Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 27.02.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 27.02.2009
СВ╤ДОК: ЙОГО ПРАВА, ОБОВ’ЯЗКИ ТА В╤ДПОВ╤ДАЛЬН╤СТЬ

ЗАКОН ╤ МИ

Важливою, хоч ╕ не завжди при╓мною, частиною сусп╕льних, тобто людських в╕дносин, ╓ правов╕дносини, що виникають у зв’язку з вчиненням злочину, порушенням крим╕нально╖ справи, ╖╖ розсл╕дуванням ╕ розглядом у суд╕. Кр╕м того, ц╕ правов╕дносини можуть мати сво╓ продовження в апеляц╕йному, касац╕йному провадженн╕ та нав╕ть при перегляд╕ судових р╕шень в порядку виключного провадження. Так╕ правов╕дносини називають крим╕нально-процесуальними.
Учасниками, або б╕льш юридично – суб’╓ктами, крим╕нально-процесуальних правов╕дносин можуть бути як ф╕зичн╕ (громадяни), так ╕ юридичн╕ особи (установи, орган╕зац╕╖), а також посадов╕ особи державних орган╕в, на яких законом покладено зд╕йснення крим╕нально-процесуально╖ д╕яльност╕ – розкриття злочин╕в, розсл╕дування крим╕нальних справ ╕ вир╕шення ╖х по сут╕.
До таких суб’╓кт╕в, у першу чергу, належать: сл╕дчий, орган д╕знання, д╕знавач, прокурор, суд, суддя, захисник, потерп╕лий, св╕док, п╕дозрюваний, обвинувачений, п╕дсудний, засуджений, виправданий, цив╕льний позивач, цив╕льний в╕дпов╕дач, експерт, спец╕ал╕ст, перекладач, понят╕, заставодавець, поручитель та ╕нш╕. Як бачимо, загальнов╕домий висл╕в про театр може бути перефразовано й так: ”Усе наше життя – процес, а ми в ньому – суб’╓кти”. Д╕йсно, кожен з нас, нав╕ть того не бажаючи, може, а багато хто вже ╕ побував у рол╕ вказаних суб’╓кт╕в, тобто безпосередньо був учасником крим╕нально-процесуальних правов╕дносин. Ось тод╕, найчаст╕ше, й згадували про сво╖ законн╕ права та ╖х належний чи неналежний захист. Але ж ус╕ зазначен╕ суб’╓кти р╕зняться м╕ж собою за поняттям, рисами, ознаками, а головне – за процесуальним статусом, тобто за правами, що ╖х надано законом ╕ обов’язками, що ╖х покладено на них, теж законом.
Отже правильним ╓ висновок про те, що права та обов’язки (╕ не т╕льки сво╖) краще знати, н╕ж не знати. Захистити сво╖ права ефективно можливо лише за умови, якщо ╖х достатньо повно зна╓ш ╕, для чого, не обов’язково бути юристом. Мо╓ глибоке переконання, що держава не може бути правовою, як це визнача╓ Конституц╕я Укра╖ни, якщо ╖╖ громадяни не знають сво╖ права, а держава не забезпечу╓ ╖х над╕йний захист. Саме знання сво╖х прав ╕ обов’язк╕в буде сприяти ╖х б╕льш над╕йному захисту та покращенню стану правов╕дносин у сусп╕льств╕, а в к╕нцевому п╕дсумку – зм╕цненню правопорядку в кра╖н╕.
Вбача╓ться, що ознайомлення з правовим статусом суб’╓кт╕в крим╕нального процесу буде доречно розпочати, на м╕й погляд, з прав ╕ обов’язк╕в такого учасника правов╕дносин як св╕док.
Св╕дком, в╕дпов╕дно до закону (стаття 68 Крим╕нально-процесуального кодексу Укра╖ни, дал╕ – КПК) ╓ будь-яка особа, стосовно яко╖ ╓ дан╕, що ╖й в╕дом╕ обставини крим╕нально╖ справи. Ста╓ особа св╕дком з моменту ╖╖ виклику до органу розсл╕дування, прокурора, суду. Такий виклик для допиту св╕дка мають право зробити орган д╕знання (м╕л╕ц╕я та ╕нш╕), сл╕дчий, прокурор, суд (суддя). До виклику таку особу част╕ше всього називають очевидцем, але його правового статусу закон не визнача╓. Отже, права та обов’язки, а також застосування заход╕в примусу та в╕дпов╕дальн╕сть тако╖ особи (очевидця) можлив╕ лише п╕сля ╖╖ виклику в установленому законом порядку. Виклик, в╕дпов╕дно до ст. 166 КПК, може бути зроблено пов╕сткою, яка вруча╓ться св╕дку п╕д розписку, а у випадку його тимчасово╖ в╕дсутност╕ – кому-небудь з дорослих член╕в його с╕м’╖ або житлово-комунально╖ орган╕зац╕╖, виконавчого ком╕тету селищно╖ чи с╕льсько╖ ради або за м╕сцем роботи чи навчання. Св╕дка також може бути викликано телеграмою чи телефонограмою. Виклик св╕дка через засоби масово╖ ╕нформац╕╖ законом, у крим╕нальному процес╕ Укра╖ни, не передбачено.
У пов╕стц╕ повинно бути вказано: хто виклика╓ться як св╕док (пр╕звище, ╕м’я, по батьков╕), куди (орган розсл╕дування, прокурор чи суд) ╕ до кого (пр╕звище, ╕м’я, по батьков╕, посада), день (дата) ╕ час (година, хвилини) явки, а також можлив╕ насл╕дки неявки. У пов╕стц╕ може бути вказано й про необх╕дн╕сть мати документ, що посв╕дчу╓ особу св╕дка. Пов╕стка повинна бути п╕дписана в╕дпов╕дною посадовою особою вказаних орган╕в розсл╕дування, прокуратури чи суду.
Неповнол╕тн╕й св╕док, якому не виповнилося 18 рок╕в, виклика╓ться для допиту через його законних представник╕в (батьк╕в, оп╕кун╕в, п╕клувальник╕в).
Зразу же уточнимо, що в╕дпов╕дно до закону (ст. ст. 68, 166 КПК), допитувати св╕дка можна про обставини, як╕ п╕длягають встановленню у крим╕нальн╕й справ╕, у тому числ╕ й про факти, що характеризують особу потерп╕лого, п╕дозрюваного чи обвинуваченого, його вза╓мов╕дносини з ними.
Св╕дка може бути допитано за м╕сцем провадження розсл╕дування (прокуратура, райв╕дд╕л м╕л╕ц╕╖), а при необх╕дност╕ – за м╕сцем його перебування (л╕карня, панс╕онат, санатор╕й, сл╕дчий ╕золятор, а також за м╕сцем проживання чи роботи). Закон визнача╓, що кожного св╕дка необх╕дно допитувати окремо ╕ за в╕дсутност╕ ╕нших св╕дк╕в. При цьому сл╕дчий повинен вжити заход╕в до того, щоб св╕дки, яких викликано в одн╕й справ╕, не могли сп╕лкуватися м╕ж собою.
Перед початком допиту сл╕дчий встановлю╓ особу св╕дка (як правило за документом, що посв╕дчу╓ особу) та пов╕домля╓, в як╕й справ╕ його викликано ╕ попереджа╓ про обов’язок розпов╕сти все, що св╕дку в╕домо у ц╕й справ╕, а також про крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть за в╕дмову в╕д дач╕ показань ╕ за дачу зав╕домо неправдивих показань зг╕дно з╕ ст.ст. 384 ╕ 385 Крим╕нального кодексу Укра╖ни. Сл╕дчий також з’ясову╓ в╕дносини м╕ж св╕дком ╕ п╕дозрюваним (обвинуваченим), потерп╕лим. П╕сля того, як св╕док завершить давати показання, сл╕дчий ставить йому запитання. При цьому заборонено ставити нав╕дн╕ запитання, тобто запитання у формулюванн╕ яких вже ╓ в╕дпов╕дь, частина в╕дпов╕д╕ або п╕дказка.
Неповнол╕тн╕й св╕док в╕ком до 14 рок╕в обов’язково, а за розсудом сл╕дчого – й в╕ком до 16 рок╕в, допиту╓ться в присутност╕ педагога, а при необх╕дност╕ – л╕каря, батьк╕в чи ╕нших законних представник╕в неповнол╕тнього. Вказаним особам роз’ясню╓ться ╖хн╕й обов’язок бути присутн╕ми при допит╕, викласти сво╖ зауваження, а з дозволу сл╕дчого – ставити запитання св╕дку. ╥хн╓ запитання сл╕дчим може бути в╕дведене, але як ╕ зауваження, воно повинно бути занесене до протоколу допиту.
Св╕дку, який не досяг 16 рок╕в роз’ясню╓ться обов’язок давати правдив╕ св╕дчення, але про крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть за в╕дмову в╕д дач╕ показань ╕ за дачу зав╕домо неправдивих показань, в╕н не попереджа╓ться.
Допит глухого або ж н╕мого св╕дка проводиться за участ╕ особи, яка його розум╕╓ (сурдоперекладача) ╕ про що зазнача╓ться у протокол╕ допиту.
Не п╕длягають ╕ не можуть бути допитан╕ як св╕дки: 1) адвокати та ╕нш╕ фах╕вц╕ (спец╕ал╕сти) в галуз╕ права, як╕ за законом мають право надавати правову допомогу, нотар╕уси, л╕кар╕, психологи, священнослужител╕ – з приводу того, що ╖м дов╕рено або стало в╕домо при зд╕йсненн╕ профес╕йно╖ д╕яльност╕, якщо вони не зв╕льнен╕ в╕д обов’язку збер╕гати профес╕йну та╓мницю особою, яка ╖м ╖╖ дов╕рила; 2) захисник п╕дозрюваного, обвинуваченого, п╕дсудного, представник потерп╕лого, позивача, в╕дпов╕дача – про обставини, як╕ стали ╖м в╕дом╕ при наданн╕ юридично╖ допомоги вказаним особам; 3) особи, як╕ зг╕дно з висновком судово-псих╕атрично╖ чи судово-медично╖ експертизи через сво╖ ф╕зичн╕ чи псих╕чн╕ вади не можуть правильно сприймати факти, що мають доказове значення у справ╕, та давати про них показання; 4) св╕док, стосовно якого зд╕йснюються заходи безпеки та який да╓ показання п╕д псевдон╕мом – щодо д╕йсних даних про його особу; 5) особа, яка ма╓ в╕домост╕ щодо д╕йсних даних про св╕дка, стосовно якого зд╕йснюються заходи безпеки та який да╓ показання п╕д псевдон╕мом.
Кр╕м того, в╕дмовитися давати показання мають право: 1) члени с╕м’╖, близьк╕ родич╕, усиновлен╕, усиновител╕ п╕дозрюваного, обвинуваченого, п╕дсудного; 2) особа, яка сво╖ми показаннями викривала б себе, член╕в с╕м’╖, близьких родич╕в, усиновленого чи усиновителя в ско╓нн╕ злочину. Вказаним особам повинно бути роз’яснено ╖хн╓ право в╕дмовитися в╕д дач╕ показань ╕ про що вказу╓ться в протокол╕ допиту або у протокол╕ судового зас╕дання.
Протокол допиту п╕дписують св╕док, особи, як╕ були присутн╕ при допит╕, та сл╕дчий. Якщо показання св╕дка записан╕ в протокол╕ на дек╕лькох стор╕нках, св╕док п╕дпису╓ кожну стор╕нку окремо.
Перед допитом св╕дку повинн╕ бути роз’яснен╕ його права та обов’язки.
Так, в╕дпов╕дно до закону (ст. 69-1 КПК), св╕док ма╓ право: 1) давати показання р╕дною мовою або ╕ншою мовою, якою в╕н в╕льно волод╕╓; 2) користуватися допомогою перекладача ╕ заявляти йому в╕дв╕д; 3) знати у зв’язку з чим ╕ у як╕й справ╕ його буде допитано; 4) власноруч викладати (написати – Р. С.) сво╖ показання в протокол╕ допиту; 5) користуватися нотатками (записами – Р. С.) ╕ документами при дач╕ показань у тих випадках, коли показання стосуються розрахунк╕в чи ╕нших даних, як╕ йому важко тримати в пам’ят╕; 6) в╕дмовитися давати показання стосовно себе, член╕в с╕м’╖ та близьких родич╕в; 7) знайомитися з протоколом допиту ╕ клопотати про внесення до нього зм╕н, доповнень ╕ зауважень або ж власноруч робити так╕ доповнення та зауваження; 8) подавати скарги прокуроров╕ на д╕╖ чи р╕шення д╕знавача ╕ сл╕дчого; 9) отримувати в╕дшкодування витрат, пов’язаних з викликом для дач╕ показань (про╖зд, проживання та збереження зароб╕тно╖ плати за м╕сцем роботи – Р. С.).
За наявност╕ до того в╕дпов╕дних п╕дстав, св╕док ма╓ право на забезпечення його безпеки шляхом застосування передбачених законом заход╕в.
Кр╕м того, на св╕дка закон (ст. 70 КПК) поклада╓ й певн╕ обов’язки, а саме: 1) з’явитися за викликом у вказане м╕сце та час (при цьому, ╕мун╕тет депутата будь-якого р╕вня стосовно цього обов’язку не ╓ чинним – Р. С.); 2) дати правдив╕ показання про в╕дом╕ йому обставини у справ╕.
Для забезпечення виконання покладених на св╕дка обов’язк╕в, закон передбача╓ певн╕ заходи процесуального примусу (прив╕д), а також б╕льш сувору в╕дпов╕дальн╕сть за не виконання ним вимог закону. Так, за зл╕сне ухилення в╕д явки в суд, св╕док несе адм╕н╕стративну в╕дпов╕дальн╕сть за ч. 1 ст. 185-3 Кодексу Укра╖ни про адм╕н╕стративн╕ правопорушення (як за прояв неповаги до суду) у вигляд╕ штрафу або адм╕н╕стративного арешту на строк до п’ятнадцяти д╕б. За зл╕сне ухилення в╕д явки до органу досудового сл╕дства (сл╕дчого – Р. С.) або органу д╕знання св╕док несе в╕дпов╕дальн╕сть за ст. 185-4 Кодексу Укра╖ни про адм╕н╕стративн╕ правопорушення у вигляд╕ штрафу.
 Св╕док несе також крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть, а саме: за в╕дмову в╕д дач╕ показань про в╕дом╕ йому обставини у справ╕ (ст. 385 Крим╕нального кодексу) у вигляд╕ штрафу або арешту. За дачу зав╕домо неправдивих показань, св╕док несе в╕дпов╕дальн╕сть за ст. 384 Крим╕нального кодексу, де передбачено покарання у вигляд╕ виправних роб╕т, обмеження або ж позбавлення вол╕. За розголошення даних досудового сл╕дства чи д╕знання без дозволу прокурора, сл╕дчого чи д╕знавача св╕дком, якщо його про це було попереджено вказаними особами, св╕док може бути притягнутий до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕ за ст. 387 Крим╕нального кодексу Укра╖ни у вигляд╕ штрафу або виправних роб╕т.
Як висновок: сл╕д добре знати ╕ активно захищати сво╖ права, а також сумл╕нно виконувати покладен╕ обов’язки. Адже св╕док ╓ учасником крим╕нально-процесуальних правов╕дносин, який повинен сприяти встановленню об’╓ктивно╖ ╕стини у справ╕ та в╕дправленню правосуддя у крим╕нальному судочинств╕.

Рубрику веде
Роман Савонюк,
кандидат юридичних наук, доцент, заслужений юрист Автономно╖ Республ╕ки Крим.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 27.02.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6946

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков