Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 10.10.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 10.10.2008
НЕ ПОСОРОМИВ СЛАВИ КОЗАЦЬКО╥

14 жовтня - День укра╖нського козацтва

До 1676 р. Правобережна Укра╖на була частиною Козацько╖ Держави, але п╕сля в╕дмови в╕д гетьманщини, польських ╕ турецьких поход╕в укра╖нська адм╕н╕стративна структура, ╖╖ влада тимчасово занепадають. Лише полковнику Семену Пал╕ю вдалося домогтися в к╕нц╕ 80-х рок╕в XVII ст. незалежного управл╕ння над козацькими землями.
Семен Пилипович Пал╕й (справжн╓ пр╕звище Гурко) народився наприк╕нц╕ 30-х - на початку 40-х рок╕в XVII ст. в м╕стечку Борзн╕ на Черн╕г╕вщин╕, у м╕щанськ╕й родин╕. Його батько був козаком Н╕жинського полку. У Борзн╕ проживали його мати, брат Фед╕р. Сестру забрали у полон татари, ╕ вона змушена була стати дружиною турецького мурзи. Майбутн╕й козацький полковник здобув осв╕ту в Ки╖вськ╕й колег╕╖. Згодом Семен одружився, але перша його дружина померла рано. В╕д цього шлюбу народилася дочка Парасков╕я. Овдов╕вши, Пал╕й побрався у Фастов╕ вдруге з Феодос╕╓ю, енерг╕йною ╕ розумною ж╕нкою, яка допомагала йому в багатьох справах.
Пал╕й був внесений до ре╓стру Н╕жинського полку. Козацька вольниця захопила його. Завдяки в╕йськовим зд╕бностям в╕н ста╓ кошовим старшиною, очолю╓ заг╕н запорожц╕в ╕ громить турк╕в у поход╕ з польською арм╕╓ю. Спочатку допомагав королю Яну ╤╤╤ Собеському. Повернувшись у Правобережну Укра╖ну вл╕тку 1684 р., в╕н почина╓ активну д╕яльн╕сть в╕йськового ╕ державотворчого характеру. Невисокий, м╕цний, з довгими вусами, густими бровами ╕ прямим носом в╕н зовс╕м не скидався на того гр╕зного Пал╕я, котрим татари лякали сво╖х д╕тей. Вм╕в грати на кобз╕, непогано сп╕вав. А Пал╕╓м назвали тому, що одного разу на рад╕ його скривдили ╕ випровадили незаслужено з куреня. Глибоко ображений, в╕н п╕дпалив цей кур╕нь. Його не судили, а коли Семен знову з’явився на рад╕, то отаман ╤ван С╕рко жартома сказав: «Ага, прийшов пал╕юка!». В╕дтод╕ його ╕ стали величати Пал╕╓м.
Пал╕й був людиною неабиякого розуму ╕ культури, зд╕бним орган╕затором ╕ полководцем. Нав╕ть у Варшав╕ казали, що «такий в╕йськовий д╕яч зм╕г би в╕дродити ослаблен╕ сили Польщ╕». В╕н один ╕з перших полковник╕в одержав дозв╕л польського короля на поселення у Фастов╕ ╕ формування тут козацького полку. 25 серпня 1685 р. Пал╕й видав ун╕версал про запровадження мита на користь козацько╖ адм╕н╕страц╕╖. Незабаром з Л╕вобережно╖ Укра╖ни, Молдав╕╖, Б╕лорус╕╖ потягнулися сюди люди. В╕дродження зруйнованого краю, захист його в╕д татаро-турецьких напад╕в п╕дтримувалися також полковниками: Захар╕╓м ╤скрою, Андр╕╓м Абазиним, Сам╕йлом Самусем.
Важливою ланкою плану С. Пал╕я було бажання об’╓днати Правобережну та Л╕вобережну Укра╖ну. Неодноразово в╕н звертався до ╤вана Мазепи з проханням прийняти його п╕д гетьманську булаву, але той не давав згоди. Через те Пал╕й надсилав листи ╕ в Москву. Позиц╕я Петра ╤ залишалася незм╕нною, оск╕льки в╕н у 1686 роц╕ уклав «Трактат про В╕чний мир» з Польщею, порушення якого загрожувало загостренням в╕дносин м╕ж кра╖нами. Тод╕ Пал╕й вир╕шив запевнити короля Яна III у сво╖й в╕дданост╕ служити йому. Протягом к╕нця ХVII ст. полки Правобережжя брали участь у в╕йськових походах проти Османсько╖ ╕мпер╕╖ сп╕льно з Польщею. В╕н в╕дпускав козак╕в на корол╕вську службу ╕ говорив, що «п╕хота в╕д мене не в╕дстане, одягнувшись, повернеться назад». Керован╕ ним козаки зд╕йснили напади на фортец╕: Очак╕в, Акерман, Бендери, Кизикермен. Кримський хан ╕ турецький султан пропонували йому союз ╕ дружбу, посилали подарунки. Але Пал╕й залишався обережним. Поруч були гетьман, поляки, та й Москва недалеко. З часом Пал╕й обрав сво╓ю резиденц╕╓ю м. Фаст╕в. За словами ╕сторика В. Крупницького, в╕н перетворився на господаря б╕льшо╖ частини Правобережно╖ Укра╖ни - «Пал╕╓во╖ держави». Смерть Яна III, пер╕од безвладдя розд╕лили ел╕ту Реч╕ Посполито╖ на два табори. Обраний король Август II був невдоволений Пал╕╓м. Ситуац╕я у польсько-укра╖нських в╕дносинах докор╕нно зм╕ню╓ться. 1699 року польський сейм прийняв постанову про заборону утримання «козацько╖ м╕л╕ц╕╖», як ╕менував в╕н полки Пал╕я. У лист╕ до Августа II в╕д 22.08.1700 р. Пал╕й не погодився з таким р╕шенням. В╕н прагнув примирення. ╤ван Мазепа, оц╕нюючи тогочасну його повед╕нку, казав: «Пал╕й то на цю, то на ту сторону схиля╓ться ╕ не може н╕чого твердо й м╕цно у себе постановити». Пал╕й в╕дмовлявся визнати владу Польщ╕ ╕ в╕дпов╕дав шляхетським посланцям: «Я оселився у в╕льн╕й Укра╖н╕, ╕ Реч╕ Посполит╕й нема жодного д╕ла до цього краю; т╕льки я, як справжн╕й козак ╕ вождь козацького народу, маю право порядкувати тут».
1701 року Польща розпочала наступ на козацьк╕ земл╕. Пал╕й в╕дмовився визнати ╖╖ владу й оголосив Правобережну Укра╖ну «в╕льною козацькою областю». В╕н розсила╓ г╕нц╕в, прагнучи зрушити на боротьбу селян ╕ м╕ськ╕ низи. Знову запалали шляхетськ╕ ма╓тки. Спроби польських в╕йськ привести козак╕в до покори зазнали в╕дс╕ч╕. На Ки╖вщин╕, Под╕лл╕, Волин╕, Брацлавщин╕ у 1702 р. також розпочалося повстання. Козацьк╕ полки в╕дбили фортецю Б╕лу Церкву. Магнат Потоцький врятувався втечею. Шляхта неодноразово хот╕ла розправитись ╕з Пал╕╓м, але його рятували сво╖ козаки. Одного разу через зрадництво в╕н потрапив у полон. Його посадили в п╕дземелля замку м╕ста Немир╕ ╕ закували у кайдани. П╕д виглядом купецького обозу з харчами заг╕н козак╕в д╕стався вноч╕ до м╕ста ╕, перебивши охорону, визволив Пал╕я. ╢ ╕нша верс╕я, що в╕н був визволений за корол╕вським ун╕версалом. Однак всенародне повстання було придушене польсько-московськими в╕йськами зг╕дно з ╖хн╕м договором. Смерть ╕ розруху с╕яли вони на сво╓му шляху. Визволення Правобережжя в╕дсунулось на к╕лька десятир╕ч.
У 1704 р. на Правобережжя вступили козацьк╕ полки п╕д проводом ╤вана Мазепи. Виник конфл╕кт м╕ж ним ╕ Пал╕╓м. Тут йшлося не лише про ╖хн╕ особист╕ антипат╕╖, не лише про заздр╕сть Мазепи до популярност╕ Пал╕я. З╕ткнулися два полярн╕ погляди на сусп╕льно-пол╕тичний лад Укра╖ни: демократичний, козацький - Семена Пал╕я ╕ аристократичний - ╤вана Мазепи. Гетьман бачив у Пал╕╓в╕ суперника, пов╕домляв царю про його непокору. Петро ╤ прислухався й дозволив заарештувати Пал╕я. У 1705 роц╕ його було заслано до Сиб╕ру, у Тобольськ...
П╕сля переходу Мазепи на б╕к швед╕в Пал╕й був помилуваний царем ╕ повернений ╕з Сиб╕ру. Його здоров’я - п╕д╕рване, але в╕н з полками взяв участь на боц╕ московських в╕йськ у Полтавськ╕й битв╕. Во╓нна кампан╕я 1708 - 1709 рр. обернулася для Швец╕╖ поразкою. Пал╕й поверта╓ться до Фастова ╕ продовжу╓ боротьбу проти польсько╖ шляхти. Смерть у с╕чн╕ 1710 року перервала його плани ╕ зусилля об’╓днати Правобережжя ╕ Л╕вобережжя Укра╖ни. З почестями видатний козацький полководець був похований на кладовищ╕ Межиг╕рського монастиря п╕д Ки╓вом.
Лев КУДРЯВЦЕВ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 10.10.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6400

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков