Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЖАДА╢ ПЕЧ╤НКА…
Народна медицина


НАКУВАЛА ЗОЗУЛЕНЬКА…
Народна медицина


НЕДОСТАТН╤Й КРОВООБ╤Г
Народна медицина


В╤ДНОВИВСЯ З╤Р
Народна медицина


АСТМА В╤ДСТУПИТЬ
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 21.03.2003 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 21.03.2003
Наші давні звичаї
КС

ПО-НАШОМУ ВІВСЯНКА, А ПО-АНГЛІЙСЬКИ - ПОРИДЖ
Не тільки англійці залюбки нею снідають. У маленькому зерняткові вівса міститься майже вся таблиця Менделєєва, а його оболонка є своєрідним "віником" для шлунка. Вівсяні страви засвоюються дуже легко й сприяють не лише нормалізації ваги, а й зниженню рівня цукру у крові, її кращому зсіданню. Навіть волосся менше випадає у того, хто їх споживає. Це й не дивно: готують такі страви, як правило, з вівсяних пластівців "Геркулес", "Екстра" чи "Мюслі". Останні можна скомпонувати самотужки. Але візьміть до уваги: підсолоджувати мюслі краще медом, не варто робити суміші з великої кількості різних фруктів та ягід - їх взаємодія зменшує харчову цінність продукту.
Відчутна перевага страв з вівсянки - їх готують миттєво. Так пластівці "Екстра" можна в тарілці залити гарячим молоком. А "Геркулес" засипають у підсолену воду, доводять її до кипіння, варять хвилин 15, помішуючи, і подають зі згущеним молоком або підсолодженими вершками чи варенням. Можна також додати обчищені й подрібнені фрукти: яблуко, банан тощо. Власне, каша - не єдина страва з вівсянки.

ЦІЛЮЩА СУМІШ
По дві столові ложки пластівців, меду та кип'яченої води змішати з двома тертими яблуками і соком половини лимона. Їсти сирими. Замість сніданку.

САЛАТ
Банан і ананас (можна консервований) нарізати кубиками. Змішати з кефіром чи йогуртом. Додати пластівці. Присолодити цукром. Перемішати і кілька хвилин охолоджувати в холодильнику.
Розкласти по салатницях, прикрасити свіжими чи консервованими ягодами.
0,5 л кефіру чи йогурту, 1 склянка пластівців "Екстра", 1 банан, 4 кільця ананасу, 1/2 склянки цукру (зокрема, 2 чайні ложки - ванільного).

ПИРІГ
Яйце збити із цукром, додати розтоплений маргарин, родзинки, борошно, пластівці, соду, тертий хліб і кисляк. Добре вимішати. Перекласти у змащену жиром і притрушену панірувальними сухарями круглу форму. Випікати на середньому вогні 30 - 40 хвилин, Дати вихолонути. Притрусити цукровою пудрою.
100 г маргарину, 1 яйце, 3/4 склянки цукру, кориця та сіль за смаком, 1/4 л кефіру чи кисляку, по склянці пластівців, тертого черствого хліба та борошна, 1/2 ч. ложки соди, 2 - 3 ст. ложки родзинок, масло, панірувальні сухарі.

ПУДИНГ
Зварити кашу. Додати яйце, цукор, сухарі, родзинки та олію. Перемішати. Випікати у гарячій духовці хвилин 30. Коли охолоне, викласти на блюдо. Полити варенням.
На 100 г - пластівців - 0,5 л молока, яйце, 3 ст. ложки цукру, 2 ст. ложки сухарів, по ложці родзинок та олії, варення.

ТОРТ "СОНЯХ"
Яйця збити з цукром. Додати вівсяні пластівці та маргарин. Усе перемішати. Розділити навпіл. Спекти два коржі. Охолодити. Змастити будь-яким кремом чи повидлом і скласти коржі один з одним. Верхній корж викласти горішками.
На 2 склянки пластівців - 3 яйця, склянка цукру та пачка маргарину, горішки.

ПЕЧИВО
Пластівці підсмажити. Змішати з розтопленим маслом та цукром. Додати лимонну цедру, яйця. Перемішати. Викладати на деко чайною ложкою. Випікати до золотистого кольору.
На 500 г пластівців - 200 г вершкового масла, стільки ж - цукру, 3 яйця, лимонна цедра.

КИСІЛЬ
Пластівці залити холодною перевареною водою у співвідношенні 1:1, додати дріжджі, поставити на 12 годин у тепле місце. Рідину злити, а пластівці протерти крізь сито.
Лимон поварити 2 - 3 хвилини, обчистити, видавити сік. Додати цукор.
Компоненти змішати. Помішуючи, суміш довести до кипіння. Додати харчовий барвник чи сік смородини.
На склянку пластівців - склянка води, 20 г дріжджів (чи шматочок житнього хліба), лимон, цукор за смаком.

КОКТЕЙЛЬ "ЗДОРОВ'Я"
Пластівці залити теплою перевареною водою. Через 16 годин, бажано вранці, випити настій, а до гущі додати горіхи, родзинки, кисле молоко. Перемішати й з'їсти на другий сніданок.
На 3 ст. ложки пластівців - склянка води, кілька волоських горіхів, 1 ст. ложка розпарених родзинок чи кураги, 3 чайні ложки кисляку.



Березневі СВЯТКИ

Сорок святих, або Сорок мучеників (22). Вважається, що з цього дня має розпочатися справжня весна, а тому матері випікали з тіста по сорок "жайворонків" чи "голубів" і віддавали дітям, щоб вони, ходячи вулицями, закликали птахів з вирію. В інших місцях таке печиво, що нагадувало птахів, відносили сусідам, аби краще неслись гуси й висиджували яйця.
Діти ж, взявши в долоні печиво, вибігали за село й наспівували веснянки. Власне, з цього дня дозволялося починати веснянкові забави. Хлопці, побачивши диких гусей, кидали їм услід соломинки з побажанням: "Гуси, гуси! Нате вам на гніздечко і на здоров'ячко, а нам на тепло!"
На півдні України (в інших регіонах - на Олекси) пасічники почина-ли виставляти вулики з омшаників. Якщо було холодно, то стукали в стінку, приповідаючи: "Нуте ви, бджоли, готуйтесь, бо прийшла пора. Йдіть і не лінуйтеся, приносьте густі меди, і рівні воски, і часті рої Господу Богу на офіру (пожертву), а господареві на пожиток!"
За звичаєм, в цей день дівчата варили сорок вареників. Але найбільш символічним був обряд "топтати ряст". Вважалося, що той, хто напровесні потопче його, - убезпечить життя й здоров'я протягом року. Тому всі, навіть літні й кволі, виходили в поле і, притупцьовуючи ногами на  зелених сходах, казали: "Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати!"
Завбачливі господарі починали готувати збіжжя для ранніх зернових, а жінки висівали розсаду капусти.
Хоч цей день і вважався провісником весни, але люди вірили, що ще можуть бути 40 приморозків ("Сорок святих ще принесуть сорок морозів", хоч "на Сорок святих сорока має вложить у гніздо сорок паличок, а глухар проспівати сорок пісень").
Якщо в цей день тепло, то стільки днів утримається гожа днина, а холодно - бути сорока морозам. Коли хмарно і мороз, то скоро буде тепло і можна сіяти. Сорок святих сорок лопат снігу викинуть.


НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
ВІВТОРОК
Разом із понеділком та четвергом вівторок відносили до чоловічого, "мужеського" дня. Але, на відміну від перших двох, у народному календарі за ним досить стійко закріпилась ознака  дня легкого, удачливого, веселого та щасливого. Тому будь-яку роботу радили розпочинати саме у вівторок. Іноді уточнювалося - того дня, коли церква згадувала преподобних святих, а не мучеників. Найкращим він вважався, зокрема, для сівби, жнив, возовиці, молотьби, зоління полотна. Вівторок також називали днем, коли "світ заснувався", і тому добрим для оранки: "Усе поле заснується хлібом" (Черкащина). На Закарпатті з цим віруванням пов'язувалася заборона снувати основу, її порушення могло накликати біду на родину ткалі. Але в тому ж регіоні весілля справляли саме у вівторок або четвер. На Полтавщині цього дня все ж побоювались саджати квочку, бо не всі курчата вилупляться.
Зазначимо, що у західних слов'ян вівторок був відомий як несприятливий день, що "належить чортові". Заборонялося прясти, ткати, шити і взагалі тяжко працювати, особливо вагітним жінкам. Вірили, що діти, народжені у вівторок, геніальні.


ПРО ПРИЧАСТЯ
Коли тягар боротьби притисне душу і відчуєш, що тобі одному не здолати зло, поспіши до духовного батька свого і попроси його долучити тебе до Святих Таїн.
Наші сучасники, звернувшись до церкви останнім часом, не до кінця  усвідомлюють необхідність причастя. Переважна більшість людей звертається до Бога здебільшого в стані душевної тривоги або після суттєвих життєвих поразок. Виходить так, що прощення і духовної підтримки шукають здебільшого запізніло. Ніде в священних писаннях не сказано, що до причастя можна вдаватися лише після очищення душі. Навпаки, цей акт потрібен для очищення і святості.
У сучасних віруючих встановився звичай причащатися один - чотири рази на рік. Деякі релігійні конфесії вимагають більш суворого дотримання правил причастя і відлучають од церкви тих, хто впродовж трьох тижнів не долучався до Святих Таїн.
Сповідь і причастя духовні наставники вважають очищенням і зміцненням душі, яке оберігає від гріхів. Святі Дари мають велику силу. Вони здатні виправити, зцілити, освятити кожного, хто прихиляється до Великого Таїнства. Тож варто надавати можливість причастя хворим якомога раніше, а не в трагічну хвилину очікування кінця. Даремно віруючі не поспішають запрошувати священика, остерігаючись, що цим актом налякають того, хто нездужає. На початку хвороби причастя стане кориснішим для віруючої людини, додасть їй сили для боротьби, допоможе подолати випробування.
У буремні й трагічні роки, що передували масовим заколотам і громадянським війнам, служителі церкви звертали увагу на те, що народ переставав причащатися. Мабуть, цей факт віщував катастрофу, яку не могли передбачити ні політики, ні філософи. Масова душевна тривога, втрата народом душевної рівноваги призводять до можливості маніпулювання суспільною свідомістю.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 21.03.2003 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=693

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков