Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 24.10.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 24.10.2008
АНАРХ╤СТ «УС╤Х ЧАС╤В ╤ НАРОД╤В»

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

╤ п╕сля ст╕лькох десятир╕ч ця особист╕сть приверта╓ пильну увагу. Думки досл╕дник╕в розд╕лилися. Одн╕ вважають Махна злим ген╕╓м, якому були властив╕ найг╕рш╕ людськ╕ вади. ╤нш╕ - визволителем укра╖нського народу, що постраждав за селянськ╕ ╕деали.
Як би там не було, безперечно одне - махновська вольниця, близька по устрою ╕ настрою до с╕чового козацтва, породила останнього запорожця - «батька» ╕ сформувала складний ╕ суперечливий характер одн╕╓╖ з найзагадков╕ших ф╕гур у наш╕й ╕стор╕╖.
Донедавна оф╕ц╕йна ╕стор╕ограф╕я св╕дчила, що Нестор Махно народився 27 жовтня 1889 року. Але к╕лька рок╕в тому за метричною книгою Хрестовоздвиженсько╖ церкви села Гуляйполе Олександр╕вського пов╕ту Катеринославсько╖ губерн╕╖ (зараз райцентр Запор╕зько╖ област╕) була встановлена точна дата його народження - 26 жовтня 1888 року. Батько, ╤ван Род╕онович, попросив записати дату народження Нестора роком п╕зн╕ше - у той час селяни частенько йшли на под╕бну фальсиф╕кац╕ю, щоб не в╕ддавати зовс╕м ще юних син╕в у рекрути.
Рано залишившись без батька, а в╕н був найменшою - п’ятою - дитиною у с╕м’╖, Нестор ╕з семир╕чного в╕ку почав допомагати матер╕: пас овець ╕ кор╕в у заможних селян, п╕дробляв муляром, чорноробом... Рано долучився ╕ до революц╕йно-бунтарсько╖ д╕яльност╕. На початку 1906 року енерг╕йний Нестор, який жадав справжнього д╕ла, зробив спробу вступити у «В╕льний союз анарх╕ст╕в-хл╕бороб╕в», однак д╕став категоричну в╕дмову. Але незабаром все ж добився свого. Висл╕дивши бойовик╕в, що з╕бралися на чергов╕ збори, Нестор пред’явив ╖м ультиматум: «Або в╕зьм╕ть мене з собою, або убийте!».
Першим «справжн╕м» для Махна став нал╕т на будинок торговця Брука. Здобута анарх╕стами сума - 151 карбованець була експропр╕йована «на потреби голодуючих». Незабаром Нестор ╕ його соратники «в╕дв╕дали» власника м╕сцевого заводу Кернера ╕, погрожуючи розправою, в╕д╕брали 400 карбованц╕в.
П╕сля ц╕ло╖ сер╕╖ под╕бних теракт╕в група опинилася у пол╕ зору пол╕ц╕╖ ╕ за доносом провокатора Кушн╕ра була арештована. Потрапивши в Олександр╕вську в’язницю, Махно, незважаючи на серйозн╕ викривальн╕ матер╕али, ст╕йко тримався на допитах, так ╕ не визнавши себе винним. За наказом командуючого в╕йськами Одеського округу вс╕ 15 член╕в гуляйп╕льсько╖ групи були передан╕ в╕йськово-окружному суду. Слухання у справ╕ анарх╕ст╕в-комун╕ст╕в проходили у Катеринослав╕ (нин╕ Дн╕пропетровськ) з 22 до 26 березня 1910 року. Махна засудили до вищо╖ м╕ри покарання - пов╕шення. Майже два м╕сяц╕, сидячи в «одиначц╕», чекав в╕н приходу ката ╕ в’язничного священика. ╤ лише неодноразов╕ прохання матер╕ та той самий доданий до дати народження р╕к врятували Нестора в╕д неминучо╖ загибел╕. Молодого терориста визнали неповнол╕тн╕м, а смертну кару зам╕нили на 20 рок╕в каторжних роб╕т.
2 серпня 1911 року разом з ╕ншими каторжниками Нестор був в╕дправлений у Москву. Там за к╕лька дн╕в за ним закрилися ворота Бутирсько╖ в’язниц╕. Важкий характер Махна став причиною пост╕йних конфл╕кт╕в з в’язничним начальством. Буквально за к╕лька дн╕в його перебування в Бутирц╕ у в’язничному журнал╕ у граф╕ «Повед╕нка» проти пр╕звища Махна з’явився запис: «Погана». Тому аж до зв╕льнення анарх╕ст ходив закованим у кайдани по руках ╕ ногах. Бунтаря-одинака частенько замикали у карцер.
14 жовтня 1911 року бутирськ╕ л╕кар╕ виявили у Махна сухоти. У в’язничн╕й л╕карн╕ йому видалили одну легеню.
Лютнева революц╕я 1917 року в╕дкрила новий етап життя анарх╕ста, який не бажав залишатися осторонь в╕д бурхливих под╕й. Зв╕льнений з-п╕д варти, Махно вирушив у Гуляйполе, де його зустр╕ли сп╕вчуттям ╕ повагою, як людину, що постраждала за селянськ╕ ╕деали.
Повернувшись додому, Нестор швидко просунувся у гуляйп╕льське кер╕вництво. Восени 1917 року його обрали в╕дразу на п’ять (!) громадських посад. В окруз╕ почали зароджуватися комуни (сам Махно дв╕ч╕ на тиждень працював в одн╕й з них), на п╕дпри╓мствах дедал╕ б╕льшо╖ сили набирали органи робочого самоврядування. Нестор ╤ванович розпустив земську управу, особисто очолив земство ╕ оголосив себе ком╕саром Гуляйп╕льського району, який п╕д його кер╕вництвом перетворився у в╕льну карликову державу. Однак ╖╖ правитель розум╕в, що без п╕дтримки селян владу не втримати, ╕ вир╕шив негайно пок╕нчити з пом╕щицьким землеволод╕нням. До середини серпня у район╕ був проведений обл╕к кинутих пом╕щиками уг╕дь та ╕нвентарю. 25 вересня Махно п╕дписав декрет про нац╕онал╕зац╕ю земл╕.
Тим часом Укра╖ну окупували н╕мецьк╕ ╕ австро-угорськ╕ в╕йська. 1 березня 1918 року вони вв╕йшли у Ки╖в, наприк╕нц╕ кв╕тня зайняли Гуляйполе. Махно з групою товариш╕в-анарх╕ст╕в по╖хав до Таганрога. Зв╕дти - на Поволжя, а пот╕м - до Москви. Побачене у «червоних» губерн╕ях насторожило ватажка анарх╕ст╕в. Задекларовану б╕льшовиками диктатуру пролетар╕ату в╕н розц╕нив як спробу розколу трудящих. Враження в╕д «ново╖ Москви» ще б╕льше укр╕пили його в ц╕й думц╕: «Нема╓ парт╕й.., а ╓ купки шарлатан╕в, як╕ в ╕м’я особистих вигод ╕ гострих в╕дчутт╕в... знищують трудовий народ».
За фальшивими документами Махно повернувся до Гуляйполя ╕ почав облаштовувати життя у тутешн╕х м╕сцях за сво╖ми законами. До реч╕, в╕домий б╕льшовик Антонов-Овс╕╓нко, перебуваючи у той пер╕од на Катеринославщин╕, став мимов╕льним св╕дком бурхливих перетворень. В╕н доносив кер╕вництву: «Налагоджуються дитяч╕ комуни, школи. Гуляйполе - один з найкультурн╕ших центр╕в Новорос╕╖ - тут три середн╕ навчальн╕ заклади. Зусиллями Махна в╕дкрито десять госп╕тал╕в для поранених, орган╕зована майстерня, в як╕й лагодять знаряддя, ╕ виробляються замки до знарядь...».
Однак далеко не вс╕ захоплювалися цим «анклавом свободи». У «центр» надходили й ╕нш╕ допов╕дн╕. У результат╕, 25 травня 1919 року Рада роб╕тничо-селянсько╖ оборони Укра╖ни ухвалила р╕шення л╕кв╕дувати Махна. Гуляйп╕льському анарх╕сту довелося воювати в╕дразу на два фронти - проти червоних ╕ б╕лих. Репрес╕╖, яким п╕ддали жител╕в губерн╕╖ частини Врангеля, що наступали, змусили Махна припинити в╕йну з б╕льшовиками ╕ об’╓днатися з ними. У перших числах жовтня 1920 року Повстанська Арм╕я Махна перейшла в оперативне п╕дпорядкування Михайлу Фрунзе - головкому П╕вденного фронту.
В╕дступ Врангеля у Крим дав короткий перепочинок. Але з розгромом б╕логвард╕йц╕в мирне життя анарх╕ст╕в зак╕нчилося - Ради взялися за Махна з подво╓ною силою. Почалася б╕йня не на життя, а на смерть. Проти залишк╕в махновських формувань були кинут╕ кращ╕ частини Червоно╖ арм╕╖. Дн╕ анарх╕ст╕в доходили к╕нця. 28 серпня 1921 року, в╕дбиваючись в╕д б╕льшовик╕в, що нас╕дали, Махно з купкою б╕йц╕в ╕ дружиною Галиною Кузьменко прорвався до Дн╕стра ╕ п╕шов у Бессараб╕ю.
Ступивши на румунську землю, Махно та його соратники здалися м╕сцев╕й влад╕ ╕ були направлен╕ до концентрац╕йного табору. Незабаром махновц╕ втекли ╕ спробували пробратися в Укра╖ну для в╕дновлення боротьби проти радянсько╖ влади, але були заарештован╕ румунською жандармер╕╓ю ╕ повернен╕ назад до табору. Побоюючись видач╕ б╕льшовикам, Махно вже за згодою румунсько╖ влади 11 кв╕тня 1922 року вт╕к до Польщ╕, де в╕н ╕ його соратники були ╕нтернован╕ у Стржалтавський таб╕р. Того ж року у с╕м’╖ гуляйп╕льського анарх╕ста народилася дочка Олена.
Незабаром Махно з с╕м’╓ю перебрався у м╕сто Данциг, де ╖х знову чекали в’язниця ╕ ще одна втеча - вже у Франц╕ю...
Матер╕альне становище с╕м’╖ було складним, тому Нестору ╤вановичу доводилося працювати ╕ в друкарн╕, ╕ теслярем на одн╕й ╕з к╕ностуд╕й. Його с╕м’я мешкала у передм╕ст╕ Парижа, у невелик╕й погано мебльован╕й квартир╕. Махно тяжко хвор╕в. У березн╕ 1934 року його госп╕тал╕зували в один з убогих паризьких лазарет╕в. П╕сля проведено╖ операц╕╖ здоров’я Нестора ╤вановича не пол╕пшилося, ╕ 6 липня 1934 року в╕н помер. Поховали Махна на знаменитому кладовищ╕ Пер-Лашез б╕ля Ст╕ни комунар╕в – у найпочесн╕шому для революц╕онер╕в м╕сц╕, поруч з могилами Жака Дюкло, Мор╕са Тореза та ╕нших вожд╕в французько╖ компарт╕╖. Урна з прахом легендарного анарх╕ста поко╖ться у н╕ш╕ п╕д номером 6686...
Доля дружини Махна - Галини Андр╕╖вни Кузьменко також склалася траг╕чно. П╕сля зак╕нчення Друго╖ св╕тово╖ в╕йни вона опинилася у Н╕меччин╕, потрапила до рук радянських орган╕в безпеки ╕ у серпн╕ 1945 року була ╕нтернована до Ки╓ва, де у 1946-му ╖╖ засудили за в╕домою 58-ою статтею до восьми рок╕в табор╕в. В╕дбувши покарання в Дубровлаз╕, останн╕ роки життя Галина Кузьменко провела у Казахстан╕.
Михайло ПАВЛОВ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 24.10.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6460

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков