Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 28.11.2008 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 28.11.2008
ЖИВ ╤ ПРАЦЮВАВ ЧЕСНО ТА ПО ПРАВД╤

Сумна зв╕стка сколихнула наш╕ душ╕: в╕д╕йшов за в╕чну межу справжн╕й укра╖нець, патр╕от сво╓╖ В╕тчизни, ветеран в╕йни ╕ педагог╕чно╖ прац╕, заслужений вчитель ╕ в╕дм╕нник народно╖ осв╕ти Укра╖ни Борис Несторович Гармаш.
Б. Н. Гармаш народився 4 серпня 1918 року в с. Озеряни Варвинського району Черн╕г╕всько╖ област╕ в селянськ╕й родин╕. В голодному 1933 роц╕ зак╕нчив Озерянську семир╕чну школу ╕ вступив на навчання до Прилуцького педагог╕чного техн╕куму. Трудову д╕яльн╕сть розпочав учителем 1-4-х клас╕в у Р╕вчак-Степан╕вськ╕й початков╕й школ╕ Лосин╕вського району на Черн╕г╕вщин╕. Зв╕дси в 1939 роц╕ був призваний до лав Червоно╖ Арм╕╖. В╕йна 1941-1945 рок╕в застала його у м. Владимир╕ (Рос╕я) на курсах пов╕тряних десантник╕в. Бойове хрещення отримав на укра╖нськ╕й земл╕ б╕ля станц╕╖ Козятин В╕нницько╖ област╕ (з висадженого десанту в 75 чолов╕к живими залишилося 12 б╕йц╕в). Захищав Москву. Вс╕ роки в╕йни прослужив зв’язк╕вцем у в╕йськах пов╕тряного десанту. Був контужений. В╕йну зак╕нчив у Польщ╕ старшиною. Брав участь у Парад╕ перемоги у Москв╕ 24 червня 1945 р. П╕сля в╕йни працював директором Брагинецько╖ семир╕чно╖ школи ╕ заочно навчався на ╕сторичному факультет╕ Н╕жинського пед╕нституту. Здобув фах учителя ╕стор╕╖ середньо╖ школи, а незабаром ╕ призначення на посаду директора Варвинсько╖ середньо╖ школи (1951-1957 рр.).
Невдовз╕, п╕сля входження Кримсько╖ област╕ до складу Укра╖нсько╖ РСР, Б. Н. Гармаша було направлено на роботу до Криму: директором першо╖ на п╕востров╕ обласно╖ загальноосв╕тньо╖ середньо╖ школи № 8 з укра╖нською мовою навчання, яка 1960 року була реорган╕зована в С╕мферопольську школу-╕нтернат № 3 з укра╖нською мовою навчання. У цьому навчальному заклад╕ Борис Несторович працював директором протягом 10 рок╕в. За його клопотанням школ╕ було присво╓но ╕м’я Т. Г. Шевченка, заклад став осередком укра╖нсько╖ культури в Криму. Його було включено до об’╓кту демонстрац╕╖ ╕ноземним делегац╕ям в СРСР як зразкову школу-╕нтернат сусп╕льного виховання д╕тей за педагог╕чною спадщиною А. С. Макаренка.
Протягом восьми рок╕в (з 1969 до 1977 р.) Б. Н. Гармаш працював зав╕дувачем С╕мферопольського в╕дд╕лу народно╖ осв╕ти.
За безпосередньо╖ участ╕ Бориса Несторовича та його кер╕вництва галуззю осв╕ти в м. С╕мферопол╕ були збудован╕ нов╕ прим╕щення та прибудови до ╕снуючих старих шк╕л, а фактично нов╕ школи, зокрема С╕мферопольська школа-╕нтернат № 3, розташована на вул. Гагар╕на, 18, перетворена в ошатний кв╕тучий парк в╕дпочинку. З ╕менем Б. Н. Гармаша пов’язане формування в С╕мферопол╕ системи дошк╕льного дитячого виховання в державних закладах. М╕сць дошк╕льнятам у дитсадочках почало вистачати ус╕м. За його участ╕ збудовано Дитячу спортивну школу № 2.
За заслуги в розвитку народно╖ осв╕ти Б. Н. Гармашу було присво╓но почесне звання «Заслужений вчитель», його було нагороджено знаком «В╕дм╕нник народно╖ осв╕ти УРСР», медаллю А. С. Макаренка.
Протягом семи скликань посп╕ль (з 1965 до 1977 р.) в╕н був беззм╕нним депутатом С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ ради.
Житт╓вим кредо Б. Н. Гармаша було жити чесно, по правд╕. На як╕й би посад╕ в╕н не працював, його завжди вир╕зняли незвичайна чуйн╕сть, приваблив╕сть, ц╕леспрямован╕сть. В╕н викликав щире захоплення сво╓ю порядн╕стю ╕ щир╕стю у стосунках з тими, хто працював з ним поруч. Через усе сво╓ життя Борис Несторович Гармаш прон╕с в╕ру у власн╕ сили ╕ справжн╕х друз╕в та велику любов до Укра╖ни, свого народу, до р╕дно╖ мови та культури.
Св╕тла пам’ять про Бориса Несторовича Гармаша назавжди залишиться у наших серцях. Нехай кримська крем’яниста земля буде йому пухом.

Колектив С╕мферопольсько╖ школи-╕нтернату, р╕дн╕, друз╕, знайом╕, колектив газети «Кримська св╕тлиця».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 28.11.2008 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6579

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков