Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЛЛЯНА ОЛ╤Я
Народна медицина


ДАР СОНЦЯ
Народна медицина


ЛОПУХ В ОЦТ╤
Народна медицина


ПОВИВСЯ В’ЮНОК
Народна медицина


ЗАЦВ╤В П╤ДБ╤Л
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2003 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 07.03.2003
Наші давні звичаї
KC

ОЖИВАЄ БЕРЕЗА...
Березень - третій місяць в українському календарі. Дістав таку назву в зв'язку з "плачем" (сокорухом) білокорої берези. Колись цим ім'ям звали четвертий місяць, бо саме тоді оживають берези. І лише
з середини XIX ст., коли з української мови випало латинське слово "март", березень став назвою третього місяця. У літературній мові й діалектах поряд з основною поширювалась назва "березоль", утворена з основ двох слів - "береза" і "зола". Слово це прадавнє і належить до часів, коли наші предки вирубували значні ділянки березового лісу для землеробства.
Березень розпочинає весну. Першим провісником її вважають байбака, який цілу зиму спить, а першого березня прокидається і починає насвистувати свої монотонні мелодії. Друга ознака весни - вівсянка. Вона з'являється також на початку березня і починає наспівувати: "Покинь сани - візьми віз, викинь шубу - з печі злізь".
У день весняного сонцевороту, як і на Стрітення, випікали з тіста фігурки різних птахів (переважно жайворонків), несли їх у сад, ліс чи поле, примовляючи: "Пташок викликаю із теплого краю. Летіть, соловейки, на нашу земельку, спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки". У березні дівчата з парубками припиняли досвітки та вечорниці і сходилися на вулицю співати та грати веснянки.

ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ
Казимира (4 березня). Як правило, нестійка погода.
"У Казимира, - казали, - непевна віра".
На святого Казимира вийде жайвір з пір'я. Якщо на Казимира погода, то буде на бараболю урода.
Тимоша, Хоми, Весногрія (6). У давнину казали: "Прийде Хома, то не страшна й зима" чи "Прийшов Хома, вважай, зими нема". Вважалося, що в цей день весна вже прийшла до дверей, а тому "Тимошеве тепло віє - старого гріє", "На Весногрія і старцю надія".
Обертіння, Івана Предтечі (9). У цей день птахи повертаються з вирію і шукають собі місця для гнізд. Якщо бачили журавлів (веселиків), то рахували, скільки їх у небі, стільки злотих коштуватиме "корець жита" (мірка для зерна).
Якщо жайворонки летять високо, то "це вони до Бога летять молотить", а коли низько - "не донесли ціпа, і він упав, а тому й птахи поприпадали додолу".
Кажуть, що на Обертіння птиця обертається до гнізда, діти - до хліба, а чоловіки - до жінок та роботи; в цей день не можна прати білизну.
Василя-плаксивця (13). Вважалося, що в цей день весна "повністю забирає своє право від зими", бо "Василь зі стріхи капає - землю поквапує".

ЗА НАРОДНИМ КАЛЕНДАРЕМ
Народний слов'янський календар, який найповніше був зафіксований етнографами наприкінці ХІХ ст., являв собою переплетення народної язичницької традиції з елементами церковного християнського календаря. Результатом тривалої еволюції стали два паралельні способи лічби днів - від понеділка до неділі та від неділі до суботи. Походження слов'янських назв днів тижня практикують як номери днів, які настають після неділі: понеділок - по - неділок; вівторок - другий день ("второк" на Поліссі); середа - серединний у ряді понедільних днів; четвер - четвертий і т. д.
Одна з яскравих особливостей народного календаря - уявлення про добрі та злі для людей дні. Унаслідок різноманітності критеріїв їх оцінки (жіночий або чоловічий; перший або останній; пісний або скоромний; збіг певних з них із церковними святами - Різдвом, Стрітенням, Благовіщенням, природними або життєвими подіями) той самий день за однією ознакою оцінювався як позитивний, за іншою - як негативний, несприятливий.
Народний календар - це той комплекс уявлень, вірувань та правил поведінки, який і дотепер містить у собі багато цікавого й слушного.

НАСТОЯНКА ПРОТИ ГЕРПЕСУ
Інститут натуропатії рекомендує для боротьби з герпесом настоянку таволги в'язолистої. Її квітки і коріння містять вітамін С, каротин, дубильні речовини, ефірну олію, глюкозид спиреїну, а також велику кількість метилсаліцилату - протизапальної  речовини. Вчасне приймання настоянки зупиняє грип протягом доби, губний герпес - за дві доби.
Рецепт настоянки: горілку (або 20%-ний спирт) розвести водою у співвідношенні 1:1. Відміряти 20 г квіток або 30 г подрібненого на порошок коріння таволги
і 5 г квіток календули, що посилює протизапальну і протиалергійну дію таволги, залити 250 г розбавленої горілки. Отриману суміш перелити у пляшку і закрити корком. У каструлі нагріти воду до 60 - 70 градусів і поставити у неї пляшку на одну годину. Коли прокипить, дати вихолонути і процідити. Протягом першого тижня приймати тричі на день перед їдою по 3 чайних ложки, протягом другого - по 2 чайних ложки. Курс лікування - 2 - 3 тижні.
Для зовнішнього застосування: 1 столову ложку квіток або 1,5 чайної ложки коріння таволги і 0,5 ч. л. квіток календули залити трьома склянками нерозбавленої горілки і тримати протягом години на водяній бані. Отриманою настойкою тричі на день мастити вражені герпесом ділянки шкіри.


КАВА - РУЙНІВНИК
Група американських учених вважає, що вживання  кави і разом з нею кофеїну жінками веде до руйнування кісткової тканини.
Особливо це виявляється у жінок у післяклімактеричний період. Для молодих прихильниць цього напою "передозування" здатне викликати поступове потоншення кісткової тканини, такі жінки після 50 років частіше страждають від переломів через підвищену ламкість кісток.
Учені пов'язують такий негативний вплив кави з роботою певних генів. Жінки, у яких було виявлено мутацію в рецепторі вітаміну D, схильніші до руйнування кісток, ніж ті, в яких така мутація не була знайдена.
Щоб не стати жертвами власних пристрастей, краще обмежити вживання кави до 300 мг на день (три чашки). Фахівці радять обмежувати і кількість чайного напою, адже в ньому також міститься  кофеїн. Його радять скоротити до 900 мл на день.


ПАЛІННЯ ШКІДЛИВЕ ДЛЯ КІСТОК
У ході проведеного нещодавно дослідження з'ясувалося, що паління цигарок небезпечне не тільки для легень, а й для кісток, суглобів і м'язової тканини людського організму.
Зі слів дослідника з американської Академії ортопедичної хірургії Стюарта Хирша, "нікотин перешкоджає процесові загоєння ран і переломів, порушує роботу гормональної системи і блокує антиокислювальні властивості вітамінів С та Е. Все це разом призводить до того, що курці стають кандидатами № 1на перелом шийки стегна".
Крім того, вчені встановили, що, на відміну від тих, хто не палить, курці частіше скаржаться на болі нижньої частини хребта, повідомляє МІGNews.
Порівняно з некурящими людьми курці частіше страждають від зміщення і деформації міжхребцевих дисків. Внаслідок паління погіршуються еластичність зв'язок, процес загоєння ран, скорочується вироблення клітин кісткової тканини.

ЩОБ УБЕРЕГТИСЯ ВІД ЗАСТУДИ
Перш ніж мікроби застуди почнуть атакувати організм, розмножуватися і завдавати руйнівної дії, вони повинні проникнути до клітини. Прийти на допомогу клітинам можна таким чином: збільшити споживання рідини, що має кислу реакцію (яблучний, журавлиновий або виноградний сік). Кислота розріджує кров і плазму, тоді як лужні харчові продукти згущують плазму, заважаючи циркуляції крові. Щоразу після їди потрібно випивати
1 склянку води з 2 чайними ложками яблучного оцту й 2 чайними ложками меду. Така суміш приводить до норми вміст калію в крові. Корисно вживати і кислі фрукти - лимон, апельсин, яблуко, журавлину.

КОРИСНІ ПОРАДИ
Медова вода. Одну частину меду кип'ятять з 2 - 6 частинами очищеної води на повільному вогні, постійно знімаючи пінку, аж поки вона не перестане утворюватися. Потім проціджують. Медова вода підвищує апетит, лікує різні захворювання органів дихання.
* * *
М'ясо для закусок або других страв буде набагато смачнішим і соковитішим, якщо вийняти його з бульйону після того, як він охолоне.
* * *
Зелень петрушки й кропу треба класти у страви лише перед подачею на стіл. Кип'ятити їх не слід - зникає аромат.

Несприятливі дні в березні
9, неділя; 10, понеділок; 15, субота; 25, вівторок; 29,субота.

університет правових знань
ПРО НАДАННЯ ВИТЯГІВ
З РЕЄСТРУ ПРАВ ВЛАСНОСТІ НА НЕ-РУХОМЕ МАЙНО
Наказом Міністерства юстиції України "Про надання витягів з Реєстру прав власності на нерухоме майно та оформлення свідоцтв про право власності на нерухоме майно на спеціальних бланках" від
20.09 2002 р. № 84/4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.09 2002 року за № 733/7061, установлено, що довідки-характеристики, реєстраційні посвідчення та свідоцтва про право власності на не-рухоме майно, що оформлені не на спеціальних бланках, оформляються та видаються до 1 лютого 2003 р.
Це означає, що 1 лютого 2003 р. БТІ будуть видаватись замість довідок-характеристик та реєстраційних посвідчень відповідні витяги з Реєстру прав власності на нерухоме майно (витяг з Реєстру прав на нерухоме майно та витяг про реєстрацію прав на нерухоме майно). Водночас на правовстановлювальних документах БТІ ставляться відмітки (штампи) про реєстрацію відповідних прав, зразок яких затверджений Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (наказ Міністерства юстиції України від 07.02 2002 р. № 7/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.02 2002 р. за № 157/6447).
Тобто витяг з Реєстру прав видається на заміну довідки-характеристики. Витяг про реєстрацію прав видається на заміну реєстраційного посвідчення та реєстраційного напису на правовстановлювальному документі.
Витяги з Реєстру прав та свідоцтва про право власності видаються на спеціальних бланках з електронного Реєстру прав (наказ Міністерства юстиції України "Про затвердження Положення про порядок постачання, зберігання, обліку та звітності про витрачання спеціальних бланків для видачі витягів з Реєстру прав власності на нерухоме майно та свідоцтв про право власності" від 20.09 2002 р. № 85/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.09 2002 р. за № 774/7062).
Слід звернути увагу на те, що термін дії довідки-характеристики становить три місяці. Тому довідки-характеристики, видані  до 31 січня 2003 р. включно, чинні протягом трьох місяців і повинні прийматись нотаріусами при вчиненні нотаріальних дій.
Реєстраційні написи, реєстраційні посвідчення та свідоцтва про право власності на нерухоме майно, що оформлені до 31 січня 2003 р. включно, не обмежені терміном дії та повинні прийматись нотаріусами при вчиненні ними нотаріальних дій.
Витяги з Реєстру прав видаються після реєстрації прав власності на нерухоме майно та внесення відповідних даних до електронного Реєстру прав.
Якщо особа вперше звертається до БТІ із заявою про реєстрацію права власності на нерухоме майно, їй видається витяг про реєстрацію, який засвідчує, що її право власності вже зареєстроване. Якщо особа надалі бажає здійснити певні операції з належним їй майном, наприклад, відчуження, - їй видається витяг з Реєстру прав.
Підготував Абла МАМУТОВ,
головний спеціаліст Київського районного управління юстиції
м. Сімферополя.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2003 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=636

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков