Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 12.09.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 12.09.2008
МР╤Й ╤ ГОТУЙСЯ ДО БОРОТЬБИ ЗА УКРА╥НУ

Пережите...

К╕лька вересневих дн╕в м╕й товариш – президент ╕сторичного клубу «Холодний Яр», письменник Роман Коваль в╕дпочивав у С╕ме╖з╕. Я його в╕дв╕дав ╕ розпитав коротко про його нову книгу.

– Романе Миколайовичу, Ви автор численних книг про визвольну боротьбу укра╖нського народу в 20-х роках. Як так сталось, що у Вашому доробку з’явилась книга для д╕тей?
– Загалом плани на цей р╕к були зовс╕м ╕нш╕. Але так сталося, що напередодн╕ 2008 року мен╕ над╕йшов електронний лист в╕д читача «Незборимо╖ нац╕╖». Це був Антон Колом╕╓ць. В╕н через газету передплатив мо╖ книжки. Прочитав частину з них ╕ вони йому сподобались. ╤ це у нього виникла думка, щоб я написав книжку про отамана Зеленого для д╕тей.
Його б╕знес пов’язаний з Обух╕вщиною, в╕н ма╓ оф╕с в Укра╖нц╕, це сус╕дн╓ м╕стечко б╕ля Трип╕лля, де народився Зелений. Свого сина в╕н вихову╓ у традиц╕ях укра╖нського радикального нац╕онал╕зму. ╤ в╕н написав, що не ма╓ в╕дпов╕дно╖ дитячо╖ л╕тератури, на як╕й хот╕в би виховувати свого сина.
Для мене це, звичайно, було неспод╕ванкою, але, оск╕льки в╕н пооб╕цяв проф╕нансувати вих╕д ц╕╓╖ книги, це в╕д╕грало вир╕шальну роль.
Я почав писати у грудн╕ 2007 року – пишу так, як вм╕ю, як звик, ╕ бачу, що виходить книжка для дорослих.
У ц╕й ситуац╕╖ я зателефонував п. Антону, щоб порадитись. В╕н вислухав мене, подумав ╕ каже – завершуйте як ╓, я ╕ цю видам. ╤, таким чином, написання дитячо╖ книги було в╕дтерм╕новано.
Я завершив книгу про отамана Зеленого ╕ вже в березн╕ 2008 р. була ╖╖ презентац╕я в Будинку вчителя у Ки╓в╕. Як виявилось, це остання моя презентац╕я там, мабуть, книжка комусь не сподобалась, бо вона прямо висв╕тлю╓ укра╖нсько-╓врейськ╕ та укра╖нсько-рос╕йськ╕ стосунки – без традиц╕йного пошуку евфем╕зм╕в. Так, як було, так я ╕ писав.
Людей прийшло багато, ус╕ м╕сця в зал╕ були зайнят╕ ╕ стояло ще чолов╕к 100-150, а за межами залу - близько сотн╕ бажаючих потрапити на цю презентац╕ю. Власне, це мен╕ й ╕нкрим╕нувала згодом директор закладу Лариса Мельник, яка сказала, що на мо╖ заходи приходять занадто багато людей ╕ виника╓ пожежонебезпечна ситуац╕я. Було скасовано мо╖ три вечори у цьому роц╕ – вже запланован╕ ╕ затверджен╕.
Очевидно, що директор просто виконала замовлення сильних св╕ту цього, яким не подоба╓ться те, що книги тако╖ ╕сторично╖ ╕ патр╕отично╖ тематики мають усп╕х у читача.

– Яка, на Ваш погляд, доля ц╕╓╖ ново╖ книжки для д╕тей?
– Скандально-усп╕шна, мен╕ зда╓ться. Для д╕тей будь-якого в╕ку письменники пишуть у стил╕ «сю-сю», лаг╕дними словами, евфем╕змами, камуфлюють правду, згладжують гостр╕ кути. Тут цього нема. Ця книга для учн╕в старших клас╕в. Звичайно, не кожен вчитель наважиться рекомендувати ╖╖ для прочитання. Подив╕ться лише на одн╕ заголовки: «З москалями не по дороз╕», «Н╕ москальн╕!», або п╕дзаголовок до розд╕лу «Бандитська влада» – «Цин╕зм москал╕в, як ╕ ╖хня жорсток╕сть, н╕коли не мала меж». Як казав м╕й знайомий пац╕╓нт, ╓врей: «Ну скажит╓, гд╓ н╓правда?» (Роман Коваль ма╓ перший фах л╕каря. – М. В.). ╤ все ж, коли д╕ти дов╕даються про ╕снування тако╖ книги пригодницького стилю, в як╕й описуються бо╖, зради, катування ╕ жорстокост╕ – а ╕нформац╕я нин╕ розповсюджу╓ться швидко – мен╕ зда╓ться, що у них книга викличе ╕нтерес. Вона надрукована на гарному папер╕, ма╓ привабливий вигляд, прекрасно ╕люстрована майже кожна стор╕нка.
Зауважте, звичайно д╕ти тягнуться до трилер╕в англомовного св╕ту чи рос╕йських сер╕ал╕в. Вони змушен╕ без вибору захоплюватись бандитськими сер╕алами. Н╕куди правди д╕ти – ╖х жорсток╕сть приваблю╓, але ми ╖м н╕чого не можемо запропонувати у сво╖й ╕нтерпретац╕╖, сво╖ погляди, свою правду.

– То Ви протиставля╓те сюжети, як╕ мали м╕сце в ╕стор╕╖, тим, що створен╕ бурхливою фантаз╕╓ю в ╕ноземних ф╕льмах?
– Звичайно. Але у мо╖х планах не було протиставляти. Так вийшло, що вона стала антитезою т╕й продукц╕╖, що пада╓ на голови наших д╕тей. Я просто хочу, щоби д╕ти зац╕кавились правдивою ╕стор╕╓ю нашо╖ Батьк╕вщини. Три тисяч╕ – непоганий тираж, хоча ╕ невеликий. Але, якщо книжка «Та╓мниця отамана Зеленого» буде розкуплена, звичайно, ми ╖╖ перевидамо.

– Ви не пробували запропонувати уривки з книги якимось журналам для старшокласник╕в?
– Я зараз концентруюсь на написанн╕ книг. Я в╕дкидаю все ╕нше ╕ пишу, пишу – поки пишеться. Кожен р╕к у мене виходить до п’яти книг. Вдячний, до реч╕, Вам за ╖х популяризац╕ю в ╕нтернет╕. Але, коли хтось ще запропону╓ послуги у поширенн╕ ╕нформац╕╖ та реал╕зац╕╖ книг – не в╕дмовлюсь.

– Усп╕х╕в Вам!
Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ.

ЗЕЛЕНИЙ У КИ╢В╤
Розд╕л ╕з книги

У столиц╕ здобувач╕в завжди чека╓ слава, саме там м╕сце «народному князев╕».
╤ Зелений, як 1592 року кошовий товариш Кшиштоф Косинський, п╕шов ╕з Трип╕лля в╕йною на Ки╖в. В╕н мр╕яв не т╕льки здобути його, а й добряче «почистити». У столиц╕ завжди по в╕нця добра — на все Трип╕лля вистачить! Та й села, що пристали до повстання, не б╕дуватимуть.
На Ки╖в виступило чотири полки зелен╕вц╕в. П╕сля перемоги над гетьманцями неподал╕к Б╕логородки Зеленого вже н╕що не могло спинити.
12 грудня 1-ша Дн╕провська див╕з╕я захопила Соф╕╖вську Борщаг╕вку, а вноч╕ на 13 грудня — Б╕лич╕ та Святошин. Вранц╕ 14 грудня трип╕льц╕ завдали поразки оф╕церським в╕дд╕лам, що укр╕пились на завод╕ Гретера ╕ Криваненка (згодом завод «Б╕льшовик»). Зелен╕вц╕ посп╕шали ув╕йти до Ки╓ва першими, щоб н╕хто не завадив звести давн╕ порахунки з «руськими буржуями».
14 грудня 1918 р. в╕йсько Зеленого ув╕йшло до столиц╕, випередивши ╕нш╕ укра╖нськ╕ частини. Колони втягувалися Брест-Литовським шляхом п╕д прапорами та з великим портретом Тараса Шевченка попереду. Повстанц╕ мали молодцюватий вигляд ╕ сп╕вали визвольних п╕сень.
Укра╖нськ╕ п╕сн╕ в той день можна було чути на Жид╕вському базар╕, Б╕б╕ковському бульвар╕, на Пирог╕вськ╕й, Фундукл╕╖вськ╕й, Хрещатику — скр╕зь, де проходили зелен╕вц╕. За козацтвом сунула довга валка ╕з сивовусими поважними дядьками, як╕, напевно, мр╕яли «трохи пограбить руських ╕ жид╕в». Н╕, вони не думали ярмаркувати по чужих кишенях, хот╕ли просто в╕д╕брати сво╓, ╕ то якщо отаман дозволить.
«Укра╖нське село вливалося в Золотоверхий Ки╖в — свою столицю, чорнозем змивав чужинецький намул, — згадував полковник Всеволод Петр╕в. — Укра╖нська мова перестала бути в цю хвилину контрреволюц╕йною. То був не сон. Я бачив ц╕ весел╕ та гр╕зн╕ лави, бачив Дн╕провську див╕з╕ю, дисципл╕новану, як С╕чов╕ стр╕льц╕. Я бачив червон╕ стр╕чки п╕д кокардами ╕з тризубом, чув, як сивий дядько обозний кричав: «Пам’ятайте, хлопц╕, береж╕ть, що завоювали, бо це наша праця». У тих лавах, на в╕стрях ╖хн╕х багнет╕в, а не в ун╕версалах м╕г прочитати кожний: «В╕днин╕ ми будемо господарями у сво╖й хат╕».
Молодцювато ╕ бадьоро виглядало селянське в╕йсько. Рад╕сн╕ кияни посунули за ним на Хрещатик. Повсюдно лунали крики «Слава!». Та раптом з в╕кон М╕сько╖ думи, де шал╕ли в╕д безсильно╖ злоби москал╕, почулися постр╕ли. Козацьк╕ п╕сн╕ об╕рвалися. Роздратован╕ спробою з╕псувати свято, зелен╕вц╕ накрили хмарами куль це московське кишло.
Головний отаман укра╖нського в╕йська Симон Петлюра до Ки╓ва вступив аж на п’ятий день — 19 грудня. На Соф╕йськ╕й площ╕ в╕н приймав парад.
Вояки виглядали добре. Але серед частин, що лунко карбували крок перед пам’ятником Богданов╕ Хмельницькому, не було Дн╕провсько╖ див╕з╕╖ Зеленого. Чому?! Бо Петлюра не дозволив. Мовляв, ненад╕йна вона. Не запросив Головний отаман Зеленого ╕ стати поруч та приймати парад разом. Щоб не д╕литися славою з тим, хто ╖╖ здобув?
Трип╕льц╕ були глибоко ображен╕. Недов╕ра до них з боку Петлюри, якого вони п╕днесли чи не на найвищу сходинку влади, пос╕яла в ╖хн╕х душах розчарування. Зелений ╕ його козаки були невдоволен╕, що Головний отаман не дозволив Дн╕провськ╕й див╕з╕╖, яка першою ув╕йшла до Ки╓ва, «обсадити» столицю, та ще й випер на околицю, у Святошин. Не сподобалося ╖м, що комендантом м╕ста Петлюра поставив нем╕сцеву людину, вих╕дця з Галичини ╢вгена Коновальця, та ще й надав йому ледь чи не диктаторськ╕ повноваження.
Одним ╕з небагатьох зелен╕вц╕в, що спостер╕гав за парадом, був Василько — його направив Степан Тукаленко, мовляв, ╕ди, пот╕м розкажеш, як там було.
В╕йсько на хлопця справило добре враження — лави струнк╕, лиця бадьор╕. «Але ж наш╕ не г╕рш╕», — думав з г╕ркотою в╕н.
Коли парад зак╕нчився, Василько разом з ╕ншими п╕шов до Богдана Хмельницького — вже як до старого знайомого. Шукав очима дошку. Висить ще? Н╕, добр╕ люди вже збили. «Молодц╕... але ж... я не виконав об╕цянки, — подумав в╕н. — Це ж я мусив... Зроблю щось ╕нше!»
Нагода трапилася за к╕лька хвилин. Б╕ля дзв╕ниц╕ Соф╕йського собору дво╓ цив╕л╕в лускали нас╕ння. Спльовуючи лушпиння на землю, вони стиха перемовлялись.
— Ну, н╕ч╓во, пусть н╓мно╜о по╕╜раются в паради, на ето ан╕ мастак╕. Всьо равно наши скоро пр╕дут... Буд╓т ╓щьо Петлюра, паджав хвост, уд╕рать несолоно хл╓бавши.
— Н╓т, ми н╓ пазвол╕м, чтоб он удрал, — прошип╕в ╕нший. — Он буд╓т нам на пат╓ху камар╕нскаво мужика каждо╓ утро перед Думой танцевать!
Василько хоч ╕ був ображений на Петлюру, але промовчати не м╕г. Москал╕ як не як глузують над Головним отаманом укра╖нського в╕йська. Розшукавши чималеньк╕ шматки криги, став за спини заброд ╕ р╕зко гукнув:
— Ей, ви, кацапи!
Т╕ в╕д неспод╕ванки аж прис╕ли. Коли ж злякано обернулись, Василько одному зац╕див крижиною у вухо, другому збив шапку.
— См╕ття московське! — крикнув в╕н, щоби й ╕нш╕ чули. — Зараз тут будуть козаки! — ╤, не посп╕шаючи, п╕шов на Велику Володимирську.
Москал╕, хоч ╕ старш╕, але Василька не пересл╕дували — все ж таки того дня в Ки╓в╕ була укра╖нська влада!


В редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ╓ документальний ф╕льм (у mpg-формат╕) льв╕вського тележурнал╕ста Василя Глинчака «╤ пов╕╓ огонь новий...» про геро╖в-холодноярц╕в, знятий з участю президента ╕сторичного клубу «Холодний Яр», письменника Романа Коваля. Готов╕ переписати його нашим читачам для ознайомлення. (Просимо компенсувати лише варт╕сть DVD-диска та поштових витрат).


Двадцятеро старшокласник╕в з р╕зних куточк╕в кра╖ни стали переможцями заключного етапу Всеукра╖нського конкурсу учн╕вських пошукових роб╕т «Сл╕дами ╕стор╕╖» на тему: «Голодомор в Укра╖н╕. 1932-1933 рр.», що в╕дбувся у Ки╖вському будинку вчителя.
За словами орган╕затора заходу Петра Кендзьора, який представля╓ Всеукра╖нську асоц╕ац╕ю викладач╕в ╕стор╕╖ та сусп╕льних дисципл╕н «Нова доба», один ╕з напрям╕в пошуково╖ д╕яльност╕ конкурсант╕в поляга╓ у залученн╕ учн╕всько╖ молод╕ до роботи над ╕сторичними фактами. «Починаючи з 1997 року, наша асоц╕ац╕я проводила р╕зн╕ конкурси серед молод╕, щороку в╕дкриваючи нов╕ «б╕л╕ плями» в укра╖нськ╕й ╕стор╕╖. Минулого року ми розпочали досл╕дження теми Голодомору 1932-1933 рок╕в, оск╕льки саме ця тема ╓ одн╕╓ю з найб╕льш сусп╕льно значущих тем у житт╕ укра╖нського народу», - зазначив Петро Кендзьор.
На адресу орган╕затор╕в конкурсу, за його словами, над╕йшло близько 500 учн╕вських роб╕т, над якими працювали понад 2,5 тисяч╕ учасник╕в. Було багато колективних роб╕т, тому жур╕ було непросто обрати кращих досл╕дник╕в ╕ пошуковц╕в, зазначив орган╕затор конкурсу. Ус╕ вони будуть нагороджен╕ Почесними дипломами та ц╕нними подарунками, серед яких переважатимуть книги на ╕сторичну тематику, наголосив Петро Кендзьор.

В Рим╕ в╕дбулася конференц╕я, присвячена 75-╕й р╕чниц╕ Голодомору. На заход╕, орган╕зованому Посольством Укра╖ни в ╤тал╕╖, була широко представлена ╕тал╕йська сторона.
Учасники конференц╕╖, зокрема, прослухали допов╕дь професора ун╕верситету Умберто ╤ м╕ста Неаполя, автора в╕домо╖ книги про Голодомор «Листи з Харкова» Андреа Грац╕оз╕. За т╕ двадцять рок╕в, що минули з виходу його книги, зазначив А. Грац╕оз╕, у св╕т╕ дуже виросло усв╕домлення Голодомору як страшного морального злочину проти укра╖нського народу.
Про корен╕ трагед╕╖ та радянсько╖ бюрократично╖ машини розпов╕в у сво╓му виступ╕ ╕тал╕йський пол╕толог та журнал╕ст Масс╕м╕лано д╕ Паскуале. Малов╕дом╕ ╕сторичн╕ подробиц╕, як╕ сприяють розум╕нню штучно╖ природи Голодомору, навела у сво╖й допов╕д╕ професор Римського ун╕верситету «Ла Сап’╓нца» Олена Пономарева. Наприклад, вчена розпов╕ла про масове знищення у стал╕нськ╕ роки укра╖нських кобзар╕в, причиною якого була неможлив╕сть ╖х цензурувати.
 М╕ська влада Рима з повагою поставилася до проведення заходу, надавши велику та престижну залу Юл╕я Цезаря. Телеграми з нагоди конференц╕╖ над╕слали депутати ╕тал╕йського парламенту, представники ╕тал╕йсько╖ делегац╕╖ Ради ╢вропи та ╕нш╕ посадов╕ особи.
(УКР╤НФОРМ).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 12.09.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6318

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков