕стовно. Ми абсолютно н╕чого не робимо». А вона мен╕: «Що з того, коли ми ╖х заповнимо? Однаково все в плиту викинемо…»
Ц╕ дек╕лька рядк╕в написан╕ 35 рок╕в тому ╕ вони непогано передають атмосферу у св╕дом╕й родин╕ Горбачук╕в. Пост╕йно в╕дчували сво╖м обов’язком зберегти щось для нащадк╕в, адже були св╕дками укра╖нського опору в р╕зних рег╕онах Укра╖ни та на Берестейщин╕. Проте, житт╓в╕ обставини не дозволяли цим займатися в╕дкрито ╕ активно. Необх╕дн╕сть дотримуватись суворо╖ консп╕рац╕╖ поглинала багато житт╓во╖ енерг╕╖. Деяк╕ матер╕али доводилося знищувати, передов╕ряючи все пам’ят╕. А вона нездатна утримати багато; щось та й забува╓ться…
╤ все ж, нав╕ть уривки знань про рух, нав╕ть крихти ╕нформац╕╖ становитимуть чималу ц╕нн╕сть для сучасник╕в. Отже, слово професору ф╕лолог╕╖ Василю Горбачуку, який, нагадаю, ╓ нашим давн╕м читачем.
- У 1946 – 1947 роках до нас регулярно нав╕дувалися м╕сцев╕ партизани з УПА. Я тод╕ зак╕нчував середню школу в Берез╕, але вдома бував частенько. Командиром групи був Конопленко – наш ╕з берестейц╕в. Дек╕лька раз╕в до них з ╕нспекц╕йною перев╕ркою при╖здив тереновий пров╕дник ╢рмак. Ставилися до нього з п╕дкресленою повагою, як солдати до високого во╓начальника. ╤ на нашу родину в╕н справив сильне враження. Здавався старшим в╕д ╕нших, бо серед повстанц╕в переважали молод╕ хлопц╕. Був мовчазним ╕… мудрим.
Конопленка я знав краще. М╕ж нами була повна симпат╕я ╕ дов╕ра. Цей повстанський командир справив на мене (тод╕ ще зовс╕м юного) таке враження, що я пот╕м у будь-як╕й критичн╕й житт╓в╕й ситуац╕╖ думав: а як би на мо╓му м╕сц╕ вчинив Конопленко?
Запам’яталась одна под╕я, яка пролива╓ св╕тло на укра╖нсько-б╕лоруськ╕ стосунки того пер╕оду. Було це, зда╓ться, навесн╕ 1948 року. Зайшла до нас бо╖вка Конопленка. Хлопц╕ повечеряли ╕ заночували у нас. А вранц╕ кажуть: йдемо на п╕вн╕ч, у глиб Б╕лорус╕╖. Хочемо встановити контакт з б╕лоруським нац╕ональним п╕дп╕ллям, з повстанцями, як╕ воюють в л╕сах, ╕ чутки про яких доходять аж сюди. Сп╕льн╕ д╕╖ будуть набагато ефективн╕шими!
…Хлопц╕в не було дуже довго, може, п╕втора м╕сяц╕, а може, й два. Повернулися дуже задоволен╕.
- Б╕лоруський досл╕дник Серг╕й Йорш згадував про напад повстанц╕в на м╕сто Новогрудок. ╤шлося, якщо мен╕ не зраджу╓ пам’ять, саме про 1948 р╕к. До того ж, ╕сторик запевняв, що в бойових д╕ях брав участь укра╖нський збройний п╕дрозд╕л. Чи не бо╖вку Конопленка в╕н мав на уваз╕?
- Ц╕лком можливо. Але нам про детал╕ рейду не розпов╕дали. Знаю лише, що ходили далеко на п╕вн╕ч, може, й п╕д Л╕ду.
- Л╕да ╕ Новогрудок не так уже й далеко одне в╕д одного. Знаю з деяких джерел, що найдовше б╕лоруськ╕ повстанц╕ протрималися в Нал╕бокськ╕й Пущ╕. Вибили ╖х зв╕дти вже в середин╕ 1950-х рок╕в. Саме вони ╕ могли штурмувати Новогрудок. ╤ заг╕н Конопленка м╕г допомагати б╕лорусам. У такому раз╕, ви були св╕дком важливо╖ ╕сторично╖ под╕╖!
- Хлопц╕ були дуже задоволен╕ рейдом! Казали, що вдалося зробити дуже багато. Привезли л╕тературу б╕лоруською мовою, лист╕вки. Тод╕ я й д╕знався, що нац╕ональний прапор б╕лорус╕в б╕ло-червоно-б╕лий, а герб назива╓ться «Пагоня». Це лицар на кон╕ з мечем. Давн╕й ╕сторичний символ…
- Отже, стосунки м╕ж УПА ╕ б╕лоруською партизанкою були ц╕лком партнерськими? ╤ це попри те, що УПА д╕яла фактично на б╕лоруськ╕й територ╕╖?
- У мене склалося враження, що стосунки були добрими. Хлопц╕ ввечер╕ сп╕вали б╕лоруських п╕сень, як╕ вивчили. Ран╕ше я ╖х пам’ятав, а тепер можу згадати лише так╕ рядки: «Штандарт наш бел-чырвона-белы, пакрый сабой народны рух!» Частину лист╕вок партизани вир╕шили залишити у нас. Ми, перестраховуючись, сховали все у г╕льз╕ в╕д снаряда. Кра╖ загнули ╕ залили отв╕р смолою. Цей «тайник» ми з братом заховали у л╕с╕.
- Збереглося?
- На жаль, н╕. Ми заховали г╕льзу п╕д пеньком, а ту частину л╕су колгосп вир╕шив розкорчувати ╕ зорати. Н╕ я, н╕ брат Петро, який знав про схованку, не змогли пот╕м знайти г╕льзу. Може, хтось знайшов ╕ прочитав. Але, видно, промовчав, бо ╕накше енкаведисти перевернули б усе вверх дном, шукаючи. Я тод╕ дуже переживав втрату повстанського арх╕ву. Як би все згодилося зараз!
- Згодилося б ╕ укра╖нським ╕ б╕лоруським досл╕дникам. Б╕лоруським, можливо, нав╕ть б╕льше. Адже арх╕ви для них ще довго будуть закритими…
- ╤ для досл╕дник╕в боротьби УПА на Берестейщин╕ цей арх╕в став би в пригод╕. Пригадую як партизани видавали часопис «Укра╖нський перець» - друкований, не дуже великий за обсягом. Серед ╕нших там була й така стаття: «Стал╕н вир╕вню╓». ╤шлося про встановлення кордону м╕ж Укра╖ною ╕ Польщею, про передачу полякам Холмщини, П╕дляшшя, Лемк╕вщини… ╤ карикатура була: вусатий «вождь» р╕же пилкою укра╖нськ╕ етн╕чн╕ земл╕.
- ╤ це також ц╕кава деталь! «Укра╖нський перець» м╕г видаватися ╕ в ╕ншому м╕сц╕, а на Берестейщину його могли просто завозити. Знаю, що часопис ╕з такою назвою читали ╕ п╕дп╕льники-к╕ровоградц╕, ╕ дн╕пропетровц╕… Маю на уваз╕ роки в╕йни ╕ п╕сляво╓нний час. З ╕ншого боку, патр╕отичну пресу могли видавати й ц╕лком «автономно». Стосовно Берестейського краю – ми можемо лише здогадуватися. Адже наприк╕нц╕ 1940-х п╕дп╕лля нав╕ть на Галичин╕ та Волин╕ було ослаблене.
- ╤ все ж нац╕ональна ╕дея жила! Повстанц╕ ходили в рейди, сид╕ли в л╕сових кри╖вках зовс╕м недаремно. Люди знали про сам факт орган╕зованого Опору, ╕ цього вже було достатньо. Частина молод╕ була готова долучитися до збройного руху. Пригадую, був у мене друг на пр╕звище Троцький – училися разом у школ╕. Якось кажу йому: «Можеш розкле╖ти ц╕ лист╕вки?» В╕н погодився. У самому центр╕ районного м╕стечка Берези, на дошц╕ оголошень, в╕н одну з них ╕ почепив. На другий день вранц╕ я вир╕шив перев╕рити – чи виконав приятель мо╓ доручення? П╕шов ╕ бачу: лист╕вка вис╕ла, але хтось ╖╖ з╕рвав. Т╕льки кра╓чок залишився… Це ж, напевно, хтось уже в╕дн╕с у МДБ. Звичайно, ми тод╕ дуже ризикували. Але т╕, хто перебував у бо╖вках УПА, ризикували значно б╕льше! Нам, молодим, хот╕лося бути схожими на цих геро╖в. ╤ якщо була можлив╕сть зробити бодай щось, то ми не в╕дмовлялися в╕д не╖.
- Нещодавно один з наших галицьких читач╕в Василь Годяк над╕слав мен╕ статтю «Як нас, школяр╕в, за синьо-жовтий прапор на 25 л╕т засудили». У н╕й ╕шлося про викриту у 1951 роц╕ молод╕жну патр╕отичну орган╕зац╕ю у склад╕ 14 чолов╕к, яка д╕яла у м╕стечку Луков╕, що на Волин╕. Керував нею В╕тал╕й Мелещук, член ВЛКСМ. А у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» в╕д 6.06.2008 р. була надрукована стаття «Оун╕вц╕ з комсомольськими квитками», в як╕й розпов╕далося про молод╕жну патр╕отичну орган╕зац╕ю, яка д╕яла на Под╕лл╕. Керував юними нац╕онал╕стами В╕тал╕й Мельник, син учителя. Зрозум╕ло, також комсомолець. Був нав╕ть курсант Сумського в╕йськового артилер╕йського училища! Отже, ╕де╖ ОУН були привабливими для тогочасно╖ передово╖ молод╕. Не покидьки ╕ бандити туди йшли…
- Те ж саме можу сказати ╕ про Берестейщину. У наш╕й школ╕ д╕яла п╕дп╕льна група, до яко╖ входив Микола Постоялко. Хлопц╕ поширювали нац╕онал╕стичн╕ лист╕вки, ╕ ╖х згодом викрили. Виявилося, що це були найкращ╕ учн╕ школи, комсомольц╕, в╕дм╕нники! А до червоних партизан╕в п╕д час в╕йни п╕шли чомусь п’яниц╕ та граб╕жники. Це так розд╕лило наше село! ╤ св╕дчило про моральн╕сть кожно╖ сторони…
Микола Постоялко був з нашого села. В╕н також контактував з бо╖вкою УПА. Але це були хлопц╕ Конопленка, а ╕нш╕. Я цих людей не знав, а Постоялко не знав «мо╖х». У нас же тод╕ було дв╕ област╕ – Брестська й П╕нська. Очевидно, структурно хлопц╕ належали до р╕зних областей, але ╖хн╕ шляхи перетиналися. У повстанц╕в була розгалужена мережа ╕нформатор╕в та сп╕вчуваючих, як╕ м╕ж собою не контактували. Така консп╕рац╕я була виправданою.
Так ось, про арешт Постоялка якимось чином дов╕далася група Конопленка. ╤, уяв╕ть соб╕, один повстанець, щоб попередити мо╖х батьк╕в, б╕г ц╕лу н╕ч, здолав чи не 20 к╕лометр╕в. Приб╕г, захеканий, до батька ╕ каже: «Негайно зв’яж╕ться з сином! Якщо будуть питати про нас, то хай не мовчить, а розпов╕да╓. Можна ╕ псевдо наш╕ називати, ╕ зовн╕шн╕й вигляд описати… Бо ╕накше сильно битимуть ╕ в╕д╕б’ють усе на св╕т╕! А чого не можна розпов╕дати – в╕н ╕ сам зна╓…».
- Невже бо╖вкар╕ так вбол╕вали за здоров’я чужих ╕ малов╕домих людей?
- Вони ж були солдатами нац╕╖ ╕ боролися за св╕й народ, за ту його частинку, яка опинилась у склад╕ Б╕лорус╕╖. До того ж, сам╕ були кровно зац╕кавлен╕, щоб я викрутився, збер╕г арх╕в. Говорити про те, що наша родина п╕дгодовувала повстанц╕в, було не так небезпечно. Хоча можна було ╕ поплатитися… малою батьк╕вщиною. Опинилися б у Сиб╕ру. Але це краще, н╕ж нелюдськ╕ тортури та можлив╕сть зрадити орган╕зац╕ю.
До реч╕, хлопц╕ Постоялка трималися добре. Один ╕з них, н╕би знущаючись ╕з кат╕в, казав: «Якби д╕знався про УПА ран╕ше, то вже давно був би там!» Зрозум╕ло, що й били його найб╕льше. Останнього з ц╕╓╖ групи я бачив Миколу Постоялка. В╕н помер рок╕в с╕м тому. Його побратими померли ран╕ше – далися взнаки тюрми ╕ побо╖.
Бог якось в╕дв╕в б╕ду в╕д нашо╖ родини. Хоч ризикувати мен╕ доводилося частенько. ╤нколи в╕дв╕дував знайомого, який жив на станц╕╖ Блудень – це п’ять к╕лометр╕в в╕д Берези. Його батьки працювали на зал╕зниц╕, ╖х н╕коли не було вдома. Тому нам н╕хто не заважав сп╕лкуватися. Одного разу, йдучи до Карповича – це пр╕звище мого друга – я прикле╖в лист╕вку на телефонному стовп╕. Це було недалеко в╕д траси Брест – М╕нськ; м╕сце в╕дкрите – все видно здаля! Т╕льки тепер розум╕ю, як тод╕ ризикував. Могли б ╕ «накрити», якби хтось ╕з пильних «патр╕от╕в» мене пом╕тив. Пот╕м я цьому Карповичу багато розпов╕дав про бандер╕вц╕в, про укра╖нський рух…
- Нав╕що?
- Просто, щоб залучити його до справи. В╕н здався мен╕ над╕йною людиною ╕ жад╕бно сприймав усе, що я говорив йому. Пот╕м з Карповичем ми хот╕ли залучити до укра╖нсько╖ справи нашого вчителя ф╕зкультури. Його любили вс╕ учн╕, ╕ ми хот╕ли, щоб ця людина була з нами! Якось Бог убер╕г нас в╕д такого кроку. Адже вчитель м╕г подумати, що це провокац╕я, ╕ з чистою сов╕стю здав би нас «органам».
Добре, що ми не запропонували, але задум такий був. ╤ це говорить про те, що ╕де╖, як╕ в╕дстоювали укра╖нськ╕ повстанц╕ на Берестейщин╕, якось циркулювали, розходилися концентричними колами, заторкуючи все б╕льше ╕ б╕льше людей. Ворог був набагато сильн╕шим, тому й перем╕г. Зате тепер я з чистою сов╕стю можу стверджувати: укра╖нський нац╕ональний орган╕зм боровся, ми не були пасивними. Як колись Запорожжя у давнину чи Закарпатська Укра╖на у 1938 роц╕, чи то Волинь у 1942-му, так п╕сля в╕йни ще довг╕ роки боролася свята для мене берестейська земля.
Серг╕й ЛАЩЕНКО.

Питання спорудження Мемор╕ально-музейного комплексу на м╕сц╕ траг╕чно╖ загибел╕ юнак╕в п╕д Крутами порушувалося ще з перших рок╕в незалежност╕ Укра╖ни. Однак лише у 2005 роц╕ з ╕н╕ц╕ативи Президента В╕ктора Ющенка та за п╕дтримки «Нашо╖ Укра╖ни» було розроблено та презентовано проект комплексу, авторами якого ╓ народний художник Укра╖ни Анатол╕й Гайдамака та заслужений д╕яч мистецтв Укра╖ни Борис Д╓дов.
Ул╕тку 2006 року Глава держави в╕дкрив першу чергу комплексу - монумент «Пам’ят╕ Геро╖в Крут», а навесн╕ 2008-го за ф╕нансово╖ та орган╕зац╕йно╖ п╕дтримки «НУ» розпочалося буд╕вництво друго╖ черги - ╕сторико-мемор╕ального музею б╕ля монумента. За задумом автор╕в проекту, незабаром на територ╕╖ комплексу буде розм╕щено в╕с╕м зал╕зничних вагон╕в (включаючи платформу), з’╓днаних в одну композиц╕ю. Вагони, всередин╕ яких розм╕стять музейн╕ експонати, були виготовлен╕ в перш╕ десятир╕ччя минулого стол╕ття ╕ нин╕ перебувають на реставрац╕╖. Експозиц╕я буде присвячена не лише бою п╕д Крутами, а репрезентуватиме найвизначн╕ш╕ под╕╖ доби Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки.
* * *
Мемор╕альний комплекс Герою Укра╖ни, командувачу УПА, генерал-хорунжому Роману Шухевичу на берез╕ Збруча будуватимуть за кошти меценат╕в. Таку ╕нформац╕ю оприлюднив на презентац╕╖ проект╕в у обласному художньому музе╖ заступник голови Хмельницько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ Микола Вавринчук. В╕н складатиметься з мемор╕ально╖ могили Шухевичу, каплички та могили двох нев╕домих солдат╕в, як╕ загинули на цьому м╕сц╕ п╕д час Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни. «Ми робимо цей комплекс для людей, - наголосив Микола Вавринчук, - ╕ хочемо п╕сля р╕шення жур╕ провести ще й громадське обговорення обраного проекту, щоб в╕н влаштовував ус╕х, хто шану╓ ╕стор╕ю». Основн╕ роботи на буд╕вництв╕, за словами заступника голови ОДА, планують завершити до осен╕.
* * *
Понад десять вулиць ╕ площ м╕ста Лубни Полтавсько╖ област╕ зм╕нили сво╖ назви у зв’язку з р╕шенням м╕сько╖ ради зв╕льнити м╕сцеву топон╕м╕ку в╕д символ╕в та ╕мен комун╕стично╖ епохи. Натом╕сть схвален╕ депутатами м╕ськради нов╕ назви в╕ддзеркалюють р╕зн╕ пер╕оди ╕стор╕╖ Укра╖ни, мають безпосередн╓ в╕дношення до Лубен. Зокрема, центральна вулиця м╕ста, яка носила ╕м’я Лен╕на, стала тепер вулицею Ярослава Мудрого, площа Жовтнево╖ революц╕╖ - Ярмарковою, вулиця Карла Маркса - Монастирською.
Ран╕ше под╕бн╕ корективи в топон╕м╕ку внесли в Миргород╕ та у районному центр╕ Шишаки. 
(УКР╤НФОРМ).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6167

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков