Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 13.02.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 13.02.2009
ЗАКРИТ╤ АРХ╤ВИ КДБ СТАЮТЬ ДОСТУПНИМ

Розпочався процес зняття грифу «та╓мно» ╕з арх╕в╕в КДБ. На виконання Указу Президента про «Розсекречення арх╕вних документ╕в про укра╖нський визвольний рух, пол╕тичн╕ репрес╕╖, голодомори, якщо вони не ╓ державною та╓мницею» – ознайомитися з цими документами може кожен громадянин. Як пов╕домив кер╕вник Галузевого державного арх╕ву СБУ Володимир В’ятрович – наcамперед радянськ╕ грифи та╓мност╕ розпочнуть зн╕мати ╕з документ╕в пер╕оду 1960-1970-х рок╕в.
Якщо ви хочете спробувати щось д╕знатися про долю сво╖х р╕дних, як╕ постраждали в╕д влади у пер╕од з 1917 року до 1991 року, – треба зайти на сайт Служби Безпеки Укра╖ни ╕ у розд╕л╕ «Галузевий державний арх╕в СБУ» знайти електронний зразок письмового звернення.
Над╕славши у будь-який спос╕б таку заявку (поштою, електронним листом, факсом), ви можете розраховувати, що через деякий час вам зателефонують ╕ розкажуть, що потр╕бно зробити для ознайомлення ╕з розшукуваними матер╕алами. Для вас замовлять перепустку, яку зможете отримати на вулиц╕ Володимирськ╕й, 35, а сам арх╕в СБУ знайдете за адресою: Золотовор╕тська, 7.
Фах╕вц╕ радять розпочинати ╕з «Журналу з арх╕в╕в ВУЧК-ГПУ-НКВД-КГБ», який виходить з 1995 року. В ╕нтернет╕ можна знайти 4 випуски на оф╕ц╕йному сайт╕ та ще дек╕лька на сайт╕ Ки╖вського товариства «Мемор╕ал». Мають сво╖ ╕нтернет-стор╕нки ╕ деяк╕ обласн╕ арх╕ви.
Якщо ви зна╓те приблизн╕ дати судових процес╕в, назви справ та ╕мена репресованих, то завдяки цьому журналу ви зможете знайти ╕ номери справ та ╖хн╓ м╕сцезнаходження.
Адже арх╕в СБУ м╕стить не вс╕ матер╕али. Справи, вироки з яких виносили так зван╕ «дв╕йки» чи «тр╕йки», перейшли до колишнього парт╕йного арх╕ву, а тепер – Центрального Державного Арх╕ву громадських об’╓днань.
На перепон╕ будь-якого досл╕дження завжди стоять багато суб’╓ктивних та об’╓ктивних чинник╕в. Надто коли досл╕дження стосу╓ться д╕яльност╕ структур, головним завданням яких було не допустити жодного в╕льнодумства шляхом тотального терору проти населення. Ц╕й «велик╕й мет╕» п╕дпорядковувалися не лише методи д╕знання, а й методи оформлення документац╕╖ у справах.
До того ж, переважна б╕льш╕сть справ були сфабрикованими в╕д початку й до к╕нця. Тому, щоб наблизитися до ╕стини, ╕нформац╕ю, отриману в арх╕вах КДБ, треба пор╕внювати з ╕ншими джерелами й також пам’ятати про дек╕лька «але».
По-перше, арх╕ви не ╓ повними, бо ╖х «чистили» протягом усього часу ╕снування радянсько╖ карально╖ машини, деяк╕ справи – одразу п╕сля винесення вироку, ╕нш╕ – п╕сля чергово╖ зм╕ни кер╕вництва ГПУ-НКВС–КДБ.
Остання «велика чистка» була вже у 1990-1991 роках, зазнача╓ кер╕вник Галузевого державного арх╕ву СБУ Володимир В’ятрович. Причому документ╕в, як╕ б засв╕дчували, що саме було знищено, а що вивезено до Москви – нема╓.
По-друге, арх╕в КДБ не був структурованим, справи складалися за номерами, тому, щоб знайти потр╕бн╕ документи, треба точно знати, про яку конкретну людину або справу, чи орган╕зац╕ю йдеться, ╕ в якому в╕др╕зку часу треба шукати.
По-трет╓, якщо ви досл╕джу╓те долю конкретно╖ людини, то в╕дпов╕дно до чинного законодавства, ви ма╓те отримати письмовий дозв╕л на ознайомлення з╕ справою в╕д самого репресованого, або в╕д його найближчих родич╕в, якщо ця людина уже померла.
По-четверте, ус╕ документи за запитами громадян розшукують сп╕вроб╕тники арх╕ву СБУ, вони мають право разом ╕з вами переглядати справу ╕ в раз╕ потреби, якщо щось формально таки стосуватиметься державно╖ та╓мниц╕, обмежувати ознайомлення.
Вивчення документ╕в про репрес╕╖ вимага╓ чисто╖ сов╕ст╕ та справжнього наукового п╕дходу. Адже, як наголошу╓ колишн╕й пол╕тв’язень, доктор ф╕лософ╕╖ ╢вген Сверстюк, «кожне розсекречення ма╓ сво╖ поб╕чн╕ ефекти, але принцип ма╓ бути дотриманим. Правда про злочини НКВС-КДБ ма╓ бути в╕дкритою, нав╕ть, якщо вона зачепить багатьох».
Кр╕м того, треба пам’ятати, що сл╕дч╕ писали не те, що справд╕ говорили люди, а «з╕знання» отримувалися п╕д шантажем ╕ тортурами.
Уже працю╓ ╕з розсекреченими документами в арх╕в╕ СБУ Голова Ки╖вського товариства «Мемор╕ал» Роман Круцик.
Сп╕льно ╕з Галузевим державним арх╕вом СБУ створено робочу групу, яка вивча╓ справи пер╕оду 1917-1933 рок╕в, що стосуються руху спротиву проти радянсько╖ влади.
«Ми об’╖здили обласн╕ арх╕ви, як╕ м╕стять 90% ус╕╓╖ документац╕╖. За сприяння м╕сцевих прац╕вник╕в ми змогли знайти вражаюч╕ п╕дтвердження того, що спротив б╕льшовикам ╕снував протягом усього часу. Мене найб╕льше вразило те, що дос╕ нереаб╕л╕тованими залишаються люди, засуджен╕ за участь у повстаннях проти розкуркулення, колектив╕зац╕╖ та примусових хл╕бозагот╕вель», – розпов╕в Рад╕о «Свобода» Роман Круцик. Голова Ки╖вського «Мемор╕алу» виступа╓ за люстрац╕ю. В╕н переконаний, що ╕мена сл╕дчих та судд╕в, як╕ фальшували справи, мають бути оприлюднен╕.
Процес зняття гриф╕в та╓мност╕ розпочався з 21 с╕чня ╕ триватиме ц╕лий р╕к.
Служба безпеки плану╓ створити загальнонац╕ональний веб-портал, де розм╕стять ус╕ розсекречен╕ справи.
http://www.radiosvoboda.org/Content/Article/1467219.html

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 13.02.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6901

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков