Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 05.12.2008
В╤Д╤БРАНЕ ДИТИНСТВО
ПЕТРО ГАРМАШ

ПЕРЕЖИТЕ...

Пам’ят╕ мо╓╖ матус╕, яка знайшла в╕чне упоко╓ння на чужин╕,
в болотист╕й тайз╕ на Соловках, присвячую...

Ск╕льки б не судилося страждати,
Все одно благословлю завжди
День, коли мене родила мати
Для життя, для щастя, для б╕ди.
Василь Симоненко

СЛОВО ДО ЧИТАЧА
Як часто ти, читачу, зустр╕ча╓шся з╕ сво╖м дитинством, повертаючись до нього через пам’ять? А про що згаду╓ш? Може, як бабуся казочки читала? Або мама водила до дитячого садочка? Чи, може, про те, як татко вперше дав потримати кермо авто?
Все це навряд чи залишилося надовго в пам’ят╕. Але ╓ тяжк╕ згадки про дитинство, котр╕ супроводжують тебе все життя ╕ на як╕, незважаючи на давн╕й строк, щоразу щемом в╕дгуку╓ться серце.
Зараз, розпов╕даючи про те, що мен╕ довелося пережити у перш╕ роки свого життя, я знову зустр╕нуся ╕з тим далеким минулим, ╕з мо╖м дитинством.
Кажуть, час л╕ку╓ вс╕ляк╕ рани та б╕ль. Нав╕ть горе, яке завда╓ нам втрата близько╖ людини, з часом в╕дбива╓ться в серц╕ не таким гострим болем. Але в колишн╕й велик╕й та сувор╕й держав╕, про яку сп╕вали, «я другой такой страны не знаю, где так вольно дышит человек», людям дихалося зовс╕м не в╕льно та в╕дбувалися под╕╖, як╕ завдавали невинним людям ф╕зичних та душевних страждань протягом усього ╖хнього життя.
Ця розпов╕дь про те, що довелося пережити мен╕ та мо╖м близьким. Багато з того, про що йдеться, зберегла ч╕пка дитяча пам’ять, вона заф╕ксувала хоч ╕ не все, але найяскрав╕ш╕ под╕╖ ╕ нав╕ть зберегла детал╕. А ще б╕льше я записав в╕д старших за мене сестер, яким Бог дав не т╕льки довге життя, а й хорошу пам’ять.
У наш╕й розпов╕д╕ нема вигадки, художнього домислу. Та вони й не потр╕бн╕. Часом реальне життя складн╕ше й крут╕ше за те, що, бува, малю╓ фантаз╕я письменника, який не пережив сам того, про що розпов╕да╓.
Це – б╕ль стражденно╖ душ╕. Усе сво╓ довге життя – а живу я, слава Богу, уже в дев’ятому десятку л╕т – ставив соб╕ одне й те ж питання: за що? За що, за як╕ провини перед людьми, Богом, державою, людина, постраждавши безневинно, усе сво╓ життя за час╕в радянсько╖ влади в╕дчувала себе ╕зго╓м, гнобленою, неповноц╕нною в сусп╕льств╕, н╕би зл╕сний злод╕й? За що карали б╕льшовики м╕льйони селян, не т╕льки чолов╕к╕в та ж╕нок, а й д╕тей?
Шукав в╕дпов╕д╕ – ╕ не знаходив.
 Лише зараз, на схил╕ сво╖х земних л╕т, коли все минуле, що було пов’язане з тотал╕таризмом, червоним режимом, проклято, коли людям, як╕ зазнали страждань, повернуто ╖хн╕ добр╕ ╕мена, настало заспоко╓ння. Але усе пережите ще часом не да╓ мен╕ спокою, ╕ тому я повертаюся спомином у т╕ нелегк╕ сво╖ дитяч╕ роки.
 Н╕, серце мо╓, як ╕ мо╖х р╕дних, не озлобилося проти вс╕х п╕сля пережитого, ╕ все ж я, за порадою друз╕в, вир╕шив розпов╕сти про т╕ часи, що стали предтечею страшного Голодомору, а саме – колектив╕зац╕я та розкуркулювання селян.
Розкуркулення найпрацьовит╕шо╖ частини селян ╕ депортац╕я ╖х до Сиб╕ру та на п╕вн╕ч Рос╕╖ – ця стор╕нка минулого не дуже в╕дома, бо розпов╕сти правду про т╕ под╕╖, а тим б╕льше опубл╕кувати, ран╕ше було неможливо, а сьогодн╕ майже не залишилося тих, хто м╕г би под╕литися сво╖ми спогадами.
Тому я дуже хочу, аби нащадки наш╕ знали, що довелося пережити старшому покол╕нню на шляху до сьогодення, щоб вони навчилися ц╕нувати свободу, все добре в житт╕, захищали ╕ примножували його. Щоб б╕льше н╕коли не повернулося траг╕чне минуле, що принесло ст╕льки страждань нашому народу. Бо й сьогодн╕ з’являються р╕зн╕ «нащадки», як╕ хот╕ли б повернути нас у той, минулий час комун╕стично╖ влади, де було зламано людську долю не одного м╕льйона укра╖нського народу.

СТРАШНИЙ СОН
Мен╕, п’ятир╕чному, наснився страшний сон. В╕н став знаменням, ╕ тому супроводжу╓ мене в спогадах усе життя.
Виходжу з подв╕р’я на вулицю. Усе навкруги вкрито св╕жим сн╕гом. Укутана сн╕гом ╕ вулиця, там, в к╕нц╕ яко╖ височить церква. Стою на утоптан╕й стежц╕. Як гарно навколо! ╤ раптово бачу: зв╕дк╕ль не в╕зьмись – собака! В╕н мчить прямо на мене. Величезний, кудлатий, б╕лий – такого в нашому сел╕ я не бачив. Пес все ближче ╕ ближче, а я, скований острахом, не в силах н╕ поб╕гти, н╕ покликати на допомогу. Ось уже перед╕ мною його оч╕, що горять злобою, ╕ роззявлена величезна пащека. Собака раптово стриба╓ на мене – ╕ я нарешт╕ щосили закричав. ╤ прокинувся.
 – Петю, братику, що сталося?
 – Чого ти кричиш?
 – О, Боженько, та ти весь тремтиш…
 Я розплющую оч╕, продовжуючи плакати ╕ тремт╕ти в╕д страху. Над╕ мною схилилися Миля ╕ Наташа, старш╕ сестрички, вони спали поруч, на печ╕.
 – Собака!... Собака!…- повторюю я.
 – Який собака? Нема╓ н╕якого собаки, то тоб╕ наснилося, - заспокоюють мене сестри пошепки, мабуть, щоб не розбудити сестру Марусю. Вона, старша за нас, спить на кухн╕, на дерев’ян╕й лавц╕ з╕ спинкою, яку ми називали диваном. Але Маруся прокинулася ╕ п╕дн╕ма╓ться до нас на п╕ч. Вийшли з к╕мнати мама ╕ тато.
Не було лише Гал╕, найстаршо╖ сестри: два роки тому вона вийшла зам╕ж, та ╖╖ повезли в Лимар╕вку, сус╕дн╓ село.
Нарешт╕ я поступово заспоко╖вся ╕ скоро знову заснув. Стривожен╕ старш╕ уже не спали – наближався св╕танок, а разом ╕з ним починався робочий день.
Сон той закарбувався назавжди в мо╖й пам’ят╕. Можливо тому, що незабаром п╕сля т╕╓╖ неспок╕йно╖ ноч╕, сталися под╕╖, як╕ круто зм╕нили подальше життя нашо╖ с╕м’╖.
…Народився я на Луганщин╕, у невеликому сел╕, що ма╓ «войовничу» назву – Гармаш╕вка. Село наше – козаче, одне з тих, що ще в ХV╤╤ стол╕тт╕ було засновано козаками Острогозького полку, що перейшли сюди, на тод╕шн╓ Дике поле, з Правобережно╖ Укра╖ни. Заснували село гармаш╕, тобто пушкар╕, артилеристи. До реч╕, п╕д час минуло╖ в╕йни мен╕ довелося воювати на корабл╕ теж гармашем – зен╕тним комендором.
Село Гармаш╕вка розташоване в долин╕ невелико╖ р╕чки Деркул. Колись долинами ц╕╓╖ та ╕нших р╕чок, що в межир╕чч╕ Дн╕провського ╕ Донського водозбор╕в, в╕д самого Перекопу ╕ аж до Тули пролягав Муравський шлях. Цим шляхом, ховаючись за пагорбки, ходили в розб╕йн╕ наб╕ги на укра╖нськ╕ та московськ╕ земл╕ кримськ╕ татари.
Отож, козаки стояли тут заслоном на ╖хньому шляху.
У Гармаш╕вц╕ народилися ╕ жили мо╖ д╕ди ╕ прад╕ди, а також тато ╕ мама. Побралися вони незабаром п╕сля повернення батька з рос╕йсько-японсько╖ в╕йни. Феня, дочка волосного судд╕, хоч ╕ знала, що б╕дним був солдат у в╕дставц╕, – не мав н╕ хати, н╕ господарства, – та погодилась вийти за нього зам╕ж.
Не солодким виявилося сп╕льне життя молодят, бо д╕д Левко, окр╕м чотирьох син╕в та двох дочок, мало що мав. Отож, д╕сталася нашому майбутньому татку лише конячка та бричка. Ан╕ хатини, ан╕ земл╕.
Одружилися, а жити де? Не йти ж бувалому в бувальцях солдату в прийми! Але, виявля╓ться, в╕н передбачив це, ╕ подбав, щоб молоду було куди привести. Поговорив з╕ старенькою бабусею, котра жила самотньо, ╕ та запропонувала: ви догляд╕ть мене, та й поховайте як сл╕д, по-християнськи, а я вам передам хатинку та подв╕р’я. На т╕м й пор╕шили.
Запрягли конячку, поклали на бричку скриню з приданим молодо╖ дружини, та й по╖хали до бабус╕.
Не встигли як сл╕д пожити, а тут в╕йна з германцем, Перша св╕това. П╕шов батько знову на фронт, залишивши дружину з двома маленькими дочками.
У 1916 роц╕ в╕н був тяжко поранений ╕ п╕сля шпиталю повернувся додому.
Воював ╢гор Леонт╕йович, мабуть, непогано, бо був нагороджений орденом, та й якогось чину заслужив.
– А де ж тв╕й орден? - якось запитав я. – Та довелося розстатися – в╕д гр╕ха подал╕, - почув у в╕дпов╕дь.
Р╕ч у т╕м, що п╕сля революц╕╖ т╕, що мали царськ╕ нагороди, не т╕льки не були шанован╕, а й пересл╕дувалися. Отож, батько ╕ позбувся сво╖х нагород.
Роботящий батько за допомогою брат╕в за дек╕лька рок╕в поставив хату, та не п╕д солом’яною стр╕хою, а ╕з зал╕зним покриттям. ╤ почав затято орати та с╕яти на сво╓му пол╕, котре одержав у перш╕ роки радянсько╖ влади.
Старших брат╕в у мене не було – померли маленькими, ╕ тому, поки нащадок, тобто я, п╕дростав, пом╕чниками йому в нелегк╕й селянськ╕й прац╕ були мо╖ старш╕ сестри, бо н╕яких наймит╕в у нас н╕коли не було.
– На пол╕ трудилися тато з мамою та ми з Галею, - згаду╓ Мар╕я, - мама част╕ше залишалася вдома – господарювати, та й ви з Наташею були зовс╕м маленьк╕. Косили, збирали хл╕б разом ╕з сус╕дом: у нього була косарка, а у нас - пара коней. Батько косили, а ми з Галею в’язали в снопи та складали ╖х у копи. А скошене с╕но возили так: батько вилами подавали, а я або Галя, стоячи на гарб╕, приймали ╕ утоптували його босими ногами. Ой, як ноги гор╕ли в╕д колючок, що повпивалися в них!
Так ╕ жили: батько та Галя з Марусею – на польових роботах, мама част╕ше господарювала дома, а Миля допомагала мам╕ та доглядала за нами, молодшими.
Я п╕дростав, ╕ тато все част╕ше брав ╕ мене ╕з собою в поле – з малих рок╕в привчав свого нащадка до селянсько╖ прац╕. А коли молотили снопи, я сид╕в верхи на кон╕, який тягав коток по колу. Був у мене й маленький ц╕п, яким я добре порався, вибиваючи зерна з колоск╕в, а ще чистив кукурудзу, вибивав нас╕ння з соняшник╕в тощо.
У 1926 роц╕ Галю видали зам╕ж. Видали рано – с╕мнадцяти л╕т – не встояли батьки перед настирливими молодецькими Василем Гончаренком та його братами, як╕ при╖хали сватати юну чорняву красуню.
Тепер головним пом╕чником батька стала Мар╕я, або Маруся, як ми ╖╖ називали, що була двома роками молодшою в╕д Гал╕.
Чотири сестри ╕ один довгожданий братик, найменший ╕ тому найлюбим╕ший ╕ для батьк╕в, ╕ для сестер. Здавалося, у мене попереду св╕тле, безхмарне дитинство, а там – юн╕сть. Та не судилося: доля розпорядилася ╕накше. Вона не балувала мене н╕ в дитинств╕, н╕ майже протягом життя, починаючи з того проклятого 1929 року.

НЕЗВАН╤ ГОСТ╤
Незабаром мен╕ знову довелося пережити страх та хвилювання. Справжн╕й страх, гостр╕ший, н╕ж у сн╕, охопив мене через к╕лька дн╕в.
Назавжди вр╕зався в пам’ять дитячий спомин: с╕рий св╕танок, подв╕р’я, наповнене чужими п╕дводами, гамом, лайкою, ж╕ночим та дитячим плачем…
Нас розкуркулювали. Забрали коней, корову, овець, птицю, зерно, плуг, борони, весь реманент – тобто в╕д╕брали все, що було нажито роками тяжко╖ прац╕ мо╖х батьк╕в. Та ще й вигнали з хати. Дозволили взяти т╕льки найнеобх╕дн╕ше – одяг та трохи продукт╕в. Д╕дуся з хворою тьотею переселили в чужу л╕тню кухню.
(Дал╕ буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6622

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков