Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 29.08.2008
СЛОВОМ Р╤ДНИМ НАУЧАТИСЬ!


Через к╕лька дн╕в ╤ринка Совик вперше переступить пор╕г сучасно╖ укра╖нсько╖ школи ХХ╤ ст. ╕ почне мандр╕вку чудовим св╕том знань, як╕ вона буде здобувати р╕дною укра╖нською мовою. Хай Бог благословля╓ на добру науку!
Вересень кличе до школи… Щороку тисяч╕ укра╖нських учн╕в переступають шк╕льний пор╕г, аби в╕дкривати для себе невичерпний св╕т знань. Проте не вс╕м цей св╕т в╕дкрива╓ться р╕дною мовою, особливо тут, у Криму, який м╕сцев╕ пол╕тикани довели до стану перманентного пол╕гону боротьби ус╕х за усе. Дос╕ автоном╕я не може налагодити систему укра╖номовно╖ осв╕ти, яка б давала можлив╕сть кримським випускникам шк╕л бути нар╕вн╕ з╕ сво╖ми ровесниками з ╕нших областей держави. Тож на цьому фон╕ справжн╕ми укра╖номовними оазами ╓ т╕ ш╕сть шк╕л, як╕ дають осв╕ту державною мовою та ще й долаючи при цьому вс╕ляк╕ перешкоди як на м╕сцевому р╕вн╕, так ╕ загальнодержавному.
Без переб╕льшення, флагманом осв╕ти р╕дною мовою був ╕ залиша╓ться НВК «Укра╖нська школа-г╕мназ╕я» м. С╕мферополя, який вже протягом 11 рок╕в (в╕д першого дня) очолю╓ Натал╕я ╤ван╕вна Руденко, в╕дм╕нник осв╕ти Укра╖ни, вчитель-методист, заслужений прац╕вник осв╕ти Укра╖ни ╕ АР Крим, кавалер ордена Святого Арх╕стратига Миха╖ла. Дехто, можливо, ╕ не зна╓, як с╕м рок╕в (з 1997 р.) заклад перебував у прим╕щеннях, як╕ не в╕дпов╕дали н╕яким нормам, д╕ти навчалися, як кажуть, у «во╓нних» умовах, проте навчання укра╖нською мовою не полишали, ╕з кожним роком к╕льк╕сть бажаючих навчатися у г╕мназ╕╖ зростала. ╤ т╕льки 2004 року за особистого патронату Президента Укра╖ни ╕ участ╕ кримсько╖ влади постала велична Укра╖нська г╕мназ╕я – горд╕сть кримських укра╖нц╕в.
Нин╕ в заклад╕ опановують перспективн╕ осв╕тн╕ технолог╕╖, вся робота побудована на засадах укра╖нознавства. Тут по-справжньому вшановують геро╖в укра╖нського народу, укра╖нське слово, укра╖нську книгу, укра╖нську п╕сню. 2006 року НВК ув╕йшов у сотню найкращих шк╕л Укра╖ни.
Нин╕шн╕ усп╕хи г╕мназ╕╖, ╖╖ приваблив╕сть для кримчан - це результат велико╖ сп╕впрац╕ з Науково-досл╕дним ╕нститутом укра╖нознавства, Укра╖нським гуман╕тарним л╕це╓м Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ Т. Г. Шевченка, Науково-природничим л╕це╓м м. Ки╓ва, Економ╕чним л╕це╓м м╕ста Ки╓ва, Льв╕вською гуман╕тарною г╕мназ╕╓ю з поглибленим вивченням укра╖нознавства та англ╕йсько╖ мови. У г╕мназ╕╖ вивчають три ╕ноземн╕ мови: англ╕йську, н╕мецьку, французьку. Б╕бл╕отека закладу - найкраща серед шк╕льних книгозб╕рень м╕ста. Учн╕ г╕мназ╕╖ мають можлив╕сть працювати в ╕нтернет╕.
У г╕мназ╕╖ створю╓ться своя картинна галерея, в як╕й з╕брано твори в╕домих кримських художник╕в В. Поляницино╖, заслуженого художника Укра╖ни Тетяни Шевченко. ╢ роботи ╕ заруб╕жних майстр╕в В. Кричевського та К. Росанд╕ч.
Сво╖ творч╕ зд╕бност╕ д╕ти мають можлив╕сть розвивати у студ╕╖ образотворчого мистецтва, вокальн╕й студ╕╖, студ╕╖ фольклорного сп╕ву «Росава», театральн╕й студ╕╖, студ╕╖ ф╕тодизайну. Тут д╕ють понад 20 спецкурс╕в, гуртк╕в ╕ спортивних секц╕й. На позакласних заняттях учн╕ вивчають основи журнал╕стики, кра╖нознавство, ╕нформатику, програмування, кримськотатарську мову, фотодизайн, моделювання одягу. Займаються л╕пленням, керам╕кою, макраме, опановують навички г╕да-перекладача. Особливою популярн╕стю користуються клуб ╕нтелектуально╖ творчост╕, театральна ╕ танцювальна студ╕╖. Д╕ти навчаються гр╕ на г╕тар╕, займаються легкою атлетикою, волейболом, баскетболом, художньою г╕мнастикою, тен╕сом, плаванням. Але, на жаль, така школа на весь Крим – одна-╓дина, тож зараз дехто закида╓, що заклад ста╓ притулком д╕тей-мажорик╕в-крутелик╕в, що д╕тям з╕ звичайних с╕мей сюди не потрапити ╕ таке ╕нше. Що усе це заздр╕сн╕ вигадки, можу спростувати особисто, бо сам стояв у черз╕, щоб подати заяву на прийом доньки до першого класу (цього року деяк╕ батьки нав╕ть ночували напередодн╕ п╕д ст╕нами г╕мназ╕╖). ╤ б╕льш╕сть поданих заяв були задоволен╕, бо у 2008 – 2009 навчальному роц╕ перших клас╕в буде три, у кожному по 30 учн╕в. Але декому з батьк╕в в╕дмовили, в основному через в╕к д╕тей. А у класах будуть навчатися ╕ укра╖нц╕, ╕ рос╕яни, ╕ кримськ╕ татари, тому про якийсь нац╕ональний под╕л ╕ мови не може бути. Тож побажа╓мо першокласникам, як╕ почнуть здобувати знання укра╖нською (для багатьох - мовою д╕д╕в-прад╕д╕в), захопитися св╕том знань на все життя ╕ н╕коли не звертати з цього шляху!
Володимир СОВИК.

ТИМ ЧАСОМ…
ТОР╤К У С╤МФЕРОПОЛ╤ ЛИШЕ 3177 УЧН╤В НАВЧАЛИСЯ УКРА╥НСЬКОЮ МОВОЮ

1 вересня с╕мферопольськ╕ школи комунально╖ форми власност╕ приймуть 3,6 тисяч╕ першокласник╕в. Про це пов╕домила начальник м╕ського управл╕ння осв╕ти ╤рина Шихорева.
За ╖╖ словами, тор╕к було приблизно ст╕льки ж першокласник╕в – близько 3,5 тисяч╕. Усього ж у 2008 - 2009 навчальному роц╕ в школах м╕ста будуть навчатися приблизно 37 тисяч школяр╕в. Поки що нев╕домо, ск╕льки школяр╕в оберуть навчання р╕дною мовою. «Класи, як правило, формуються 5 вересня, тод╕ й будуть дан╕», - зазначила ╤. Шихорева. Як св╕дчить статистика минулого року, у 2007 - 2008 навчальному роц╕ укра╖нською мовою навчалися 3177 учн╕в (викладання велося в 183-х класах у 23-х школах), кримськотатарською - 784 школяр╕ (у 50-ти класах у 8-ми школах). На сьогодн╕ у С╕мферопол╕ працюють 52 школи комунально╖ форми власност╕ й 11 приватних (платних) шк╕л.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6266

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков