Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 03.10.2008
ТАТИ: ХТО ВОНИ?

Крим традиц╕йно продовжу╓ залишатись багатонац╕ональним, чим, на жаль, почали ман╕пулювати безчесн╕ пол╕тики. Д╕йсно, протягом ╕стор╕╖ на п╕востров╕ масово побували представники понад двох десятк╕в р╕зноплем╕нних народ╕в, як╕, зрозум╕ло, п╕сля себе залишили св╕й, залежно в╕д мети приходу, сл╕д.
Однак, кр╕м ╓диних абориген╕в-тавр╕в, у Криму ╓ й кор╕нн╕ народи. Якщо про кримц╕в (кримських татар), кара╖м╕в та кримчак╕в уже, в основному, загальнов╕домо, то про тат╕в мало хто зна╓. Х╕ба що хтось чув лише назву, а може, ще в╕да╓, що це - народн╕сть. ╥╖ ж ╕стор╕я для широкого загалу, нав╕ть, кримчан – справжня загадков╕сть.
Етносам притаманна сусп╕льно-╕сторична ст╕йк╕сть. Але й вони, як правило, не в╕чн╕, як, скаж╕мо, т╕ ж таври чи широко в╕дом╕ ╕раномовн╕ ск╕фи, котр╕ згодом сп╕льно перетворилися у тавроск╕ф╕в. А ще п╕зн╕ше, на початку середньов╕ччя, елл╕ни разом з ними сформувалися в тат╕в ╕, витримавши р╕зноман╕тн╕ впливи сво╖х сус╕д╕в, дожили до наших, по-сво╓му також неспок╕йних, дн╕в. Про це засв╕дчують, у тому числ╕ й в Криму, дан╕ останнього перепису населення.
Хто ж вони – тати? Цей етнон╕м ма╓ багатов╕кову ╕стор╕ю. Його походження як колись, так ╕ тепер поясню╓ться неоднозначно. Ран╕ше взагал╕ вважали: «Происхождение и смысл имени «тат» не поддается объяснению». Та уважне вивчення ╕сторичних джерел засв╕дчу╓, що, принаймн╕ до Криму, слово «тат» могло бути принесеним двома шляхами: або воно було народжене ск╕фами ╕ пот╕м засво╓не таврами, або – тюрками ╕ запозичене елл╕нами.
Най╕мов╕рн╕ше етнон╕м «тат» таки належав ск╕фам, одному з багатьох племен, а згодом був засво╓ний як таврами, так ╕ елл╕нами. На думку мовознавц╕в, в╕н означав, як тепер ми кажемо, «╕ранець» чи по-стародавньому – «перс», що сьогодн╕ легко зрозум╕ти тим, хто волод╕╓ мовою фарс╕. Справд╕, розглядувана лексема ма╓ досить широке поширення в сучасних ╤ран╕ й Азербайджан╕. Означа╓ вона «той, що розмовля╓ по-╕ранськи».
Що ж, не можна не враховувати ц╕╓╖ обставини. Та назва «тати» й тепер ╕сну╓ ╕ у мар╕упольських грек╕в, як╕ колись були переселен╕ з Криму. Серед них можна почути: «татча б╕л╓╕м» - «знаю по-татськи», «тат кош» - «татська стоянка», чи й гумористичне «чарух – ашаган тат» - «тат, що з’╖в сво╖ постоли». Зрозум╕ло, що ця фразеолог╕я вивезена з Криму. Досл╕дникам вдалося з’ясувати, як вона перейшла в╕д татарського населення до грецького. Корен╕ сьогодн╕шн╕х помилок знаходяться в минулому.
Вартими уваги ╓ турецьк╕ ╕сторичн╕ документи друго╖ половини XVIII ст., в яких населення Криму под╕лялося на дв╕ частини - на татар ╕ тат╕в, тобто на мусульман ╕ не мусульман, як у Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖ – на рос╕ян православних ╕ нацмен╕в-безбожник╕в, а в горезв╕сному Союз╕ – як не на б╕льшовик╕в ╕ меншовик╕в, так на комун╕ст╕в - ате╖ст╕в ╕ ворог╕в народу… Ц╕каво ╕ повчально, що нин╕ багато представник╕в, р╕зних за мовою та в╕роспов╕данням, однаково вважають себе татами в розум╕нн╕ нац╕ональност╕, що сприя╓ вза╓мност╕ у порозум╕нн╕, чого тепер у Криму взагал╕ явно не вистача╓, через що не зника╓ побоювання, що в╕н може стати ще одн╕╓ю «гарячою точкою».
Свого часу в Криму ╕снував Татський ╕ль, тобто округ. Його територ╕я простягалася в╕д Феодос╕╖ ╕ Судака до Балаклави ╕ Чуфут-Кале. Саме зв╕дси ╕ за меж╕ п╕вострова надходили оливки, ╕нжир ╕ гранат. При╖ждж╕ в╕дв╕дувач╕ Криму про тат╕в в╕дгукувалися, зокрема, так: «…очень умные виноградари и садоводы… Эти горцы занимаются также разведением табака и льна».
Про побут тат╕в в╕домо, що ╖хн╕й одяг дещо в╕др╕знявся в╕д одягу татар, хоч ж╕нки-татки мали вже мусульманську звичку прикривати сво╖ обличчя й ╕нш╕ частини т╕ла. Житла тат╕в знаходилися «наполовину в земле от привычки опирать их на горные склоны, где они врыты в землю или даже в самую скалу, и только половина дома на лицевой стороне – из бутового камня, а крыша земляная, плоская, по которой можно ходить». Тати ж, як╕ жили на Таман╕, мешкали «у дерев’яних, обмазаних глиною, будинках».
П╕д впливом тат╕в г╕рськ╕ татари Криму в╕дмежувалися в╕д степовик╕в, котр╕ вс╕х горц╕в п╕вострова, незважаючи на ╖хн╓ походження та в╕роспов╕дання, почали називати татами. «Однако это название применяется некоторой группой татар и к самим себе. Так татары в районе между Ускютом и Ай-Серезом, желая отличить свой говор и свои национальные особенности, говорят «быз татлар», т. е. «мы таты», показывая тем, что это название служит этническим именем. Интересно, что название «тат» применяет к себе также часть греческого населения».
Тати Криму мали власну державн╕сть до захоплення п╕вострова монголами, яку частково в Татському ╕л╕ збер╕гали ╕ п╕д час ╕снування Кримського ханства, володар якого мав, зокрема, й такий титул: «тат б╕лл╓ таукачнинг улу хана» - «тат╕в гордих милостивий хан». Саме тати тривалий час були стр╕льцями
з рушниць у ханському в╕йську.
У п╕дсумку ма╓мо: якщо етнон╕м степових татар походить в╕д китайсько╖ назви «та-та», одного з монгольських племен, то кримських, ц╕лком можливо, - в╕д «тавр», представники якого, розмовляючи м╕ж собою, вживали «выражения из какого-то другого языка». Це, очевидно, була мова тавр╕в. Також можливо, що граматичн╕ корен╕ «та», «тат» ╕ «тавр» були причиною поширення ╕ вкор╕нення назви «тати» саме у Криму. Бо саме тут т╕ корен╕ були в ужитку р╕зноман╕тних етн╕чних груп, як╕ мали ╓днатись унасл╕док обмеженост╕ територ╕╖ Криму, схожого на остр╕в.

Володимир ЛЕЩЕНКО,
╕сторик.
м. С╕мферополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6384

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков