Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2008 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 22.08.2008
ТЕАТР АБСУРДУ

ПРОШУ СЛОВА

Упродовж 17 рок╕в незалежност╕ Укра╖ни к╕льк╕сть вищих навчальних заклад╕в у Криму стр╕мко зроста╓. ╥х вже сьогодн╕ нарахову╓ться к╕лька десятк╕в. Лише тих, яким надано високий статус нац╕ональних, ма╓мо два - Тавр╕йський нац╕ональний ун╕верситет ╕м. В. ╤. Вернадського та Нац╕ональну академ╕ю природоохоронного та курортного буд╕вництва.
Здавалося, що державн╕ нац╕ональн╕ осв╕тн╕ заклади та кримськ╕ ф╕л╕╖ ВНЗ з Ки╓ва, Львова, Харкова, Одеси, Черкас, Полтави, Запор╕жжя, ╤вано-Франк╕вська та ╕нших м╕ст мали б стати осередками п╕дготовки не лише фах╕вц╕в, але й патр╕от╕в сво╓╖ держави. Адже прописною ╕стиною ╓ те, що патр╕ота сво╓╖ кра╖ни не можна виховати, навчаючи його чужою мовою.
З прикр╕стю можна коментувати, що за роки незалежност╕ Укра╖ни у Криму в царин╕ п╕дготовки р╕зних фах╕вц╕в державною мовою не зроблено н╕якого поступу. У переважн╕й б╕льшост╕ ВНЗ, нав╕ть тих, як╕ мають статус нац╕ональних, майже вс╕ предмети вивчаються рос╕йською мовою. Винятком х╕ба що ╓ факультет укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ та укра╖нознавства ТНУ ╕м. В. ╤. Вернадського та факультет нафтогазово╖ технолог╕╖ Нац╕онально╖ академ╕╖ природоохоронного та курортного буд╕вництва. На останньому, завдяки принципов╕й позиц╕╖ ╖╖ декана, академ╕ка, лауреата Державно╖ прем╕╖ Укра╖ни, високопатр╕отично╖ людини Р. С. Ярем╕йчука, близько 40 в╕дсотк╕в складних техн╕чних дисципл╕н читаються укра╖нською мовою. Студентська молодь на цьому престижному факультет╕ впродовж трьох рок╕в охоче опанову╓ державну мову ╕ усп╕шно продовжу╓ навчання в ╤вано-Франк╕вському нац╕ональному техн╕чному ун╕верситет╕ нафти ╕ газу.
Вс╕ ж ╕нш╕ кримськ╕ ВНЗ та ф╕л╕╖ за державний кошт фактично зрос╕йщують молодь, с╕ють неповагу не лише до державно╖ мови, але й до Укра╖ни. Тож ╕ не випадково, що вихованц╕ багатьох кримських ВНЗ беруть активну участь в антиукра╖нських та антидержавницьких акц╕ях пророс╕йських парт╕й та громадських орган╕зац╕й. Вони виявляються причетними ╕ до акт╕в цвинтарного та пам’ятникового вандал╕зму.
Один з патр╕арх╕в в╕тчизняного сцен╕чного мистецтва К. ╤. Стан╕славський (Алекс╓╓в) слушно зауважив, що справжн╕й театр розпочина╓ться з роздягальн╕. Стосовно ж осв╕тн╕х заклад╕в, то ╖хн╓ ╕деолог╕чно-виховне довк╕лля потр╕бно визначити значно ран╕ше – з вив╕ски та порогу.
У новому навчальному роц╕ Тавр╕йський нац╕ональний ун╕верситет зустр╕чатиме тисяч╕ студент╕в з ус╕х куточк╕в Укра╖ни реконструйованим фасадом центрального корпусу. Саме на цьому заход╕ вони б мали пройти ╕ перше патр╕отичне виховання та в╕дчути повагу ╕ горд╕сть за Укра╖нську державу. Нав╕ть у р╕к шалено╖ ╕нфляц╕╖ та зубож╕ння громадян, у р╕к страшно╖ природно╖ катастрофи у Зах╕дних областях вона вид╕ля╓ значн╕ кошти на розвиток ╕ реконструкц╕ю Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету. Переважна ж б╕льш╕сть ВНЗ у материков╕й Укра╖н╕ перебувають у г╕ркому становищ╕.
Чи ж буде г╕дно поц╕нована ця жертовн╕сть та щедр╕сть Укра╖нсько╖ держави нин╕шн╕м кер╕вництвом ун╕верситету ╕ чи буде воно сприяти ╕нтеграц╕╖ цього ВНЗ в Укра╖нську державу? Врешт╕-решт чи матиме Тавр╕йський ун╕верситет хоч на 17-му роц╕ укра╖нсько╖ незалежност╕ нац╕ональне обличчя? ╤снуюч╕ реал╕╖ та ╕деолог╕чна атмосфера, яка пану╓ у ньому, переконливо св╕дчать про намагання кер╕вництва вс╕ляко зберегти у ньому вс╕ ╕деолог╕чн╕ здобутки комун╕стично╖ доби. Чи найпереконлив╕шим доказом зазначено╖ позиц╕╖ колишнього досв╕дченого комун╕стичного партфункц╕онера, одного з «батьк╕в» сепаратистсько╖ Кримсько╖ автоном╕╖, а нин╕ ректора ТНУ Миколи Багрова ╓ щойно встановлена вив╕ска на його центральному корпус╕. Ректора нещодавно вшанували високим званням Героя Укра╖ни, обрали членом-кореспондентом НАН Укра╖ни ╕ призначили головою Кримського наукового центру НАН Укра╖ни.
Але усталена ╕мперсько-шов╕н╕стична позиц╕я щодо функц╕онування державно╖ мови у ст╕нах цього закладу переконливо доводить мудр╕сть укра╖нського присл╕в’я: ск╕льки вовка не годуй, а в╕н все-таки у л╕с дивиться. Сепаратистський театр абсурду трива╓. Тож чи не настав час МОН Укра╖ни зробити належний висновок та зм╕нити столикого януса-режисера в академ╕чн╕й мант╕╖? Коштом м╕н╕стерства потр╕бно також зм╕нити ╕ помпезну рос╕йськомовну ун╕верситетську вив╕ску та врешт╕-решт надати цьому закладу нац╕ональне обличчя.
Петро С╤ЧЕСЛАВСЬКИЙ,
пол╕толог.
м. С╕мферополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2008 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6235

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков