Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2003 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 07.03.2003
АЙСБЕРГ РОЗТА╢...
Володимир ТОВСТЯК, директор ╕нституту "╤вано-Франк╕вськагропроект".

В╕дкритий лист народному депутату Укра╖ни Леон╕ду Грачу


Прочитавши Вашу статтю в газет╕ "Голос Укра╖ни" № 4 в╕д 10 с╕чня 2003 р., "Як╕й бути рос╕йськ╕й мов╕", не можу втриматись, щоб не в╕дпов╕сти Вам на не╖. Думаю, не гоже народному депутату Укра╖ни, етн╕чному укра╖нцев╕ так зневажати св╕й народ. Не можна користуватися результатами Всесоюзного перепису 1989 р. ╕ на ц╕й основ╕ побудувати всю статтю, якщо 28 грудня 2002 року в газет╕ "Урядовий кур'╓р" були опубл╕кован╕ результати перепису, проведеного у грудн╕ 2001року. За результатами останнього перепису, етн╕чних рос╕ян не 12 м╕льйон╕в (за Вашим висловом "вершина 12-м╕льйонного народного айсберга"), а 8,3 м╕льйона, що склада╓ 17,3 в╕дсотка в╕д усього населення Укра╖ни.
Правда, якщо розглядати нац╕ональний склад населення п╕вденно-сх╕дних областей Укра╖ни та Криму (АР Крим, Донецька, Луганська, Харк╕вська, Дн╕пропетровська, Одеська, Запор╕зька област╕), де етн╕чних рос╕ян в╕д 476,8 тис. - Запор╕зька область до 1,8 млн. - Донецька область, то в цьому випадку рос╕яни складають 6,37 млн., або 31,5 в╕дсотка, а укра╖нц╕ 12,5 млн., або 61,9 в╕дсотка в╕д усього населення цих областей. Я спец╕ально не включив в перел╕к Микола╖вську, Херсонську област╕, м╕ста Ки╖в та Севастополь, бо тод╕ к╕льк╕сть рос╕ян ще зменшу╓ться на 3 в╕дсотки. Будьмо справедлив╕: як╕ права на р╕дну мову мають укра╖нц╕ в цих семи областях? Всюди пану╓ рос╕йська мова. Невже Ви н╕коли не бували в Харков╕, Донецьку, Одес╕, Дн╕пропетровську, Запор╕жж╕, Мар╕упол╕? Чому б Вам як народному депутату Укра╖ни не очолити десятитисячн╕ демонстрац╕╖, скаж╕мо, в Донецьку, Харков╕, С╕мферопол╕ й ╕нших м╕стах п╕д гаслом "Укра╖нцям - укра╖нськ╕ школи, техн╕куми, ун╕верситети"?
Скаж╕ть, яку послугу ми хочемо зробити молодим етн╕чним рос╕янам, як╕ в╕д дитячого садка ╕ до зак╕нчення ун╕верситету будуть виховуватись т╕льки на рос╕йськ╕й мов╕ ╕ рос╕йськ╕й культур╕, а п╕сля зак╕нчення навчального закладу такий спец╕ал╕ст не буде волод╕ти державною укра╖нською мовою? Спец╕ал╕сти медичних, техн╕чних, економ╕чних, юридичних вищих навчальних заклад╕в повинн╕ досконало опанувати техн╕чну, медичну, юридичну та економ╕чну укра╖нську терм╕нолог╕ю. Тому в Укра╖н╕ в рос╕йських школах, на м╕й погляд, на р╕вн╕ з рос╕йською мовою та л╕тературою повинна поглиблено вивчатись укра╖нська мова, а спец╕альн╕ дисципл╕ни - математика, ф╕зика, х╕м╕я, б╕олог╕я, географ╕я, ╕стор╕я, ╕нформатика повинн╕ викладатись укра╖нською мовою. Тод╕ такий спец╕ал╕ст буде двомовним ╕ в╕льно почуватиметься на ринку прац╕ в Укра╖н╕. Це, м╕ж ╕ншим, стосу╓ться ╕ шк╕л з румунською, болгарською, кримськотатарською та ╕ншими мовами навчання. Ясна р╕ч, що у вищих навчальних закладах, як цив╕льних так ╕ в╕йськових, вс╕ предмети повинн╕ викладатись укра╖нською мовою.
Давайте повчимося в Рос╕╖, як треба поважати державну мову. Де Ви чули чи бачили, щоб хто-небудь м╕г соб╕ дозволити виступити оф╕ц╕йно укра╖нською чи якою-небудь ╕ншою мовою, чи п╕дготувати який-небудь документ не рос╕йською мовою? Доходить до курйоз╕в. З нашо╖ орган╕зац╕╖ дек╕лька чолов╕к ви╖хало на пост╕йне проживання в Рос╕ю ╕ просять нас дов╕дки для оформлення пенс╕╖ обов'язково писати рос╕йською мовою, тому що укра╖нською мовою ╖х не приймають ╕ необх╕дно ╖х перекладати на рос╕йську мову, а за це треба платити. А для нас, укра╖нц╕в, рос╕йська мова зрозум╕ла. Б╕льш╕сть укра╖нц╕в в╕льно волод╕ють рос╕йською мовою. То чому ж ми хочемо виховати одномовних рос╕ян? Якщо Ви ╕ ц╕ депутати, як╕ Вас п╕дтримали, вносите законопроект про надання рос╕йськ╕й мов╕ статусу друго╖ державно╖ мови ╕ в╕н буде проголосований, то це призведе до повного знищення укра╖нсько╖ мови.
Наведу Вам такий приклад. На одн╕й ╕з сес╕й Верховно╖ Ради обира╓ться прокурор Криму (тод╕ Ви хот╕ли себе назвати "Республ╕ка Крим"). З трибуни претендент в╕дпов╕да╓ на запитання депутат╕в рос╕йською мовою. Тут, звичайно, депутат з╕ Львова (зда╓ться, Влох) пита╓ його: "Чому претендент на такий високий пост в╕дпов╕-да╓ рос╕йською мовою?". На таке запитання прозвучала в╕дпов╕дь: "У нас в Крыму три государственных языка - украинский, русский и крымскотатарский и я говорю на одном из этих государственных языков". От тоб╕ ма╓ш. При╖хали!
Не потр╕бно Вам наводити за приклад Швейцар╕ю, в як╕й три державних мови: н╕мецька, французька та ╕тал╕йська. Це держава, в як╕й об'╓днались три народи з╕ сво╖ми етн╕чними територ╕ями. В н╕мецькомовних кантонах оф╕ц╕йною мовою ╓ н╕мецька мова. Там в ус╕х школах ╕ вищих навчальних закладах вс╕ предмети викладаються т╕льки н╕мецькою мовою ╕ паралельно вивча╓ться французька. У французьких кантонах - все по-французьки, а додатково вивча╓ться н╕мецька. ╤тал╕йц╕ та ретороманц╕ додатково вивчають н╕мецьку ╕ французьку мови. ╢ у них джентльменський принцип: якщо орган╕зац╕я з будь-якого кантона, при потреб╕, зверта╓ться письмово в ╕ншомовний кантон, то такий лист прийнято писати мовою адресата ("Комсомольская правда" 15.08 1989 г.).
У нас рос╕яни не мають сво╓╖ етн╕чно╖ територ╕╖, тому вимоги про надання рос╕йськ╕й мов╕ статусу друго╖ державно╖ мови н╕чим не об╜рунтован╕. Я не хочу в рамках цього листа розказувати Вам про шалену русиф╕кац╕ю укра╖нц╕в, як в царськ╕й Рос╕╖, так ╕ в Радянському Союз╕. Бути укра╖нським патр╕отом було просто небезпечно. ╤ Ви тепер хочете зберегти цей статус-кво?
╤н╕ц╕юйте Ви, як депутат, зм╕ни до закон╕в "Про вибори народного депутата", "Про державного службовця", де було б зазначено про необх╕дн╕сть досконало волод╕ти державною укра╖нською мовою кандидата на посаду. Тобто, тут п╕дх╕д повинен бути такий: не волод╕╓ш державною укра╖нською мовою - не можеш бути н╕ обраний народним депутатом, н╕ призначений на посаду державного службовця. Ви добре розум╕╓те, якщо у одного ╕з наших в╕домих м╕н╕стр╕в робочою ╓ рос╕йська мова, то ╕ вс╕ прац╕вники м╕н╕стерства стараються говорити рос╕йською мовою (проведення нарад, бес╕д ╕ ╕нше), а в Ки╓в╕ укра╖нц╕ складають 82,2 в╕дсотка в╕д усього населення столиц╕.
М╕ж ╕ншим, я н╕ разу не чув, щоб Ви у сво╖х ╕нтерв'ю чи у виступах користувалися укра╖нською мовою. Коли Ваш попередник Багров (колишн╕й голова Верховно╖ Ради АР Крим) дав ╕нтерв'ю по телебаченню укра╖нською мовою, то в Криму зчинили такий галас: що це, мовляв, може означати? А Ви кажете, що укра╖нськ╕ рос╕яни дуже люблять укра╖нську мову. Коли вже, зрештою, в парламент╕ Криму зазвучить державна укра╖нська мова? Тим б╕льше, що укра╖нц╕в в Криму 24,3 в╕дсотка, а рос╕ян в Укра╖н╕ 17,3 в╕дсотка, зате рос╕йська мова звучить в╕льно в столичних урядових установах, в ус╕х обласних центрах ╕ нав╕ть таких, як В╕нниця, Льв╕в, Хмельницький, Житомир.
Про засилля в Укра╖н╕ рос╕йськомовно╖ л╕тератури, газет, журнал╕в Ви, напевно, зна╓те, а про мову телеканал╕в приходиться говорити з сумом. Все зрусиф╕ковано. То про як╕ утиски рос╕йсько╖ мови Ви говорите? Думаю, що нам ус╕м треба докласти максимум зусиль, щоб п╕дняти престиж укра╖нсько╖ мови ╕ хай нам допоможе в цьому БОГ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2003 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=626

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков