Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4445)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 28.02.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 28.02.2003
ПЛАКАТИ ЧИ СПІВАТИ?
Микола МАТВІЙЧУК

В "Кримській світлиці" я недавно читав, що на сьогодні кримськотатарських шкіл у Криму втричі більше, ніж українських, і все це через пасивність українців. Я цілком згоден з таким висновком, і приклад створення в Алушті української школи-колегіуму найкраще тому свідчення. Починаючи з 1996 року, оргкомітет, до складу якого увійшли лідери міських організацій "Просвіта", УРП та Конгресу української інтелігенції,  домагався від урядових структур, підприємців усієї країни, керівників партій і громад хоч якоїсь допомоги щодо виділення коштів для будівництва школи-ліцею. Як це не прикро, але в межах держави ніхто не виділив жодної копійки. Всі дуже люб'язно відповідали, "схвалювали" ініціативу. Може, комусь і буде дивно, але найсвідомішими українцями виявились канадці і американці, які відгукнулися на наші листи до української діаспори цих країн і переказали деякі кошти.
Місцеве освітнє керівництво  запевняло, що українська школа нікому не потрібна і бажаючих навчатися в ній не буде, міністерство освіти Криму взагалі ігнорувало наші звернення. Та зібрані 600 підписів алуштинців все ж переконали "батьків" міста - школа потрібна, і на початку  1998 року на баланс оргкомітету був переданий довгобуд дитячого садочка, а сам дитячий садочок № 6 віддавався під школу-колегіум. Тобто вперте домагання дало свої результати: ми отримали приміщення, залучили людей, які почали допомагати якщо не матеріально, то організаційно, і серед них були В'ячеслав Чорновіл, Сергій Куницин та інші. Перших учнів в перший клас набирали буквально заходячи в кожну квартиру, орієнтуючись на українські прізвища батьків.
І на День незалежності України в 1998 році школа була відкрита! Зі сльозами на очах ми зустрічали перших 49 малят на порозі школи. А на початок 2002 - 2003 навчального року в школі-колегіумі було вже 318 учнів. Сьогодні під керівництвом директора школи Ольги Григорівни Противенської працює дієздатний педагогічний колектив. Школа достатньо мебльована, має необхідні підручники. Отримала грант фонду "Відродження", що допомогло обладнати комп'ютерний клас.
Але ейфорія проходить і на перший план виступають проблеми. Приміщення колишнього дитячого садочка вичерпали себе і школі вже сьогодні потрібні спортивний комплекс, кабінети фізики і хімії. Під час паводків школа була двічі підтоплена. До початку січня цього року одне крило школи взагалі не опалювалося, і деякі батьки перевели своїх дітей в російськомовні школи. На моє запитання до міського голови Олексія Нечаєва: чи відомо йому, що школа-колегіум потребує термінового капітального ремонту, він відповів, що в інших школах міста теж створені українські класи, тобто відтік учнів з української в російськомовні школи - не проблема. А я думаю, що це велика проблема, адже український клас в російськомовній школі далеко не одне і те ж, що в українській.
Про "турботу" "батьків" міста говорить і ось що. Коли на баланс оргкомітету був переданий довгобуд дитячого садочка, ми сподівались свою школу розширити за рахунок добудови цих приміщень. Львівський інститут "Містопроект" виконав ескізний проект реконструкції з підрахунком кошторису, та поки тривало листування, поки ми тішились обіцянками уряду України і уряду АРК, цей довгобуд без нашого відома був проданий фондом держмайна Алушти. Сьогодні міський голова і його помічники розводять руками, роблять здивовані обличчя. Хоч убий, бачте, а не знали. Найдивніше те, що в одній і тій же газеті були надруковані урочис-та обіцянка уряду виділити кошти на добудову і об'ява про продаж цього ж об'єкта. Оргкомітет подав до суду, але шанси наші, як кажуть знавці, дорівнюють нулю.
Українська школа-колегіум стала центром тяжіння всього українства міста. Велику допомогу їй надають батьківський комітет і батьки учнів. Вони беруть безпосередню участь в ремонтних роботах, в підготовці Шевченківських днів, фольклорних дійствах, розширюючи цим самим коло патріотів, палких прихильників української мови і культури.
Майже одночасно із створенням школи-колегіуму з ініціативи міської організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" був організований хор "Червона калина". Ініціатива керівника міської "Просвіти" Д. Коцеблюка була підтримана Будинком культури міста, і ось уже четвертий рік ми співаємо. Я впевнений, що ніякі  лекції, заклики, обіцянки вождів і вождиків не зроблять стіль-ки користі, скільки робить у просвітянській сфері наш хор. Наш репертуар - українські народні пісні і сучасні естрадні,  фольклор, художнє читання тощо. Звісно, що працюємо ми безоплатно. Найкраща нагорода нам - увага, оплески слухачів.
До сторіччя міста Алушти у нас з'явилась своя пісня. На мої слова керівник хору, вчителька української школи-колегіуму Людмила Целікова написала музику, і тепер у нашому виконанні звучить "Алуштинський вальс". Пісня людям подобається. Готували ми її до ювілею Алушти на конкурс, але він чомусь не відбувся. До речі, репетиції наші проходять в школі і деякі пісні ми виконуємо разом з учнями.

Від редакції. Звичайно шкода, що алуштинський конкурс, присвячений сторіччю міста, не відбувся. Зате "Кримська світлиця", як і торік, у День Конституції України, 28 червня, проводитиме конкурс авторської пісні "Львівська струна - на кримський лад!", який відбудеться. Запрошуємо до участі!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 28.02.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=622

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков