Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2963)
З потоку життя (6158)
Душі криниця (3392)
Українці мої... (1447)
Резонанс (1469)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1653)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КЕРЧЕНСЬК╤Й ПРОТОЦ╤ ЗАСТРЯГЛИ БЛИЗЬКО 170 СУДЕН, ЯК╤ ОЧ╤КУЮТЬ НА ПРОХ╤Д
Про це голова Держприкордонслужби Петро Цигикал сказав в ╕нтерв'ю на телеканал╕ UA|TV


СИНОД УПЦ КП ОБГОВОРИВ, ╤З ЧИМ ╤ТИ НА ОБ’╢ДНАВЧИЙ СОБОР
У регламент╕ Об’╓днавчого собору ма╓ бути враховано, що в╕н ╓ арх╕╓рейським й право голосу...


САВЧЕНКО ОГОЛОСИЛА СУХЕ ГОЛОДУВАННЯ
В╕део з заявою розм╕щене на стор╕нц╕ нардепа у Facebook.


РОС╤Я ПЕРЕСЕЛИЛА ДО АНЕКСОВАНОГО КРИМУ ПОНАД 105 ТИСЯЧ РОС╤ЯН
Про це головнокомандувач ВМС ЗСУ ╤гор Воронченко заявив в ╕нтерв'ю theБабелю.


«ПЕРША СОТНЯ»: В╤ЙНА ╤ КОХАННЯ
У к╕нотеатрах Укра╖ни в╕дбуваються презентац╕╖ документального повнометражного ф╕льму...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














Гостям Севастополя



FaceBook

Twitter









оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 16.01.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 16.01.2009
22 с╕чня Укра╖на в╕дзначатиме День Соборност╕

Ця дата в╕дзнача╓ться щороку в день проголошення Акту возз’╓днання Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки й Зах╕дно-Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки, що в╕дбулося у 1919 роц╕. Оф╕ц╕йно в Укра╖н╕ День Соборност╕ в╕дзнача╓ться з 1999 року.
22 с╕чня 1918 року у прим╕щенн╕ Ки╖вського Будинку вчителя було п╕дписано IV Ун╕версал, яким Укра╖нську Народну Республ╕ку проголошено суверенною ╕ незалежною державою. А 1919 року в цей самий день на Соф╕йськ╕й площ╕ в Ки╓в╕ було проголошено Акт Соборност╕ укра╖нських земель.
Стол╕ттями роз╕рваний укра╖нський народ визволився з невол╕ – Л╕вобережна Укра╖на вийшла з Рос╕йсько╖, а Правобережна – з Австро-Угорсько╖ ╕мпер╕й – ╕ возз’╓днався на сво╖й земл╕ в ╓дин╕й Укра╖нськ╕й держав╕.
Акт возз’╓днання, злуки двох Укра╖н був, швидше, символ╕чним знаком прагнення ╓дност╕, бо у кер╕вництв╕ кра╖ни сп╕льност╕ тод╕ не було. «Безпорадн╕сть проводу впливала на загальний настр╕й, — писала сучасниця тих под╕й, ╕сторик Наталя Полонська-Василенко. — Укра╖на, затиснута м╕ж двома потужними силами — Антантою з п╕вдня ╕ б╕льшовизмом з п╕вноч╕, — не мала сил для боротьби. В╕йсько розб╕галося, ширилося безладдя. У таких умовах пройшла майже непом╕ченою под╕я, яка мала велике ╕дейне значення: свято Соборност╕ Укра╖ни. 22 с╕чня 1919 року на Соф╕йськ╕й площ╕ проголошено злуку УНР ╕ ЗУНР... Але п╕д тиском нев╕драдних под╕й свято пройшло сухо, тихо».
«В╕днин╕ зливаються в одно в╕ками в╕дд╕лен╕ одна в╕д одно╖ частини Укра╖ни — Галичина, Буковина, Закарпаття ╕ Придн╕прянська Укра╖на — в одну Велику Укра╖ну. Сповнилися в╕дв╕чн╕ мр╕╖, для яких жили й за як╕ вмирали найкращ╕ сини Укра╖ни. В╕днин╕ ╓ т╕льки одна незалежна Укра╖нська Народна Республ╕ка. В╕днин╕ укра╖нський народ, зв╕льнений могутн╕м поривом сво╖х власних сил, ма╓ змогу об’╓днати вс╕ зусилля сво╖х син╕в для створення нерозд╕льно╖ незалежно╖ Укра╖нсько╖ Держави на добро ╕ щастя укра╖нського народу», — пролунало 22 с╕чня 1919 року на Соф╕йськ╕й площ╕ у Ки╓в╕.
УНР як незалежна держава постала р╕вно за р╕к перед цим. ЗУНР (Зах╕дно-Укра╖нська Народна Республ╕ка) постала у листопад╕ 1918 року, ╕ в╕дразу ж розпочався процес об’╓днання: Зазбручанська Укра╖нська нац╕ональна рада над╕слала до Ки╓ва свою делегац╕ю для переговор╕в ╕з гетьманом Павлом Скоропадським. П╕сля зм╕ни влади переговори велися з Директор╕╓ю. 1 грудня 1918 року у Фастов╕ був укладений «передвступний догов╕р» про «злуку обох укра╖нських держав в одну державну одиницю». 21 с╕чня 1919 р. у Хуст╕ Всенародн╕ збори ухвалили при╓днати до Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки Закарпаття. Наступного дня у Ки╓в╕ в урочистостях з нагоди свята Злуки взяла участь делегац╕я — тридцять ш╕сть чолов╕к — Зах╕дно╖ област╕ УНР.
* * *
22 с╕чня 1973 року в Чортков╕ на Терноп╕лл╕ гурт молод╕ п╕д орудою Володимира Мармуса вив╕сив жовто-блакитн╕ прапори - за що хлопц╕в ув’язнили у радянському концтабор╕. (До реч╕, ╕нтерв’ю з В. Мармусом було опубл╕коване в «Кримськ╕й св╕тлиц╕» 19 грудня 2008 р.)
* * *
22 с╕чня 1978 р. на знак протесту проти рос╕йсько╖ окупац╕╖ б╕ля могили Тараса Шевченка у Канев╕ спалив себе Олекса Г╕рник ╕з Калуша.
* * *
22 с╕чня 1990 року сотн╕ тисяч укра╖нц╕в узялися за руки, утворивши “живий ланцюг” в╕д Ки╓ва до Львова, на згадку про проголошення Акту Соборност╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 16.01.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6774

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков