Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2923)
З потоку життя (6092)
Душі криниця (3367)
Українці мої... (1441)
Резонанс (1461)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1647)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«╤ ОЖИВУ, ╤ ДУШУ В╤ЛЬНУ НА ВОЛЮ ╤З ДОМОВИНИ ВОЗЗОВУ»
Б╕льшост╕ народ╕в властивий - в т╕й чи ╕нш╕й форм╕ - культ предк╕в як основа пам'ят╕ роду й...


ВИЗВОЛЕННЯ ДОНБАСУ ╤ КРИМУ СТО РОК╤В ТОМУ
Нещодавно в Ки╓в╕ вийшла друком книга ╕сторика Серг╕я Коваленка «Пох╕д запорожц╕в на Донбас...


П╤ДЗЕМНИЙ БАТУРИН: МАЗЕПИНСЬК╤ ВАЛИ ТА СХОДИ В ТА╢МНИЦЮ
Археологи досл╕джують «глибинну» ╕стор╕ю Гетьмансько╖ столиц╕


МИ ВИЖИЛИ В ТОМУ ПЕКЛ╤, ЩОБ РОЗПОВ╤СТИ ПРАВДУ ЛЮДЯМ…
Вже дорослою людиною Ра╖с╕ Майстренко довелося почути спогади ╕нших людей. Тих киян, як╕,...


29 СЕРПНЯ – ЧЕТВЕРТА Р╤ЧНИЦЯ ╤ЛОВАЙСЬКО╥ ТРАГЕД╤╥
Насправд╕ пут╕нський «зелений коридор» став для наших в╕йськових справжньою дорогою...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 30.01.2009
СБУ ЗН╤МА╢ ОСТАНН╤ ОБМЕЖЕННЯ ДОСТУПУ ДО ДОКУМЕНТ╤В РАДЯНСЬКОГО ПЕР╤ОДУ

23 с╕чня Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко п╕дписав Указ “Про розсекречення, оприлюднення та вивчення арх╕вних документ╕в, пов’язаних з укра╖нським визвольним рухом, пол╕тичними репрес╕ями та голодоморами в Укра╖н╕”, яким започатковано новий етап у в╕дкритт╕ ран╕ше недоступно╖ ╕нформац╕╖. Указом передбачено скасування грифу секретност╕, накладеного радянськими структурами на документи, якщо вони не м╕стять ╕нформац╕╖, що ╓ та╓мницею держави Укра╖на.
У бриф╕нгу, присвяченому цьому питанню, взяли участь в. о. голови СБ Укра╖ни Валентин Наливайченко та директор Галузевого державного арх╕ву СБУ Володимир В’ятрович.
«В╕д 23 с╕чня цього року Укра╖на б╕льше не збер╕га╓ ╕ не охороня╓ секрет╕в карально-репресивно╖ системи Радянського Союзу. Це означа╓, що СБУ як головний державний орган у сфер╕ забезпечення охорони державно╖ та╓мниц╕ зн╕ма╓ радянський гриф та╓мност╕ з ус╕х крим╕нальних справ, розпорядчих, статистичних, документ╕в секретного д╕ловодства та ╕нших документ╕в, пов’язаних з укра╖нським визвольним рухом, пол╕тичними репрес╕ями та голодоморами в Укра╖н╕ з 1917 до 1991 рр.», - наголосив оч╕льник СБУ.
В╕дпов╕дно до Законодавства Укра╖ни не може належати до державно╖ та╓мниц╕ ╕нформац╕я про порушення прав ╕ свобод громадян та незаконн╕ д╕╖ орган╕в державно╖ влади. Лише в арх╕вах СБУ йдеться про близько 800 тисяч том╕в з грифами «секретно» та «совершенно секретно», за якими стоять дол╕ м╕льйон╕в людей, що стали жертвами тотал╕тарного комун╕стичного режиму. Кр╕м роботи з власними арх╕вами, СБУ як контролюючий орган у сфер╕ державно╖ та╓мниц╕ зд╕йснюватиме контроль зняття гриф╕в секретност╕ та виконання указу Президента ╕ншими органами влади Укра╖ни.
Для реал╕зац╕╖ Указу Президента у ГДА СБУ та в арх╕вах при рег╕ональних управл╕ннях Служби буде п╕дготовлено в╕дпов╕дн╕ ╕нструкц╕╖ ╕ розпочато ╕нтенсивну роботу. “Ми беремо на себе зобов’язання завершити цю роботу за р╕к. Ми також будемо cтворювати експертн╕ групи з пров╕дних ╕сторик╕в, як╕ визначатимуть ╕сторичну варт╕сть документ╕в та пр╕оритетн╕сть ╖х оприлюднення», - запевнив В. В’ятрович.
Директор Арх╕ву СБУ представив колекц╕ю документ╕в Арх╕ву, серед яких ╕нструкц╕╖ ЧК, “розстр╕льн╕ списки”, карти-схеми депортац╕й, альбоми повстанських фотограф╕й, допов╕дн╕ КДБ для ЦК Компарт╕╖ 70-х рок╕в про розвиток в Укра╖н╕ дисидентського руху.
“Ан╕ як держслужбовець, ан╕ як ╕сторик я не бачу, яку загрозу нац╕ональним ╕нтересам Укра╖ни становить розсекречення списк╕в розстр╕ляних в 1937, документ╕в про масову депортац╕ю з Зах╕дно╖ Укра╖ни в рамках операц╕╖ “Запад” у 1947 роц╕ чи колекц╕╖ фотограф╕й УПА з 1950-х рок╕в”, - наголосив пан В’ятрович.
Кер╕вник СБ Укра╖ни В. Наливайченко запевнив, що вже найближчим часом буде розсекречено ╕ оприлюднено документи про д╕яльн╕сть агентурно-бойових груп НКВД у Льв╕вськ╕й, ╤вано-Франк╕вськ╕й, Терноп╕льськ╕й, Волинськ╕й та ╕нших областях, документи з╕ справ проти повстанського руху «Берлога» 1940-1950 рр., дисидентського руху «Блок» 1960-1980 рр. Незабаром виходить книга «Павлоградське повстання. 1930 р.» про масовий селянський антирадянський рух у Дн╕пропетровськ╕й област╕ напередодн╕ Голодомору.
“Саме створення в╕дкритого доступу до матер╕ал╕в радянсько╖ карально-репресивно╖ системи ╓ найважлив╕шою передумовою подолання насл╕дк╕в тотал╕таризму в кра╖н╕. Завдяки цьому ми зможемо зняти сусп╕льну напругу довкола питань укра╖нського минулого, сформувати фундамент для сусп╕льно╖ консол╕дац╕╖ та незворотност╕ демократичного розвитку Укра╖ни”, - наголосив В. Наливайченко.

За пов╕домленням прес-центру СБУ.
* * *
Служба безпеки Укра╖ни допиту╓ колишн╕х сп╕вроб╕тник╕в Ком╕тету державно╖ безпеки СРСР щодо обставин знищення головнокомандувача Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖ у 1942–1950-х роках Романа Шухевича.
Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це пов╕домив т. в. о. голови СБУ Валентин Наливайченко на бриф╕нгу в Ки╓в╕, в╕дпов╕даючи на запитання журнал╕ст╕в. «Вони допитуються з метою з’ясування обставин, в яких п╕д час проведення в╕йськово╖ операц╕╖ 5 березня 1950 року у Льв╕вськ╕й област╕ загинув Р. Шухевич, ╕ обставин та╓много поховання його т╕ла», - сказав в╕н.
При цьому В. Наливайченко зауважив, що колишн╕ сп╕вроб╕тники КДБ допитуються як св╕дки в рамках крим╕нально╖ справи, яку було порушено наприк╕нц╕ осен╕ 2008 року щодо знищення документ╕в, як╕ стосуються дол╕ Р. Шухевича.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6834

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков