Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 12.09.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 12.09.2008
ПЕРШИЙ - ЗА СОРОК РОК╤В!

Чому у Севастопол╕ рос╕йськомовна родина в╕дда╓ дитину до укра╖нського класу?

П╕сля першовереснево╖ публ╕кац╕╖ “З Укра╖ною в серц╕” про стан осв╕тянських справ у Севастопол╕ до редакц╕╖ “КС” звернулася мешканка С╕мферополя Валентина Мальцева. Як виявилося, ╖╖ р╕дня, подружжя Гол╕кових, прожива╓ у Севастопол╕ та ма╓ першокласника. Й це ще не все: прагматична рос╕йськомовна родина вир╕шила в╕ддати хлопчика до новозаснованого класу з укра╖нською мовою навчання загальноосв╕тньо╖ школи № 31. Сама ж пан╕ Мальцева звернулася до “КС” у пошуках укра╖номовно╖ дитячо╖ л╕тератури для позакласного читання першокласника.
Зац╕кавлен╕сть в укра╖нських книжках рос╕йськомовно╖ родини спонукала до знайомства спочатку з Наталею Гол╕ковою – матусею школяра, а вже п╕зн╕ше й з директором загальноосв╕тньо╖ школи № 31 Генр╕еттою Андр╕╖вною Юр’╓вою.
Навчальний заклад, якому 1 вересня виповнилося 40 рок╕в, – рос╕йськомовний, та на вимогу часу директор, спираючись на сп╕льну думку педагог╕чного колективу, прийма╓ р╕шення в╕дкрити ╓диний у школ╕ укра╖номовний клас, до якого й потрапив наш маленький герой – Юра Гол╕ков.
Директор школи, Генр╕етта Юр’╓ва, випускниця С╕мферопольського пед╕нституту, ╕сторик за фахом, у ц╕й школ╕ працю╓ 33 роки, з них 27 – директором. Вона – в╕дм╕нник осв╕ти, вчитель вищо╖ категор╕╖, депутат Нах╕мовсько╖ районно╖ Ради.
Генр╕етта Андр╕╖вна бездоганно волод╕╓ укра╖нською й вважа╓, що кожен громадянин держави повинен ╖╖ знати. Про вчителя першого укра╖номовного класу, Ганну Кропивку, розпов╕да╓ з особливим теплом. Проте, все ж зазнача╓, що вищезгаданого класу могло би й не бути, якби не бажання батьк╕в. Насильницьк╕ методи директор вважа╓ неприпустимими: т╕льки толерантн╕сть, заохочення фаховим вчителем, к╕льк╕сно невеликим класом, ╕ндив╕дуальним п╕дходом до кожного учня, найкращим оснащенням тощо.
- У 1989 роц╕, - згаду╓ директор, - у школ╕ лише почали запроваджувати укра╖нську мову як предмет, ╕ то факультативно. Заняття тод╕ в╕дв╕дували всього 8 учн╕в. Зараз вс╕ без винятку вивчають укра╖нську мову як предмет. Повагу до укра╖нсько╖ мови прищеплювали учням так╕ фах╕вц╕, як завуч школи – вчитель укра╖нсько╖ мови ╤гнатенко Любов Васил╕вна. Вона куру╓ й направля╓ роботу методичного в╕дд╕лу, надзвичайна розумниця! ╥╖ д╕ти на ол╕мп╕адах, конкурс╕ з укра╖нсько╖ мови ╕м. П. Яцика, конкурсах читц╕в укра╖нських в╕рш╕в пост╕йно пос╕дали призов╕ м╕сця. А в минулому роц╕ ми стали другими в район╕ п╕сля школи-г╕мназ╕╖ № 5 за р╕внем знання укра╖нсько╖ мови. Зважаючи на те, що вищеназвана г╕мназ╕я з укра╖нською та рос╕йською мовою навчання, а ми до цього року були виключно рос╕йськомовн╕ – це досить непоганий результат.
Хочу в╕дзначити ще Бондар Св╕тлану Микола╖вну, дуже фахового вчителя, з творчим п╕дходом до навчального процесу. Б╕льше 20 рок╕в у нас пропрацювала вчитель вищо╖ категор╕╖ Лешан Та╖с╕я Петр╕вна. Цього року вона готувала учн╕в до тестування. На зовн╕шньому незалежному оц╕нюванн╕ з укра╖нсько╖ мови саме ╖╖ учн╕ показали надзвичайно високий результат. ╢ в нас ╕ молод╕ перспективн╕ фах╕вц╕, як наприклад, Коваленко Оксана. Вона народилася на Льв╕вщин╕ ╕ ╓ нос╕╓м укра╖нсько╖ мови. З дев’яти вчител╕в початкових клас╕в п’ятеро також досконало волод╕ють укра╖нською мовою. Взагал╕ у школ╕ – належне ставлення до державно╖ мови при повн╕й поваз╕ до рос╕йсько╖.

- Як створювався перший укра╖номовний клас? Чи в╕дчувався спротив батьк╕в або д╕тей?
- ╤стор╕я створення першого суто укра╖нського класу довол╕ непроста. Зараз там навчаються 18 учн╕в, але перед початком навчального року ╖х було лише 13. Деяк╕ батьки вагалися: спочатку здали документи, пот╕м забрали, подумали... й знову здали. Я попередила вс╕х: якщо у подальшому д╕тям чи, скаж╕мо, батькам, буде некомфортно у цьому клас╕, вони завжди можуть перейти до будь-якого з двох паралельних рос╕йськомовних 1-х клас╕в. Хочу сказати, що чималу роль тут в╕д╕гра╓ особист╕сть першого вчителя. Ганна Кропивка, вчителька укра╖номовного класу, проводила заняття у п╕дготовч╕й груп╕ рос╕йською мовою. Р╕шення, що вона в╕зьме укра╖нський клас, з’явилося лише 26 серпня. Зв╕стка про це змусила п’ятьох батьк╕в забрати документи з аргументами, що рос╕йськомовна родина не зможе допомагати учням у ╖хньому навчанн╕. Згодом вони повернулися назад, кажучи, що учням до вподоби ця вчителька. Був ще один ц╕кавий випадок: першого вересня до мене звернувся один з батьк╕в, сказавши, що п╕сля тако╖ урочисто╖ л╕н╕йки у нього «взыграли патриотические чувства» ╕ в╕н прагне в╕ддати свою дитину до укра╖номовного класу.
 Та попри таку вт╕шну картину на сьогодн╕, мене все ж бентежить питання: чи до того часу, коли ц╕ д╕ти п╕дуть до 5-го класу, ми матимемо фах╕вц╕в з р╕зних предмет╕в з правом викладання укра╖нською мовою? Адже школа розташована у досить в╕ддаленому район╕. Якщо, скаж╕мо, вчитель мешкатиме у центр╕ м╕ста, то нав╕ть тод╕ добиратися треба катером, а це - 2,5 гривн╕ плюс автобусом - ще 1 грн. 75 коп. Фах╕вцев╕, що, скаж╕мо, не мешка╓ у центр╕, треба скористатися ще одним видом транспорту, добираючись до катера. Отже, п╕драхунки показали, що за м╕сяць в╕н ма╓ витрачати 250 гривень лише на транспорт.

- Який оклад у вчителя-початк╕вця?
- 864 гривн╕, але п╕сля в╕драхувань залиша╓ться ще менше. То яким чином вчителю впоратися з такими шаленими транспортними витратами? Звичайно ж доведеться вир╕шувати цю проблему, спираючись на кер╕вництво управл╕ння осв╕ти. Але до вир╕шення тих проблем ще чотири роки попереду. Кр╕м того, ми ма╓мо у школ╕ математика з правом викладання укра╖нською. Я також, напевне, могла би взятися за викладання укра╖нською свого предмета – ╕стор╕╖. Взагал╕, я хочу зазначити, що педагог╕чний колектив у школ╕ – надзвичайний: дружний, фаховий та в╕дпов╕дальний. З таким колективом, я впевнена, ми здола╓мо будь-як╕ проблеми.

При╓днуючись до пан╕ Юр’╓во╖, хочеться прив╕тати колектив з юв╕ле╓м навчального закладу та побажати вс╕ляких гаразд╕в учням, ╖хн╕м батькам та вс╕м, хто долуча╓ться сьогодн╕ до виховання нашо╖ юн╕.
Насамк╕нець хочу под╕литися враженням про зовн╕шн╕й вигляд школи. Розташована у мальовничому куточку буд╕вля потопа╓ в зелен╕: дерева просто вище даху. Море, хоч ╕ не зовс╕м поруч, але в╕дчува╓ться його потужний св╕жий подих. Вх╕д до ╖дальн╕ – з╕ шк╕льного холу, наповненого таким смачним ароматом т╕стечок, що одразу опиня╓шся на пороз╕ власного дитинства. А ще вража╓ охайний вигляд учн╕в. Прийшовши до школи без попередження, розум╕╓ш, що це – стиль життя, продукт невпинно╖ наполегливо╖ прац╕ осв╕тян, котр╕ у т╕сн╕й сп╕вдружност╕ з батьками учн╕в, попри скромне ф╕нансування, роблять це м╕сце зразково-привабливим, прищеплюючи д╕тям так╕ прост╕ й разом ╕з тим надзвичайн╕ людськ╕ ц╕нност╕ на все подальше життя.
Л╕д╕я Степко.
м. Севастополь.

ЗВЕРНЕННЯ
до М╕н╕стерства осв╕ти АР Крим, кер╕вник╕в осв╕тянсько╖ галуз╕ автоном╕╖ щодо забезпечення конституц╕йного права кримських школяр╕в на волод╕ння державною мовою та забезпечення виконавсько╖ дисципл╕ни

Конституц╕я Укра╖ни та Конституц╕я АР Крим гарантують ус╕м громадянам Укра╖ни можлив╕сть використовувати державну мову та в╕льний розвиток рос╕йсько╖ мови, ╕нших мов нац╕ональних меншин. В╕дпов╕дно держава повинна створити в Криму умови як для мовно╖ ╕нтеграц╕╖ кримчан в укра╖нське сусп╕льство, так ╕ для збереження етн╕чно╖ ╕дентичност╕ шляхом п╕дтримки мов нац╕ональних меншин. Особливу роль у цьому процес╕ для молод╕ повинна в╕д╕гравати система осв╕ти. На жаль, змушен╕ констатувати, що для досягнення мовного балансу органи влади автоном╕╖ зробили недостатньо. За 19 рок╕в попри вимоги Закону «Про мови в Укра╖нськ╕й РСР» органи осв╕ти в АР Крим так ╕ не створили належних умов для здобуття осв╕ти молодими кримчанами державною мовою у школах.
Минулого навчального року прийнято компром╕сне р╕шення в╕дкласти тестування укра╖нською мовою випускник╕в шк╕л, як╕ навчалися мовами нац╕ональних меншин, на 2 роки. Однак, як показала розширена колег╕я М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки АР Крим, яка в╕дбулася 27 серпня 2008 року, кримськ╕ органи осв╕ти не впроваджують ╕ нав╕ть не пропонують заходи, як╕ б дозволили кримським школярам п╕дготуватися до проведення зовн╕шнього тестування державною мовою.
Б╕льше того, м╕н╕стр осв╕ти ╕ науки АР Крим, частина посадовц╕в Верховно╖ Ради АР Крим п╕д час розширено╖ колег╕╖ фактично закликали осв╕тян бойкотувати виконання наказ╕в М╕н╕стра осв╕ти ╕ науки Укра╖ни, як╕ н╕бито не в╕дпов╕дають законодавству. Нагаду╓мо, у раз╕ незгоди ╕з наказами необх╕дно вдаватися не до саботажу, а оскаржувати ╖х у судовому порядку. Насторожу╓ ╕ те, що протид╕я зд╕йсню╓ться наказам, що створюють умови для кращого оволод╕ння державною мовою.
 У зв’язку з цим, ми заклика╓мо в╕дкинути пол╕тиканство, поставити ╕нтереси молод╕ на перший план, згадати про виконавську дисципл╕ну ╕ зробити навчання укра╖нськ╕й мов╕ в кримських школах як╕сним, справд╕ ефективним та таким, що дозволить кримським випускникам демонструвати високу конкурентоспроможн╕сть на ринку прац╕ та осв╕тн╕х послуг Укра╖ни!
╤НТЕРЕСИ Д╤ТЕЙ МАЮТЬ БУТИ ПОНАД УСЕ!

Представництво Президента Укра╖ни в АР Крим.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 12.09.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6310

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков