Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Л╤ДЕРИ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ ПРИВ╤ТАЛИ МУСУЛЬМАН З╤ СВЯТОМ ОРАЗА-БАЙРАМ
«Сердечно в╕таю вс╕х мусульман з╕ святом та бажаю нам вс╕м в╕ри ╕ сили в нашу перемогу!»


ВАКС КОНФ╤СКУВАВ МАЙНО ЕКСГОЛОВИ КРИМСЬКО╥ МИТРОПОЛ╤╥
А саме: квартиру у м. С╕мферопол╕ та чотири транспортн╕ засоби…


СУД ДАВ 15 РОК╤В ТЮРМИ КРИМЧАНИНУ, ЯКИЙ ВОЮВАВ НА БОЦ╤ РФ
В╕н визнаний винним за ч. 2 ст. 111 Крим╕нального кодексу Укра╖ни - державна зрада, вчинена в...


У КРИМУ ЩЕ З ДЕВ'ЯНОСТИХ РОЗДАВАЛИ РОС╤ЙСЬК╤ ПАСПОРТИ
РФ видала за десять рок╕в в╕йни понад чотири м╕льйони паспорт╕в на окупованих територ╕ях…


ТАШЕВА РОЗПОВ╤ЛА КОНГРЕСМЕНАМ США, ЯК УКРА╥НА ГОТУ╢ТЬСЯ ДО ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Ми говоримо про зв╕льнення не т╕льки територ╕╖, а й про людей, як╕ щоденно п╕ддаються...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 14.03.2003 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 14.03.2003
ЗАПРОСИНИ ДО КРИМУ
Петро ГАРМАШ.

Така рубрика мала б з'явитися у "Кримській світлиці" від самого початку її заснування. Власне, і раніше газета була для читачів своєрідним путівником по Криму, але, йдучи назустріч їхнім побажанням, відтепер ми пропагуватимемо цей чарівний куточок України з більшою практичною користю. Як проїхати, де зупинитися, що подивитися, де пляж найчистіший, які ціни на Південнобережжі  - наші "запросини" допоможуть вам почуватися в Криму, як у себе вдома! А ще ми відповімо на найрізноманітніші ваші запитання, що стосуються сонячного півострова. Пишіть, телефонуйте - і збирайтеся до Криму: літо вже не за горами!

СТОЛИЦЯ  ПІВДЕННОБЕРЕЖЖЯ
(Продовження. Поч. у № 4 - 10).
Якщо Південний берег - це дорогоцінне намисто Криму, то Ялта - його перлина.
Ялту небезпідставно називають столицею Південного берега Криму, а останніми роками - ще й політичною столицією країни. Тут нерідко проводяться саміти глав держав Співдружності, міжнародні конференції, інші важливі форуми.
Однак головне призначення Ялти все ж одне - слугування здоров'ю людини.
Отож, знайомимося зі своєрідною столицею курортного Південнобережжя, адміністративно-територіальним центром Великої Ялти.
Місто, що налічує 143 тисячі мешканців, затишно розташувалося в долинах двох невеличких гірських річок, у великому амфітеатрі, що поділений посередині пагорбом Дарсан (110 м над рівнем моря) і розташованим за ним гірським відрогом хребта Іограф. Півколом красиві гірські масиви, покриті лісом, неначе величезними долонями, бережно прикрили Ялту від суворого північного вітру. Лише на півдні місто широко відкрите назустріч морю та сонцю.
Сьогоднішня Ялта - це мальовничі звивисті вулички, що піднімаються на пагорби, і нові квартали висотних домів, старовинні парки і білосніжні океанські лайнери, що швартуються прямо біля набережної міста. Це  скромні корпуси санаторіїв, що прийняли за роки свого існування не одну тисячу відпочиваючих, і сучасні ансамблі фешенебельних готелів та здравниць. Це також десятки оздоровниць, пансіонатів, будинків відпочинку, дитячих оздоровчих таборів, що розсипані серед парків по всьому узбережжі Великої Ялти - від Аю-Дага до миса Сарич.
Ялта не може, подібно Керчі, Феодосії, Євпаторії чи Севастополю, похвалитися багатою на визначні події історією, хоча місцевість ця була заселена ще з Х - ІХ ст. до н. е. аборигенами Криму - таврами.
Оригінальні сімейні усипальні таврів - могильники, складені з оброблених масивних плит, так звані кам'яні ящики, - були знайдені в багатьох місцях передгірного та гірського Криму. Залишки таврських укріплень збереглися на мисі Ай-Тодор, горі Кішка, поблизу гори Ай-Нікола та в інших важкодоступних місцях Південного берега.
Щодо назви Ялта, то скоріше за все, його дали греки, які називали селище Ялітою (від ялос - берег). Існує легенда, за якою народження назви міста сталося випадково.
Було це в давні часи. Елліни-мореплавці в пошуках нових земель довго плутали на кораблях по Понтосу Авксеносу - Негостинному морю. І коли здавалося, що попереду неминуча загибель, почувся крик дозорного: "Ялос!.. Ялос!.." І моряки радісно привітали землю: "Ялос! Ялос!" То був берег Тавриди, місце, де пізніше виникла Ялта.
Легенда, однак, залишається легендою. Особливо, якщо взяти до уваги, що слово "ялос" - новогрецьке і з'явилося значно пізніше.
Час виникнення Ялти точно не відомий. Вперше письмово про неї згадується 1154 року. Середньовічна Ялта була уже досить відомим поселенням. З ХIV століття її назва з'являлася на географічних картах, правда, під різними, але близькими за звучанням, назвами: Джаліта, Еталіта, Капліта.
Упродовж століть тут переплелися долі багатьох племен та народів.
В 1475 році поселення узбережжя були захоплені турками.
В 1778 році російський уряд переселив християн півострова в Приазов'я, і життя в Ялті завмерло. Натомість селище Ялта з'явилося на азовському узбережжі. Два роки по тому, за свідченням П. І. Сумарокова, в кримській Ялті було всього "13 хатинок грецького балаклавського батальйону".
В 1836 році до відірваної від усього світу Ялти (до неї можна було добратися хіба що верхи по гірському плаю) було прокладено дорогу через Ангарський перевал, а через два роки завершено і будівництво дороги Ялта - Севастополь.
Тоді ж, 1838 року, містечко  Ялта було перетворене в повітове місто. Правда, новоявлене місто мало лише одну вулицю і нараховувало 30 дворів та 224 мешканці. Таким воно залишалося ще довгі роки.
Однією з перших споруд був собор Іоанна Златоуста, побудований на Полікуровському пагорбі. Тут, в нижній частині пагорба, й зароджувалось місто.
А навколо Ялти, на узбережжі, нові хазяї земель - фаворити Катерини ІІ, вельможі та високопосадові чиновники руками кріпаків зводили розкішні палаци, вілли, особняки, насаджували промислові сади та виноградники, а також чудові парки, які й сьогодні прикрашають Південнобережжя.

(Далі буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 14.03.2003 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=674

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков