Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 31.10.2008
«Н╤, ЦЕ ВСЕ-ТАКИ ПРИ╢МНО, ЩО КРИМСЬКЕ СЛОВО ДОХОДИТЬ АЖ ДО ПРИКАРПАТТЯ!»

БУДЬМО РАЗОМ, «СВ╤ТЛИЧАНИ»!

Колись мав нам╕р написати статтю про наших «материкових» читач╕в. Але згодом зрозум╕в, що одна публ╕кац╕я н╕чого не вир╕шу╓ – надто багато людей чека╓ нас щоп’ятниц╕… Вих╕д бачиться в одному: дати опис ситуац╕╖ в ус╕х рег╕онах, розпов╕сти про найактивн╕ших передплатник╕в ╕ популяризатор╕в нашо╖ газети, нав╕ть, якщо для цього треба буде по╖хати у найв╕ддален╕ше г╕рське село.
Наприк╕нц╕ березня у статт╕ «Територ╕я св╕тла ╕ добра» я вже писав про педагог╕в та учн╕в ╤вано-Франк╕всько╖ школи-╕нтернату № 1. Цю школу без переб╕льшення можна назвати «флагманом» популяризац╕╖ нашо╖ газети. А в╕д не╖ ╕нформац╕я про «Кримську св╕тлицю» мало-помалу концентричними колами розходиться по област╕…
Треба сказати, що нашими передплатниками тепер ╓ ╕ Мирослав Симчич, ╕ Дмитро Верхоляк, ╕ Михайло Зеленчук, ╕ багато ╕нших пол╕тв’язн╕в, ветеран╕в ОУН-УПА. Чита╓ газету ╕ Михайло Андрусяк – представник молодшого покол╕ння, який глибоко досл╕джу╓ повстанський рух.
А ще багато вчител╕в, просв╕тян, представник╕в найр╕зноман╕тн╕ших профес╕й. Сп╕лкування з ними – велика рад╕сть, бо в особ╕ наших передплатник╕в найчаст╕ше зустр╕ча╓ш однодумц╕в. Коли в Яремч╕ сп╕лкувався з ╤горем Хомою, то ловив себе на думц╕: ми однаково дивимося на ситуац╕ю в Криму, на мовне питання, на вступ до НАТО, чи, скаж╕мо, на русинську проблему в Закарпатт╕. ╤горя про себе називаю «сн╕говим барсом» (надто вже в╕н любить Карпати, причому найчаст╕ше вирива╓ться в гори саме у травн╕, коли хребет Чорногора ще вкритий сн╕гами), але поговорити з ним можна не лише про альп╕н╕зм, але й про економ╕ку, сучасну укра╖нську естраду, перспективи «зеленого» туризму в Карпатах тощо.
Варто згадати чималенький внесок у справу ╕ Соф╕╖ Дмитр╕вни Глад╕й – вчительки укра╖нсько╖ мови з т╕╓╖ само╖ школи-╕нтернату № 1, про яку я згадував. Подумки називаю ╖╖ кер╕вником «емоц╕йно╖ служби» нашого ╓диного «св╕тличанського» масиву. Це вона може орган╕зувати д╕тей, щоб вони по телефону прив╕тали з╕ святом, або ╕з днем народження наших читач╕в, дописувач╕в у Донецьку, Ки╓в╕, Черн╕гов╕, Львов╕… Нер╕дко витрача╓ власн╕ кошти на в╕дправлення лист╕в ╕ бандеролей, а зарплата вчительки – сам╕ зна╓те, яка…
Цього разу вона запропонувала мен╕ по╖хати в село Остриню Тлумацького району. З якою метою? Справа в тому, що у цьому невеликому сел╕ проживають Богдан Васильович Середн╕й ╕ Степан Васильович Гуз╕й. Обидва Васильович╕ ╓ нашими активними читачами ╕ популяризаторами. Х╕ба ж це не ц╕каво? Нав╕ть, якби дво╓ таких небайдужих людей мешкало в одному з кримських Урожайних, або ж у Плодовому чи в Ароматному – все одно варто було по╖хати. А тут же Прикарпаття! Це не лише журнал╕сту, а й пол╕тологу, соц╕ологу було б ц╕каво. Яка ж така сила примусила прикарпатц╕в переор╕╓нтуватися на кримську «екзотику»?
Довго й не збиралися. Добре, що автобуси через Остриню ходять довол╕ часто. Не на кожн╕й карт╕ ╓ це невелике село, зате знаходиться воно на сам╕с╕ньк╕й трас╕. Його н╕як не об’╖деш, якщо рухатимешся у б╕к Терноп╕льсько╖ област╕, тобто на п╕вн╕чний сх╕д в╕д ╤вано-Франк╕вська. Перетнули ми р╕чку Бистрицю, пот╕м Ворону, помилувалися горбистою м╕сцев╕стю з полями, л╕сами та мальовничими селами ╕ ось уже п╕д’╖жджа╓мо до Острин╕… Небо затягнуте хмарами, накрапу╓ дощик, але на душ╕ рад╕сно – бачимо, що на зупинц╕ нас чека╓ (як ╕ об╕цяв!) Богдан Васильович Середн╕й. Отже, блукати п╕д дощем не довелося – зразу йдемо до його об╕йстя.
Господар почина╓ з компл╕мент╕в:
- О-о-о, ми вже зна╓мо, що Соф╕ю Дмитр╕вну Юля Качула назвала «арх╕тектором дитячих душ»! ╤ вашу статтю, Серг╕ю ╤вановичу, читали. Про Гар╕бальд╕, Наполеона, про актор╕в Галк╕них – «Його величн╕сть випадок» назива╓ться…
*  *  *
…Н╕, це все-таки при╓мно, що кримське слово доходить аж до Прикарпаття! ╤ ми з Соф╕╓ю Дмитр╕вною ще довго гр╕╓мося у променях слави. Ця честь мала б належати не нам, а саме кримським «св╕тличанам», бо тут укра╖нцем бути легше. Не стр╕ляють, не ображають, не називають бандеро-фашистами. Тут же не скажуть: «Хохлы, вон из Прикарпатья!» ╕ плакат не напишуть: «На Днестра святую землю псы поганые пришли». Живемо ╕ рад╕╓мо голубому небу, синьо-жовтому прапору ╕ золотому тризубу. Хоча, якщо чесно, то проблем ╕ у нас вистача╓…
Про це, ╕ не лише про це говорили ми з Богданом Васильовичем ╕ Ганною ╤ван╕вною – його дружиною. Пригостили нас смачним об╕дом, яблуками з власного саду…
Звичайно ж, не могли ми розминутися ╕ з Степаном Васильовичем Гуз╕╓м. Цю людину можна назвати Учителем з велико╖ л╕тери – 47 рок╕в педагог╕чного стажу! Деякий час побув с╕льським головою. Не вс╕м це подобалося, бо… Правдолюб. З такими завжди незручно. А ще у пана Гуз╕я, колишнього вчителя математики ╕ ф╕зики, ц╕лком ╓вропейське мислення. Колись його оштрафували нав╕ть – за… економ╕ю матер╕ал╕в. А от якби крав вагонами ╕ при цьому д╕лився з ким треба, то був би шанованою людиною! А жаль, що ╕снують так╕ тенденц╕╖… Хот╕лося б, щоб саме так╕ люди, як Степан Гуз╕й бралися «кермувати» на сел╕. Однак, на ц╕й тем╕ довго не зупинятимусь. Степан Васильович под╕лився з нами сво╖ми роздумами з приводу пам’ятник╕в:
- Ось нещодавно Арсен╕й Яценюк ╖здив на в╕дкриття пам’ятника ц╕сарю Йосифу. Це яскрава постать в ╕стор╕╖, але якщо подумати… На заход╕ встановлюють пам’ятники австр╕йцям, на п╕вдн╕ – Катерин╕ ╤╤… Це ж розд╕ля╓ нас! Бажано, щоб пам’ятники об’╓днували нац╕ю, а не роз’╓днували.
Хоча, якщо об’╓ктивно, то «найясн╕ший ц╕сар» таки подарував галицьким селянам волю. Це сталося у 1848 роц╕, тобто набагато ран╕ше, ан╕ж у Рос╕╖. Хочете, я просп╕ваю вам п╕сню, яку ви точно н╕де не чули? ╥╖ ╕ тут мало хто зна╓… А я почув ╖╖ в╕д батька, вона присвячена зв╕льненню селян в╕д кр╕пацтва. Н╕би саме зозуля принесла цю рад╕сну зв╕стку, не вс╕ в не╖ й пов╕рили зразу… Тому кинулися ловити б╕дну пташку:
За ней пани-отамани,
хт╕ли ╕злапати,
Щоби тую зозулину
до арешту взяти.
Ой, лов╕те, не лов╕те –
не будете брати,
Не сам ц╕сар подарував,
ще й ц╕сарська мати!
Ой, п╕шов пан молотити,
пан╕ п╕дм╕тати;
Ой, не знали,
що так тяжко
на хл╕б заробляти.
*  *  *
Ось такий в╕н, Степан Васильович. ╤ вчителював, ╕ сп╕вав у с╕льському хор╕ – голос у нього сильний, при╓мний… А тепер хоче за власний кошт встановити пам’ятник односельцям. Не встигли детально поговорити на цю тему – але ж ц╕каво як! Не часто таке почу╓ш, щоб один лише ентуз╕аст споруджував пам’ятник на честь сво╖х земляк╕в.
Не дивно, що така людина, як Степан Гуз╕й, активно популяризу╓ «Кримську св╕тлицю» ╕ у р╕дному сел╕, ╕ у сус╕дн╕х. А Богдан Середн╕й, який працю╓ у ливарному цеху, возить газету нав╕ть до ╤вано-Франк╕вська! Не з м╕ста в село, а навпаки – ╕з села в м╕сто! Уч╕ться, кримчани, – галицьке село як було нац╕онально св╕домим, так ╕ лишилося ним. У приклад ╕ншим рег╕онам Укра╖ни.
*  *  *
Звичайно, сп╕лкування з такими людьми з╕гр╕ва╓ душу. А вони переконують нас, що заслугову╓мо ще кращого ставлення, адже зберегти таку газету у неприхильному до укра╖нства Криму – велике мистецтво. Подвиг, можна сказати! Степан Васильович схвильовано каже:
- «Кримська св╕тлиця», без сумн╕ву, належить до десятки найкращих газет Укра╖ни! Кр╕м не╖ я передплачую ще «Укра╖нське слово», «Народну газету», «Шлях перемоги», «Дзв╕н Севастополя»… Остання газета також ╓ досить ц╕кавою, але ж виходить дуже р╕дко. А «Кримська св╕тлиця» - тижневик, тому вона завжди розпов╕сть про останн╕ новини кримсько╖ автоном╕╖.
Як колишн╕й учитель, я намагаюся не пропустити й дитячих газет – читаю ╕вано-франк╕вський «Дзв╕ночок» ╕ с╕мферопольське «Джерельце». Високо оц╕нюю обидва ц╕ видання. Якщо ж говорити про «дорослу» «Кримську св╕тлицю», то я недаремно популяризую ╖╖ у школах. Адже вона ╓ просто педагог╕чною енциклопед╕╓ю! Енциклопед╕╓ю укра╖нства, енциклопед╕╓ю культури, ╕стор╕╖… Там - найр╕зноман╕тн╕ш╕ статт╕!
Якщо у школ╕ треба п╕дготувати Свято Матер╕, або Свято р╕дно╖ мови, то найкраще звернутися саме до «Кримсько╖ св╕тлиц╕» - вона добре розробля╓ будь-яку тему. Боже милий! Та якщо об’╓ктивно роз╕братися, то р╕вень «Св╕тлички» для багатьох галицьких с╕льських вчител╕в ╓ просто недосяжним! Може, й ця обставина ще трохи гальму╓ ╖╖ популяризац╕ю у наших краях… ╤ це прикро, бо газета неоц╕нима. До того ж, окр╕м знань, вона несе людям добро. Б╕ля не╖ можна гр╕тися, як ось б╕ля ц╕╓╖ грубки – наст╕льки вона тепла, людяна, добра, справедлива…
Користуючись нагодою, я хочу сказати кримським укра╖нцям: «П╕дтримуйте цю газету! Вона допоможе вам залишитися укра╖нцями, християнами, людьми…».
*  *  *
Хот╕лося б ╕ зак╕нчити на ц╕й оптим╕стичн╕й нот╕ свою розпов╕дь. Та ось, на жаль, не виходить… Справа в тому, що ╤вано-Франк╕вську школу-╕нтернат № 1 збираються… закривати. Не знаю, кому першому прийшла в голову ця ╕дея? Подейкують, що зроблять з ╕нтернату не то якийсь л╕цей, не то спортивну школу… Та чи варто створювати нове шляхом руйнування старого? У школ╕ ╓ чимало д╕тей-сир╕т та нап╕всир╕т. ╥м важливо залишатися у звичному колектив╕, адже самотн╕сть – нав╕ть тимчасову – вони переноситимуть важко. ╤ вчител╕ ╖м зам╕сть матер╕в та батьк╕в. А куди под╕нуться сам╕ вчител╕? Дехто з них сумно жарту╓: «По╖демо до ╤тал╕╖, доглядати за старими…»
Та що ж це робиться у наш╕й р╕дн╕й держав╕? Чому така зневага до людини? Ну, хай уже моряк╕в з п╕ратського полону не можуть визволити – там д╕йсно «форc-мажор»… А тут хтось створю╓ проблему на голому м╕сц╕! Ми й сам╕ ще не забули свого ╕снування без державно╖ п╕дтримки. Не забули, що вижити «Св╕тлиц╕» допомагала сол╕дарн╕сть читач╕в, зокрема й учительських колектив╕в. То невже залишимо без ╕нформац╕йно╖ п╕дтримки школу-╕нтернат № 1, яка, без жодного переб╕льшення, ╓ флагманом галицько-«св╕тличанського» флоту? У сучасному св╕т╕ зможуть вижити лише т╕ нац╕╖, для яких слово «сол╕дарн╕сть» не ╓ порожн╕м звуком.
Серг╕й ЛАЩЕНКО.
Остриня – Льв╕в.

ПОВНА ХАТА... ПЕРЕДПЛАТИ!

Шановн╕ «св╕тличани», розпочалася передплата пер╕одики на 2009 р╕к. Нагаду╓мо, що «Кримська св╕тлиця» - всеукра╖нська газета, ╖╖ можна передплатити у будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ Укра╖ни. Причому, ви зможете отримувати газету (╕ кольоров╕ додатки до не╖!) вже з першо╖ п’ятниц╕ наступного м╕сяця, якщо оформите передплату до 20 числа поточного м╕сяця.
Передплатна ц╕на на «КС» на один м╕сяць в Криму (╕ндекс 30553) склада╓ 3 грн. 30 коп., на решт╕ територ╕╖ Укра╖ни (╕ндекс 90269) - 3 грн. 71 коп. Кр╕м того, за оформлення передплати на 1 м╕с. пошта додатково бере 0,70 грн., на 2-3 м╕с. - 1,65 грн., на 4-6 м╕с. - 2 грн., на 7-12 м╕с. - 3,05 грн. Отже, загальна варт╕сть передплати «КС» на р╕к, з урахуванням ус╕х поштових витрат, склада╓ в Криму - 42,65 грн., на решт╕ територ╕╖ Укра╖ни - 47,57 грн.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6476

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков