Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧУБАРОВ НЕ ВИКЛЮЧА╢ НОВУ ХВИЛЮ МОБ╤Л╤ЗАЦ╤╥ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
З 2022 року на територ╕╖ тимчасово окупованого Криму моб╕л╕зован╕ десятки тисяч чолов╕к╕в…


ПРОКУРАТУРА ГАМБУРГА ЗВИНУВАТИЛА СП╤ВРОБ╤ТНИК╤В SIEMENS У ПОРУШЕНН╤ КРИМСЬКИХ САНКЦ╤Й
Прокуратура висунула обвинувачення п'ятьом чолов╕кам, причетним до незаконного постачання газових...


У КРИМУ ПРОБЛЕМИ З╤ ЗВ’ЯЗКОМ П╤СЛЯ УРАЖЕННЯ В╤ЙСЬКОВО-МОРСЬКО╥ БАЗИ В СЕВАСТОПОЛ╤
Сили оборони Укра╖ни уразили рос╕йськ╕ велик╕ десантн╕ корабл╕ "Ямал" та "Азов", центр зв'язку ╕...


В╤ДНОВЛЕННЯ ВОДОЙМ КРИМУ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥ Ф╤НАНСУВАТИМУТЬ ЗА ПРОГРАМОЮ UKRAINE FACILITY
До 2014 року Укра╖на забезпечувала 85% потреб Криму у пр╕сн╕й вод╕ завдяки П╕вн╕чно-Кримському...


У СЕВАСТОПОЛ╤ ЗАТРИМАЛИ ХЛОПЦЯ ЗА АНТИВО╢ННИЙ НАПИС У БЮЛЕТЕН╤ НА «ВИБОРАХ ПУТ╤НА»
Хлопець написав у бюлетен╕ «Н╕ в╕йн╕, мир Укра╖н╕»…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 21.03.2003 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 21.03.2003
ЗАПРОСИНИ ДО КРИМУ
Петро ГАРМАШ

Така рубрика мала б з'явитися у "Кримській світлиці" від самого початку її заснування. Власне, і раніше газета була для читачів своєрідним путівником по Криму, але, йдучи назустріч їхнім побажанням, відтепер ми пропагуватимемо цей чарівний куточок України з більшою практичною користю. Як проїхати, де зупинитися, що подивитися, де пляж найчистіший, які ціни на Південнобережжі  - наші "запросини" допоможуть вам почуватися в Криму, як у себе вдома! А ще ми відповімо на найрізноманітніші ваші запитання, що стосуються сонячного півострова. Пишіть, телефонуйте - і збирайтеся до Криму: літо вже не за горами!

ЯЛТА - КУРОРТ
(Продовження. Поч. у № 4 - 11).
Ялта, як і весь Південний берег, особливо помітно змінилися після того, як в 60-ті роки ХІХ століття до Криму в свої літні резиденції стали вчащати члени царської родини, які мали тут свої володіння. Крім імператорської Лівадії, приймали своїх хазяїв - великих князів - чудові палаци "Дюльбер", "Кичкине", "Ореанда", "Харакс"...
Постали палаци та дачі царських вельмож: в Алупці - палац графа Воронцова, в Кореїзі -  князя Юсупова, в Сімеїзі - графа Мілютіна, господарем Гурзуфа став таємний радник Губонін, в Місхорі з'явилася дача Наришкіна, в Гаспрі - "Романтична Олександрія" князя Голіцина...
Заповзятливі ділки скуповували землі, будували  фешенебельні готелі, вілли, дачі, ресторани. Ялта стає модним аристократичним курортом.
В Криму почали з'являтися  й іноземні туристи. У 1867 році в Ялті побувала перша організована група туристів із Сполучених Штатів Америки. Серед американців, до речі, був і молодий енергійний журналіст Семюел Ленгхорн Клеменс - майбутній великий американський письменник, відомий нам як Марк Твен. Ялта сподобалася йому. "Місцевість живо нагадує Сьєрра-Неваду... Дуже красиве місце", - відзначив він в книзі "Простаки за кордоном". Гості теж сподобалися імператору, і він визвався стати їх гідом під час огляду палацу.
І все ж по-справжньому курортна справа в Криму стала налагоджуватися лише після завершення громадянської війни в Росії. Націоналізовані палаци, вілли, дачі були нашвидкуруч переобладнані під оздоровниці. Навіть імператорський Лівадійський палац став селянською оздоровницею. В кабінетах імператора та імператриці розташувалися відпочиваючі. І хоча приміщення цих будівель далеко не завжди відповідали вимогам санаторного режиму, та ті, хто приїздив на відпочинок, не мали претензій.
У 1921 році Ялта була переіменована в місто Красноармійск. Однак нова назва, на щастя, не прижилася.
У 1928 році в чарівній місцевості поблизу Ялти були споруджені перші будинки для санаторію "Долоси", потім з'явилися інші здравниці. Перед війною в Ялті та поблизу неї налічувалося уже 42 санаторії та будинки відпочинку. Багато з них під час війни було зруйновано.
В післявоєнні роки курортне будівництво набуло високих темпів, особливо в 70 - 80-ті роки, коли з'явилося багато нових, більш комфортабельних здравниць - "Парус", "Україна", "Горний", "Росія", "Місхор", "Зорі України", "Ай-Даніль" та багато інших. Сьогодні тільки в Ялті нараховується близько тридцяти різних санаторно-рекреаційних закладів.
На 35 кілометрах узбережжя Великої Ялти були проведені значні берегозакріплювальні роботи, з'явилися нові пляжі.
Із Сімферополя до Алушти та Ялти пролягла тролейбусна траса. Реконструйований морський порт став приймати тільки пасажирські лайнери, а вантажний влітку 1986 року був пе-реміщений за межі міста - до причалів Масандрівської балки.
Побудовано прекрасний автовокзал. В місті виросло декілька нових житлових кварталів та мікрорайонів. З набережної на Дарсан простяглася канатна дорога...
Серед промислових підприємств Ялти виділяється "Масандра", гордість українського
виноробства, вина якої на міжнародних конкурсах удостоєні понад 150 золотих та срібних медалей та трьох срібних кубків Гран-прі. В місті працюють кілька відомих у світі науково-дослідних закладів, серед них - Кримський республіканський НДІ ім. І. С. Сєченова - методичний центр курортів України, НДІ винограду та вина "Магарач", Національний науковий центр "Нікітський ботанічний сад".
З кожним роком місто прикрашається. Оновлюються корпуси оздоровниць, з'явилися нові фешенебельні готелі. Розвивається індустрія відпочинку. Сотні відпочиваючих улітку щодня приймає центр розваг і відпочинку "Акваріум", що поблизу Сімеїза, в Приморському парку Ялти функціонує боулінг-центр. Реконструюється, прикрашається набережна - улюблене місце прогулянок відпочиваючих та ялтинців. До 2005 року набережна стане ще красивішою, привабливішою. За задумом архітекторів, її прикрасять чудові фонтани, нові світильники, пам'ятник "Дама з собачкою" та інші малі форми архітектури.
Отже, Ялта не тільки радіє своїм численним гостям, а й робить все, аби відпочиваючим  було тут комфортно й цікаво.

(Далі буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 21.03.2003 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=684

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков