Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СОЛ╤ДАРН╤ З УКРА╥НОЮ
Пошти св╕ту презентують поштов╕ випуски, зокрема благод╕йн╕, на п╕дтримку укра╖нц╕в…


СЕРЕД ПОВЕРНЕНИХ ╤З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ ЗАХИСНИК╤В МАР╤УПОЛЯ ╢ ДВО╢ КРИМЧАН
Серед захисник╕в, яких внасл╕док обм╕ну повернули з рос╕йського полону, ╓ дво╓ кримчан.


УКРА╥НА ПОВЕРНУЛА З РОС╤ЙСЬКОГО ПОЛОНУ 215 ЛЮДЕЙ, ЗОКРЕМА Й ЗАХИСНИК╤В «АЗОВСТАЛ╤»
«Це найпотужн╕ший результат у питанн╕ зв╕льнення полонених за весь час повномасштабного...


ЩАСЛИВА ЛЮДИНА СЕРГ╤Й МАРТИНЮК
- Я щаслива людина, - говорить письменник Серг╕й Мартинюк, якому 10 липня нин╕шнього року...


ПЕРЕМОГА НА П╤ДСТУПАХ ДО КИ╢ВА
Виставка присвячена геро╖чн╕й оборон╕ столиц╕ Укра╖ни в╕д московських окупант╕в.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2008 > Тема ""Будьмо!""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 22.08.2008
СТУДЕНТСЬКЕ БРАТСТВО ЧИТАТИМЕ «БУДЬМО!»


З цими чудовими хлопцями я познайомився у Ки╓во-Могилянськ╕й академ╕╖. Про Олега Яценка дещо чув ╕ ран╕ше, адже це в╕н ╕з побратимами п╕кетував кримськ╕ маяки, як╕ поки що знаходяться п╕д контролем Чорноморського флоту Рос╕╖. Про ╕нших хлопц╕в, скаж╕мо, про Ярослава Лепявка з Черн╕гова, Стан╕слава Зозулю з Одеси, Олександра Чуйка з Донбасу почув, зда╓ться, уперше. Хоч ╕ «сх╕дняки» за галицькими м╕рками, проте справжн╕ патр╕оти Укра╖ни!
Це було видно з ╖хн╕х запитань, якими вони «бомбардували» Левка Лук’яненка. А розпов╕в колишн╕й пол╕тв’язень чимало ц╕кавого. Скаж╕мо, про рейд п╕дрозд╕лу УПА в 1944 роц╕. ╤ не через карпатськ╕ полонини, а л╕сами його р╕дного Городнянського району, причому саме на сх╕д, у Сумську область!
У це важко пов╕рити зараз, але пригадав, що в одному з номер╕в часопису «Ун╕версум» за 2007 р╕к я читав про УПА на Сумщин╕, яка д╕яла, виявля╓ться, до 1948 року. Там усе на основ╕ арх╕вних матер╕ал╕в.
А ще Левко Григорович розпов╕в про селянське повстання в сел╕ Мала Рудня Городнянського району Черн╕г╕всько╖ област╕, яке було придушене за допомогою артилер╕╖. Сталося це в 1934 роц╕...
Зустр╕ч була дуже ц╕кавою для студент╕в!
З одеситом Стан╕славом Зозулею ╕ л╕дером Студентського братства Олегом Яценком я ще зустр╕вся наступного дня, прямо в ╖хньому штаб╕. Хот╕лося вивчити м╕ру ╖хньо╖ готовност╕ до роботи на укра╖нському П╕вдн╕, зокрема у Криму. Стан╕слав Зозуля почав розпов╕дати першим:
- Сам я з Одеси, там народився ╕ провчився до 11-го класу. Школа наша укра╖номовна, але поза уроками, а часом ╕ на уроках, учител╕ сп╕лкувалися з нами рос╕йською мовою. Отже, сутт╓во вплинути на мою св╕дом╕сть школа не могла. Та й родина теж... М╕й тато - укра╖нець, родом ╕з Запор╕зько╖ област╕, але в його р╕дному м╕ст╕ Дн╕прорудному вс╕ розмовляли рос╕йською. Мама з К╕ровоградщини, а це царство «суржику»...
Мою св╕дом╕сть перевернув Майдан. Те ж саме можу сказати про багатьох хлопц╕в ╕ д╕вчат укра╖нського П╕вдня. Ми в╕дчули, що укра╖нцем бути престижно! Що ми насправд╕ ╓ великою ╕ сильною нац╕╓ю.
Зараз кажуть, що революц╕я програла, захлинулася, але це в╕д того, що надто великими були оч╕кування у декого... Я вважаю, що в культурному план╕ Майдан був великою перемогою. Переконаний: «ще не веч╕р...», буде ╕ продовження в революц╕╖!
 До реч╕, студенти Ки╓во-Могилянсько╖ академ╕╖ можуть стати «ядром» ново╖ св╕тоглядно╖ революц╕╖. Звичайно, авангардом, локомотивом знову будуть наша столиця ╕ Зах╕дна Укра╖на. Але Сх╕д, П╕вдень, зокрема, моя р╕дна Одеса, обов’язково п╕дтримають киян ╕ «зах╕дняк╕в».
 А стосовно ки╓во-могилянц╕в, то я, як ч╕льник «Могилянсько╖ варти», можу запевнити: наш╕ студенти будуть дуже активними. Недаремно ж ми проводимо регулярн╕ зустр╕ч╕ з такими людьми, як Левко Лук’яненко. Наша аlma mater вихову╓ справжн╕й, глибинний патр╕отизм...
 В Олега Яценка я, звичайно, не м╕г не запитати про акц╕╖ в Криму. Чи був у них сенс? Чи в╕дчулися зм╕ни на краще? Олег запевня╓, що зм╕ни ╓:
 - Коли ми розпочинали в╕йну за маяки у 2005 роц╕, то М╕н╕стр оборони Гриценко запевняв, що маяки передан╕ в оренду рос╕йськ╕й сторон╕, ╕ там, на ц╕й територ╕╖, д╕ють закони Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Сьогодн╕ ми вже переконали владу, М╕ноборони ╕ Уряд, що маяки не передавалися ╕ не можуть передаватися за нашим законодавством. Там не можуть д╕яти рос╕йськ╕ закони, ╕ маяки повинн╕ бути передан╕ нашому М╕нтрансу.
 Тепер бачимо ╕ншу риторику орган╕в влади. Якщо ран╕ше кер╕вники держави фактично заплющували оч╕ на те, що робиться в Криму, то тепер ╓ меморандум М╕н╕стерства закордонних справ про виведення Чорноморського флоту не п╕зн╕ше 2017 року. ╢ Указ Президента, який доруча╓ Уряду це зробити. ╤ ╓ реакц╕я Кабм╕ну, що Уряд готовий зайнятися проблемами ЧФ.
 - А чому саме ви вир╕шили зайнятися кримськими справами?
 - Студенти завжди посл╕довно боролися за нац╕ональний суверен╕тет Укра╖ни. На сьогодн╕шн╕й день поки що наша держава не в змоз╕ забезпечити повноц╕нну д╕ю законодавства ╕ суверен╕тет над Кримом, а особливо Севастополем. Оск╕льки Конституц╕я не забороня╓ захищати нац╕ональний суверен╕тет, то ми його ╕ захища╓мо вс╕ма наявними ╕ доступними засобами.
 Ми зна╓мо, що в Криму готу╓ться придн╕стровський сценар╕й, що рос╕йськ╕ в╕йська незаконним чином впливають на ситуац╕ю в АРК; зокрема, у друкарн╕ «Флага Родины» друкуються антиукра╖нськ╕ матер╕али. Тому вважаю, що треба б╕льше уваги надавати нац╕ональн╕й безпец╕.
 - Олеже, а як стосовно укра╖нсько╖ мови в Криму? Чи ╓ як╕сь ╕де╖, що ╖х Студентське братство намага╓ться вт╕лювати в життя?
 - Колись на п╕вденно-сх╕дних територ╕ях була випробувана укра╖н╕зац╕я 1920-х рок╕в. ╤ вона дала непоганий результат! Крим тод╕ належав до Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, але й там з давн╕х-давен жили укра╖нц╕. ╤ п╕сля 1954 року сюди масово ╖хали люди з материково╖ Укра╖ни. Якби ╕снувала в╕дпов╕дна осв╕тянська ╕нфраструктура, Крим на даний момент був би, значною м╕рою, укра╖номовний.
 Але й тепер, попри зрос╕йщен╕сть укра╖нського населення, в╕дсоток людей, як╕ вважають укра╖нську мову р╕дною, значно б╕льший, ан╕ж в╕дсоток укра╖нських шк╕л у Криму. Отже, ╕сну╓ певна дискрим╕нац╕я, а з нею якомога ран╕ше треба пок╕нчити. Можливо, знову будуть потр╕бн╕ студентськ╕ акц╕╖...
 Ми рад╕, що в АРК ╓ така бойова ╕ патр╕отична «Кримська св╕тлиця» з ц╕кавим додатком «Будьмо!» Це сприятиме об’╓днанню людей, зокрема молод╕. Ми також передплатимо ╖╖, аби бути в курс╕ кримських под╕й. ╤ неодм╕нно будемо популяризувати ╖╖ серед наших студент╕в!

 Серг╕й ЛАЩЕНКО.
 Ки╖в - Льв╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 22.08.2008 > Тема ""Будьмо!""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6250

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков