Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 12.09.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 12.09.2008
ЮР╤Й МАКАРОВ: ПРО К╤НО, ПРО МОВУ, ПРО ЗМ╤

 З вересня по листопад у понад сорока м╕стах Укра╖ни проходить масштабна акц╕я – фестиваль «Укра╖нського тижня», популярного в╕тчизняного журналу. З 1 до 6 вересня «Укра╖нський тиждень» разом з╕ сво╖м шеф-редактором, в╕домим журнал╕стом та телеведучим Юр╕╓м Макаровим зав╕тав до столиц╕ Криму.
Орган╕затори фестивалю привезли у С╕мферополь виставку карикатур просто неба, яку гост╕ та мешканц╕ м╕ста могли побачити у сквер╕ ╕м. Дибенка, та показ найкращих короткометражних ф╕льм╕в нов╕тнього укра╖нського к╕но.
 Що стосу╓ться виставки - це майже 100 роб╕т дев’яти пров╕дних укра╖нських карикатурист╕в, переможц╕в м╕жнародних конкурс╕в: Володимира Казаневського, Олекс╕я Кустовського, Василя Вознюка, Олени Ураново╖, Серг╕я Рябоконя, Дмитра Скаженика, ╤горя Лук’янченка, Марини Туровсько╖, Юр╕я Кособук╕на.
 Показ двогодинно╖ програми ╕грових та документальних короткометражок молодих укра╖нських режисер╕в в╕дбувся 5 вересня у к╕нотеатр╕ «Спартак». Вх╕д на перегляд був в╕льний, а ф╕льми, представлен╕ глядачам, упродовж 2007-2008 рок╕в отримали м╕жнародн╕ в╕дзнаки на пров╕дних св╕тових к╕нофестивалях. К╕нопрограму редакц╕я журналу «Укра╖нський тиждень» представля╓ разом з дирекц╕╓ю в╕дкритого к╕нофестивалю «Молод╕сть».
 Тут же, у к╕нотеатр╕ «Спартак», в╕дбулася зустр╕ч кримських журнал╕ст╕в ╕з Юр╕╓м Макаровим, шеф-редактором видання.
 В╕н зазначив, що дана акц╕я – це, безперечно, промо-тур журналу «Укра╖нський тиждень», але зам╕сть того, щоб витрачати грош╕ на рекламу, було вир╕шено орган╕зувати мистецьку акц╕ю. Як бачимо, мед╕а-б╕знес у наш╕й кра╖н╕ можна вдало по╓днувати з д╕яльн╕стю у галуз╕ культури, зокрема з популяризац╕╓ю в╕тчизняного к╕но. У розмов╕ з колегами Юр╕й Макаров под╕лився сво╖ми роздумами ╕ про сучасний стан в╕тчизняних ЗМ╤, ╕ про укра╖нський к╕нематограф, ╕ про мовне питання – досить гостре для Криму. Стосовно останнього, наприклад, журнал╕сти поц╕кавилися, чи не бо╖ться пан Юр╕й зазнати економ╕чного ф╕аско, видаючи ╕нформац╕йний продукт укра╖нською мовою. «Тираж «Укра╖нського тижня» досяг 30 тисяч, - розпов╕в Юр╕й Макаров. - У Ки╓в╕ нас знають, а от в ╕нших м╕стах кра╖ни не дуже. Зауважу, що продаж журналу не залежить в╕д того, яким ╓ рег╕он, де нас купують, - рос╕йськомовним чи укра╖номовним. Наприклад, б╕льше купують журнал у тотально рос╕йськомовному Харков╕, н╕ж у тотально укра╖номовному Львов╕. З одного боку, це прив╕д для хвилювання, а з ╕ншого - п╕дтвердження того, що з самого початку ми обрали правильну позиц╕ю. По сут╕, ми зробили те, чого прагнули ще тод╕, 1995 року, коли в╕дкривали канал «1+1». В╕н планувався не як канал для сво╖х, так би мовити, вта╓мничених, а як канал для людей, яким не байдужа ця кра╖на, ╖╖ проблеми. Тод╕ ця тактика себе виправдала. Сказати ствердно, чи спрацювала вона стосовно «Тижня», зараз важко. У к╕нц╕ цього року можна буде спробувати п╕дбити попередн╕ п╕дсумки».
 Повертаючись до мовного питання, Юр╕й Макаров сказав: «Мен╕ хочеться навести вам один приклад, який, я вважаю, ╓ досить показовим для мовно╖ ситуац╕╖ у кра╖н╕. У мо╓╖ колеги ╓ гарн╕ знайом╕ - с╕мейна пара москвич╕в. Вони при╖хали у Ки╖в напередодн╕ розвалу Союзу, тут ╕ залишилися. Це дуже осв╕чена ╕нтел╕гентна родина доктор╕в наук, яка ╖здить по всьому св╕тов╕. Так от, якось вони посперечалися, якою мовою виходить «Укра╖нський тиждень». Чолов╕к казав – укра╖нською, а дружина була впевнена, що журнал щонайменше двомовний, бо вона його чита╓, а укра╖нсько╖ не зна╓. Вона програла йому ящик шампанського.
 Я вважаю, що у наш╕й кра╖н╕ тотально неукра╖номовних людей не ╕сну╓, ╓ люди, в яких укра╖нська у пасив╕, точно так, як ╓ й так╕, у кого в пасив╕ рос╕йська чи польська. Цього абсолютно достатньо, щоб сприймати як╕сний продукт.
 Якось м╕й друг Юр╕й Володарський написав, що я – укра╖нський нац╕онал╕ст, але осв╕чений. Оце «але» мене пот╕шило. Абсолютно щиро вважаю себе укра╖нським нац╕онал╕стом у тому розум╕нн╕, в якому себе вважають укра╖нськими нац╕онал╕стами мо╖ знайом╕ ╕ друз╕, наприклад, так╕ як Семен Глузман чи Леон╕д Ф╕нкельштейн. Ви розум╕╓те...
 Укра╖нський нац╕онал╕ст не у тому сенс╕, яким лякають маленьких д╕тей, ╕ який, безперечно, ╕сну╓. Так╕ соб╕, х╕м╕чно чист╕ нац╕онал╕сти, як╕ розум╕ють нац╕онал╕зм по-сво╓му, не так, як його розум╕ли Донцов чи Грушевський... Так-от, ╖х мало, а якщо про них говорять, то це або некомпетентн╕сть, або недобросов╕сн╕сть.
 Вс╕ ╕нш╕ укра╖нськ╕ нац╕онал╕сти, яких я знаю, дуже толерантн╕. Вони хочуть лише одного: коли рос╕йськомовна людина зустр╕ча╓ться з укра╖номовною, щоб не в╕драз ╕ не стов╕дсотково, укра╖номовна людина переходила на рос╕йську, а щоб це в╕дбувалося ╕ у зворотному напрямку – цив╕л╕зовано. Я вважаю, те, що сьогодн╕ в╕дбува╓ться в Укра╖н╕, можливо, не завжди з ентуз╕азмом, але в╕дбува╓ться – це ╕нтеграц╕я. У н╕й обидв╕ сторони (укра╖номовна ╕ рос╕йськомовна) через вихован╕сть ╕ з огляду на те, що мають сп╕льне майбутн╓, все ж таки переходять на мову сп╕врозмовника».
 Продовжуючи розмову, Юр╕й Макаров зауважив: «Ми намага╓мося при╖здити з культурними акц╕ями туди, де, кр╕м нас, б╕льше н╕хто у цьому напрямку не працю╓. Сьогодн╕ ми пропону╓мо виставку карикатур просто неба ╕ веч╕р короткометражних ф╕льм╕в, як╕, окр╕м як на ц╕й под╕╖, побачити н╕де не можна.
 Справа у тому, що кр╕м волання про тяжку долю укра╖нсько╖ культури загалом ╕ укра╖нського к╕нематографа зокрема, як╕сь кроки для покращення ситуац╕╖ майже й не робляться. З усього к╕нопроцесу, що в╕дбува╓ться у держав╕, сьогодн╕ у нас визнаний на св╕товому р╕вн╕ лише один фестиваль - «Молод╕сть». З 1992 року його орган╕зову╓ одна й та сама команда п╕д кер╕вництвом Андр╕я Халпахч╕. В╕н, до реч╕, не к╕нознавець, а ╕нженер-теплоф╕зик, який спром╕гся налагодити контакти по всьому св╕ту, починаючи з╕ Ст╕вена Сп╕лберга ╕ зак╕нчуючи Жераром Депардь╓. У цьому роц╕ Андр╕й з командою орган╕зував Укра╖нську к╕нофундац╕ю. Це некомерц╕йна, недержавна орган╕зац╕я, яка займа╓ться поширенням того, що вже ╓, ╕ сприя╓ контактами у тому, що ще може бути в св╕т╕ к╕но.
 Не можна не згадати, що на останньому канському фестивал╕ саме к╕нофундац╕я орган╕зувала веч╕р укра╖нського к╕но. Вона представляла ╕ цих молодих режисер╕в, к╕но яких ми до вас привезли. Ц╕ короткометражки – це дебютн╕ роботи. Попереджую: це видовище для гурман╕в, яке гарно йде фактично в одному к╕нотеатр╕ Ки╓ва – у «Жовтн╕». Не знаю, як п╕де вам. Учора ми були у Херсон╕, ╕ я дивився, чи не буде хтось виходити до зак╕нчення програми – н╕хто не вийшов. Я думаю, що у будь-якому м╕ст╕ знайдеться 10% чи нав╕ть 5% аудитор╕╖, як╕, кр╕м «мейнстриму», готов╕ «вживати» ╕ такий складний продукт. Як ви сам╕ розум╕╓те, в╕н не завжди ╕деальний, бо це робота молодих, як╕ ще не навчен╕, але не в план╕ ремесла, бо з цим все б╕льш-менш нормально; вони не навчен╕ чути того, хто поза екраном, вони, як правило, намагаються сам╕ щось сказати.
 Що стосу╓ться укра╖нського к╕но взагал╕, то ним, по ╕де╖, ма╓ займатися М╕н╕стерство культури. На жаль, в╕дбува╓ться не так вже й багато: К╕ра Муратова зн╕ма╓ пост╕йно, Роман Балаян - час в╕д часу (незабаром ма╓ зак╕нчити ╕ восени представити св╕й новий ф╕льм), Олесь Сан╕н готу╓ зйомки.
 При М╕н╕стерств╕ культури ╓ досить ч╕ткий ╕ гарний механ╕зм в╕дбору сценар╕╖в. Кажу з впевнен╕стю, бо мене запросили як одного з експерт╕в. Так от, почитавши перш╕ десять сценар╕╖в, як╕ мен╕ дали, я не побачив жодного ф╕льму, за який м╕г би проголосувати чи виступити продюсером, якби мав грош╕. Проблема, судячи з усього, у тому, що укра╖нська школа могла себе зб╕днити, коли з’явився С. Параджанов. Ус╕ думали, що мають займатися лише авторським поетичним к╕но. Насправд╕ ж могли це робити дв╕-три людини: тод╕ ще молодий
Ю. ╤лл╓нко, ген╕альн╕ Л. Осика та С. Параджанов. А до людей, як╕ намагалися зн╕мати глядацьке к╕но, ставилися не дуже гарно. Це такий св╕тогляд - треба робити для десятка сво╖х, щоб вони визнали твою ген╕альн╕сть у к╕но. А от робити для глядач╕в ум╕ють, на жаль, не вс╕.
 Ви ж розум╕╓те, що ╓ режисери св╕тового р╕вня, як╕ готов╕ працювати на р╕зних майданчиках. Наш╕ ж до останнього часу були готов╕ працювати лише в авторському к╕но. Але часи зм╕нюються, ╕, можливо, нова генерац╕я рок╕в через п’ять покаже себе.
 Хоча ╓ ще одна ключова ф╕гура у к╕нопроцес╕ – це продюсер.
 Але повернемося до короткометражок. Кр╕м к╕нофундац╕╖ та Андр╕я Халпахч╕, в якого не вистача╓ на все рук, б╕льше н╕хто не займа╓ться п╕дтримкою молодих. Якщо цього н╕хто не робить, то це робитимемо ми».
 З останн╕х сл╕в можна зрозум╕ти, що це - позиц╕я як видання «Укра╖нський тиждень», так ╕ його шеф-редактора Юр╕я Макарова: займатися культурою там, де нею н╕хто не займа╓ться або займа╓ться мало хто. Це, до реч╕, стосу╓ться й карикатур. «В Укра╖н╕ ╕сну╓ просто фантастична школа карикатури, - в╕в дал╕ розмову пан Юр╕й. - Це люди, як╕, якщо ╖дуть на м╕жнародн╕ фестивал╕, то або у якост╕ член╕в жур╕, або дипломант╕в, як╕ отримують перш╕ нагороди чи прем╕╖. Вони у сво╖й област╕ в╕дом╕ всьому св╕ту. Ми з самого початку задумали, що карикатура буде частиною бренду «Тижня». Тому в╕дразу на перш╕й стор╕нц╕, п╕сля обкладинки, ми публ╕ку╓мо карикатури р╕зних ки╖вських автор╕в, а ╕нколи й на стор╕нках журналу ╖х використову╓мо».
 Коли ж колеги запитали у журнал╕ста про сп╕впрацю ╕з карикатуристами з ╕нших м╕ст кра╖ни, зокрема й С╕мферополя, в╕н в╕дпов╕в, що, на жаль, не ма╓ «точки входу». ╤ якщо йому чи його сп╕вроб╕тникам дадуть координати кримських карикатурист╕в, або вони й сам╕ вийдуть на зв’язок, то така сп╕впраця можлива ╕, безперечно, ц╕кава для «Укра╖нського тижня». Справа у тому, що колектив редакц╕╖ прагне створити журналу власне п╕знаване обличчя, але не за допомогою реклами, а д╕ями, як╕ покликан╕ популяризувати укра╖нську культуру. Тому ╓ ще один напрямок д╕яльност╕ – орган╕зац╕я виступ╕в джазових колектив╕в. Цього разу це гурт «Z-BAND», який виступатиме в Одес╕ у рамках фестивалю «Укра╖нського тижня». На думку Юр╕я Макарова, в Укра╖н╕ ╓ багато гарних рок-фестивал╕в, непогана ситуац╕я з етно-фестивалями, а от джаз залишився трохи поза увагою. Безперечно, не могли не згадати про Коктебель, але в Укра╖н╕ джаз ще не став масовим явищем, тому це теж ц╕каво для «Тижня».
 Отже, можна зробити висновок, що у нас в Укра╖н╕ ще ╓ профес╕онали, яким не байдужа ╕, що найголовн╕ше, ц╕кава наша культура ╕ держава. Вони вм╕ють формувати власний ╕м╕дж ╕ одночасно працювати на ╕м╕дж кра╖ни.
 Катерина КРИВОРУЧЕНКО.
 Фото автора.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 12.09.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6324

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков